Вперше граємо разом, розгроми в Івано-Франківську і Києві, подвійне фіаско господарів у Львові, свято дійшло і до Рівного, бразильський транзит Регенсбург-Київ, зміна в трійці наймолодших гравців Екстра-ліги: найцікавіше про 20 тур

0
717

Швидкоплинним був в Екстра-лізі 20-й тур, матчі якого відбулися минулої суботи. За розкладом планувалося, що по часу тур буде тривати близько шести годин, але через тривогу перша з двох львівських ігор розпочалася з запізненням, і по факту шість годин перетворилися на п’ять, що надало вболівальникам додаткових незручностей, адже достатньо тривалий час було таке, що чотири з п’яти ігор проходили одночасно. Де вже там цим вболівальникам було встигнути розібратися в глибинному перебігу подій, треба було обирати, що дивитися в онлайні – чи гру між «Енергією» та «Aurora Team», де кожний гольовий момент давався командам з величезними зусиллями, чи між «ХІТом» та «Рятувальником», в якій тільки встигай рахувати голи, які кияни насипали у ворота свого суперника. Дещо з умовами для перегляду пощастило грі між «in.IT» та «Соколом», яка була трохи винесена по часу, на кшталт італійської Серії А, де по неділях левова частка матчів стартує о 16.00, а одна гра, і це не обов’язково топ-гра, виноситься на 21.30.

Тож, зі Львова наше прев’ю про короткий опис подій в іграх туру почнемо і Львовом закінчимо. Чим привабливий триколовий формат регулярного чемпіонату, а тим, що він додає специфіки з’ясовуванню відносин між клубами. «Енергія» зіграла внічию з «Aurora Team» в першому колі, нічия була в другому колі, коли «енергетики» «відскочили» на останніх секундах. Тому третя гра була, як той оселок, по якому вимірюється хто є who між двома командами, бо якщо ти з трьох разів не виграв жодного, то це про щось говорить. «Енергія» дуже прагнула перемоги в цій грі з «Aurora Team», і якби перемогла, ніхто не мав би права сказати, що команда на перемогу не заслужила – моментів підопічні Валерія Легчанова хоча б для голу створили, але субота була тим днем, коли у львів’ян не йшло і в підсумку не зайшло. У «Aurora Team» зайшло одного разу, це при черговій дивовижній грі Володимира Кардаша, вона і виграла 1:0.

Те ж саме, про велику кількість «моментів хоча б для голу», можна казати і про «SkyUp Futsal» в грі проти «Урагану». Особливо це стосується заключних хвилин першого тайму, але м’яч від Олександра Сіріцького після численних ударів «авіаторів» відскакував, як горіх від стіни. Це з одного боку, а з іншого – говорить про рівень виконавчої майстерності гравців, які не використовують свої моменти. Інша справа – «Ураган», і це показово – Петро Шотурма, Ігор Корсун, Назар Швед та Артем Фаренюк забивали з таких моментів, що далеко не кожний гравець з них (з моментів) заб’є. Різний рівень реалізації і склався в 5:0 в грі в Івано-Франківську, а за підсумком трьох ігор – аж в 18:1.

«Кардинал-Рівне» та МСК «Харків» в попередніх двох іграх зіграли нетривіально – 0:6 в Рівному і 3:2 в Сумах, тому третя гра в Рівному мала дати відповідь на все ту ж класику «хто є who» між цими командами. Після гри головний тренер харків’ян Станіслав Гончаренко так розібрав дії своїх гравців, таку їм дав оцінку, що не могло не виникнути питання, а це точно ті ж самі гравці винесли рівнян 6:0? Сама ж гра стала ілюстрацією важливості окремої особистості на майданчику, і нею був Михайло Волянюк. Можна казати, що Волянюк виходить на 100-відсостковий свій рівень, але з іншого боку, у харків’ян не знайшлося методів, які б не дозволити йому грати в звичну гру. Два голи Михайла склали різницю в рахунку, а переможним став його перший м’яч, який типовий и показовий, як грає Волянюк.

