Чотири гри 14-го туру, які минулого тижня відбулися в Екстра-лізі, за часом розпочиналися так, що зручними вони для перегляду вболівальниками футзалу не були. Що в пятницю, що в суботу за розкладом стартовий свисток мав пролунати о 13.00, і хоча гра між «Aurora Team» та «Рятувальником» через запізнення гостей розпочалася на пів години пізніше, це все рівно не дозволяло отримати уявлення про перебіг подій в грі, яка в Івано-Франківську розпочалася о 13.00, в максимальному обсязі. В суботу обидві гри взагалі йшли паралельно, так що серед них хочеш не хочеш вибір таки доводилося робити.
Тож, традиційно подивимося на перебіг подій в іграх туру під кутом реваншів за поразки в першому колі, і в п’ятницю сатисфакцією і не пахло. В Івано-Франківську МСК «Харків» дуже бадьоро розпочав гру, принаймні мало хто очікував, що вже з першої хвилини підопічні Станіслава Гончаренка почнуть створювати момент за моментом біля воріт Юрія Савенка. Але майстерність гравців не дозволила їм витиснути з моментів хоча б один гол, до того ж, вже на 6-й хвилині Максим Павленко взяв тайм-аут. Навіть важко пригадати, коли ж таке ще було. Це потрохи почало змінювати напрямок гри, і до перерви «Ураган» награв на перевагу в два м’ячі. В другому таймі харків’яни майже до його середини ще тримали себе на плаву, але після третього голу покотилися в прірву, і вдруге в чемпіонаті пропустили від франківців сім, цього разу вже «сухих» м’ячів.
«Рятувальник» хоча і програв «Aurora Team» доволі небагато, як і першому колі, всього 2:4, але треба відверто говорити, що якоїсь напруги в грі не було протягом всіх 40-ка хвилин. Команда Євгена Задорожного міцно тримала гру під своїм контролем, а вмикалася і вимикалася лише за власним бажанням. Забили кияни два м’ячі в першому таймі – і відпустили ситуацію, що дозволило «рятувальникам» активізуватися і скоротити рахунок. Те ж саме і в другому таймі: двічі Орест Боргун влучно пробив по воротах, і гравці «Aurora Team» знову не діяли на максимальних обертах. От і вийшла така собі спокійна «робоча» перемога.
Після того викиду емоцій, який у гравців «ХІТа» був у Лізі чемпіонів, їм саме такий суперник, як «in.IT», після повернення з чудового острова Майорка і був потрібний. Так-так, ми не забули, як «ХІТ» чудернацьки «відскочив» у Львові в грі з «in.IT» в першому колі, але, як відомо, двічі на одну вирву снаряд не падає, от він і не впав, точніше, з боку «айтішників» він навіть не злетів. Ставка на Володимира Кардаша працювала до 14-ї хвилини, коли ж Євгеній Жук вперше зробив свою справу, то «айтішники» кинули свого воротаря просто напризволяще. Так, були спроби надати йому можливість подихати, це коли «in.IT» просто тримав м’яч, граючи з п’ятим, але в другому таймі команда Олега Лук’яненка просто розривала свого суперника, відриваючись на ньому за свій невихід у «Фінал чотирьох» Ліги чемпіонів. 10:0 красномовно кажуть самі за себе.
І, нарешті, в одній грі туру реванш за поразку в першому колі відбувся, та ще й за яких феєричних обставин. Це «SkyUp Futsal» тривалий час набирав оберти за рівненському майданчику, гравці «Кардиналу-Рівне» вже і не очкували, що його суперник може злетіти, і проспали момент, коли ж «авіатори» вийшли на максимальні оберти. А дарма – двигун «SkyUp Futsal» в заключні хвилини запрацював так, що змів рівнян з майданчика. Більш ніж переконливий реванш 5:2 дозволив команді Тараса Шпички рокіруватися з «Кардиналом-Рівне» місцями в турнірній таблиці, а сама гра заслуговує в нашому дописі на окрему номінацію.
