Другий тур поспіль футзальній Екстра-лізі не вдається вичерпати повністю його програму, і, як і тиждень тому, з п’яти ігор відбулося лише три. Тож загалом за перше коло назбиралося сім незіграних матчів, і лише одна команда – це «in.IT» – має в своєму активі стільки зіграних ігор, скільки і має бути після першого кола, тобто дев’ять. Зараз не будемо згадувати через які причини, а тільки констатуємо, що в «Кардинала-Рівне» найбільше, аж чотири, відкладених гри, у «Енергії» та «ХІТа» по дві, і у «Aurora Team», «Урагану», «Сокола», МСК «Харків», «SkyUp Futsal» та «Рятувальника» – по одній.
В Хмельницькому першим пролунав свисток до початку гри між «Соколом» та «Ураганом», але той свисток арбітрів, який пролунав приблизно о 12:39, коли м’яч від гравця «Сокола» залишив межи майданчика, виявився в цій грі поки що і останнім. Команди за рахунку на табло 0:2 були змушені залишити спортивний майданчик, прочекали більше двох годин, і на нараді, яка відбулася о 14:50, було прийняте рішення про призупинення і перенос гри. Грати командам залишилося 3 хвилини 49 секунд першого тайму плюс повний другий тайм, тому підбивати підсумки по цій грі можна тільки проміжні. Тим більше, що на чому зупинитися є.
Другою з зіграних в турі розпочалася гра у Львові, де зустрічалися «in.IT» та МСК «Харків». Кожна з команд до неї крокувала зі своїми серіями: «айтішники» з сімома іграми з поразок, натомість, харків’яни – з трьома переможними іграми. Дуже було близько до того, що обидві вони перервуться, але долю матчів вирішують окремі епізоди, от і у Львові так сталося – підключення воротаря гостей на останній хвилині і його невідпорний удар принесли МСК «Харків» четверту перемогу поспіль, а «in.IT», відповідно, поспіль вже восьму поразку.
Заключною в суботній день була гра в Києві між «SkyUp Futsal» та «Рятувальником». Команди добре знайомі одна з одною ще з часів ігор в Першій лізі, минулого сезону гралися дві кубкові гри, в яких сильнішими були «рятувальники». Але зараз все змінилося докорінно, в грі дев’ятого туру було якесь дежавю того, що ми бачили і в попередніх іграх підопічних Ігоря Салівона з «Ураганом» та «Соколом». Команда нібито грає, щось створює, але варто тільки пропустити один м’яч, як тут же в їхні ворота влітає другий, а за ним і третій, як це було проти «Урагану», а тепер і проти «SkyUp Futsal». Протягом трохи більше хвилини «авіатори» тричі розписалися у воротах Павла Чабанова, до перерви відбувся обмін голами, але в позитивний результат віри в гостей вже не було, тому і розгромний результат, класика тенісу 6:1.
Календарно рису під першим колом підводила всіма очікувана гра між «ХІТом» та «Aurora Team», добре, що вона була винесена на окремий день, а ще добре, що вона відбулася без ніяких перешкод у вигляді зовнішнього втручання. Читачі вже напевно здогадалися, що така гра гідна окремої номінації, так воно і буде, а в прев’ю до наших традиційних фішок, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників, зазначимо, що результат гри – бойова (в прямому сенсі цього слова, бо обидві команді після неї не зможуть розраховувати на окремих гравців) нічия 2:2, яка з турнірної точки зору в тему тим командам, які йдуть позаду команд Євгена Задорожного та Олега Лук’яненка, і в першу чергу «Урагану». Щодо кількості фішок, то їх цього разу буде трохи більше – одинадцять.
Форс-мажори туру. В Хмельницькому не дограли, в Рівному не грали
Повітряні тривоги, які розпочали свою «чорну» справу з відміни проведення ігор чемпіонату України тиждень тому, продовжилися і в перший ігровий день дев’ятого туру. І якщо «Сокіл» та «Ураган» встигли пограти більше 16-ти хвилин, то гравці «Кардиналу-Рівне» та «Енергії» так і не дочекалися можливості розпочати гру.
Звісно, нікому неприємно ще раз їхати за кілька сотень кілометрів до іншого міста, щоб грати перенесену гру, але такі, на жаль, зараз реалії, які треба прийняти – переноси через тривоги ігор були, є і будуть далі. От тільки окремі запальні вболівальники це сприймають доволі дивно: відміна – так це господарі винні, бо наша улюблена команда дуже хотіла грати. Те, що рішення про відміну приймається більше ніж через дві години після початку тривоги, а не через 75 хвилин, те, що згоду про зупинку гри підписують обидві команди, те, що якщо рішення прийняте о 14:50, а так сталося, що о 15:15 пройшов відбій тривоги, то гру вже ніхто не розпочне – це немає значення, от винні господарі – і крапка. В такій ситуації лікарі безсильні.