І третя з трьох ігор між «ХІТом» і «Рятувальником» відбулася в Києві. Якими б не були аргументи у виправдання того, що «ХІТ» другий сезон поспіль жодного разу не виїжджав до Сум саме на ігри з «Рятувальником», наприклад, команди так домовилися між собою чи ще щось, але найголовніше – це порушення спортивного принципу. А по самій грі, якщо іронічно, то команда Олега Лук’яненка виявилася невдячною за те, що «рятувальники» раніше погодилися на перенос гри другого кола з Сум до Києва, інакше не рвали б команду з Сумщини 7:0 після першого тайму. Добре, що по перерві «ХІТ» ставився до суперника вже більш милостиво, навіть дозволив йому забити один м’яч. Сирена зафіксувала на табло 10:1, і одинадцять м’ячів це повторення рекорду сезону по кількості м’ячів, забитих в одній грі, який був встановлений в грі МСК «Харків» – «in.IT» (6:5).

І нарешті, гра у Львові між «in.IT» та «Соколом» – ще красномовніша, ніж з Волянюком, ілюстрація про важливість особистості на футзальному майданчику. Мова про Андрія Хамдамова – чотири м’ячі відвантажили «айтішникам» хмельничани, і до всіх чотирьох долучився капітан «Сокола». Хамдамов відкрив рахунок, забив важливий пенальті, а також зробив гольові передачі, коли команда забивала другий та четвертий голи. І хоча особистості роблять результат, але футзал, звісно, командна гра. В цьому абзаці вже двічі згадувалася назва хмельницької команди, але при чотирьох дискваліфікованих гравцях (Гуцуляк, Абзалов, Чижик, Сохорук), двох травмованих (Данилюк, Шевченко) та одному, який захворів перед грою (Ростківський), у Львові проти «in.IT» грав за великим рахунком не «Сокіл», а так би мовити, «Сокіл-півтора», адже в складі другої четвірки були два гравці, які не провели ще жодного повного поєдинку – це Орган і Хібовський, плюс 15-тирічний Першин, який провів свій дебютний матч в Екстра-лізі. 4:0 в грі «Сокіл-1,5» проти «in.IT» це дуже показово для відповіді на питання, яке вже було вище двічі – «хто є who» на майданчику.

Попри переконливі рахунки в деяких іграх 20-туру, все ж таки певні цікавинки в них були присутніми, тому час перейти до наших традиційних фішок туру, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників. Їхня кількість в цьому дописі буде трохи більше стандартної – одинадцять.

Together туру. Вперше одним днем

Парадоксальна річ, але тільки в 20-му турі вперше в сезоні відбулося те, що заздалегідь пишеться в календарі – всі п’ять матчів були зіграні в один базовий день. Раніше частенько «Енергія» випадала, коли ставила свої домашні матчі на п’ятницю, але в цьому турі навіть «енергетики» знайшли можливість грати в той же день, коли і всі інші команди. Загалом, це факт такий собі, але цікавий. Як буде далі, не знає ніхто, але, наприклад, по 21-му туру вже відомо, що його одним днем не буде – деякі матчі заплановані на базовий день, 10 лютого, але про, як мінімум, дві гри точно відомо, що вони гратимуться 11 лютого.

Гра туру. «Енергія» – «Aurora Team»

Зовсім нескладно було визначити лауреата в цій номінації, якщо застосувати принцип виключення. Матчі, де 10:1, 5:0 та 4:0, апріорі кращими не можуть бути. Гра в Рівному між восьмою та сьомою командами турнірної таблиці? Ну ніяк. От і залишається гра «Енергія» – «Aurora Team», яка притягувала тим, чи вдасться «енергетикам» зробити те, що раніше їм зробити не вдалося. А окрім двох ігор в чемпіонаті, була ще й гра на передсезонному турнірі, в якій сильнішою була «Aurora Team».

