От і відшуміли на футзальних майданчиках України баталії регулярного чемпіонату Екстра-ліги після того, як минулої п’ятниці та суботи відбулися матчі п’ятого туру четвертого етапу, а загалом це в Екстра-лізі був 25-й тур. Хоча, якщо бути до кінця коректним, баталії відшуміли на всіх майданчиках з необхідним уточненням «майже», адже в регулярці залишилася незіграною одна-єдина гра. Це «Кардинал-Рівнестандарт» – «Сокіл», яка попередньо має відбутися в Рівному 7 квітня. Вона вже взагалі ніяким чином не впливає на турнірне становище в групі «Захід», тому не можна виключати, що головні тренери команд Олександр Бондар та Роман Ковальчик будуть цю гру розглядати, як один з моментів підготовки до майбутніх ігор плей-офф.
А от попередня гра між «Соколом» та «Кардиналом-Рівнестандарт», яка відбулася минулого тижня в Хмельницькому ще в середу, була вже по-справжньому. Перед господарями стояло завдання перемогти, щоб не втратити надію продовжити боротьбу за третє місце в групі. Рівняни прагнули в цій грі, як мінімум, не програти, і вони краще впоралися зі своїм завданням, вдруге в сезоні зігравши в Хмельницькому внічию: в грі ще з п’ятого туру першого етапу були зафіксовані на табло підсумкові цифри 1:1.
Також з нічиєї розпочався і заключний тур регулярного чемпіонату, при чому, «Енергія» з «ХІТом» в Києві не тільки, як і у Львові, не виявили сильнішого, а ще й продублювали результат львівської гри 2:2. В двох парах суперників з 25-го туру були зафіксовані повторні перемоги однієї команди. Так, «Ураган» після 13:1 в Івано-Франківську на другому етапі в Черкасах задовольнився перемогою над «Черкасиобленерго» «лише» 4:2. «in.IT» в Сумах грав не тільки заключну гру регулярного чемпіонату, вона одночасно була і останньою в усьому чемпіонаті, і якоїсь надмотивації для себе підопічні Андрія Федюка не знайшли, тому вдруге програли МСК «Харків», у гравців якого після кількох невдалих ігор з мотивацією було все окей – рахунок 3:1.
Перший з двох реваншів за поразки на другому етапі був зафіксований в Сумах, де «Рятувальник» дуже хотів убезпечити себе від несподіванок в грі в Черкасах, що підопічним Ігоря Салівона завдяки перемозі над «Соколом» 4:0 вдалося. Ще один реванш, а саме перемогу «CLUST-у» над «Кардиналом-Рівнестандарт», можна вважати реваншем з прицілом на майбутнє, адже так склалося, що командам Валерія Директоренка та Олександра Бондаря в чвертьфіналі плей-офф грати між собою. А от як цифри на табло 9:4 вплинуть на протистояння команд з Києва та Рівного в іграх на виліт, це цікаве питання, бо наші футзалісти бувають абсолютно непередбачуваними. Навряд чи такий результат, як-то кажуть, «прибив» гравців «Кардиналу-Рівнестандарт», і вони будуть прагнути довести, що їхня гра в Києві в першому таймі була своєрідним першоквітневим жартом.
Перед тим, як перейти до нашої традиційної десятки фішок ігрового тижня, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників, потрібно щиро подякувати гравцям «CLUST-у» та «Кардиналу-Рівнестандарт», і це без всяких жартів. Вони врятували автора цих рядків, в якого після перегляду тих ігор, які були до їхньої гри, почали виникати небезпідставні побоювання, з чого ж робити допис, бо зачепитися реально не було за що. Але минулося, і в цій грі було стільки гідного уваги, що переважна більшість наших номінації помічена в грі між «CLUST-ом» та «Кардиналом-Рівнестандарт».
