
Черговий тур, за номером чотирнадцять, позаду в футзальній Екстралізі, і це означає, що команди відіграли фактично дві третини регулярного чемпіонату. Головне його завдання – визначення вісімки учасників плей-офф, і, судячи з результатів туру, в цьому напрямку зроблений крок вперед. Про вісім команд, які будуть боротися за найвищі нагороди, говорити ще зарано, але сімох можна назвати з високою долею вірогідності.
Надважливою задля визначення чільної вісімки була гра в Дніпрі між «Athletic Futsal» та «Кардиналом-Рівне». Антураж в неї був відповідний: проведення гри на новому покритті, заповнені трибуни, присутність на трибунах головного тренера збірної Олександра Косенка та керівних персон Асоціації футзалу України, зручний час для суботнього перегляду трансляції. І свято відбулося, але для однієї команди. Грали «атлети» без дискваліфікованого головного тренера, що не завадило їм шокувати рівнян перемогою 8:1.
Ця гра проводилася в суботу, а розпочався тур днем раніше в Хмельницькому, де «Сокіл» розбив МСК «Харків» 9:1, і такі результати в матчах за участю харківської команди вже нікого не шокують. «Aurora Team» після кубкових боїв з «ХІТом» в грі з «Сухою Балкою» не була вражаючою, але запасу майстерності у підопічних Євгена Задорожного вистачило, щоб оформити перемогу 4:1. Львівські «Енергія» та «in.IT» встигли між собою награтися в кубкових матчах, і третя за місяць очна гра не дотягувала до того, що вкладається в поняття принципового дербі. «Енергетики» були холоднокровнішими за свого суперника, і, як вправний і виважений боксер, здобули перемогу «по очках», задовольнившись незначною перевагою в рахунку 3:1. «ХІТ» після вильоту з кубку зализувати рани поїхав до Луцька, де в грі проти «Любарту» продублював той же самий переможний рахунок 5:1, який був і в першому колі.
І, нарешті, в Києві «SkyUp Futsal» приймав «Ураган». Ця гра була дуже важливою для визначення диспозицій всередині чільної вісімки, про неї далі буде окремо, але щодо результату, 5:3 на користь «Урагану», то франківці, маючи відставання в чотири очки, не дозволили своєму прямому конкуренту піти у відрив і наблизилися до нього впритул.
Окрім безпосередньо результатів, в чотирнадцятому турі було чимало цікавого навколо ігор, і розпочнемо наш традиційний огляд фішок, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників, з того, що в нашому футзалі відбувається далеко не кожний день, і дуже важливо, що таке відбулося в ті непрості часи, в яких зараз існує наша країна.
Арена туру. В Дніпрі
Два новачки Екстраліги з Дніпропетровщини, «Athletic Futsal» і «Суха Балка», від початку чемпіонату для проведення домашніх матчів поділяли в Дніпрі одну спортивну арену. Для стороннього глядача те покриття, на якому грали команди, виглядало привабливо, але ті, хто ближче до теми футзалу, були в курсі проблеми. Команди грали на тарафлексі, що не тільки не дозволяло розкрити всю їхню майстерність, а й створювало травматичну небезпеку для гравців.
Напевне, в обох клубах розуміли цей недолік, але наші бажання не завжди співпадають з нашими можливостями. Першим знайшов можливість вийти з проблеми «Athletic Futsal», який звернувся до Мекки українського футзалу, спорткомплексу «УДХТУ». В ньому матчі чемпіонату України гралися ще на початку дев’яностих років минулого сторіччя, в тому числі, і дніпропетровським «Механізатором», володарем Кубку СРСР 1991 року і першим чемпіоном України. В нульові роки в ньому окремі матчі грали дніпровські команди вищої та першої ліг, траплялося навіть таке, що в сильну зливу вода з даху лилася на покриття, але це не зупиняло ігрові перипетії. Керівництво «Athletic Futsal» знайшло можливість вкластися в повну реконструкцію, і не тільки в оновлення спорткомплексу, а найголовніше – покласти новий паркет, особливістю якого є те, що на ньому виключно футзальна розмітка, яка в поєднанні з блакитним кольором створює ідеальну картинку.