Гра туру. «ХІТ» – «Aurora Team»
Така гра не могла пройти повз увагу вболівальників, і не дивно, що спортивний комплекс в Києві був забитий так, що яблуку ще було місце де впасти, а от кавуну чи гарбузу – це навряд чи. Тому на грі, яка була третім в сезоні київським дербі, був аншлаг, і це було б неймовірно чудовим, якби заборона на відвідування спортивних заходів була скасованою, але її за останніми даними не планують відміняти навіть в найближчому майбутньому.
Гра розпочалася так, як вона і мала розпочатися: футзалу було небагато, а всі думки гравців були спрямовані на те, щоб залякати суперника, довести йому свою психологічну перевагу. Кістки тріщали на кожному клаптику майданчика, і арбітрам треба було крутитися, як вугри, бо обурення після кожного зафіксованого фолу вони вигрібали що від «ХІТа», що від «Aurora Team». Протверезним моментом стало вилучення Євгена Сірого, який автогеном пройшовся по ногах Олександра Школьного. Добре, що гравці знайшли в собі сили сказати «стоп», і порушень стало менше. А тут ще й «Aurora Team» реалізувала більшість.
В кожній грі є свій ключовий момент, от і в цій грі він був – це нереалізований Ростиславом Семенченком 10-тиметровий. Він (момент) не тільки не змінив рахунок, а ще після нього на майданчику залишився Олександр Сухов, якому судилося внести переламні зміни і в гру, а згодом і в результат.
За рахунок його підключень до атак гра по перерві йшла в одному напрямку. Підопічні Олега Лук’яненка присадили суперника на його половині, і контрвипади «Aurora Team» стали поодинокими, хоча і небезпечними. Постійний тиск на ворота Миколи Гуйвана приніс результат у вигляді голу Андрія Мельника після ідеально розіграної комбінації. Відверто, по грі на той момент виглядало, що «ХІТ» дотисне суперника, але тут своє слово сказав Ростислав Семенченко, який легко розвернув Артура Подлюка, після чого вгатив м’яча під поперечину. З п’ятим «ХІТ» нічого не створив, але долі так було завгодно, щоб він відігрався. Не можна заперечувати заслугу Даниїла Абакшина в другому голі «ХІТа», але його б точно не було, якби Олександр Сухов не зробив своє ідеальне вкидання м’яча: воно було і з потрібною швидкістю, і на потрібній висоті, і в потрібне місце.
Нічия в такій грі і по такій грі залишає присмак недомовленості, тим цікавіше буде далі, в тих двох іграх, які ще будуть між «ХІТом» та «Aurora Team» в регулярному чемпіонаті.
Неминучість туру. Нічийні 2:2 «ХІТа»
Думка про цю номінацію у автора цих рядків трималася в голові вже певний час, а оприлюднити її час саме зараз, коли у ворота «Aurora Team» майже з сиреною влетів другий м’яч, який встановив остаточний рахунок 2:2. Що ж там з цими цифрами? А з ними така дивна річ: вп’яте в сезоні в офіційній грі команда Олега Лук’яненка зіграла внічию, і вп’яте з рахунком 2:2!
Розпочалася ця дивна серія в третьому турі, коли «ХІТ» зіграв 2:2 з «Соколом». Наступні нічийні 2:2 були з «Ураганом». Далі у киян була Ліга чемпіонів, де вони двічі зіграли внічию, спочатку зі «Спортінгом», а за кілька днів і з «Аятом», і обидва рази по 2:2. І, нарешті, київське дербі з «Aurora Team», і, будь ласка, отримайте п’яту нічию з рахунком 2:2.
Беремо на контроль, з яким же рахунком буде у «ХІТа» наступна нічия.
Гол туру. Ігор Малюк
Другий тур поспіль показник результативності призупиняється на 16-ти забитих м’ячах. Тиждень тому так було за підсумком трьох ігор, цього разу трьох ігор плюс 16 повних хвилин гри в Хмельницькому. З тієї кількості м’ячів чимало було дійсно класних, особливо в двох іграх в Києві. Втім, свій вибір зупинимо на голу-красені у виконанні гравця МСК «Харків» Ігоря Малюка (ВІДЕО).