Гра в першому таймі йшла циклічно. Краще розпочала «Енергія», яка намагалася кількість ударів по воротам Миколи Гуйвана перетворити в якість (забитий гол). Ближче до середини тайму активізувалася «Aurora Team», і гол міг статися раніше ніж він стався – на 12-й хвилині. Трохи ще поатакувавши, гості відійшли ближче до своїх воріт, що розв’язало руки «енергетикам». Це все те, що автор цих рядків передивився в запису, а от за другим таймом вдалося поспостерігати безпосередньо в «Боско Арені» з позиції, ближчої до лави записних «Енергії». Це дозволило з кількох метрів побачити кілька дивовижних сейвів Володимира Кардаша, які тримали інтригу. Адже у протилежних воріт моменти виникали нечасто, а найближчим до голу був Андрій Теряєв, який ударом метрів з десяти на 31-й хвилині струсонув штангу.

Це все бачили і інші вболівальники, які дивилися онлайн-трансляцію. Присутність же в спорткомплексі дозволяла не тільки дивитися гру, а й чути її. Зокрема те, як на 28-й хвилині Валерій Легчанов, обурений тим, що за кілька секунд до цього на штрафному «Енергії» в момент удару Олександр Школьний знаходився біля м’яча метрах в трьох, взяв тайм-аут. І ще не відомо, кому була більше потрібна хвилина, щоб заспокоїтися, чи гравцям «Енергії», чи все ж таки самому тренерові.

Ще один момент, на який коуч «Енергії» відреагував емоційно, це кутовий у виконанні Ростислава Семенченка, коли після його прострілу Володимир Кардаш забрав м’яч. Втім, арбітр попросив гравця «Aurora Team» повторно виконати стандарт, мотивуючи тим, що удар він виконав без свистка. Тоді з лави запасних «Енергії» пролунало питання: «А якби м’яч у ворота залетів, перебивали б кутовий?». За кілька секунд до сирени гостей від голу врятувала поперечина, і нічия, напевне, була б логічною по цій грі. Але киянам та поперечина була компенсацією за втрачену перемогу в грі другого кола.

Втім, цікаве було і після гри, яке не могло увійти до трансляції. Автору вдалося бути присутнім при суперечці між виконавчим директором «Енергії» Володимиром Фелишиним та спостерігачем арбітражу Романом Процьом, яка точилася навколо двох в чомусь схожих епізодів, які, на думку представника «Енергії», арбітри трактували по-різному. Перший – це падіння Максима Чеберяка, після якого був призначений фол, і зі стандарту гості забили свій переможний м’яч (ВІДЕО). Другий – це падіння Віталія Радевича поблизу лінії штрафного майданчика, після якого не був призначений фол (ВІДЕО). Вашій увазі посилання на обидва епізоди, тож переглядайте, аналізуйте, робіть власні висновки, чи обґрунтованими були претензії львівського клубу.

Розгроми туру. В Івано-Франківську та Києві

Варто було в огляді тижневої давнини потішитися тому, що відсоток матчів, в яких перемога однієї команди зафіксована з великим рахунком, знизився, як в 20-му турі таких перемог зафіксовано було дві. І які б дві команди їх мали здобути, як не «Ураган» з «ХІТом»?

Франківці втретє в сезоні (тобто, в усіх матчах) розгромили «SkyUp Futsal». «ХІТ» же в першому та другому колі обмежувався перемогами над «Рятувальником» 5:1 та 4:1, а от минулої суботи засмутив команду з Сумщини більше, ніж за дві попередні.

Враховуючи ці дві звитяги, загалом розгромних перемог стало 18, і це в 90 матчах зі 100, які мали б бути зіграні в 20-ти турах. Відповідно, відсоток розгромних матчів за тиждень підвищився з 18,82% до 20%, тобто загальна статистика – кожна п’ята гра завершується розгромом – в Екстра-лізі продовжує триматися.

