Минулого тижня в Екстра-лізі мало б відбутися п’ять матчів, але відбулося лише чотири. Ще в середу свій матч з п’ятого туру зіграли «ХІТ» та «Рятувальник», а в суботу та неділю були зіграні три з чотирьох ігор туру під номером вісім. Втім, і чотирьох матчів було достатньо, щоб з легкістю визначити цікаву десятку фішок, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників. Чотири гри, які увійшли в цей допис, були з двох турів, тому знову робимо уточнення, що фішки не туру, а турів.
Подія турів. Повернення матчів Екстра-ліги в Суми
В воєнні часи кожна подія із довоєнного життя сприймається крізь призму того, що мир і спокій в нашій країні не за такими вже і горами. Український футзал вищого ґатунку певний час змушений був існувати в Києві і на захід від нього, і тільки в восьмому турі відбулася подія, повз яку пройти неможливо: вперше після початку війни офіційна гра Екстра-ліги відбулася в Сумах. Це неможливо було уявити навесні, коли місто тероризували обстріли, але зараз це вже факт. Востаннє в Сумах грали 12 лютого, коли АФФК «Суми» приймав «Енергію», і що ще приємно, що футзал не просто повернувся в Суми і грали не в архаїчному спорткомплексі педагогічного університету, а там, де командам грати приємно і комфортно – в спорткомплексі Сумського університету. До гри «Рятувальника» і МСК «Харків» він приймав футзал ще в грудні 2021 року. Тоді АФФК «Суми» зазнав поразки від «Продексіма» 0:4, некращим виявилося повернення футзалу в спорткомплекс СумДУ і для «Рятувальника», але підопічним Ігоря Салівона не варто над цим зациклюватися, бо через такі поразки треба пройти. Після Сум лише одне місто, яке представлене в Екстра-лізі, поки залишається без футзалу – це Харків. Щиро бажаємо, щоб життя склалося так, щоб і МСК «Харків» міг грати вдома вже найближчим часом.
Недогравання турів. Фінальний рахунок гри в Рівному зафіксований не за підсумком сорока хвилин
За день до того, як в Сумах відбулася вельми приємна подія, в Рівному сталося те, чого в історії українського футзалу ще не було: свисток, який пролунав за 5.22 до завершення повного обсягу часу гри на те, щоб «Кардинал-Рівнестандарт» та «in.IT» залишили майданчик через оголошення в Україні повітряної тривоги, згодом виявився фінальним, і в протокол був вписаний результат, який в грі був на той момент.
Така ситуація передбачена «Додатковими заходами безпеки для організації та проведення футзальних матчів в Україні серед команд (клубів) Екстра-Ліги в умовах воєнного стану», в яких в розділі ІІІ, пункт 2 зазначено, що якщо повітряна тривога триває більше 75-ти хвилин, а так воно в суботу, 12 листопада, в Рівному і було, в разі, коли зіграно менше 35-ти хвилин «чистого часу», «При спільному бажанні команд фіксується результат, встановлений на момент зупинення матчу». За рахунку 0:4 команда «in.IT» не заперечувала проти остаточного зупинення гри.
Зупинка турів. Гра «CLUST» – «Черкасиобленерго»
І в грі в Києві після того, як ще на 8-й хвилині була оголошена повітряна тривога, довелося застосовувати вище згаданий розділ ІІІ, пункт 2 «Додаткових заходів», який також передбачає, що коли у матчі зіграно менше 35 хвилин «чистого часу», «матч зупиняється з подальшим прийняттям рішення АФУ (Комітетом з організації та проведення змагань) про догравання матчу в інший час». Зазначимо, що факт, коли гра встигла розпочатися, була перервана через повітряну тривогу і не була дограна саме в день гри, зафіксований в чемпіонаті Екстра-ліги вперше в її історії.
Фарт турів. Завершення гри «Сокіл» – «Ураган»
Після того, що відбулося в суботу в Рівному та Києві, всім учасникам гри в Хмельницькому можна тільки дякувати долі, що вона встигла завершитися до оголошення повітряної тривоги. Нагадаємо, що гра між «Соколом» та «Ураганом» розпочалася о 12.00, проходила вона динамічно, і фінальна сирена пролунала приблизно о 13.35. За 50 хвилин вже і в Хмельницькому почала лунати повітряна тривога, але на той момент всі, хто був задіяний в грі, встигли роз’їхатися.
В чому ж тут фарт? Розглянемо два варіанти: зупинка гри, коли в ній було б зіграно трохи більше 35-ти хвилин і другий – трохи менше 35-ти хвилин. Формально така ситуація, коли повітряна тривога триває більше 75-ти хвилин, трактується «Додатковими заходами» так, що «коли у матчі зіграно 35 і більше хвилин «чистого часу», то «фіксується результат, встановлений на момент зупинення матчу». Рахунок на табло 0:2, і яка б була реакція представників «Сокола», яким пропонувалося б більше ніж за чотири хвилини за завершення гри визнати свою поразку? Що, два м’ячі в футзалі неможливо відіграти за чотири хвилини?