Чотири гри 14-го туру були доволі насиченими, щоб без проблем угледіти в них цікавинки, які стали підставою для визначення наших традиційних фішок, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників.
Гра туру. «Кардинал-Рівне» – «SkyUp Futsal»
Афіша туру давала передумови, що «гру туру» потрібно очікувати саме в Рівному. «Кардинал-Рівне» і «SkyUp Futsal» – сусіди по турнірній таблиці, плюс між гравцями команд відсутня прірва в рівні майстерності, плюс для «авіаторів» це був той самий день, коли потрібно було доводити, що якщо вони і налаштовані бути у вісімці команд плей-офф, то не восьмими за рейтингом. Свою підвищену налаштованість на гру суперники продемонстрували вже на першій хвилині, коли заробили по одному фолу. Але «авіатори» ще й додали до цього забитий м’яч, і це обіцяло, що надалі нудьгувати не доведеться. І, дійсно, на 9-й хвилині у «SkyUp Futsal» стало чотири фоли, адже гості не завжди встигали за своїми опонентами. Невдовзі чудовий шанс був у Володимира Кручка, але він не зміг якісно перекинути м’яч через воротаря. Практично одразу – п’ятий фол киян, а за п’ять хвилин і шостий. Цікаво, що передував йому невикористаний гольовий момент Микитою Тменовим (ВІДЕО). Він же, разом з Романом Бакумом та Владиславом Корнєвим дуже наполегливо намагалися переконати арбітра Антона Ноєва, що порушення не було, але марно. Десятиметровий реалізував Михайло Волянюк.
По перерві доволі швидко Олександр Басич, лежачи, вивів свою команду вперед, гості ж, колекціонуючи фоли, не мали багато нагод, щоб відігратися. Коли за 2.41 до фінальної сирени Тарас Шпичка взяв тайм-аут, не могла не промайнути думка, чи не запізно. Виявилося, що ні, головне – не коли, а як використати той час, який залишається. Кінцівка гри не могла залишити байдужим всіх, хто за нею спостерігав, а її героєм стали гравці «SkyUp Futsal», які не тільки врятували гру, а ще й перемогли з доволі переконливим рахунком. Він для них був не зайвим, адже дозволив обійти «кардиналівців» в турнірній таблиці за особистими зустрічами. Щоправда, у «Кардиналу-Рівне» аж на чотири гри менше, але очки рівнянам цього сезону даються ой як складно.
Що ж сталося в заключні 161 секунду гри в Рівному, це варто окремої номінації, яка буде наступною.
Колапс туру. У «Кардиналу-Рівне»
Українські вболівальники ще дуже довго будуть пам’ятати фіаско «ХІТа» в грі з польським «Констрактом», коли перевага киян 4:1 стрімко перетворилася на поразку 5:6. От і на внутрішній арені тепер можна буде згадувати, що команди Екстра-ліги теж вміють як забити за короткий час кілька м’ячів, так і пропустити. У гравців «SkyUp Futsal» та «Кардиналу-Рівне» залишаться протилежні спогади про заключні хвилини гри, ми ж тут розберемо їхню хронологію. Тож, зворотній відлік часу як хронологія колапсу:
2.41 – тайм-аут від Тараса Шпички
2.27 – дальній удар Юрія Щериці, і рахунок 2:2
2.19 – тайм-аут від Олександра Бондаря (невже Рівне піде з п’ятим?)
1.56 – ні, гри з п’ятим «Кардиналу-Рівне» немає, натомість активний пресинг дозволяє киянам заробити аут на половині господарів і випустити Тараса Рибака у воротарській футболці
1.24 – майже пів хвилини «SkyUp Futsal» шукає можливість для удару, нарешті Тарас Рибак її знаходить і ударом з гострого кута виводить свою команду вперед. Фактично за хвилину все на майданчику перевернулося на 180 градусів
1.23 – «Кардинал-Рівне» починає грати з п’ятим польовим
1.05 – Юрій Щериця «перекусив» поперечину Олександра Бондаря на Романа Горпинича і холоднокровно метрів з 16-ти вразив порожні ворота
0.49 – господарі продовжили грати з п’ятим, хибний удар Романа Горпинича в напрямку воріт прийшовся прямо на ногу Роману Бакуму, який, пробиваючи по порожнім воротам, не схибив.
