Вище напруга – нижчий рівень суддівства арбітрів АФУ: наша післямова до гри «СОКІЛ» – «Енергія»

0
665

Певний час хмельницький «Сокіл» після своїх матчів в Parimatch Екстра-лізі не піднімав тему суддівства в них. Це аж ніяк не означало, що вона перестала бути актуальною і рівень суддівства був на найвищому рівні. Більше того, спортивний клуб «Сокіл» дотримувався і продовжує дотримуватися тієї думки, що рівень українських арбітрів загалом є на незадовільному рівні. Підтвердження цього наш футзал постійно отримує на міжнародному рівні по двом напрямкам. Перший – українських арбітрів не залучають на обслуговування матчів високого рівня як на клубному рівні, так і рівні національних збірних, і виклики наші рефері отримують хіба що на матчі попередніх та основного раундів Ліги чемпіонів та відбіркових матчів чемпіонату Європи та світу. Другий – гравці українських клубів та національної збірної України в Європі мають справу не з заангажованим та «шановним» понятійним суддівством, тому те, що наприкінці першого тайму та під завершення гри їм доводиться грати на межі п’яти фолів, а то і з перебором фолів, стало на міжнародному рівні звичною справою.

Заради справедливості, одразу зазначимо, що у низці матчів суддівство ігор за участю «Сокола» було на належному рівні, це (увага!) стосується не тільки матчів, в яких наша команда брала очки, а і тих, в яких програвала. За таку роботу суддів треба було висловлювати їм слова подяки, що і робили представники адміністративного штабу «Сокола». Для прикладу: в одному з матчів, в якому «Сокіл» взяв очки, арбітри на останніх хвилинах пропустили два дотики воротаря нашого суперника, і очевидний вільний удар з дуги не був призначений. Втім, загальний рівень арбітражу був гідним, а непризначення вільного удару можна було пояснити (але не виправдати) лише втратою концентрації ближче до завершення напруженої гри.

Однак те, що відбувалося з арбітражем в останній грі «Сокола», в рамках 15-го туру Parimatch Екстра-ліги проти львівської «Енергії», змушує нас знову підіймати тему суддівства і винести на загальний розсуд ті моменти матчу, в яких арбітри прийняли суперечливі і неоднозначні рішення, які б могли вплинути на перебіг подій в грі та навіть на її підсумок.

Пропонуємо Вашій увазі відео з цими моментами, а далі ретельно і послідовно розберемо їх один за одним за хронометражем.

Епізод 1 (00:00 – 00:10)

Гравець «Сокола» №13 має кращу позицію в штрафному майданчику, яка дозволяє йому бути першим на м’ячі, але в момент прийому м’яча він отримує удар по правій нозі від лівої ноги гравця «Енергії» №17.
Є всі підстави для призначення 6-тиметрового штрафного удару, але арбітри порушення в цьому епізоді не бачать.

Епізод 2 (00:10 – 00:23)

Гравець «Сокола» №7, маючи вільний простір, прокидає собі м’яч на хід, і саме в цей момент отримує жорстокий удар по нозі від гравця «Енергії» №20, який зриває перспективний розвиток атаки.
Є підстави для призначення не тільки фолу з боку гравця «Енергії» №20, а і винесення йому покарання у вигляді жовтої картки. Арбітри обмежуються лише фіксацією фолу.

Епізод 3 (00:23 – 01:00)

Гравець «Сокола» №7 виборює м’яч у гравця «Енергії» №18, який в спробі повернути собі володіння м’ячем тримає за футболку гравця «Сокола» №7 рівно стільки, щоб не дозволити йому розігнатися.
Є підстави для призначення не тільки фолу з боку гравця «Енергії» №18, а і винесення йому покарання у вигляді жовтої картки. Втім, арбітр не забарився з тим, щоб, користуючись нагодою, показати жовті картки одразу двом представникам тренерського штабу «Сокола».

Епізод 4 (01:00 – 01:15)

Гравець «Сокола» №7 після невдалої спроби суперника пробити по воротах підхоплює м’яч, за рахунок «фінту Зідана» розвертає гравця «Енергії» №2, від якого отримує удар прямою лівою ногою в напрямку гомілкостопу правої ноги.
Є підстави при призначення фолу і винесення попередження гравцеві «Енергії» №2, втім арбітри в цьому епізоді порушення не бачать.

Епізод 5 (01:15 – 01:52)

Під час атаки «Сокола» гравець «Сокола» №13 в межах, дозволених правилами, ставить заслін гравцеві «Енергії» №9, і в цей момент отримує чітко фіксований і навмисний удар від гравця «Енергії» №9 в обличчя (момент удару по відео 01:17-01:18).
За всіма канонами трактування суддівства, яке зараз впроваджене на міжнародному рівні, такі порушення караються прямою червоною карткою. Для прикладу, за куди меншу ступінь відмашки гравець «Порту» Вендель був вилучений (07:50 – 08:05) в грі футбольної Ліги чемпіонів проти «Атлетіко». Втім, арбітри гри «Сокіл» – «Енергія» після нетривалої спільної наради обмежилися жовтою карткою гравцеві «Енергії» №9.

Варто зазначити, що всі п’ять епізодів взяті з другого тайму, в той час як в першому таймі арбітри Артем Духан та Артем Федоріщев (обидва – Луганська обл.) відпрацювали без жодних нарікань до них. Що ж сталося по перерві, коли рівень напруги в грі зростав з кожною хвилиною, чому почалися рішення, які можна вважати контраверсійними та неоднозначними, яка їхня природа – коли будуть отримані відповіді на ці питання, тоді і можна буде вести розмову про вдосконалення загального рівня українських арбітрів.