Інша гіпотетична ситуація – гра призупиняється, наприклад, коли на табло час показує 34.30. Формально при перевершені часу повітряної тривоги 75-ти хвилин «Урагану» довелося б їхати додому і заради догравання решти часу в якийсь визначений АФУ день повертатися до Хмельницького. І це тільки пів справи. Загалом в «Додаткових заходах» є цілий розділ IV «Перенос матчу та процедура догравання перенесеного матчу». В ньому і про пошук нової дати, і про офіційних осіб, які можуть бути і не тими самими, які були в основний день проведення гри.
Коротше, в будь-якому випадку геморой для всіх, тому і є підстави говорити про фарт, і про те, що доля благоволила всім, хто був причетним до гри в Хмельницькому.
Гра турів. МСК «Харків» – «Рятувальник»
В цьому дописі це вже п’ята номінація, але раніше ще не було можливості говорити безпосередньо про футзал. Треба відверто казати, що до початку гри в Сумах головним претендентом на «гру турів» була гра в Хмельницькому, в якій обидві команди показали дійсно якісний футзал, була інтрига, були майстерні дії гравців з боку обох команд. В грі між МСК «Харків» та «Рятувальником» не було першого та другого, а про третє можна казати хіба що стосовно гравців однієї команди. Втім, саме грі в Сумах віддамо пальму першості.
Причина – 13 забитих м’ячів на дві команди, і це абсолютно нетипова ситуація для нашого футзалу. До гри в Сумах таким собі рекордсменом по кількості забитих м’ячів в цьому сезоні була гра між «Кардиналом-Рівнестандарт» та «Ураганом», в якій арбітри фіксували взяття воріт дев’ять разів. Навіть і це зараз для Екстра-ліги нетипово, а тут цілих 13 голів!
Навряд чи хто це робив раніше, тому цікаво було порахувати показники результативності, які є цього сезону. Без урахування гри в Сумах в Екстра-лізі в 27-ми проведених іграх маємо 122 м’ячі і середню результативність 4,52 голи за гру, а з Сумами – в 28-ми іграх 135 м’ячів, і це вже помітно ближче до п’яти – 4,82 м’ячі за гру. Додамо, що з восьми турів повністю зараз зіграні п’ять, і найбільшою результативність була в четвертому турі – 26 голів, найменшою в сьомому – всього 14. В восьмому турі залишається незіграною одна гра, і поки в ньому забиті 19 м’ячів. Показник четвертого туру цілком можливо перебити, і вся надія тут на гравців «CLUST-у» та «Черкасиобленерго».
Гол турів. «Божественний гол» Михайла Волянюка
При 20-ти м’ячах в чотирьох іграх є з чого вибирати. Файний гол в грі проти «Рятувальника» забив Сергій Журба, який до того ж ще й був вирішальним. Симпатичні голи були в Рівному і в Сумах, однак переможцем визнаємо той, який на дев’ятій хвилині гри «Кардинал-Рівнестандарт» – «in.IT» забив Михайло Волянюк. «Божественним» він став за визначенням коментатора гри, можливо, це і перебільшення, але, дійсно, Михайло класно відгукнувся на закидання від Романа Горпинича, дійсно, класно приклався до м’яча, і воротареві «in.IT» Роману Кітору тут немає чого дорікнути.
«Бачили, як ефектно злету пробив Михайло Волянюк», – це ще одне цитування коментатора. Якщо відверто, то спочатку бачили не дуже. Режисер трансляції захопився переглядом повтору епізоду, який призвів до кутового, і ми побачили як м’яч вже влетів до сітки. Навіть дехто з глядачів гри встиг відреагувати в коментарі онлайн-трансляції «оператор топ», «дякуємо, що не показали». Але згодом режисер таки знайшов якісний повтор з однієї з камер, і ми змогли таки зацінити цей дійсно «божественний гол».
Недоречність туру. Пошкодження Володимира Кардаша – поява Романа Кітора
Голу Михайла Волянюка не було, якби не події, які відбулися в грі ще на третій хвилині. Гру в Рівному в складі «in.IT» починав Володимир Кардаш, але на третій хвилині, виходячи під удар Малиновського, він отримав пошкодження. Було бажання у 36-тирічного голкіпера продовжити гру, але пошкодження це не дозволило, і в «рамку» львів’ян вийшов Роман Кітор. І в невдовзі для «in.IT» почалися негаразди: за якусь хвилину рівняни відкрили рахунок, в середині першого тайму ще двічі змусили Кітора капітулювати, коли ж гості почали грати з п’ятим, на 12-й хвилині отримали гол в порожні ворота.