На те, щоб пропустити чотири м’ячі, «Кардиналу-Рівне» знадобилося менше 100 секунд, точніше, 98. Такої катастрофи – від переможного рахунку до мінус три – цього сезону в Екстра-лізі ще ніхто не переживав.
Швидкострільність туру. Юрій Щериця
Три з п’яти м’ячів у ворота «Кардиналу-Рівне» в активі Юрія Щериці, і перший з них потрапляє до нашої традиційної номінації, в якій ми відзначаємо «швидкі м’ячі», ті, що забиваються на першій хвилині. До 14-го туру їх було всього п’ять, і шостий, у виконанні гравця «SkyUp Futsal», буде посідати в рейтингу останнє шосте місце – Юрій Щериця спрямував м’яча до сітки на 52-й секунді (ВІДЕО).
1. 22 секунда. Володимир Поночовний, 4 тур, гра «ХІТ» – «SkyUp Futsal»
2. 32 секунда. Олександр Педяш, 8 тур, гра «Енергія» – «ХІТ»
3. 33 секунда. Олександр Школьний, 8 тур, гра «Aurora Team» – «in.IT»
4. 34 секунда. Ігор Чернявський, 2 тур, гра «ХІТ» – «Рятувальник»
5. 36 секунда. Станіслав Моспан, 9 тур, гра «Сокіл» – «Ураган»
6. 52 секунда. Юрій Щериця, 14 тур, гра «Кардинал-Рівне» – «SkyUp Futsal».
До речі, минулого сезону найпізніший з «швидких м’ячів» був забитий на 57-й секунді, Назаром Шведом, в другій грі 1/4 плей-офф «Ураган» – «Рятувальник».
Хет-трики туру. Євгеній Жук, Даниіл Абакшин, Юрій Щериця
Юрій Щериця зі своїми трьома голами у ворота «Кардиналу-Рівне» заслуговує на відзнаку в номінації «хет-трики туру», яка в цьому дописі присутня у множині. Вперше цього сезону в одному турі по три м’ячі забивали більше одного гравця, таким же досягненням відзначилися гравці «ХІТа» Євгеній Жук та Даниіл Абакшин. Зазначимо, що чимало турів ще недограні.
Яка ж статистика оновилася по хет-трикам? Найголовніше, що загалом їх стало вісім, і вони в активі сімох гравців, лише Євгенію Жуку по три м’ячі за гру вдалося забити двічі. Загалом, саме гравці «ХІТа» найбільше відзначалися хет-триками – чотири рази: двічі Євгеній Жук, по разу Артур Подлюк та Даниіл Абакшин. Тобто, це рівно половина з восьми. Два хет-трики у гравців «Урагану» Артема Фаренюка та Ігоря Корсуна, і по одному в «Aurora Team» (Максим Літвінов) та в «SkyUp Futsal» (Юрій Щериця).
А які команди «посприяли» такій вдачі семи вище названих гравців? Найбільше – це «in.IT», у воротах якого по три рази розписалися Артем Фаренюк, Максим Літвінов, Євгеній Жук та Даниіл Абакшин. Двом хет-трикам, Євгенія Жука та Ігоря Корсуна, посприяв «Рятувальник», а Артур Подлюк та Юрій Щериця свої хет-трики оформили в іграх, відповідно, з МСК «Харків» та «Кардиналом-Рівне».
Хет-трик по-київськи туру. Перемоги київських команд
Від хет-триків індивідуальних плавно переходимо до хет-трику так би мовити колективного. Звісно, що це виглядає трохи умовно, але факт залишається фактом: вперше цього сезону в одному турі перемоги святкували всі три київські команди. Чотирнадцять турів довелося чекати, щоб для столичного футзалу все склалося ідеально. Зрозуміло, що в київській трійці дещо просідає «SkyUp Futsal», і, якби команда Тараса Шпички вигравала частіше, «хет-трик по київськи» фіксувався і раніше, і частіше. Але в активі «авіаторів» маємо три перемоги, і їхня остання звитяга в Рівному благополучно доєдналася до перемог «Aurora Team» та «ХІТа».