Як віддячили своїм шефам за такий крок гравці «Athletic Futsal», результат прем’єрної гри 8:1, як-то кажуть, на табло.
Гра туру. «SkyUp Futsal» – «Ураган»
Найгарячіше місце в турнірній таблиці напередодні туру було серед команд, які посідають місця з четвертого по восьме. Їх розділяла відстань в п’ять очок, але всередині все було дуже щільно, тому результат будь-якої гри між ними був неймовірно важливими. В чотирнадцятому турі була одна така гра, між «SkyUp Futsal» та «Ураганом», і все перед її початком було очевидним. «Авіатори» випереджали франківців на чотири залікових пункти, і в разі перемоги ставали б для них практично недосяжними.
З приходом до лав «SkyUp Futsal» в трансферне вікно чисельного легіонерського поповнення поки що по грі команди більше питань, ніж відповідей. Гра з прямим конкурентом мала б внести хоча б трохи ясності, але ми отримали збереження тенденцій. Зокрема, в недавніх кубкових матчах з «Авалоном», який «SkyUp Futsal» пройшов зі скреготом, забивали виключно легіонери, а українські гравці були на других ролях. І що ми побачили в грі з «Ураганом»? Три забитих м’ячі, і всі вони на рахунку бразильців! Але є важливе але – наскільки легко легіонери забивали в грі з «Ураганом», настільки ж безпорадними були при грі в захисті, результатом чого стали чотири пропущених м’ячі. Є дисбаланс між четвірками, до якого додається не надто впевнена гра воротарів.
Щодо «Урагану», то франківці зробили ставку на гру другим номером, що в них виходить непогано, коли вони забивають першими або ведуть в рахунку. Плюс позаду в них Олександр Сіріцький, яке не є досконалістю, але в критичні моменти гри спроможний виручити, що він і робив на майданчику арени «GYMMAXX».
Вболівальників внутрішня кухня команд не дуже цікавить, для них головне – видовище, і «SkyUp Futsal» з «Ураганом» його забезпечили. Вісім забитих м’ячів, приблизно стільки ж команди ще не забили, і найголовніше – що ця гра була в турі єдиною, яка дійсно тримала в напрузі до останньої хвилини. В тому числі і через це її обрання «грою туру» є очевидним.
Відміна антирекорду. Перемога «Урагану»
В огляді матчів тринадцятого туру відмічалося, що нинішній склад «Урагану» після п’яти поразок поспіль опинився в кроці від того, щоб вляпатися в історію. Така кількість поразок, які йдуть одна за одною, вже була в історії команди ще в нульові роки, але шість поразок поспіль це вже був би загальний сором. А тут ще й гра з суперником, де «Ураган» не виглядав фаворитом – перевага в чотири очки була вагомим аргументом на користь «SkyUp Futsal», при всіх його недоліках.
«Be or not to be» клубному антирекорду, відповідь на це шекспірівське питання підопічні Юрія Іванишина дали негативну, уникнули сорому і того, щоб стати творцями неприємної сторінки в клубній історії.
Розгроми туру. В Хмельницькому і в Дніпрі
Традиційна тема в наших оглядах – це перемоги з великими рахунками, і в чотирнадцятому турі були зафіксовані два розгроми. МСК «Харків» в Хмельницькому показав стабільність, яка не лічить такому футзальному місту, як Харків – команда Василя Сухомлинова пропустила дев’ять м’ячів в третій грі поспіль! Спочатку це було в грі дванадцятого туру від «Aurora Team», потім в кубковій грі проти «Сухої Балки», і от тепер від «Сокола». До того ж, з кожною грою «містяни» забивають менше і менше. «Aurora Team» вони забили тричі, команді з Жовтих Вод двічі, хмельничан же засмутили всього раз – є очевидна негативна тенденція.