Нещодавно дещо схожий м’яч забив Орест Боргун, але по голу Малюка відмітимо, як Ігор майстерно поклав корпус, щоб підлаштуватися під не зовсім зручну траєкторію польоту м’яча. Тут мало бути все зроблене з точністю до міліметра, інакше м’яч не полетів би з такою точністю і швидкістю в дев’ятку.
Швидкострільність туру. Станіслав Моспан
В Екстра-лізі вже майже позаду було перше коло, а в «Урагану», команди, яка минулого сезону забила найбільшу кількість швидких м’ячів, не було жодного голу, забитого на першій хвилині. Це своє недопрацювання «ураганівці» надолужили в Хмельницькому, коли забили «швидкий гол» на 36-й секунді (ВІДЕО). Гра між «Соколом» та «Ураганом» ще буде дограватися, але цей гол вже вписаний в протокол. Він став четвертим в рейтингу швидких голів, який тепер має такий вигляд:
1. 22 секунда. Володимир Поночовний, 4 тур, гра «ХІТ» – «SkyUp Futsal»
2. 33 секунда. Олександр Школьний, 8 тур, гра «Aurora Team» – «in.IT»
3. 34 секунда. Ігор Чернявський, 2 тур, гра «ХІТ» – «Рятувальник»
4. 36 секунда. Станіслав Моспан, 9 тур, гра «Сокіл» – «Ураган».
Воротар-голеадор туру. Андрій Остріков
В Екстра-лізі чимало воротарів, які полюбляють підключатися до атак, більше того, зараз такі воротарі є в кожній команді. Підключення деяких голкіперів, дійсно, створюють проблеми суперникам, є і такі голкіпери, що коли вони залишають свої ворота, то це викликає посмішку, а ще передінфарктний стан у тренера тієї команди, з якої цей голкіпер.
Воротар МСК «Харків» Андрій Остріков не з числа останніх. До гри у Львові з «in.IT» в його активі вже було одне результативне підключення, коли він у Рівному потужним ударом розстріляв ворота господарів. У Львові ж ми побачили не просто його ривок через весь майданчик, а майстерно проведену операцію у виконанні гравців МСК «Харків» (ВІДЕО). Вони за рахунок контролю м’яча біля бокової лінії витягнули на себе двох гравців «in.IT», що створило величезну вільну зону, в яку і побіг Андрій Остріков. Ну, а далі все було на вищому рівні – вихід на ударну позицію і точний удар, на який Володимир Кардаш не зреагував.
Цей гол став загалом четвертим воротарським в Екстра-лізі, а Андрій Остріков з двома голами найкращим серед воротарів-голеадорів, випереджаючи Юрія Савенка («Ураган») та Ярослава Кожуховського («Сокіл»).
Герой туру. Андрій Остріков
Враховуючи те, що гол Острікова приніс його команді перемогу, Андрій автоматично стає лауреатом ще в одній номінації. Те, що саме він «герой туру», тут двох думок бути не може. В когось можуть бути заперечення: а щодо Олександра Сухова та Ростислава Семенченка, які були кращими в своїх командах? Так, дійсно, були, але всі їхні чудові дії не дозволили їхнім командам перемогти.
Вилучення туру. Євген Сірий
Дербі в Києві було б неповноцінним, якби в ньому не було чогось гарячого. Ним в протистоянні «ХІТа» та «Aurora Team» стало вилучення Євгена Сірого, який наочно показав, що на майданчику немає друзів, навіть серед тих, з ким ти разом пліч-о-пліч грав кілька років. Стрибок в ноги ззаду і фаза польоту були таким очевидними, що у арбітрів був тільки один вибір кольору картки – червоний (ВІДЕО).
На який термін потягне атака суперника з загрозою нанесення травми, це вже буде вирішувати КДК УАФ. Це мінімум дві гри дискваліфікації, тому що картка пряма червона. По нещодавній грі «Aurora Team» та «Сокола» вердикт головного караючого органу українського футболу стосовно Олега Гуцуляка з «Сокола», який не зовсім ввічливо повів себе по відношенню до Олександра Школьного (знову Школьний! Та за що ж йому так прилітає?!), був такий – дискваліфікація на три гри.