Що не складалося за двох попередніх перемог? Коли «SkyUp Futsal» в третьому турі здобув свою історичну першу перемогу в Екстра-лізі, тоді «Aurora Team» виграла у «Урагану», а от «ХІТу» на заваді до трьох очок став «Сокіл». Друга перемога «авіаторів» була в дев’ятому турі, але в тому ж турі «Aurora Team» та «ХІТ» билися між собою, і, як всі ми пам’ятаємо, сильнішого в цій битві не виявили.
Розгроми туру. 7:0 в Івано-Франківську та 10:0 в Києві
Ще одна благодатна тема про командні досягнення – це перемоги з великими рахунками, до яких ми в наших дописах відносимо звитяги з різницею в п’ять та більше м’ячів. В звітному турі їх було аж дві – в Івано-Франківську та Києві. Що поєднує розгромні перемоги «Урагану» над МСК «Харків» та «ХІТа» над «in.IT» це те, що в обох іграх після перших таймів перевага фаворитів обчислювалася лише двома м’ячами, ну а по перерві господарі забивали стільки, скільки залізло.
Знову ж таки, яка загальна наразі статистка по розгромах? Вони сягнули круглої кількості – десяти. Шість в активі «Урагану», по разу трощили своїх суперників МСК «Харків», «Aurora Team», «SkyUp Futsal» і, що дуже дивно, «ХІТ» (дивно, що це тільки перший раз).
В лідери, якому не позаздриш, висунувся МСК «Харків», який громили чотири рази, в тому числі двічі «Ураган». По три рази розгромно програвали «Рятувальник» і «SkyUp Futsal». До них підтягнувся «in.IT», який з великим рахунком програв вдруге. Ще одного разу розгромно програвав «Кардинал-Рівне».
Гол туру. Орест Боргун
Лише в сьомій за ліком номінації цього допису ми дісталися до обов’язкової номінації з визначенням «голу туру». Доволі результативно пограли команди в 14-му турі – в чотирьох матчах 30 м’ячів. Щоправда, «доволі результативно» це як температура в середньому по лікарні, адже дві команди, МСК «Харків» та «in.IT», відбігали свої матчі вхолосту.
Серед усіх турів, що зіграні повністю, найряснішим на голи був четвертий тур, в якому арбітри зафіксували 34 забитих м’ячі. Тур за номером 14 ще в змозі перевершити цей показник, адже залишається незіграною гра «Енергія» – «Сокіл». Тим не менше, цей тур є найближчим до рекорду сезону, а в інших багатьох не повністю зіграних турах має відбутися щось неймовірне, щоб вийти на рекорд.
Щодо «голу туру», то м’яч, забитий Орестом Боргуном (точніше – перший з двох), одразу зробив заявку на перемогу в цій номінації. Але, за великим рахунком, це було б вже повторенням того, що вже було: закидання з кутового – удар Боргуна злету – гол (ВІДЕО). Аналогічний гол у виконанні Ореста ми бачили в грі четвертого туру у ворота МСК «Харків», і він був ефектнішим. Тому автор цих рядків тримав цей гол в голові, але все ж таки сподівався, що в інших матчах туру буде щось нетривіальне. Але ані жоден з семи м’ячів «Урагану», і навіть жоден з десятки у ворота «in.IT» на тривіальність не потягнув, тому гармата Ореста Боргуна знову приносить йому «гол туру».