Лідером за перемогами з великим рахунком впевнено залишається «Ураган» – вісім. У «ХІТа» таких перемог стало чотири. Натомість, «SkyUp Futsal» з великим рахунком програв четверту гру, «Рятувальник» також четверту.

Львівське фіаско туру. Поразки «Енергії» та «in.IT»

Дві львівські команди втретє в сезоні грали вдома в одному турі, але тільки в 20-му турі сталося так, що «Енергія» і «in.IT» свої домашні матчі провели в один день. Такий варіант виявився фатальним – львівський футзал 3 лютого зазнав подвійного фіаско. Спочатку програла «Енергія», яка не забила у ворота «Aurora Team» жодного м’яча, а невдовзі аналогічна ситуація була зафіксована і в грі «in.IT» з «Соколом»: поразка і без забитих м’ячів.

Зазначимо, цього сезону в одному турі львівські команди грати вдома вже більше не будуть.

Гол туру. Петро Шотурма

25 разів в 20-му турі арбітри фіксували взяття воріт, і чимало з голів було доволі симпатичних, був і курйозний – Михайла Волянюка, коли він п’ятою пробив у ворота МСК «Харків» по м’ячу, який навіть не бачив. Варто б цей гол визнати «голом туру», але в грі зі «SkyUp Futsal» такий собі шедевр створили Назар Швед та Петро Шотурма. Першого також потрібно відзначити, адже без його передачі не було б голу другого. «Ураганівцям» на ауті вдалося своїми переміщеннями залишити поза грою четвірку «авіаторів» і після діагоналі Назара Шведа в штрафний майданчик Петро Шотурма ефектно підсік м’яч над Іллею Бакінським (ВІДЕО).

Цікаво, що одного разу до голу і одного разу після голу у гравців «Урагану» були спроби переграти воротаря «SkyUp Futsal» саме таки чином, але фокус не вдався.

Після голу Петра Шотурми одразу пригадався аналогічний гол з 18-го туру Юрія Щериці у ворота «Рятувальника», і напевне не тільки автору цих рядків. Там теж була підсічка, після якої м’яч парашутом опустився у ворота за спиною у воротаря.

Швидкострільність туру. Дмитро Крюков

Після матчів 20-го туру кількість голів, які забивалися на першій хвилині, зросла до десяти. Це в грі в Рівному господарі так невдало розіграли кутовий, що отримали контратаку МСК «Харків» «два в одного», яку низовим ударом під воротарем завершив Дмитро Крюков (ВІДЕО).

Якщо довіряти коментатору, гол був забитий на 27-й секунді, це повторення другого показника в рейтингу швидких м’ячів, який, до речі, був зафіксований на рівненському майданчику, коли Олександр Басич в грі з «ХІТом» вразив власні ворота.

Для гравців МСК «Харків» гол Дмитра Крюкова є першим, забитим за першій хвилині. А от рівняни з пропущеного голу розпочали вже четверту гру в сезоні, і якщо три попередніх вони в підсумку програли, то в цьому турі некращий початок гри не завадив їм здобути перемогу.

1. 22 секунда. Володимир Поночовний, 4 тур, гра «ХІТ» – «SkyUp Futsal»
2-3. 27 секунда. Олександр Басич (автогол), 7 тур, гра «ХІТ» – «Кардинал-Рівне»
2-3. 27 секунда. Дмитро Крюков, 20 тур, гра «Кардинал-Рівне» – МСК «Харків»
4. 32 секунда. Олександр Педяш, 8 тур, гра «Енергія» – «ХІТ»
5. 33 секунда. Олександр Школьний, 8 тур, гра «Aurora Team» – «in.IT»
6. 34 секунда. Ігор Чернявський, 2 тур, гра «ХІТ» – «Рятувальник»
7. 36 секунда. Станіслав Моспан, 9 тур, гра «Сокіл» – «Ураган»
8. 45 секунда. Роман Бакум, 17 тур, гра «SkyUp Futsal» – МСК «Харків»
9. 47 секунда. Тарас Кузь, 18 тур, гра «Енергія» – «Кардинал-Рівне»
10. 52 секунда. Юрій Щериця, 14 тур, гра «Кардинал-Рівне» – «SkyUp Futsal».

