Вчетверте за календарем Екстра-ліги в четвертому турі другого етапу, а загалом в 14-му турі, команди груп «Центр» та «Захід» зіграли одна проти одної, і тільки в цьому турі протистояння вперше мало завершений характер, коли відбулися всі п’ять матчів. Команди з «Центру» в турі були господарями, вони і святкували загальну перемогу: три перемоги, нічия і поразка. Дві гри завершилися з однаковим рахунком 4:2, в яких «ХІТ» переміг «in.IT», а МСК «Харків» – «Сокіл», але вони були зовсім різними за своїм сценарієм. Вдвічі менше на двох забили «CLUST» та «Енергія», і кияни забили вдвічі більше свого суперника – 2:1. В Черкасах виграти могли як «Черкасиобленерго», так і «Кардинал-Рівнестандарт», але гравці групи атаки в цій грі були далеко не на висоті, тому і розійшлися з нулями на табло. І тільки в Сумах «Ураган» постояв за честь «Заходу», що в принципі було очікуваним, трохи неочікуваною була хіба що величезна підсумкова перевага над «Рятувальником» 8:0.
Ці п’ять матчів і стали джерелом пошуку нашої традиційної десятки фішок ігрового тижня, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників.
Форс-мажор тижня. Відміна гри в Києві
Ігор минулого тижня мало б відбутися шість. «Кардинал-Рівнестандарт» надихнувся прикладом МСК «Харків» і умовив київський «ХІТ» на те, щоб їхню пропущену гру з 12-го туру поєднати з виїздом рівнян до Черкас на гру 14-го туру. Ідея все та ж – зекономити грошей, щоб з’їздивши до Черкас, потім, через деякий час, не їхати до Києва, і вона сама по собі за сьогоденням цілком слушна. Але в перебіг подій втрутилися тривоги, і вони нібито вирішили познущатися над тією ідеєю. Спочатку тривога не дозволила розпочатися грі в той час, коли гравці активно розминалися. Згодом тривозі дали відбій, гравці підготувалися до гри, свисток до початку гри мав пролунати за кілька хвилин, але знову тривога, цього разу вже затяжна, і все затягнулося настільки, що гру довелося відмінити.
От і вийшло, що «Кардинал-Рівнестандарт» проїхався до Києва лише заради того, щоб бути присутнім на урочистій церемонії вручення гравцеві «ХІТа» Євгенію Жуку призу найкращого гравця Екстра-ліги в листопаді. Це встигли зробити як раз перед тим, як пролунав сигнал про повітряну тривогу, через яку і відмінили гру.
Гра туру. «ХІТ» – «in.IT»
Щоб обрати переможця в цій номінації, довелося серйозно призадуматися. Нібито і п’ять ігор, але такої, від якої б кров закипала, не було жодної. Тому, зваживши всі «за» та «проти», віддамо лауреатство грі в Києві, в якій «ХІТ» переміг «in.IT».
Вона певними ознаками нагадала недавній фінал футбольного Кубку світу між Аргентиною і Францією. Можливо, когось з читачів це здивує, але для автора цих рядків було так. Пригадаємо, як в фіналі Мундіалю хвилин 75 все було так, що під час гри можна було і заснути. В Києві нехай не півтора тайми, а цілий перший тайм загрози щось цікаве пропустили не було, «ХІТ» спокійно забив тричі, і після цього перевів гру до сомнамбули. І от коли вже здавалося, що в грі чогось цікавого годі і очікувати, як і в фіналі Аргентина – Франція до 75-ї хвилини, в київській грі можна було побачити ознаки того, що вона оживає. Досвідчені гравці «in.IT» відчули інфантильний стан суперника, перейшли на п’ятого, і спочатку це виглядало як бажання уникнути розгрому. Навіть коли Павло Стегніцький відіграв один м’яч, в «ХІТі» не відчули небезпеки, а от коли Володимир Гриник скоротив розрив до мінімуму, на лаві київського клубу виникла паніка. На щастя для «ХІТа» гравців «in.IT» накрили емоції, передчуття, що гру можна врятувати, і вони наварили з неправильними замінами, отримали непотрібні картки і зійшли з потрібної хвилі. Звідси і фатальна помилка, яка дозволила «ХІТу» забити четвертий м’яч і полегшено зітхнути.
Але саме за другий тайм, в якому гравці «in.IT» створили обставини, через які в грі могло б статися диво, їм особлива подяка, а гра загалом стала «грою туру». Нехай в ній і не було порятунку, а згадуваний фінал Кубку світу мав все ж таки крутішу розв’язку.
Герой туру. Євгеній Жук
Той вирішальний гол, який зняв напругу в грі «ХІТа» з «in.IT», в свій актив записав гравець киян Євгеній Жук, в загалом в грі він відзначився тричі. Зробити хет-трик, коли твоя команда забила шість, це одне, а от коли з чотирьох командних голів три твої, тоді їхня вартість зовсім інша. Саме через цей критерій кращим в номінації «герой туру» стає Євгеній Жук. За рахунок цих м’ячів Жук одразу рвонув в списку бомбардирів Екстра-ліги на першу сходинку, і у нього тепер 12 влучних ударів.