Що сталося з «Кардиналом-Рівне» в Дніпрі, навіть власна фейсбук-сторінка рівненського клубу назвала «шокуючою поразкою». Те, що це найбільша поразка цього сезону, то це само по собі зрозуміло, але цікавим було поритися в архіві результатів, щоб з’ясувати, що останнього разу рівняни пропускали вісім 23 грудня 2020 року, коли вдома програли «Урагану» 2:8. До цього, 12 лютого 2020 року, були 2:8 від «ХІТа». Але трохи раніше, 28 листопада 2019 року, «кардиналівці» програли 0:8 в Херсоні «Продексіму», що і посприяло відставці Станіслава Гончаренка, який тоді був головним тренером команди.
МСК «Харків» всьоме програв з розгромним рахунком, натомість, «Сокіл» втретє здобув перемогу з великим рахунком, дві з них були саме над «містянами». «Кардинал-Рівне» цього сезону з великим рахунком програв вперше. Для «Athletic Futsal» перемога з великим рахунком стала історичною, першою на рівні Екстраліги. Загалом же, в Екстралізі кількість розгромних перемог збільшилася до дванадцяти, і при 83-х іграх їхній відсоток складає 14,29%.
Результативність туру. Дев’ять м’ячів «Сокола», вісім «Athletic Futsal»
Щодо кількісті м’ячів, які в останньому турі забили своїм суперникам «Сокіл» та «Athletic Futsal», є що ще додати. По команді з Дніпра небагато: вісім м’ячів в одній грі це нове клубне досягнення в Екстралізі. В попередніх іграх «атлети» забивали максимум п’ять м’ячів, і це було тричі – «in.IT», «Любарту» та «SkyUp Futsal». А от по «Соколу» цікавіше.
Виявляється, що дев’ять м’ячів за гру – це найбільший показник за ті часи, коли головним тренером хмельничан є Роман Ковальчик, а це з 2015 року. До цього рекордним показником були вісім м’ячів, які «Сокіл» відвантажив у ворота одеської команди «Епіцентр К Авангард» 16 вересня 2017 року, коли переміг 8:1. Рекордною ж для «Сокола» за кількістю забитих м’ячів є виїзна гра проти команди СумДУ (Суми), яку хмельничани 27 грудня 2014 року виграли з рахунком 11:2.
Тайм-аути туру. Два у «Сокола» в одному таймі
В грі «Сокола» та МСК «Харків» стався один момент, повз який просто неможливо пройти. Як відомо, за правилами команда може взяти в одному таймі тільки один тайм-аут. Втім, в першому таймі Роман Ковальчик двічі брав хвилину, і це було з дозволу арбітрів. Що ж сприяло цій унікальній ситуації?
На 17-й хвилині воротар МСК «Харків» Микита Поддубний, вкидаючи м’яч «від воріт» рукою, зробив це, переступивши лінію штрафного майданчика (ВІДЕО). Принаймні, саме через це арбітри зупинили гру, що чітко показав арбітр Володимир Дзюра. Чи дійсно мало місце порушення з боку воротаря, відповідь на це питання отримати напевне відео не дозволяє, але скоріше так, ніж ні. Оскільки це був дуже перспективний штрафний удар, Роман Ковальчик миттєво попросив хвилину. Поки вона тривала, арбітри порадилися між собою і змінили своє рішення на те, що порушення не було. Про це вони повідомили обидві команди – спочатку «Сокіл», а потім МСК «Харків», але цей момент, на жаль, не потрапив в трансляцію.
Гра поновилася повторним вводом м’яча, і до цього арбітри також попередили обох тренерів, що «Сокіл» в разі необхідності зможе тайм-аут взяти ще раз. Це і відбулося за 9 секунд до завершення першого тайму, коли хмельничани заробили кутовий, і в теорії була можливість створити гольовий момент після його розіграшу.
Гол туру. Руслан Шеремета
Дуже непогану результативність команди продемонстрували в чотирнадцятому турі, в якому арбітри 42 рази фіксували взяття воріт, щоправда, майже половина від цієї кількості голів, дев’ятнадцять, була в двох вже згадуваних іграх в Хмельницькому і Дніпрі. Більше було тільки двічі – 44 голи в п’ятому турі і 46 в восьмому. Лауреатом в цій номінації стає гол, який в Луцьку в грі між «Любартом» і «ХІТом» забив гравець київського клубу Руслан Шеремета.
