Відігравши в третьому турі чергові чотири гри, футзальна Екстра-ліга відправилася на двотижневу паузу, і у тренерів та гравців є можливість уважно проаналізувати зіграні не тільки власні матчі, а й поєдинки своїх наступних суперників, зробити висновки, через що ж вони недобрали такі бажані турнірні очки. А їх вже недобрали всі дев’ять команд, які виходили на майданчики. Тож, маючи в турнірній таблиці реального лідера – «ХІТ», треба мати на увазі, що її лідером за так званими втраченими очками є… «Кардинал-Рівне». Але життя підказує, що коли і рівняни розпочнуть свою турнірну ходу, то їм в ній буде дуже несолодко, бо 12 проведених матчів показали, що зараз в Екстра-лізі покусати один одного налаштовані абсолютно всі команди. Свою думку з цього приводу висловив головний тренер «Сокола» Роман Ковальчик, який відмітив, що «чемпіонат став збалансованішим, рівень команд піднявся, і всі команди достатньо додали». Є впевненість, що з цими тезами погодяться наставники всіх інших команд.
Наочне свідчення цього ми отримали в матчах третього туру, який стартував грою в Сумах між МСК «Харків» та «Енергією». Все для гостей розпочалося краще не вигадати – два швидкі голи, такі, що навіть з реакції деяких «енергетиків» можна побачити, що вони шоковані тим, наскільки ці голи були легкими. Початок другого тайму – ще один швидкий гол, але Станіслав Гончаренко такий тренер, що не допустить того, щоб його команду розмазали по паркету. 0:3 за п’ять хвилин до завершення гри його підопічні перетворили на 2:3, і це був вже другий шок для львів’ян, подумки яких були навколо того, щоб хоча б ці 2:3 зберегти. В підсумку зберегли, і є перша перемога «Енергії» в цьому чемпіонаті.
Наступного дня свою першу перемогу не тільки в чемпіонаті, а й в Екстра-лізі відсвяткував її новачок «Aurora Team». При чому з тим же самим рахунком 3:2. Це було в грі з «Ураганом», перший тайм якої був такими собі «доганялками». «Aurora Team» забиває – «Ураган» миттєво відповідає, «Aurora Team» вдруге забиває – те саме робить «Ураган». По перерві франківці не спромоглися швидко відповісти, тому і втратили перші очки в чемпіонаті.
В суботу без своїх перших очок залишився ще один з фаворитів. Вдруге до Хмельницького завітала команда зі столиці України, і вдруге підсумком гри «Сокола» з нею стала нічия 2:2. Два тижні тому так було в грі команди Романа Ковальчика зі «SkyUp Futsal», минулої ж суботи вже в поєдинку з «ХІТом». Напевне, такий результат здивував переважну більшість вболівальників футзалу, але є впевненість, що тільки не тих, хто за нею спостерігав в онлайн-трансляції. Якщо і це не стало аргументом, то, можливо, тоді остаточно переконає післяматчевий коментар тренера «ХІТа» Владислава Лисенка, який визнав нічийний результат гри закономірним.
І, нарешті, в заключній грі з чотирьох зіграних в турі свою першу перемогу в Екстра-лізі відсвяткував «SkyUp Futsal». Друге «нарешті» стосовно цієї гри це поява вперше в сезоні на майданчику, а не тільки в заявці, бразильця Морено, але і попри свою помітну проблему з зайвою вагою, внесок в загальну перемогу «авіаторів» над «in.IT» 3:1 він зробив. На рахунку Морено одна так звана «передгольова» передача і одна гольова – от вам і різниця в рахунку в два м’ячі.
Одразу зазначимо, що чотири гри третього туру не були з розряду феєричних, втім, це не завадило розгледіти і визначити в них нашу традиційну десятку фішок, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників. І час перейти до них.
Гра туру. «Сокіл» – «ХІТ»
Серед номінантів на перемогу в цій категорії поза конкуренцією стояли дві гри: в Києві між «Aurora Team» та «Ураганом» та в Хмельницькому між «Соколом» та «ХІТом». Кожна з них була привабливою по-своєму. Щодо київської гри, то це, перш за все, передматчева інтрига через перемогу киян над франківцями в міжсезоння. По-друге, якщо звернути увагу, що в складі «Aurora Team» дуже багато гравців з минулорічного «CLUST-у», і пригадати, які великі труднощі з ним мала команда Максима Павленка в сезоні-22/23 в обох іграх, то гра «від ножа» прогнозувалася. Вона такою і була, втім, якщо визнати результат гри на користь «Aurora Team» несподіванкою або ще більше – сенсацією, то це не відповідатиме дійсності.