Воротар-голеадор туру. Юрій Савенко
Дуже пристойна гармата, як показав 14-й тур, і у воротаря «Урагану» Юрія Савенка. Ні, те, що він може потужно пробити з дальньої відстані, ми це знали давно, але для голу потрібно пробити не тільки потужно і влучно, але ще й так, щоб воротар команди суперника був безсилим. Все для Юрія склалося на 34-й хвилині гри проти МСК «Харків». Саме в цей момент Савенко вже вкотре в грі перетнув центральну лінію, напевне, що думка про удар по воротам в нього виникла не одразу, але гравці харківської команди припустилися двох прорахунків: вони і низько «сіли» до своїх воріт, і навстіж відкрили центральну зону. Скористатися такою сприятливою ситуацією сам бог велів, от Савенко і скористався: наблизився до воріт до відстані метрів в 14 і щосили пробив низом. Воротарю МСК «Харків» Миколі Хомяку ще й Микола Грицина перекривав огляд, через це він і зреагував на удар Савенка неефективно (ВІДЕО).
Гол саме такого характеру цього сезону в Екстра-лізі забитий воротарями вперше. Савенко ж забитим м’ячем відзначився вдруге, і за цим показником зрівнявся з Андрієм Остріковим з МСК «Харків». Загальна ж картина по воротарях-голеадорах: їх за кількістю залишається п’ять, але їхній здобуток – це сім голів. До показника минулого сезону, а це 11 воротарських м’ячів, залишається вже зовсім недалеко.
10-тиметровий туру. Михайло Волянюк
14-й тур в Екстра-лізі позаду, а у воротаря Юрія Савенка на рахунку більше забитих м’ячів, ніж у знаного бомбардира Михайла Волянюка – ну хто б таке міг уявити на початку чемпіонату? Тим не менше, наразі в Екстра-лізі маємо такий беззаперечний факт. Капітан «Кардиналу-Рівне», можливо, і надалі б залишався без забитих м’ячів, якби не шостий фол, призначений арбітрами гри в Рівному в бік «SkyUp Futsal» (ВІДЕО).
Можна посперечатися щодо легітимності його призначення, що, до речі, активно і робили гравці київського клубу, але як би там не було, дабл-пенальті пробивався, і його реалізував Михайло Волянюк (ВІДЕО), тим самим відкривши лік своїм голам в Екстра-лізі в поточному сезоні.
Загалом же, це був лише шостий 10-тиметровий в регулярному чемпіонаті, а реалізований – третій. Раніше переграти воротаря з 10-тиметрової позначки змогли Владислав Первєєв («Сокіл») та Владислав Сизик («in.IT»).
Суддівське призначення туру. Денис Куций на «Aurora Team»
В заключній номінації допису хотілося б торкнутися теми суддівських призначень на матчі команд Екстра-ліги. Логічним було б те, що вони не повинні мати якийсь тенденційний характер, хіба що за виключенням того, що матчі кращих команд мають судити кращі арбітри. Хоча і в цьому має бути присутнім якийсь розумний баланс. Для прикладу, одним з провідних рефері німецької футбольної Бундесліги є Фелікс Цвайєр, який має бути відомим всім вболівальникам по роботі на матчах найвищого рівня. Але це не означає, що в Німеччині його призначають виключно на матчі «Баварії» чи дортмундської «Борусії», більше того, його можна побачити на матчах навіть команд другої Бундесліги.
В українському суддівському корпусі наразі провідним можна вважати харківського арбітра Дениса Куцого, який входить до еліт-групи футзальних рефері Європи, яка налічує 35 арбітрів. Це група арбітрів, з числа яких залучаються рефері на ігри елітного раунду та «Фіналу чотирьох» Ліги чемпіонів, фінальної частини чемпіонатів Європи. Ще чотири українські футзальні арбітри входять до другої групи, тобто, до третьої за рейтингом, це Орест Дуцяк, Євген Гордієнко, Марія Мисловська та Святослав Ключник.
Щодо Дениса Куцого в Європі, то цього сезону він був помічений на матчах фінальної частини юнацького Євро-2023, в також на іграх основного раунду Ліги чемпіонів. В нещодавніх поєдинках елітного раунду Ліги чемпіонів обійшлося без представників України, втім, на сайті УЄФА вже є інформація, що 20 грудня гру елітного раунду кваліфікації до Кубку світу з футзалу-2024 в Дрездені між збірними Німеччини та Франції буде обслуговувати бригада українських арбітрів в складі Дениса Куцого, Марії Мисловської та Ореста Дуцяка.