Гра туру. «CLUST» – «Кардинал-Рівнестандарт»
Відверто кажучи, на почату минулого тижня фаворитом в цій номінації розглядалася гра «ХІТ» – «Енергія». Передумов для цього було кілька. Це і високі місця команд, це і нічия на першому етапі, і те, що «Енергія» зберігала шанси на перше місце в групі «Захід». І по першому тайму було помітно, що команда Валерія Легчанова неймовірно бажала перемоги, адже цього сезону ще не доводилося бачити, щоб хтось мав над «ХІТом» таку відчутну перевагу. В футзалі є так жаргонне слово, коли одна команда тотально переважає іншу, але не будемо його застосовувати. Зазначимо, що рахунок 2:0 на користь «Енергії» був не по грі, а ближче б до істини були 5:1. Але по перерві все кудись поділося, не можна виключати, що на дії «енергетиків» вплинуло те, що вони в середу грали кубкову гру проти МСК «Харків» в Сумах. З іншого боку, і гравці «ХІТа» могли в перерві отримати прочухана від Олега Лук’яненка і заграти по-іншому. Ще варіант, що і перше, і друге наклалося одне на одне, але очевидно головне – якоїсь іскри в грі вже не було. Коли рахунок став 2:2, виглядало так, що суперники не проти нього, і тільки під завісу гри гравці трошки зацікавилися можливістю вирвати перемогу, але так, без фанатизму.
Багатенько вийшло про гру, яка не стала «грою туру», але хотілося якось обґрунтувати власний вибір. Про «гру туру» вийде навіть менше, але гра «CLUST» – «Кардинал-Рівнестандарт» дійсно вийшла неординарною. По перебіг подій в ній всі вболівальники в курсі, хоча і буде про них нижче чимало, але дуже було прикро за помилку Іллі Бакінського на 32-й хвилині (не стільки за воротаря, скільки за сам факт помилки), коли він пропустив доволі легкий м’яч після удару Максима Бессалова. Цей гол змінив рахунок 6:4 на 7:4, а ще зупинив ту зворотну хвилю пропущених м’ячів, яка ледь не поглинула гравців «CLUST-у». Це з одного боку. А з іншого, і партнери Бакінського по команді десь усвідомили, що на продовження штампування голів у ворота Миколи Гуйвана їх вже не вистачить.
Бейгл турів. 6:0 в першому таймі
Після завершення першого тайму, в якому був зафіксований класичний бейгл (це формулювання запозичене з тенісу), одразу промайнула думка, чи не є такий результат найбільшим, з яким одна команда перемагала іншу після першого тайму. Перевіряти довго не довелося, адже перемог з дуже великим рахунком цього сезону було небагато. Виявилося, що відчутнішою перевага таки була: в грі п’ятого туру другого етапу «Ураган» після 20-ти хвилин гри вигравав у «Черкасиобленерго» 7:0, і все тоді завершилося 13:1.
«CLUST» в першому таймі вчинив справжній жах для гравців рівненської команди, і шість м’ячів – це далеко не все, що могло влетіти у ворота спочатку Дмитра Дяченка, а потім Іллі Бакінського. Ще до відкриття рахунку у воротах Дяченка могли опинитися два-три м’ячі. Після гри головний тренер рівнян Олександр Бондар перепрошував у вболівальників за гру своєї команди в першому таймі, але про її причини поширювати не став. Є одне припущення, що рівняни вийшли на перший тайм «з коліс», тобто, приїхали на гру не за день до гри, а за пару годин до неї. Це не більше, ніж припущення, але воно хоч якось пояснює те, чому гравці «CLUST-у» до перерви робили на майданчику все, що заманеться.
Провидець турів. Коментатор Олександр Кульша
А з чого ж ці 6:0 почалися? Як це не дивно прозвучить, але зі слів коментатора гри Олександра Кульши: ««CLUST» потихеньку-потихеньку накопичує свої моменти, і все йде до того, що саме «CLUST» може відкрити рахунок». Ці слова пролунали тоді (ВІДЕО), коли табло показувало, що зіграно 1:14. В цей момент гості розігрували аут, але розіграли його так, що втратили м’яч, і через 12 секунд рахунок був відкритий.
В цій ситуації можна казати багато що: і «коментатор щось знав», і що «передбачав», і кожне окремо і все разом відповідає дійсності.
Гол туру. Андрій Британ
Надалі слова коментатора гри не були такими влучним, скоріше, можна застосовувати дієслово «наврочив». По-іншому не виходить. На останню хвилину першого тайму з лави запасних у гостей вперше вийшов Ілля Бакінський, і на його адресу від коментатора посипалися компліменти. Але вийшло так, що «сухим» цей воротар «Кардиналу-Рівнестандарт» залишився менше пів хвилини.
Чого більше в м’ячі, який в свій актив записав Андрій Британ (ВІДЕО), провини воротаря чи майстерності гравця, нехай кожний відповідь дасть самостійно. По факту ж вийшов гол, який беззаперечно став переможцем в номінацій «гол туру».