Втім, стосовно, Євгена Сірого напевне три гри буде забагато. По-перше, це гравець національної збірної України, це треба розуміти і на це треба зважати. По-друге, у «ХІТа» до елітного раунду Ліги чемпіонів залишилося три офіційних гри: за тиждень з МСК «Харків», потім проти «Рятувальника», а після неї пропущена гра з 8-го туру проти «Енергії». Якщо один з лідерів «ХІТа» майже місяць не матиме ігрової практики, то це точно не піде на користь плідній підготовці гравця чемпіона України як до надзвичайно важливих ігор «ХІТа» в Лізі чемпіонів, так і до вирішальних матчів збірної України в кваліфікації до чемпіонату світу 2024 року. А загалом оптимальним би варіантом з урахуванням важливості гравця одразу для двох команд було б одна гра дискваліфікації плюс одна умовно. Принаймні, минулого сезону такі покарання стосовно гравців національної збірної застосовувалися.
Пенальті туру. Олександр Педяш
За підсумками туру фіксуємо факт призначення четвертого в сезоні шестиметрового. По тій грі, яка була між «ХІТом» та «Aurora Team», він мав бути навіть не 100-відсотковим, а 200-відсотковим. На щастя (для арбітрів) він таким і був – рука Максима Бессалова була такою, що в правилах футзалу ще не вигадали такі критерії, щоб аргументувати, що то була не гра рукою (ВІДЕО).
Ось тут «ХІТу» і відгукнулась відсутність вилученого Євгена Сірого. В Лізі чемпіонів він реалізував пенальті, а за його відсутності бити відправився Олександр Педяш. Те, що він не бездоганний пенальтист, відомо давно, от і в грі з «Aurora Team» свою дуель Миколі Гуйвану гравець «ХІТа» програв (ВІДЕО).
Це вже другий нереалізований пенальті цього сезону, перший був два тижні тому, коли Дмитро Баранник з «Рятувальника» не зміг переграти Олександра Сіріцького з «Урагану». Додамо, що ще два пенальті в першому колі були реалізовані, відзначилися Ростислав Гуль («in.IT», в грі з «Ураганом») та Владислав Завертаний («Aurora Team», в грі зі «SkyUp Futsal»).
Новачок туру. Максим Корнійчук
Головний тренер «in.IT» Андрій Федюк виявився людиною слова. Тиждень тому він в післяматчевому коментарі зробив відвертий натяк на те, що в його команді будуть нові виконавці, і в матчі проти МСК «Харків» ми змогли побачити новачка «айтішників» Максима Корнійчука. Ім’я абсолютно нове для Екстра-ліги, тому довелося звернутися до бази гравців УАФ, щоб дізнатися, що 20-тирічний Максим є вихованцем житомирського футболу, а в футзалі грав за місцеву команду «Форца». І тільки після цього пригадалося, що минулого сезону Максим Корнійчук приїжджав до Хмельницького, коли його «Форца» в чемпіонаті Другої ліги грала проти команди «URBAN». Пригадалося і те, що він був одним з найпомітніших гравців у складі своєї команди, хоча йому і не пощастило в плані того, він став автором автоголу.
В плюс до цього гравця можна занести те, що він знайшов в собі сили і бажання вирватися з тісних обіймів місцевих змагань. Тут треба визнати, що здібних гравців достатньо в тих містах, де є команди Екстра-ліги, але тренерам цих команд неймовірно складно залучити таких гравців до своїх лав, бо ці гравці надають перевагу тому, щоб на якомусь багажі майстерності просто «косити бабло» в іграх чемпіонату міста, ніж напружуватися в матчах рівня Екстра-ліги.
Футболка туру. Костянтина Абзалова
Рівно одну секунду від початку гри витримала її напругу футболка гравця «Сокола» Костянтина Абзалова. Ледь він встиг зробити перший удар по м’ячу в грі, як його так конкретно притримав за футболочку «ураганівець» Станіслав Моспан, що вона прийшла в непридатний стан (ВІДЕО), і арбітр попросив Абзалова залишити межи майданчика.
Автор цих рядків уважно перечитав «Правила гри в футзал» (Правило 4. Екіпірування гравців) та «Регламент Екстра-ліги-23/24» (Стаття 22. Вимоги до ігрового екіпірування футболістів) стосовно того, що має відбуватися на майданчику в той момент, коли у гравця розірвана футболка, шукаючи, щоб в них було прописано, що арбітр повинен змусити гравця вийти з гри. Перечитав – і нічого не знайшов! Так на підставі чого арбітр ФІФА Орест Дуцяк наполягав на тому, щоб Костянтин Абзалов негайно залишив майданчик? Чому не можна було дозволити Абзалову дограти зміну, поки адміністратор «Сокола» не приніс би з роздягальні іншу футболку?