Але вже ж таки до Екстра-ліги. За 14 турів Денис Куций залучався на матчі восьми турів, і нехай вас не дивує пауза в трьох турах між першим та п’ятим, в той час він знаходився в Іспанії на юнацькому Євро. Статистика призначень Дениса Куцого є такою:
1 тур. «Рятувальник» – «in.IT»
5 тур. «in.IT» — «ХІТ»
6 тур. «Aurora Team» — «Сокіл»
9 тур. «ХІТ» — «Aurora Team»
10 тур. «SkyUp Futsal» — «Сокіл»
11 тур. «Aurora Team» – «Енергія»
13 тур. «Рятувальник» — «Енергія»
14 тур. «Aurora Team» — «Рятувальник»
Що ж ми бачимо з цієї статистики? Перше – це очевидний крен в бік «Aurora Team»: з восьми призначень чотири на гру саме цієї команди. Три рази Денис Куций працював на матчах «Рятувальника», по два – «Сокола», «in.IT», «ХІТа» та «Енергії», і одного разу «SkyUp Futsal». Це сім клубів, і без нього обходилися матчі «Урагану», «Кардиналу-Рівне» та МСК «Харків». Остання команда, звісно, випадає через харківську прописку Дениса Куцого.
Саме четверте призначення Дениса Куцого на гру «Aurora Team» не пройшло непоміченим, і це перший випадок такої тісної колаборації між клубом і одним арбітром. Зазначимо, що моніторинг призначень постійно на контролі, будуть ще подібні «крени», в майбутньому обов’язково поговоримо про них в наших номінаціях.
Бонус. Пропущені матчі: що цілком реально зіграти
В бонусі цього разу хотілося б поговорити не про поточні справи, а про майбутнє, яке виникло через минуле, а саме – про незіграні матчі, з тих чи інших причин. Після 14-ти турів незіграними (або недограними) залишаються 13 матчів. Розподілимо цю кількість по командах:
6 – «Кардинал-Рівне»
5 – «Сокіл»
3 – «Енергія», «ХІТ»
2 – «Ураган», «Aurora Team», «SkyUp Futsal»
1 – МСК «Харків», «Рятувальник», «in.IT»
Після 14-го туру в чемпіонаті настає тритижнева пауза, протягом якої деякі клуби цілком могли б відіграти пропущені матчі, і це б дозволило дещо зменшити навантаження, з яким вони обов’язково зіткнуться. Адже догравати потрібно, а наступне велике вікно в регулярному чемпіонаті заплановане аж в квітні. Це в першу чергу стосується клубів, гравці яких не представлені в національній збірній України. Чотири клуби нічого догравати без своїх «збірників» не будуть, навіть «Енергія», з якої до збірної з гравців залучається тільки Михайло Зварич, ну і плюс головний тренер Валерій Легчанов.
Тож, які з 13-ти матчів доступні для догравання:
3 тур. «Рятувальник» – «Кардинал-Рівне»
8 тур. МСК «Харків» – «SkyUp Futsal»
11 тур. «Сокіл» – «in.IT»
13 тур. «Сокіл» – «Кардинал-Рівне»
З одного боку, небагато, чотири гри, з іншого – це вже щось, що хоч якось зменшить велику кількість незіграних матчів. Коли догравати, тут все елементарно, це можна спокійно зробити 16 та 23 грудня (або плюс мінус день туди сюди).
В своєму післяматчевому коментарі головний тренер «Кардиналу-Рівне» Олександр Бондар скаржився не неритмічність календаря, на те, що якийсь «матч на наступному тижні перенесений, знову два тижні не граємо, цей ритм нам явно не на руку». Олександр Олександрович, якщо дійсно є реальне бажання дограти в ритмічному циклі, ніщо не заважає «Кардиналу-Рівне» в найближчі два тижні провести дві гри.
Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ
Фото ФБ