Безпосередньо гольову комбінацію розпочав воротар Володимир Удовиченко, в кілька дотиків м’яч транзитом через Максима Чеберяка, Владислава Моспана, Сергія Чеберяка опинився у Андрія Британа, який був в семи метрах від воріт. А далі було геніальне і єдине правильне рішення: Британ м’яко підсік м’яч, який по недосяжній для Бакінського траєкторії опустився у ворота.
Крадіжка турів (розкрита). Авторство першого голу Андрія Британа
«Гол туру» вже був другим для Андрія Британа в цій грі, але з його першим голом приключилася оказія, про яку варто розповісти. Як відомо, статистка по голам і карткам в режимі онлайн ведеться на сайті АФУ, і ведеться вона зі слів коментаторів чи з власного погляду на картинку. Часто густо з тим, хто забив чи отримав картку, бувають непорозуміння, і це природньо. Але за якийсь час в АФУ надходять протоколи ігор, і на сайт вносяться корективи. Загалом виходить статистика, від якої і відштовхуються журналісти.
З першим же голом Андрія Британа вийшла зворотня ситуація. На 9-й хвилині господарі отримали право на вільний удар з дуги, дотепно його розіграли, і Британ вразив ворота (ВІДЕО). На сайті АФУ так і з’явилася інформація, що гол забив саме він. Але! Ближче до вечора суботи від дубля Британа нічого не залишилося, а один з його голів був переписаний на Андрія Науменка, якого в той момент не було на майданчику взагалі. З чого можна припустити, що саме Науменко і є автором голу в протоколі гри.
Більше того, згодом вийшов хайлайт гри, в якому на голі Британа стоїть титр «Андрій Науменко».
Вже в неділю вдень на сайті АФУ авторство голу Британа було відновлене, але є бажання побачити протокол цієї гри і дізнатися, з чиєї подачі пішла помилка. Але гарантія, що ми цього не взнаємо.
Ще на початку нульових років була у автора цих рядків цікава історія, як один з голів, який за команду «Олександр» забив Костянтин Сколотій, помилково записали в протокол на іншого гравця. Тоді вся статистка було виключно на сайті ФФУ, яку просто так чи по дзвінку змінити було неможливо. У випадку зі Сколотієм довелося надіслати відеозапис гри в Київ, з арбітрів були взяті пояснювальні записки. Поки це все розглядалося, пройшло три тижні, і Сколотію таки повернули чесно забитий м’яч, що для тоді ще десь 19-тирічного гравця було важливим.
Хет-трик турів. Ростислав Семенченко
З чиїми ж голами було все гаразд, так це з хет-триком Ростислава Семенченка. Ще до перерви гравець «CLUST-у» відзначився двічі, а під завісу гри реалізував 10-тиметровий.
Цей хет-трик став заключним в регулярному чемпіонаті, а загалом випадків, коли один гравець тричі відзначався в одній грі, цього сезону в Екстра-лізі було зафіксовано небагато – всього дев’ять. Цікаво, що в 2023 році хет-трик фіксується не вперше, і востаннє по три м’ячі в одній грі забивали 14 січня 2023 року Михайло Волянюк «CLUST-у», а Артем Фаренюк та Микола Микитюк «Черкасиобленерго».
Окрім цих чотирьох гравців, по три рази забивали Олександр Іванов (МСК «Харків»), Євгеній Жук («ХІТ»), Едуард Нагорний (МСК «Харків»), Юрій Сагайдачний (МСК «Харків») та Володимир Гриник («in.IT»).
Герой туру. Ростислав Семенченко
У Ростислава Семенченка в цьому дописі лауреатство не одноразове. До своїх трьох м’ячів він додав ще і дві результативні передачі. Таким чином, з дев’яти м’ячів «CLUST-у» у ворота рівнян Семенченко долучився до п’яти, чим не підстава вважати його не тільки героєм гри, а і MVP всього ігрового тижня.
До речі, п’ять очок за системою гол+пас це у виконанні Семенченка не рекорд сезону, а його повторення. Вперше 3+2 було у «ураганівця» Артема Фаренюка вже у згадуваній грі, в якій франківці розгромили «Черкасиобленерго» 13:1.
Голепад туру. 13 м’ячів в грі «CLUST» – «Кардинал-Рівнестандарт»
Лише одного м’яча гравцям «CLUST-у» та «Кардиналу-Рівнестандарт» не вистачило, щоб спільними зусиллями повторити рекорд результативності в одній грі – це 14 м’ячів в січневій грі «Урагану» та «Черкасиобленерго».