Інша ситуація по грі в Хмельницькому. «Сокіл» і в попередні сезони прагнув вв’язатися в бій з «ХІТом», але якщо і вдавалося, то це були окремі відрізки гри. Або на початку гри, як наприклад, позаминулого сезону, коли «Сокіл» після семи хвилин гри вигравав 2:0, а підсумковий результат 2:4. Ще більш показовий приклад – перша гра 1/4 плей-офф минулого сезону, коли в першому таймі на 16-й хвилині було 2:0, а далі – перший тайм 2:2, підсумок 2:7.
В грі ж третього туру «Сокіл» перший тайм по результату програв 0:1, але це не було об’єктивним, і тих, хто сумнівається в цьому або просто не вірить, то тоді знову ж таки запрошуємо на перегляд онлайн-трансляції. Про стан гравців «Сокола» в цій грі показово говорить такий факт. Гол Абакшина за пів хвилин до перерви – класика «голу в роздягальню», він міг би прибити будь-якого суперника «ХІТа», але в цей день не підопічних Романа Ковальчика. Вони на нього відповіли «голом з роздягальні», всього через 8 секунд після поновлення гри. Далі «ХІТ» кинув весь свій ресурс, щоб повести в рахунку і поставити «Сокіл» на місце, але цей ресурс був зведений нанівець контргрою. Так, «ХІТ» мав свої моменти у вигляді поперечин Жука та Абакшина, але тим же Первєєву і Чижику є привід посумувати про втрачене. Особливо останньому, коли за рахунку 2:1 влучив у штангу. Зроби Данііл 3:1, це було б дуже цікаво, і не факт, що б «ХІТ», який в стані, коли програє в два м’ячі, опиняється дуже рідко, зміг би по тій грі вибратися з халепи.
Так що, підсумовуючи, пальму першості в цій номінації віддаємо грі в Хмельницькому, і головний критерій цього – її результат.
Жовті картки туру. Вісім в Хмельницькому
Якщо за своєю видовищністю, якістю, напруженістю та інтригою гра «Сокіл» – «ХІТ» стала однією з найкращих, які були зіграні цього сезону, але хтось може заперечити, що всі перелічені критерії це сугубо суб’єктивні, то через один об’єктивний чинник вона стала беззаперечним лідером. Принаймні, поки що, і мова про кількість жовтих карток, які були показані гравцям обох команд. Їх загалом було вісім, і арбітри Орест Дуцяк та Андрій Кузьмін розподілили їх між суперниками порівну – по чотири.
Головний парадокс, що гра абсолютно не була брудною, висновок про що можна було б зробити з кількості карток. Одна з них, Владиславу Первєєву, була за неправильну заміну, так в той момент склалося. Дві, Олегу Гуцуляку та Олександру Педяшу, за те, що ніхто, навіть після усного зауваження, не хотів поступатися позицією під час стандарту. Володимир Поночовний побачив перед собою жовте світло за незгоду з рішенням арбітра. Залишаються чотири картки, які були обумовлені дійсно ігровими порушеннями.
Як би там не було, гра «Сокіл» – «ХІТ» з вісьмома картками випередила за цим показником гру з другого туру «Енергія» – «Aurora Team», в якій було шість жовтих, дві з яких для Тараса Кузя перетворилися на червону, а одна була представнику тренерського штабу «Енергії» Степану Струку.
Числа туру. 21 та 10
Минулого сезону в наших дописах була ця номінація, яка виникала після цікавих моментів, пов’язаних з кількістю передач, які передували взяттю воріт. Рекордсменом в сезоні-22/23 став «Ураган», гравці якого в грі проти МСК «Харків» зробили 27 (!) передач, і тільки після цього м’яч опинився в сітці. Тут важливо зазначити і таку деталь. Той свій гол франківці забили не в форматі «5 на 4», коли очевидно, що одна команда тривалий час не дозволяє супернику торкнутися м’яча, а в форматі «4 на 4».
