Завершення контракту Олександра Косенка та старт відбору на Євро-2022

0
2507

Тільки в ці, так би мовити, коронавірусні часи могла скластися ситуація, яка є навколо кваліфікації до чемпіонату Європи з футзалу, а він пройде в січні-лютому 2022 року в Нідерландах: ще не встигне завершитися одна стадія відбору, а вже розпочнеться наступна. Принаймні такого ще не було ніколи, і, мабуть, вже не буде ніколи. Про що мова? 6-го та 9-го грудня збірні Болгарії та Вірменії проведуть два матчі плей-офф попереднього раунду кваліфікації на Євро, тобто, лише найближчої середи стане відомим повний склад учасників основного раунду. Але добою раніше, у вівторок, 8-го грудня, цей самий основний раунд візьме старт чотирма матчами, які відбудуться в Іспанії, Франції, Ізраїлі та Словенії. Щодо матчів болгарської та вірменської збірних, то тут цікаво відмітити, що обидві гри відбудуться в одному місті, в Варні, тому що в Вірменії зараз міжнародний футбол та футзал не проводиться.

При формуванні календаря чемпіонату України планувалося, що в ці дні в ньому буде двотижневе вікно для матчів збірної України. В теорії вони могли бути і офіційними. План-календар основного раунду кваліфікації ЧЄ-2022 передбачав можливість проведення його перших матчів на початку грудня, і представники груп 2, 5 та 6 нею скористалися. Проте в групі 1, де зібрані збірні України, Хорватії, Албанії та Данії, представники цих країн погодили такий календар, який передбачає матчі першого туру 27 січня 2021 року.

Україна – Молдова: зустріч після тривалого розставання, і чому ці матчі заключні для Олександра Косенка

В це вікно УЄФА в якості спаринг-партнера для збірної України виступить збірна Молдови, яка наразі в світовому рейтингу посідає 57-ме місце, а в європейському – 25-те. З одного боку, не бозна що, а з іншого – треба пам’ятати, в які часи ми живемо, і вони такі, що знайти хоча б якогось суперника на товариські матчі для футзальної збірної ну дуже складно. Одні команди самі не хочуть (або не можуть) їхати в Україну, хтось, можливо б, і радий до нас приїхати, але місцева влада може не дати добро. Тому, їде до нас збірна Молдови, щоб 8-9 грудня зіграти в Запоріжжі – і це вже добре, тим більше, що можна в цьому знайти деякі позитивні моменти.

На поверхні один такий є, і він пов’язаний з рейтингом суперника. Так, він не надто вражаючий, але якщо подивитися на рейтинги тих збірних, з яким команді Олександра Косенка грати перші два матчі в основному раунді, то збірна Молдови – це те, що потрібно саме зараз. В січні наступного року українці спочатку вдома зіграють зі збірною Данії (рейтинг в Європі №30), а потім на виїзді з Албанією (рейтинг в Європі №31). Тобто, всі три збірні приблизно рівні за рейтингом, і можна очікувати, що і за силою. Немає сумнівів, що зараз Молдова, що в січні Данія з Албанією левову частку часу проти українців будуть грати від захисту. І саме проти таких збірних, які всією четвіркою розташовуються на своїй половині, збірній Україні складніше грати, ніж було проти тієї ж збірної Угорщини, яку можна було ловити на контратаках.

Окрім того, є надія, що збірна Молдови не обмежиться роллю боксерської груші для українців, а буде пробувати і себе показати. Принаймні так, як вона це зробила в вересні в другій товариській грі проти збірної Франції, в якій перемогла суперника збірної України в кваліфікації до ЧС-2021 3:2 (і це у Франції!). І буде ще прохання до гравців збірної Молдови, щоб вони не грали в Запоріжжі так, як вони відіграли проти французів в першому товариському матчі, коли «скрутилися» 1:10.

В тему нашого суперника з сусідньої країни можна додати, що в нульові роки Молдова була чи не найулюбленішим спаринг-партнером збірної України, якою тоді керував Геннадій Лисенчук. Достатньо сказати, що в період з 2006-го по 2011-й рік Україна та Молдова провели аж 10 матчів. Було б в середньому по два на рік, але не буде, бо в 2006-му році таких матчів було чотири. Баланс матчів на користь збірної України – 9 перемог та одна нічия, м’ячі 50:12. Відчутною перевага українців за різницею забитих та пропущених стала за підсумком трьох останніх переможних матчів з загальним рахунком 22:3. Вони і були нібито вже дуже давно (за футбольними мірками), в 2010-му та 2011-му роках, але на диво, в збірній України ще є гравці, які грали тоді і навіть забивали, і вони викликані Олександром Косенком за найближчі два матчі. Під статус довгожителів підпадають Петро Шотурма, який відзначився голом 13 грудня 2010 року в грі, яку Україна виграла 8:2, а також Сергій Журба, на рахунку якого три м’ячі в двох іграх, що відбулися 28 вересня (5:0) та 29 вересня (9:1) 2011 року.