До речі, для самого гравця «ХІТа» це в сезоні вже другий хет-трик (перший був в шостому турі у ворота МСК «Харків»), а загалом це в Екстра-лізі вже шостий випадок, коли гравець в одній грі відзначається трьома забити м’ячами.
Гол туру. Євгеній Жук
Перемогою в одній номінацій цей огляд для Євгеній Жука не обмежується, і один з його трьох м’ячів у ворота «in.IT» став «голом туру» (ВІДЕО).
На п’ятій хвилині гри Жук на лівій бровці, далеченько від воріт, прийняв м’яч від Ігоря Чернявського, а далі все було зроблене блискуче. Спочатку Жук легко, граючи, розвернув досвідченого Сергія Коваля, далі були чотири перекати лівою, що дозволило «відіграти» не менш досвідченого Володимира Кардаша. Ну, і залишалося лише закотити м’яч у порожні ворота, що Євгеній і зробив. Від того моменту, як Жук прийняв м’яч від Чернявського, до того моменту, як м’яч перетнув лінію воріт, пройшло всього три (!) секунди. Супер!
Промах туру. В’ячеслав Ткаченко
Голи туру – це наша традиційна номінація, а от на те, як гравці не забивають, як часто і не по ділу кажуть, зі 100-відсоткових моментів, якось звертати увагу не прийнято. Але повз те, що відбулося в грі «Черкасиобленерго» – «Кардинал-Рівнестандарт», пройти просто неможливо, і вона за наявності того моменту, про який зараз піде мова, не повинна була завершуватися з рахунком 0:0. А стався він на четвертій хвилині гри (ВІДЕО).
Рівняни розігрували аут на своїй половині на лівій бровці, і воротар Ілля Бакінський вирішив змістися на протилежну бровку, залишивши свої ворота порожніми. Гравці «Черкасиобленерго» несподівано пішли в пресинг, і Роман Горпинич під тиском викотив м’яч точно на ногу В’ячеславу Ткаченку, який був в семи метрах, трохи під кутом, перед абсолютно порожніми воротами. Як він по ним не влучив, а пробив над поперечиною, оце всім питанням питання!
І ми спробували якось на нього відповісти, коли покопалися в попередній кар’єрі гравця. В’ячеславу вже 32 роки, раніше він чимало часу грав в футбол за різні команди, і найвідоміша з них ЛНЗ (Черкаси), контракт з якою у гравця був шість років до березня 2021 року. Мабуть, оте футбольне минуле, в якому висота воріт складає 2 метри 44 сантиметри, і не дозволило Ткаченку вразити ворота, які майже на пів метри нижче. Тут, звичайно, є трохи жарту, але хтозна: коли перед тобою порожні ворота, треба діяти швидко і на автоматі, от «автомат» і не дозволив гравцеві відзначитися своїм першим голом в футзальній Екстра-лізі.
Розгром туру. Плюс вісім «Урагану»
Зазвичай в футзалі розгромом вважається, коли команда здобула перемогу з різницею в п’ять м’ячів. Загалом в чемпіонаті таких ігор було вже дев’ять, і найбільше розгромних перемог фіксувалося в іграх за участю івано-франківського «Урагану» – чотири. Остання з них стала рекордом сезону: вперше перевага однієї команди над своїм суперником сягнула восьми м’ячів – 8:0. Попереднім рекордом була перемога МСК «Харків» над «Рятувальником» 10:3.
Неминучість туру. Жовта картка Віталія Багряка
Тиждень тому ми дуже ретельно розібрали епізод з диким суддівським ляпом, коли арбітри Денис Чумак та Олексій Фесенко замість гравця «in.IT» Віталія Багряка, який очевидно був порушником правил, показали жовту карту іншому «айтішнику» Тарасу Абрамчуку, який був поруч. Уся тонкість ситуації була в тому, що через цей ляп Багряк уникнув четвертої картки в сезоні, яка б призвела до його дискваліфікації на гру з «ХІТом».
Втім, «жовта» нагорода не забарилася зі своїм героєм. В грі з «ХІТом» на лаві запасних «in.IT» в кінцівці почалося якесь запаморочення, Багряк вибіг на майданчик, коли на ньому і так вже було п’ять його одноклубників і таки отримав жовту карту. До речі, чи навмисно Багряк це зробив чи ні, тут теж не завадило б ретельно переглянути відео. Важливе одне – Багряк тепер вже точно має чотири картки, отримав дискваліфікацію і в наступній грі «in.IT», яка має бути у команди 21 січня з «Ураганом», не зіграє.