Можливо, цього сезону якась команда і переб’є показник «Урагану», але за підсумками третього туру маємо гол в грі знову ж таки МСК «Харків», але проти «Енергії». За 6:55 до фінальної сирени розпочалася комбінація харків’ян в 21 дотик, яка рівно через 50 секунд дозволила відзначитися Едуарду Нагорному (ВІДЕО).
А щодо десятки? Відзначаючи комбінацію МСК «Харків», несправедливим було б не привернути увагу вболівальників до епізоду, коли «Енергія» в цій же грі забила третій гол. Від початку другого тайму Олег Легендзевич зробив перший удар по м’ячу, а далі у «енергетиків» було 10 передач, після яких той же Легендзевич закотив м’яч у порожні ворота (ВІДЕО). На все це пішло рівно 17 секунд.
Голи туру. Олег Легендзевич та Костянтин Абзалов
Такий от гол Легендзевича, описаний вище, давно вже називають «голом з роздягальні», і так вже вийшло, що лауреатами в номінації «гол туру» будуть два голи, які підпадають під категорію «з роздягальні».
Ще один такий же гол був забитий в Хмельницькому на початку другого тайму. За господарями був перший удар, і через 6 секунд вони заробили аут на суттєвій відстані від воріт Сухова. А далі була напрацьована комбінація (ВІДЕО): Костянтин Абзалов майже від точки введення м’яча побіг в штрафний майданчик, туди пробив Андрій Хамдамов, і дотика м’яча Абзаловим п’ятою було достатньо, щоб м’яч опинився в сітці.
За що ж така честь обом голам, при тому що загалом в зіграних матчах були забиті 18 м’ячів, і це, до речі, стільки ж, скільки і в другому турі? По-перше, пропонуємо читачам передивися хайлати усіх матчів, щоб переконатися, що після попередніх двох турів, коли голів-красенів було в достатку, цього разу якось з ними не склалося, а обирати кращі потрібно. Гол Олега Легендзевича заслуговує на відзнаку через те, як п’ятірка «енергетиків» майстерно розібралася з суперниками, настільки, що результативний удар наносився без перешкод і фактично у відкриті ворота. Щодо голу Абзалова, тут і сам розіграш стандарту був дотепним, і головне – спробуйте підкорегувати політ м’яча, коли він пролітає біля тебе зі швидкістю кілька десятків кілометрів на годину – а Абзалову це вдалося!
Гольові серії. Мінус четверо, але плюс троє
Минулого вікенду вперше з’явилася така номінація, бо привабливо відстежити, хто ж з гравців покаже стабільність, забиваючи з туру в тур, а це погодьтеся ой як непросто. Тиждень тому в нашому списку були п’ять гравців, яким вдалося відзначитися в першому і в другому турах. Пройшов третій тур, і з цієї п’ятірки залишився лише один гравець – це «ураганівець» Артем Фаренюк, який відзначився в третій грі поспіль. Натомість, Андрій Теряєв («Енергія»), Станіслав Моспан («Ураган»), Ігор Чернявський («ХІТ») та Артур Подлюк («ХІТ») відбігали в третьому турі вхолосту.
Втім, Артем Фаренюк хоча і лідирує серед стабільних голеадорів, але в цьому списку не залишається наодинці. Так, в грі з «Ураганом» дублем вистрілив Владислав Моспан («Aurora Team»), і він забив друге поспіль, після голу у ворота «Енергії» в другому турі. Теж в другому та третьому турах забитими м’ячами відзначився Данііл Чижик, який також отримує місце в цьому списку. Ну, і третім серед тих, хто забивав в двох іграх поспіль, став Олег Легендзевич, який забивав послідовно у двох останніх турах у ворота «Aurora Team» та МСК «Харків».
Тож, наша п’ятірка за тиждень перетворилася на четвірку, що ж буде з нею далі, то чекаємо на четвертий тур.
Сейви туру. Дмитро Бутов
Після розмови про тих, хто забиває голи, час перейти до тих, хто усіма силами заважає тому, щоб вболівальники побачили забиті м’ячі. Це воротарі, і в третьому турі яскравіше за інших виблиснув Дмитро Бутов з «Aurora Team». Два його сейви були настільки вражаючими, що якщо б не вони (обидва за рахунку 2:2), то ще не факт, щоб три очки залишилися в Києві, а не поїхали до Івано-Франківська.