Тринадцять же м’ячів в грі в Екстра-лізі зафіксовано вдруге, це після гри МСК «Харків» – «Рятувальник», яка завершилася 10:3.
Заміна турів. Ярослав Побивайло
Цікавий момент в грі «CLUST» – «Кардинал-Рівнестандарт» відбувся за 1.25 до фінальної сирени, це саме той момент, коли рахунок став 9:4. На майданчику разом з братами Чеберяками та Семенченком вийшов гравець під номером 32. Це Ярослав Побивайло, прізвище якого фігурує в протоколах загалом 13-ти ігор київської команди, але чи виходив він на майданчик раніше, якось пройшло повз увагу. Тому, щоб убезпечити себе від помилки, назвавши вихід Побивайла дебютом в Екстра-лізі, визначим цю номінацію як «заміна туру».
Що є відомим про цього 36-тирічного гравця з профайлу на сайті УАФ? Є в ньому запис, що в квітні 2022 року Побивайло був гравцем команди «Діброва» (Кролевець). Наступний же клуб – «CLUST». Тобто, фактично нічого. Виходячи з такої біографії, є тільки одне припущення – що пан Побивайло якимось чином дотичний до фірми, яка є спонсором команди «CLUST».
Щодо участі в київській грі, то майже за півтори хвилини Ярослав Побивайло торкнувся м’яча один раз. Більше якось не пощастило, та й ті три гравці, які були разом з ним на майданчику, якось і чомусь м’ячем не ділилися. Як би там не було, але людина в грі участь прийняла, а в футболі такі заміни і досі мають назву «під преміальні». Як з цим конкретно в «CLUST-і», це внутрішня кухня команди.
Фішки турів – фішки однієї гри
Заключна фішка – про всі попередні. Якщо читачі не помітили, то в кінці допису доречно закцентувати на цьому увагу. Унікальним цей допис став тим, що всі фішки в ньому з однієї гри! Було якось, що одна гра збирала половину номінацій, але щоб всі! А що було робити, коли заключний тур регулярного чемпіонату вийшов таким?
Якщо ще до початку туру в іграх вимальовувалися якісь інтригуючі моменти, пов’язані з турнірним становищем, і, здавалося, що вони вплинуть на перебіг і емоційність подій, але так не склалося, як гадалося. В підсумку п’ять матчів своїми результатами не здивували, і до них можна підібрати обґрунтоване пояснення. Дорікати клубам за це немає чого, кожний з них в 25-му турі вирішував своє завдання.
Бонус. Стосунки «Захід» – «Центр»
З завершенням регулярного чемпіонату, в якому був новий формат з поділенням на групи, цікаво поглянути, якими ж виявилися стосунки команд «Заходу» та «Центру». На початку сезону гуляли розмови, що в «Заході» зібрані сильніші команди, ніж в «Центрі», але підтвердити це або спростувати могли лише очні поєдинки.
Їх загалом відбулося 50, і зовсім невеличка перевага все ж таки на боці команд «Заходу»: 22 перемоги, 20 поразок і 8 нічиїх. Тут важливо додати, що не у всіх іграх, в яких команди з «Центру» були господарями майданчику за календарем, вони господарями майданчику були реально, а ті ж «Рятувальник» та МСК «Харків» провели свої «домашні» матчі проти «Енергії» у Львові, і хтозна, якби вони гралися в Сумах, яким би був результат. Але факт залишається фактом, що команди двох груп виявилися приблизно рівними за силами.
Щодо показників команд окремо, то ця статистика нижче, і вона відповідає тому, як би виглядала турнірна таблиця Екстра-ліги, якби в ній йшов загальний залік.
«Захід»
«Ураган»: + 6, = 3, –1
«Енергія»: + 6, = 2, – 2
«Кардинал-Рівнестандарт»: + 4, = 2, – 4
«Сокіл»: + 4, = 0, – 6
«in.IT»: + 2, = 1, – 7
«Центр»
«ХІТ»: + 6, = 4, – 0
«CLUST»: + 6, = 1, – 3
МСК «Харків»: + 4, = 1, – 5
«Рятувальник»: + 3, = 0, – 7
«Черкасиобленерго»: + 1, = 2, – 7
Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ
Фото ФБ