Чому б гола Волянюка не було? Зрозуміло, не тому, що в воротах не залишився Кардаш. Все просто: інша людина на майданчику – інший розвиток подій, все було б по-іншому.
Пенальті турів. А чи він був?
В чотирьох іграх, які увійшли до цього огляду, був призначений всього один пенальті, але є впевненість, що особи, які відповідають за суддівство в АФУ, обов’язково уважно переглянуть, де ж саме відбулося порушення воротаря «Рятувальника» Нікіти Сітнера проти гравця МСК «Харків» Владислава Васильєва. І щось так виглядало і в прямій трансляції, і в повторі, що це було не в межах штрафного майданчика. Бажаючим пропонуємо це зробити на власні очі за цим посиланням (хронометраж по трансляції 12:00).
Ближчим до моменту був арбітр Андрій Савельєв з Сум, киянин Дмитро Каркаєв знаходився на протилежній стороні майданчика і фізично не міг бачити, де саме було порушення. Тому трохи дивно, що Андрій Савельєв, який би мав приймати рішення одноособово, пішов радитися з Дмитром Каркаєвим і тільки після розмови з ним вказав на «точку».
Доводилося чути про таке негласне суддівське правило, якщо ти невпевнений в призначенні пенальті, то краще його не призначати. Але в Сумах ми побачили трохи інше трактування, до того ж можна додати, що порушення Сітнера проти Васильєва цілком тягнуло на якусь картку, але її не було ніякого кольору. За рахунку 10:3 не можна казати, що таке рішення арбітрів вплинуло на підсумок гри, але факт залишається фактом, а сумніви – сумнівами.
Автогол турів. Антон Кончаков
В наших попередніх дописах про фішки турів вже неодноразово було про автоголи, і вже робилися акценти, що не завжди чесно авторство автоголів записувати на того гравця, від якого м’яч опиняється в воротах. Бо іноді факт взяття воріт є заслугою гравця атакуючої команди, а гравець команди, яка діяла в захисті, просто опиняється в непотрібному місці в непотрібний час. Але це все тільки не про автогол Антона Кончакова, який в Сумах змінив рахунок 2:0 на 3:0.
На дев’ятій хвилині гри після удару гравця МСК «Харків» Юрія Сагайдачного м’яч взагалі летів не в ствір воріт, але Антон Кончаков так незграбно махнув по м’ячу, що розстріляв власні ворота. От тут вже автогол це повністю «заслуга» гравця «Рятувальника», йому і заслужена першість в цій номінації.
Додамо, що після автоголу Кончакова загальна кількість таких м’ячів зросла до семи, і цікаво, що таке сталося вже втретє на користь МСК «Харків».
Герой турів. Юрій Савенко
В нашому попередньому дописі про події, які були в іграх сьомого, шостого та другого турів, пальма першості в номінації «герой туру» дісталася воротареві «Урагану» Миколі Хомяку. Ну що ти поробиш, коли і в цьому дописі доводиться знову відзначати воротаря франківців! Цього разу в ударі був Юрій Савенко, який відбив все, що летіло в його ворота в грі проти «Сокола». Належне Юрію віддав не тільки головний тренер «Урагану» Максим Павленко, але і керманич нашої команди Роман Ковальчик.
Загалом, у Юрія Савенка не така вже і проста воротарська кар’єра. Кілька сезонів йому доводилося бути неосновним воротарем в харківському «Локомотиві», потім чотири сезони він був в тіні Кирила Ципуна в «Продексімі», і от тільки зараз в 30 років Савенко став беззастережним першим номером «Урагану», що ми могли побачити в недавніх іграх основного раунду Ліги чемпіонів.
Хет-трик турів. Едуард Нагорний
Три м’ячі одного гравця в одній грі це і в футзалі рідкість, тому повз цієї помітної події не проходимо і цього разу. Лауреатом став гравець МСК «Харків» Едуард Нагорний, який сповна скористався тим, що у «Рятувальника» в неділю був «день відкритих воріт», тричі відзначився в грі і збільшив свій гольовий реєстр в цьому сезоні з двох м’ячів до п’яти.
Це лише третій хет-трик поточного сезону, а раніше вони вдалися Євгенію Жуку з «ХІТа» та одноклубнику Нагорного Олександру Іванову.
Бонус
Цього разу він буде маленьким, тим не менше. П’ять ігор «Сокіл» провів цього сезону, і чотири з них завершилися… з однаковим рахунком 2:0. Такі цифри на табло фіксувалися в двох переможних іграх «Сокола» проти «in.IT». Ще двічі наша команда нічого не забила, але двічі пропустила в матчах проти «Енергії» та «Урагану». Це не більше, ніж збіг обставин, але такі цифри і співпадіння дійсно цікаві.
Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