На 24-й хвилині «Любарт» мав аут на своїй половині, і з нього пішла передача вперед на Богдана Гладуна. Той до м’яча вже не встигав, але доклав чимало зусиль, щоб його залишити в грі, і вийшло – на свою біду. М’яч майже на лицевій лінії підібрав Руслан Шеремета, пробіг з ним метрів 28-30, після чого невідпорно пробив – м’яч дуже ефектно від поперечини влетів у ворота (ВІДЕО).
До цього можна додати, що цей пропущений м’яч фактично зламав команду Назара Бугайчука, яка впродовж наступних двох хвилин пропустила ще двічі, після чого доля гри була вирішена.
Хет-трик туру. Давид Калашник
До восьми м’ячів у ворота «Кардиналу-Рівне» вагомим чином приклався лідер атак «Athletic Futsal» Давид Калашник, який до свого голу в першому таймі додав ще два в другому. Вийшов хет-трик, який став в Екстралізі 14-м цього сезону.
По два м’ячі за гру Калашник забивав вже чотири рази, а от три вийшло вперше, і він став дванадцятим гравцем, якому в одній грі вдалося відзначитися тричі. Два гравці, які по три м’ячі в грі забивали двічі, це Євгеній Жук і Владислав Первєєв.
Швидкострільність туру. Ігор Чернявський
Гольові події в грі між «Любартом» та «ХІТом» не змусили себе довго чекати. На першій хвилині капітан киян Ігор Чернявський отримав передачу від Романа Горпинича на своїй половині, після чого перетнув центральну лінію і пробив. Відстань до воріт була приблизно метрів 15, але воротар «Любарту» Станіслав Горнік з цим ударом не впорався (ВІДЕО). Табло зупинилося на відмітці 19:02, це 58 ігрових секунд, що дає підстави внести гол Чернявського до рейтингу найшвидших голів сезону, забитих саме на першій хвилині.
Щоправда, цей м’яч Чернявського впевнено буде в ньому на передостанньому місці, випереджаючі тільки результативний удар Кирило-Іллі Бабака в грі «Сокіл» – «in.IT», який був на 59-й секунді. Загалом, це сьомий м’яч, який цього сезону забивався на першій хвилині гри, і рейтинг «швидких» м’ячів набув такого вигляду:
1. 17 секунда – Михайло Грицина («Енергія»), 5 тур, гра МСК «Харків» – «Енергія»
2. 33 секунда – Олександр Басич («Кардинал-Рівне»), 5 тур, гра «in.IT» – «Кардинал-Рівне»
3. 38 секунда – Максим Малиновський («Aurora Team»), 9 тур, гра «Aurora Team» – «Кардинал-Рівне»
4. 41 секунда – Денис Зеленкевич («Суха Балка»), 9 тур, гра «Суха Балка» – «Ураган»
5. 45 секунда – Дмитро Романюк («Любарт»), 2 тур, гра «Любарт» – «in.IT»
6. 58 секунда – Ігор Чернявський («ХІТ»), 14 тур, гра «Любарт» – «ХІТ»
7. 59 секунда – Кирило-Ілля Бабак («Сокіл»), 12 тур, гра «Сокіл» – «in.IT».
Автоголи туру. Максим Літвінов, Микола Грицина
Двом гравцям «пощастило» відзначитися голами у власні ворота, що для обох відбулося не вперше цього сезону. Максим Літвінов зі «SkyUp Futsal» взагалі другий тур поспіль відзначається автоголом. В грі проти «Урагану» Літвінов так невдало підставив ногу під силовий простріл Андрія Британа, що м’яч кулею повз воротаря залетів до сітки (ВІДЕО). В попередньому турі в грі з «Кардиналом-Рівне» Максим теж вразив свої ворота, але майже одразу реабілітувався, забивши і рівнянам. В грі ж з «Ураганом» повторити аналогічний трюк Літвінову не вдалося.