Перший з них – це 19-та хвилина. Від воротаря Юрія Савенка пішов такий чудовий розіграш м’яча в кілька передач, які завершилися ударом по воротах Мар’яна Масевича, що якби не сейв Бутова, то гол міг би претендувати на «гол туру» (ВІДЕО). Але воротар зробив неймовірне і ногою відбив удар, який мав би стати голом.
Другий сейв Бутова – не менш вражаючий, а, можливо, навіть і більш вражаючий (ВІДЕО). 21-ша хвилина, вкидання від Юрія Савенка, і Артем Фаренюк після дриблінгу викотив м’яч Ігорю Корсуну. Той пробив метрів з чотирьох, і як зреагував Бутов, це щось. Якісніше всі деталі сейву помітніші на повторі (ВІДЕО). От і робить висновки, якою могла би бути подальша гра та й результат гри, якби не ці два дива у виконанні воротаря «Aurora Team».
День народження в турі. Роман Бакум
Не часто, але таке буває, що в день проведення офіційної гри гравець святкує свій день народження. Очевидно, що таку гру іменинник проводить з певним піднесенням і зрозуміло, чого він прагне. Перш за все, перемоги своєї команди, а якщо ще й вдасться відзначитися забитим голом… Абсолютно все 9 вересня співпало для гравця «SkyUp Futsal» Романа Бакума.
Саме 9-го вересня у нього був 35-й день народження (ювілей!), саме 9-го вересня «SkyUp Futsal» приймав на своєму майданчику «in.IT». Пам’ятаємо, що базовою датою третього туру було 8-ме вересня, але кияни перенесли гру на суботу. От цікаво, чи не через ювілей Романа? Якщо так, то недарма – «SkyUp Futsal» здобув свою першу, історичну перемогу в Екстра-лізі, а на рахунку Романа Бакума третій гол своєї команди, який за усіма канонами, за рахунку 3:1, не можна вважати переможним, але цінність його очевидна.
Беремо таку неочікувану номінацію на замітку, і дуже цікаво чи складеться ще для якогось гравця все ідеально: і день народження, і гра за календарем в цей день, і перемога, і забитий м’яч.
Арена туру. GYMMAXX
Ну, а всі події в грі «SkyUp Futsal» – «in.IT» відбувалися на майданчику спорткомплексу «GYMMAXX», і це означає, що спортивних майданчиків, на яких проводилися матчі Екстра-ліги, стало на один більше. Так що, «GYMMAXX», тебе з прем’єрою.
Але, переглядаючи гру «SkyUp Futsal» та «in.IT», не полишало одне спостереження стосовно майданчика. «GYMMAXX» позиціонує себе, як «елітний, спортивно-оздоровчий комплекс преміум класу в центрі Києва. Сучасний тренажерній зал, персональні тренування, СПА комплекс», ну і таке далі. І чомусь є відчуття, що коли його не те що будували, а проектували, то в останню чергу думали про те, що в «GYMMAXX» будуть грати матчі футзальної Екстра-ліги.
Чому? Прохання переглянути на відеотрансляції, на якій відстані від однієї лицевої та однієї бокової лінії знаходяться стіни. Там хоча б пів метра є? Всі ми бачили трансляції деяких матчів першої ліги, коли арбітри змушені бігати не за межами майданчика, а в його межах, бо бігати за межами просто немає де. На жаль, фактично так є і в «GYMMAXX». Все чудово: і освітлення, і якість паркету, і трибуни для вболівальників, але ж, ну який криворукий проектант напроектував, що розміри майданчика впритул до стін? Чи це через те, що земля в Києві така дорога, тому потрібно було економити на кожному сантиметрі?
Звісно, що по нашій загальній біді в Україні з якісними спортаренами «GYMMAXX» – це супер. Але коли футзалісти не можуть розіграти якісно аут через те, що в них просто немає місця, щоб розбігтися, коли вони, пробігаючи уздовж бокової лінії, ризикують за найменшого дотику вліпитися в стіну, то це вже трошки інший вид футзалу і безпека гравців під питанням. Нещодавній сумний епізод з Євгеном Смоловиком не надає можливості забути про неї.