Цікавий доволі прецедент, і з цього епізоду виникає кілька думок. Щоб в футзалі отак рвали футболки, бачити доводиться дуже і дуже рідко. В футболі – частіше, але навіть в ньому на те, щоб її змінити, потрібний час. До того ж, давайте визнаємо відверто, футзальні команди не возять і не носять з собою на ігри кілька однакових футболок. В футболі ми бачимо таке, що гравець продовжує грати до тих пір, поки з лави запасних йому не дадуть нову футболку. Гра призупиняється на кілька секунд, гравець швидко змінює футболку, і гра продовжується далі. І головне – це футбол, в якому можуть дозволити собі не тільки запасні футболки возити, а ще й обмінюватися ними з суперниками ледь не після кожної гри.
Питання: як Абзалов мав би продовжувати гру, якби такий епізод на першій секунді стався не в Хмельницькому, а в Івано-Франківську? Він мав би сісти на лаву запасних і з неї дивитися гру? Можливо, хтось щось підкаже з цього приводу? Є варіант дограти перший тайм, а до перерви адміністратору десь побігати, пошукати нитки з голкою. Теж такий собі варіант, бо в деяких командах на виїзд їздять з офіційних осіб головний тренер та лікар. «Урагану» в цьому плані було б краще, в нього прес-аташе дівчинка, яка б могла на швидку руку щось підшити.
Хтось скаже, про що мова, це дрібний епізод. Дозволю собі не погодитися. Поки Абзалова не було на майданчику, «Ураган» скористався його відсутністю безпосередньо в тій зоні захисту «Сокола», яка була зоною відповідальності саме Абзалова, і той самий Станіслав Моспан, який виключив Абзалова з гри, рахунок і відкрив. Так це точно дрібниця?
Бонус. Словоблуддя туру. На сайті АФУ
На десерт – наш традиційний бонус, в якому варто пройтися по рупору Асоціації футзалу України, її офіційному сайту. В левовій частині онлайн-трансляцій з матчів Екстра-ліги коментатори в обов’язково-примусовому порядку закликають усіх підписуватися на всі соціальні мережі АФУ, аргументуючи це тим, що тільки звідтіля можна дізнатися про все найцікавіше в українському футзалі. Робити це чи не робити, справа кожного, але іноді в справах потрібно на сайт заглядати, щоб хоча б про призначення арбітрів дізнатися.
З дев’ятого туру прес-служба АФУ вирішила урізноманітнити ті статті, в яких оприлюднюється призначення арбітрів, і додати до них коротенький анонс матчів. Що з цього вийшло в анонсі дев’ятого туру, розберемо в нашому бонусі.
Всі з нас навчалися в школі, хтось наполегливо, хтось просто 10 (або 11) років проходив до школи, але всі в курсі, що таке прикметники і для чого вони вживаються в мові. Для тих, хто просто «проходив до школи», повідомимо, що є таке, як якісні прикметники, які виражають ознаки предмета, що можуть виявлятися більшою чи меншою мірою.
До чого цей лікнеп? Читаємо в анонсі гри «Сокола»: «Команда Романа Ковальчика чергує блискучі перемоги із нищівними поразками». Перше питання – це яка з чотирьох перемог «Сокола» була «блискучою»? Над «in.IT» 2:1, яку ледь втримали, чи над «Рятувальником» 4:2, коли «Сокіл» після рахунку 4:1 лише один раз за всю решту часу другого тайму зробив удар в площину воріт? Друге питання – а яка з двох поразок «Сокола» була «нищівною»? Від «Aurora Team» 1:3, де третій м’яч залетів у порожні ворота, чи може 1:2 від МСК «Харків», коли в другому таймі 80 відсотків ігрового часу команди грали на харківській половині, а другій м’яч «Сокіл» пропустив у порожні ворота, коли пішов ва-банк, намагаючись вирвати перемогу? Де тут про «нищівність»?
Далі в анонсі гри «in.IT» та МСК «Харків»: «МСК Харків нині мають 3 впевнено здобуті перемоги». Ну, про дві, над «Кардиналом-Рівне» та «Рятувальником», може й так, а щодо перемоги 2:1 над «Соколом»? Як в тій грі розвивалися події, було трохи вище.
Бачимо, що було бажання щось видумати, а вийшло як завжди. А продовжуючи тему прикметників, які використовує прес-служба АФУ, то абсолютно логічно подовжити цей ланцюжок і стверджувати, що поразка збірної України від Польщі 2:3 була «нищівною», і, відповідно, перемога поляків над командою Олександра Косенка «впевненою».
Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