Пенальті туру. Андрій Хамдамов

Ще б якісь пів хвилинки до завершення гри «in.IT» – «Сокіл», і в дописі про 20 тур цієї номінації не було. Але гравець львів’ян Богдан Білюк рукою в штрафному майданчику зупинив м’яч, коли його вже обіграв Кирило-Ілля Бабак, і арбітр, не вагаючись, вказав на шестиметрову позначку (ВІДЕО). За рахунку 0:2 ситуація була ще напруженою, пробивати пенальті взявся капітан «Сокола» Андрій Хамдамов і чітко його реалізував (ВІДЕО).

Кількість призначених шестиметрових пішла на другий десяток, пенальті у виконанні Хамдамова загалом одинадцятий. Відсоток реалізованих пенальті збільшився до 72,73% – вісім з одинадцяти. «Сокіл» пробивав пенальті вперше в сезоні, а Андрій Хамдамов став одинадцятим пенальтистом. Забивали пенальті вісім гравців – Микита Тменов, Юрій Щериця, Євгеній Жук, Давид Калашник, Ростислав Гуль, Владислав Завертаний, Максим Літвінов та Андрій Хамдамов. Не забивали троє – Олександр Педяш, Мар’ян Масевич та Дмитро Баранник.

Автоголи туру. Дмитро Баранник та Антон Кончаков

Гра в Києві проти «ХІТа» стала провальною для «Рятувальника». Вдруге в сезоні в його ворота влетіло 10 м’ячів, і загальна кількість пропущених у команд з Сумщини складає вже 88 м’ячів. У «Рятувальника» попереду ще вісім матчів, і, схоже, що підкорення рубежу в 100 м’ячів вже не за горами.

Два з десяти м’ячів, які влетіли до сітки воріт «Рятувальника», записані на гравців цієї команди Дмитра Баранника та Антона Кончакова. Нічого курйозного в них не було: перший – рикошет, другий – гравець опинився в непотрібному місці в непотрібний час.

Для гравців «Рятувальника» це перші голи у власні ворота. А по цим двом автоголам гравців однієї команди є доповнення, що це другий такий випадок. Перший був зафіксований в сьомому туру, коли гравці «ХІТа» Олександр Ліфер та Руслан Шеремета своїми автоголами потішили «Кардинал-Рівне». Загальна ж кількість м’ячів, забитих у власні ворота, збільшилася до 18-ти.

Новачки туру. Назар Першин, Олександр (Миколайович) Жуков, Бруно Сантос

Одразу для трьох гравців в 20-му туру відбувся дебют в матчах Екстра-ліги. Це Назар Першин («Сокіл»), Олександр Жуков («Ураган») та Бруно Сантос («SkyUp Futsal»). Безпосередньо в цій номінацій невеличке представлення зробимо лише по гравцю «Урагану», адже по двом іншим дебютантам необхідні додаткові номінації.

Тож, Олександр Жуков, 2006 р.н., 19-го січня йому виповнилося 18 років. Не є вихованцем івано-франківського «Урагану», а перші кроки в футболі робив в ДЮСШ міста Дрогобич. Два сезони провів в ФК «Скала» (Моршин), після чого протягом трьох років грав за КОЛІФКС (Костопіль). Лише 27 листопада минулого року був заявлений за «Ураган-2», але, схоже, на місцевому рівні зміг себе показати, і 3 лютого в грі проти «SkyUp Futsal» провів на майданчику кілька змін.