До речі, реакція з боку АФУ на очевидну помилку двох своїх арбітрів так і залишилася відсутньою. Можливо, через неї Денис Чумак та Олексій Фесенко понесуть якесь покарання у вигляді відсторонення на кілька матчів (якщо так, то обов’язково це відслідкуємо, як оцінюються такі ляпи), але факт уникнення дискваліфікації гравця в тій грі, на яку він мав її отримати, так і залишився фактом – Багряк в грі проти «ХІТа» зіграв.
Камбек туру. Вольова перемога МСК «Харків»
Під цей огляд підпали одразу дві гри, в яких команда здобула перемогу, коли першою пропустила. Так було в грі «CLUST-у» з «Енергією», коли на гол Олега Легендзевича кияни відповіли голами Максима Бессалова і Ростислава Семенченка. Так сталося і в грі МСК «Харків» з «Соколом», але в ній харків’яни вже на третій хвилині пропустили двічі. Втім, такий початок не завадив команді Дениса Овсяннікова вилізти з халепи. Ще до перерви вона відігралася, а в другому таймі точний удар саме граючого тренера МСК «Харків» Дениса Овсяннікова став переможним, а його команда виграла 4:2.
Відіграні «мінус два», це більш вагомо, тому харків’яни і стали першими в цій номінації.
«Нарешті!» туру. Команда з Хмельницького забила в Сумах
Попри поразку хмельничан, є привід відзначити один момент і стосовно «Сокола». На другій хвилині гри МСК «Харків» – «Сокіл» капітан хмельничан Андрій Хамдамов відкрив рахунок, чим зламав цікавий факт.
Починаючи з 2019 року команда Романа Ковальчика чотири рази виїжджала на ігри в Суми з сумськими командами. Це була і кубкова гра з «Food Centre-СумДУ» в лютому 2019 року, коли ще представник Сумщини не грав в Екстра-лізі, і три гри в рамках чемпіонату, але «Сокіл» в цих іграх не забив жодного м’яча! Ці чотири гри завершилися з такими рахунками: 0:5, 0:3, 0:0 і 0:3. Особливо акцентуємо тут увагу не на сумських командах, а на іграх безпосередньо в місті Суми.
В 14-му турі «Сокіл» грав в Сумах не з місцевою командою, а з МСК «Харків», і таки зняв закляття гольової засухи на сумських майданчиках. Цікаво, що до голу Хамдамова востаннє хмельницька команда забивала в Сумах аж 27 грудня 2014 року, коли тоді ще «Спортлідер+» переміг «СумДУ» 11:2, а авторство 11-го голу належало Дмитру Михайленку. А щодо ігор з сумськими командами, то у «Сокола» ще буде можливість розписатися і в їхніх воротах, щоправда, не так скоро, бо гра з «Рятувальником» стоїть в календарі аж 1-го квітня наступного року.
Витівка туру. Ігор Чернявський
На завершення огляду така от незвична номінація. Заключна хвилина гри «ХІТ» – «in.IT», 30 секунд до сирени, все вже зрозуміло, але емоції ще не вщухли (ВІДЕО). Гравець «ХІТа» Ігор Чернявський в неймовірно завзятій боротьбі збиває Віталія Багряка, лунає свисток, а далі Чернявський робить паузу і навмисно б’є м’ячем в голову Багряку, який лежить на майданчику, після чого, як ні в чому не бувало, чимчикує в напрямку своєї половини.
Такі витівки ніколи просто так на майданчику в футзалі і на полі в футболі не проходять, і Чернявський не може про це не знати. Добре, що на це миттєво відреагували Євгеній Жук, Павло Стегніцький та арбітр Олександр Білащенко, які втрьох втримали Багряка, щоб той не поквитався зі своїм кривдником.
«Свою» жовту Чернявський звичайно отримав, але тут мова піде про інше: чи не забагато гравці збірної України собі дозволяють в матчах чемпіонату України? Нещодавно одна «головна надія національної збірної України» обклала арбітра нецензурною лайкою і отримала за це умовну дискваліфікацію. Зараз ще один «збірник» так, мимохідь, наче висморкався, вдарив м’ячем в голову людину зі свого ж футзального середовища.
Чому ж так? Та мабуть тому, що півфіналісти останнього Євро впевнені, що їх за це видатне досягнення буде кому «відмазати» на умовну дискваліфікацію. Не за горами вже відбіркові матчі чемпіонату світу, і їх, цих незамінних гравців, все рівно в збірну викличуть, нікуди Олександр Петрович не подінеться.
Бонус. Про виховну роботу, яка не ведеться
Бонусом цього огляду буде одне відео, від гумориста, виступи якого нинішня генерація ніколи не чула і не бачила. А шкода, свого часу він був (та і залишається) легендою і говорив про розумні речі. В ВІДЕО мова йде про кочегарку і про виховну роботу в ній, яка не ведеться. В продовження попередньої номінації, мабуть, і в тій «кочегарці», до якої стабільно залучається її «переможець», якось з виховною роботою не дуже. Скоріш за все, ніяк, від слова «взагалі».
Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