Повернення туру. Василь Симонов
В грі в Сумах між МСК «Харків» та «Енергією» для багатьох вболівальників зі стажем напевне неочікувано було побачити відомого футзального функціонера Василя Симонова. Неочікувано хоча б через те, що на першій грі харків’ян (проти «ХІТа») його не було. В чому тут фішка з поверненням, а в тому, що до гри з третього туру останній раз Василь Симонов займав місце на лаві запасних ще аж навесні 2002 року, коли був начальником команди «Універ-ЕХО», хоча і весь цей тривалий час продовжував працювати в футзалі у різних іпостасях.
Шузи туру. У Олега Легендзевича
Можливо, таке з кимось вже і було, чи цього сезону, чи минулого, але раніше не кинулося в очі. А от під час трансляції гри з Сум помітилося одразу. Олег Легендзевич виділявся серед своїх і чужих гравців тим, що вийшов на гру в копочках різного кольору: на лівій нозі червоного, на правій – синього.
Цікаво, що попередню гру Легендзевич провів у червоних копочках і відзначився забитим голом. Багато хто з футболістів люди забобонні, і фартові бутси чи копочки зберігають и використовують до останнього. Що ж змусило Олега всього за тиждень перевзутися, при чому тільки на одну ногу, чи то проблема з копочкою на праву ногу, чи просто бажання виглядати по-іншому, спробуємо підгледіти в наступному турі.
Бонус. Про статистику на сайті АФУ
«Справою потрібно займатися серйозно, або не займатися нею взагалі. Статистика – це наука, вона не терпить приблизності».
Цей крилатий вираз з фільму «Службовий роман» навряд чи відомий тим працівникам Асоціації футзалу України, які відповідають за статистку зіграних в Екстра-лізі матчів. Здавалося б, що може бути простіше, як отримати протоколи ігор від арбітрів чи делегата, і просто перенести авторів забитих м’ячів та тих гравців, які отримали картки, в адмінсистему сайту.
З цього сезону в статистиці ігор на сайті АФУ навіть з’явилася маленька копочка, якою позначаються гольові передачі. Це заслуговує на повагу, якщо до справи ставитися відповідально, а не так, що по одних іграх асистентів пишемо, а по інших – не пишемо, навіть, якщо якийсь асист у гравця був. Якщо вже хтось взяв на себе додаткове навантаження рахувати гольові передачі, то не зайвим буде уважно переглядати всі забиті м’ячі, щоб побачити, чи був там асист чи ні.
Приклад? Гра першого туру «Сокіл» – «SkyUp Futsal», в якій на передостанній хвилині гості зрівняли рахунок. Цей гол – наслідок комбінації в кілька передач, а гольовою стала передача Євгена Саківського на Микиту Тменова. В статистиці гри на сайті АФУ цього асисту немає.
Гаразд, асисти – це хоча і важлива статистика, але вона не впливає на участь гравців в іграх. Чого не скажеш про облік жовтих карток. Але у відповідальних (чи безвідповідальних) працівників АФУ і з цих проблеми. Приклад? Гра другого туру «in.IT» – «Сокіл». Якщо покладатися на статистику сайту АФУ по цій грі, то в ній не було жодної жовтої картки. Але це абсолютно не відповідає дійсності, адже по трансляції їх було принаймні 4 (три у господарів, одна у гостей).
Головна проблема всього цього, що іншого джерела, щоб взнати стан з картками, у клубів просто немає. Кілька років тому клуби після кожного туру отримували від АФУ інформацію про картки та голи, але зараз цього просто немає де дізнатися, окрім сайту АФУ. Зрозуміло, що простіше в Регламент Екстра-ліги записати, що «відповідальність за облік карток несуть безпосередньо самі клуби» і вмити руки. А за що тоді в нас несе відповідальність АФУ? Щоб проконтролювати облік грошей, які клуби повинні сплатити за ті чи інші «послуги» від АФУ?
Це було написане тільки про те, що стосується безпосередньо статистики, але є ще на сайті такий от допис про «статистичні дані другого туру». Це взагалі взірець і абсурду, і безграмотності, після якого не може не виникнути питання про те, чи мають люди не якусь вищу освіту, а хоча б освіту середню.
Останнім часом можна побачити різні відосіки, батлики виробництва АФУ, хтось від них у захваті, комусь вони не цікаві – це справа смаку, але резюме буде таким. Якщо в хаті не зачиняються двері, а в вікнах немає скла, то повісити на стіні ялинкові вогники і тішитися, як вони вмикаються та вимикаються, то це не може не викликати подив.
Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