Легіонер туру. Бруно Сантос

Бразилець Бруно Сантос (повне ім’я Bruno Santos Flores), 1998 р.н. Йому 25 років, і вдалося розшукати дещо стосовно його кар’єри в рідній Бразилії. В лютому 2022 року він уклав угоду з клубом «União» з Паробе, це місто на півдні країни, в який він прийшов з клубу «Afucs» також з Паробе.

Після року гри за «União» Бруно Сантос опинився в Німеччині в клубі «Ян Регенсбург», який двічі ставав чемпіоном футзальної Бундесліги. Навіть грав в Лізі чемпіонів, але це було ще до появи в клубі Бруно Сантоса.

Статистика зараз в Бундеслізі на такому рівні, що від неї хочеться плакати: по грі можна дізнатися лише про стартову п’ятірку, а ще авторів забитих м’ячів. Тому сказати напевне, скільки ж ігор в сезоні Бруно Сантос провів, не є можливим, а от про голи можна казати напевне. Точніше, про єдиний гол Бруно Сантоса, його він забив 6-го січня цього року у ворота команди «Велімдорф», тієї самої, яку тренує український тренер Віталій Одегов, але ту гру «Ян Регенсбург» програв 1:5.

В своїй дебютній грі за «SkyUp Futsal» Бруно Сантос особливим нічим не запам’ятався, хіба що заробив жовту картку за затримку суперника руками.

Юнак туру. Назар Першин

Включення Назара Першина до заявки «Сокола» на сезон було певною мірою вимушеним, адже перед грою проти «in.IT» у хмельничан були кадрові проблеми. Хто і чому не міг грати, про це вже було вище. Для тих, хто в темі юнацького футзалу, Назара Першина представляти не потрібно, а от іншим… Минулого сезону Назар Першин був обраний MVP Кубку України серед команд 2007 р.н., хоча сам він 2008 р.н. Цього ж сезону Назар є лідером «Сокола» в Юнацькій Екстра-лізі (U-17), де хмельничани лідирують після двох з’їзних турів – вісім перемог в восьми матчах.

Звісно, що з грою Назара на рівні Екстра-ліги могли бути ризики, і Роман Ковальчик розповів, що спочатку план був дати відіграти юному гравцю пару змін, а далі – по ситуації. В цих змінах дебютант «Сокола» не знітився, і далі провів повну гру, перебуваючи на майданчику навіть коли хмельничанам доводилося грати вчотирьох проти п’яти польових «айтішників».

А тепер про головне – Назар Першин не тільки увійшов до десятки наймолодших гравців Екстра-ліги (раніше Вищої ліги), а й розташувався в ній на високому третьому місці.

Десятка наймолодших гравців чемпіонатів України тепер стала виглядати таким чином:

1. Артем Малиновський («Кардинал-Рівне») – 14 років 5 місяців та 20 днів
2. Юрій Яремчук («Енергія») – 15 років та 14 днів
3. Назар Першин («Сокіл») – 15 років 6 місяців та 21 день
4. Роман Господенко (МСК «Харків») – 15 років 7 місяців та 4 дні
5. Ігор Тимців («Енергія») – 15 років 8 місяців та 3 дні
6. Ростислав Ростківський («Сокіл») – 15 років 8 місяців та 11 днів
7. Олександр Кондратюк (ФК «Харків») – 15 років 9 місяців та 7 днів
8. Ярослав Квасній («Енергія») – 15 років 9 місяців та 21 день
9. Ілля Приходько («Ураган») – 15 років 10 місяців та 10 днів
10. Максим Бернада («Сокіл») – 15 років 11 місяців та 23 дні

Є дві ремарки по цій десятці. По-перше, з неї вибув останній гравець, якому на день дебюту виповнилося 16 років, це Юрій Карбовський («ЛТК»). По-друге, загалом десятка молодих гравців дуже суттєво оновилася за останні пару років, і з аксакалів в ній залишився лише Олександр Кондратюк, якому зараз 40 років.

Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ

Фото ФБ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