Гравець «Енергії» Микола Грицина забивав у свої ще в першому турі, а його другий автогол спричинив удар голкіпера «in.IT» Андрія Пітулі в напрямку воріт «енергетиків» метрів з тридцяти. На жаль, режисер трансляції захопився повторами і прогавив момент удару Пітулі, і лише після перегляду не дуже якісних повторів можна зрозуміти, що м’яч опинився у воротах після того, як Микола Грицина підставив ногу, прагнучи його зупинити (ВІДЕО).
Кількість забитих м’ячів у власні ворота збільшилась до 18-ти. Гравці «SkyUp Futsal» вчетверте допомогли супернику з голом у власні ворота, а «енергетики» втретє.
Юнак туру. Максим Гайдучик
В першому турі поточного чемпіонату в складі «Любарту» дебютував Станіслав Шклярук, який тоді увірвався до десятки наймолодших гравців чемпіонатів України за всю їхню багаторічну історію, посівши в ній останнє, десяте місце. Після гри, яка відбулася в Луцьку між «Любартом» та «ХІТом», є необхідність внести зміни в цей рейтинг, і все завдяки рішенню знову ж таки головного тренера лучан Назара Бугайчука, який на 35-й хвилині випустив на майданчик Максима Гайдучика, який народився 13 квітня 2009 року.
Його вихід прямим чином вплинув на перебування Шклярука в цій почесній десятці. Справа в тому, що Гайдучику на день гри було 15 років 10 місяців і 9 днів, що викинуло Шклярука з десятки наймолодших гравців. Щодо Гайдучика, то він потіснив в десятці ще й Іллю Приходька, якому в день його дебюту в Екстралізі за «Ураган» було лише на один день більше.
До речі, Максим Гайдучик неодноразово потрапляв до заявки «Любарту», але до 22 лютого жодного разу на майданчику не з’являвся. Назар Бугайчук пояснював це тим, що право зіграти в Екстралізі потрібно заслужити, а не вийти на майданчик заради якогось досягнення. Що ж, як бачимо, цей день для зовсім юного гравця прийшов, з чим його можна щиро привітати.
Десятка наймолодших гравців чемпіонатів України стала виглядати таким чином:
1. Артем Малиновський («Кардинал-Рівне») – 14 років 5 місяців та 20 днів
2. Юрій Яремчук («Енергія») – 15 років та 14 днів
3. Назар Першин («Сокіл») – 15 років 6 місяців та 21 день
4. Роман Господенко (МСК «Харків») – 15 років 7 місяців та 4 дні
5. Ігор Тимців («Енергія») – 15 років 8 місяців та 3 дні
6. Ростислав Ростківський («Сокіл») – 15 років 8 місяців та 11 днів
7. Олександр Кондратюк (ФК «Харків») – 15 років 9 місяців та 7 днів
8. Ярослав Квасній («Енергія») – 15 років 9 місяців та 21 день
9. Максим Гайдучик («Любарт») – 15 років 10 місяців та 9 днів
10. Ілля Приходько («Ураган») – 15 років 10 місяців та 10 днів
Бонус. Про гроші на конто Асоціації футзалу України
З 16-ти жовтих карток, які арбітри в турі показали гравцям, лише в одній команді таких гравців було три. Іван Ярошенко, Назарій Войтович та Олег Легендзевич з «Сухої Балки» за свої порушення отримали по жовтій картці, наслідком яких для клубу став обов’язок перерахувати на р/р Асоціації футзалу України суму в розмірі 5000 грн.
Для «Сухої Балки» це вже втретє, і вона разом ще з трьома командами на два платежі відстає від «SkyUp Futsal». Цікаво, що лише в дев’ятому турі жодна з команд не отримала за гру три картки. Загалом цього сезону клуби після 14-ти турів сплатили АФУ 130 тис. грн., і по клубах надходження йшли таким чином:
25 тис. – «SkyUp Futsal»
по 15 тис. – «in.IT», «Athletic Futsal», «ХІТ», «Суха Балка»
по 10 тис. – «Кардинал-Рівне», МСК «Харків», «Aurora Team»
по 5 тис. – «Сокіл», «Ураган», «Енергія».
Анатолій Подвойський