З огляду на те, яким складом збірна України грала в Угорщині, та який Олександр Косенко збирає на Молдову, він не схильний до змін. Тут або головний тренер вважає, що йому немає з кого вибирати, або його повністю все влаштовує. Якщо не відбудеться чогось екстраординарного, до Запоріжжя знову приїдуть 15 гравців, і з них з угорцями не грали лише голкіпер «ХІТа» Олександр Сухов та Артем Фаренюк з «Урагану». Відмітимо, що запрошення не отримали Тарас Королишин, який вже давно грає в мінській «Столиці», та Мар’ян Пелех з «Енергії».

Тож, якщо спробувати заглянути в січень наступного року, то нескладно спрогнозувати, що це і є та обойма гравців, яка буде грати проти Данії та Албанії. Зрозуміло, що найменше шансів зіграти проти цих двох збірних у Сухова, ймовірність якого потрапити до заявки можуть збільшити хіба що якісь проблеми у Ципуна та Савенка. Враховуючи, що Пелех на угорців був викликаний через проблеми у Фаренюка, то, скоріш за все, поза заявкою на офіційні матчі можуть залишитися або Королишин, або Кузь, якого викликали до збірної через травму Михайла Грицини. Як би там не було, але озвучені гравці так би мовити «ротації» не є в сьогоднішній збірній України ключовими.

Є інформація і про самого Олександра Косенка. Свого часу, а, точніше, 21 червня 2017 року на Виконкомі АФУ з ним був підписаний контракт до 31 грудня 2020. Тобто, матчі з Молдовою будуть для нього заключними в рамках діючого контракту, і якщо пролонгація не відбудеться найближчим часом, то може виникнути ситуація, що з Данією та Албанією збірна буде з тренером без контракту. Це все формальності, але вони такі, що їх все ж таки якось треба дотримуватися. А поки що інформації стосовно подальшого контракту головного тренера з боку Асоціації футзалу України ніякої немає, як і обґрунтовування, чому саме Олександр Косенко заслуговує бути на чолі головної команди країни.

На шляху до Нідерландів: у Франції та Грузії часу на розкачку немає

8-9 грудня будуть зіграні загалом п’ять матчів основного раунду кваліфікації ЧЄ-2022:

Група 2
Франція – Грузія

Група 5
Ізраїль – Білорусь, Казахстан – Угорщина

Група 6
Іспанія – Латвія, Словенія – Швейцарія.

Якщо їх розставити з точки зору цікавості, то, без сумнівів, найвища напруга очікується в грі Франції та Грузії. До цієї групи входять ще Росія та переможець пари Болгарія – Вірменія, який вочевидь буде статистом. Тому вже 8-го грудня французи та грузини розіграють очки, які будуть ключовими в справі визначення володаря путівки на Євро. З урахуванням того, що в збірній Грузії грає «продексімовець» Роніньо, в Україні можуть трохи повболівати особисто за нього. Окрім Роні, на матч з Францією залучені ще два бразильці, Сімі Сайотті (КПРФ, Росія) та Талес («Кандозо», Португалія), решта – свої, рідні грузини, серед яких лише двоє легіонери: Купатадзе з Росії («Газпром-Югра») та Себіскверадзе з Латвії (ФК «Петров»).

Номер два за інтересом – це Казахстан проти Угорщини. Казахи – фаворити, силу угорців ми нещодавно бачили, але цікавим є те, що їхній лідер Золтан Дрот кілька років тому запрошувався до «Кайрату», але надовго там не затримався, тому можна очікувати, що він спробує довести, що так сталося дарма.

Про решту три гри. Іспанія та Словенія не будуть мати великих проблем і мають перемагати. Також «має перемагати» і збірна Білорусі, якщо вона плекає надії про поїздку до Нідерландів. Якщо втратити очки в Ізраїлі, компенсувати їх потім в матчах з Казахстаном та Угорщиною буде проблематичним.

Анатолій Подвойський, прес-служба СК «Сокіл»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