В понеділок, 15 липня, гравці та тренерський персонал «Сокола» вийшли з відпустки і розпочали підготовку до нового сезону. Через участь збірної України в чемпіонаті світу початок чемпіонату України Асоціацією футзалу України зміщений на середину жовтня. Попередня дата першого туру – 12 жовтня, але вона може бути змінена. До того ж, відсутня інформація щодо кількості команд, які будуть грати в Екстра-лізі. Планується, що 10-12 команд.
Якою буде підготовка «Сокола» в найближчі три місяці до старту чемпіонату, які проблеми буде вирішувати тренерський та які очікування від нового сезону, в інтерв’ю головного тренера «Сокола» Романа Ковальчика.
– Роман Миколайович, для початку можете пригадати, який за ліком це буде рік, коли команда, яку Ви очолюєте, виходить з відпустки та починає підготовку до нового сезону?
– Складне питання у Вас для початку. Я навіть так одразу і не скажу. Вперше це було в 2003 році, тому виходить, що в 22-й раз.
– Які відчуття у тренера, коли завершується відпустка і приходить час починати підготовку до нового сезону?
– Найголовніше – наснага до роботи. Дуже хочеться працювати, тому що за час відпустки приходить багато нових думок, нових ідей стосовно гри. Не терпиться вже розпочати їх випробувати, щоб подивитися, що має право на життя, а що не спрацює. Та так, напевне, і у будь-якого тренера. Тому я сповнений енергії, багато бажання працювати.
– За оці більше 20-ти років, наскільки суттєво змінилася методологія підготовки команди до нового сезону? Мова про цикли, вправи, навантаження.
– Дуже суттєво змінилися, я би навіть сказав в зворотньому напрямку. Менше стало вправ, спрямованих на фізичне навантаження. Вправи стали комплексними, робота з м’ячем, впевнений, що зараз самим гравцям набагато цікавіше готуватися до сезону, ніж це було для гравців 15-20 років тому
– Український футзал має свою специфіку останніми роками. Команди виходять з відпустки в середині липня, хтось ближче до серпня, втім, дата старту чемпіонату України ледь не щороку змінюється. Цього року, наприклад, АФУ задвинула його на середину жовтня, аргументуючи це застарілим та затертим аргументом з радянських часів «в інтересах збірної». Нібито це має допомогти збірній України виграти чемпіонат світу. Як це впливає на передсезонну роботу?
– Нам, тренерам, в Україні не звикати до гойдалок з невизначеністю, коли, було таке, с початком чемпіонату Асоціація тягнула до останнього, бо невизначеність з кількістю команд в Екстра-лізі – це наша хронічна хвороба. Навіть зараз, на середину липня, ніхто не знає, скільки команд буде в Екстра-лізі новому сезоні. АФУ обіцяє, що 10-12, але 10 чи 12 – Ви ж розумієте, що це дві різниці. Тому тренери постійно змушені пристосовуватися до наших реалій. Це, звісно, не є добрим. Має бути все стабільним, а в нас постійно смикається. То в нас «інтереси збірної», то ще щось.
– Щодо збірної ще питання. Ви чимало років працювали в збірній України, і тодішній головний тренер збірної України Геннадій Лисенчук також впроваджував такі експерименти «в інтересах збірної». Яка Ваша думка, що для збірної краще: перше – це коли гравці передсезонну підготовку проводять в клубах, починається чемпіонат, в якому кандидати в збірну можуть зіграти кілька турів, і потім починати безпосередню підготовку до чемпіонату світу, чи друге, те, що маємо цього сезону – збірна буде існувати сама по собі, і «збірники» майже місяць будуть готуватися до чемпіонату світу?
– Якими будуть підсумки того, що наробили з чемпіонатом «в інтересах збірної», покаже час. Може, вона і дійсно повернеться з Узбекистану з золотими медалями, тоді мабуть варто так завжди буде робити. Але поки що вважаю, що краще, коли гравці приїжджають в збірну вже підготовленими, коли вони пройшли передсезонну підготовку, через декілька офіційних ігор «вкотилися» в ігровий тонус. Тоді вони вже готові до роботи в збірній, і за три тижні можна підготувати команду до ігор на чемпіонаті світу.
– Час перейти до «Сокола». Після минулого чемпіонату «Сокіл» подякував за співпрацю двом гравцям – Олександру Органу та Андрію Богославському, натомість новачками нашої команди стали Назар Першин та Нікіта Чорний. Який Ваш коментар по таким змінам?
– Вважаю, що потенціал тих двох гравців, які прийшли набагато більший. Хоча і Орган, і Богославський – хороші гравці, але в силу різних причин вони не змогли себе в «Соколі» реалізувати. В них просто не склалося – в футболі таке буває.
– Як було вище, старт чемпіонату України запланований на 12 жовтня. Тож, які етапи підготовки Ви запланували на найближчі три місяці? Бажано почути з періодами по тижнях.
– Перший тиждень – медогляд і втягуючий цикл, легкі підготовчі вправи. Потім в нас піде робота за загальну витривалість. – це 10-11 днів. Всі тренування будуть поєднуватися з роботою з м’ячем. І на витривалість, спеціальна робота, загальна, швидкісна робота, на силу, вибуховість – все це з м’ячем. Це, до речі, повертаючись до Вашого питання раніше, наскільки зараз помінявся футзал.
– АФУ напланувала до початку чемпіонату аж чотири турніри.
– Ми будемо приймати участь у всіх. На деяких турнірах команда буде не повністю «свіжою», але будемо грати. На сьогодні ми детальніше про ці турніри нічого не знаємо – чи це будуть чотири окремі турніри, чи етапи одного довготривалого змагання. Поки що маємо орієнтовні дати. Перший запланований на 17 серпня, ще два можуть бути в вересні, один в жовтні незадовго до початку чемпіонату.
– Повертаючись до завершення минулого сезону, Ви вже зробили для себе розбір причини стосовно того, чому «Сокіл» не зміг подолати чвертьфінальну стадію плей-офф, хоча був дуже близьким до цього?
– Все це від того, що в головах у гравців. Не вистачило впевненості, позитивного спортивного нахабства. Я би навіть сказав характеру – догризти суперника до кінця. Вони думали, що їм все легко дасться. Гра була, але не вистачило тієї іскри. Вони мусили все це спробувати, пройти через таке.
– Може мало місце таке як у випадку з футбольною збірною, яка переоцінила себе на Євро?
– Переоцінити не могли, вони ще на своєму шляху в процесі розвитку, і переоцінювати себе ще зарано. Вони мусили побачити і відчути на собі, як здобуваються високі місця і великі перемоги. Можна казати і про відсутність певного досвіду у воротарів, гравців – воно все в сукупності і не дозволило показати той результат, який був реальним.
– В новому сезоні все йде до того, що домашні матчі «Сокола» будуть проходити з вболівальниками. Чи можете їм вже зараз щось пообіцяти стосовно гри команди, ну і, звісно ж, результату, якого в футзальному Хмельницькому вже зачекалися, і на який таке футзальне місто заслуговує?
– Можу сказати так. На рівень, який дозволяє показувати якісний футзал, команда вже вийшла. Футзал високого рівня, тому нехай вболівальники приходять і насолоджуються. А результат… Звісно, що будемо боротися за перше місце. До цього я буду готувати гравців, на це їх налаштовувати. І саме таке завдання поставлене на сезон керівництвом клубу. Головне – є гра, чекаємо на максимум вболівальників, нехай приходять, отримуються задоволення від гри команди. Жаліти про витрачений час точно не будуть.
Пресслужба СК «Сокіл»