Прісне дербі у Львові, гольова буря в Києві, без Журби «ХІТу» була б журба, Екстра-ліга б’є власний рекорд, кращі голи-близнюки, лібералізм за неналежну поведінку: найцікавіше про матчі 19 та 11 турів Екстра-ліги

0
676

П’ять ігор залишилися минулого тижня позаду в календарі чемпіонату України. «Сокіл» і «CLUST» нарешті провели гру, яку мали зіграти ще два місяці тому. Цікава деталь. Якби ця гра відбулася в означений календарем термін, а саме 3-го грудня, то тоді в ній не приймав би участь через дискваліфікацію киянин Андрій Мельник. В Хмельницькому ж склад «CLUST-у» був оптимальним, Мельник не тільки грав, а його гол став третім для київської команди. Коли рахунок з 0:2 стає 0:3, про важливість голу не варто багато говорити, і в підсумку «CLUST» вивіз з Хмельницького перемогу 3:1.

Ще чотири гри були в рамках «четвертого туру третього етапу», або загалом 19-го туру. Всі чотири пари команд проводили треті поєдинки між собою, і в трьох з них на виході ми отримали єдину картину. Ще в п’ятницю «Енергія» вдруге в сезоні переграла «in.IT» 3:1, і в трьох іграх зі своїми земляками зібрала 100-відсотковий врожай. Дві перемоги з загальним рахунком 9:0 були в активі «ХІТа» над «Черкасиобленерго», і мало хто сумнівався, що і третя гра проти черкащан буде для команди Олега Лук’яненка повільною прогулянкою. Але так не сталося, і не без великого везіння, яке було в не зовсім впевнених діях воротаря гостей, «ХІТ» уникнув сорому і виграв 3:2. І два попередніх матчі ще двох команд з групи «Центр», «CLUST-у» та «Рятувальника», принесли «сухі» перемоги команді зі столиці України. А в звітному турі команди Валерія Директоренка та Ігоря Салівона видали надрезультативний поєдинок, в якому «CLUST» забив на два м’ячі більше «Рятувальника» – 7:5. Пара «Кардинал-Рівнестандарт» – «Ураган» була єдиною в турі, в якій апріорі не могло бути дев’ятиочкового врожаю однієї з команд (нагадаємо, що в дев’ятому турі була нічия 2:2). Власний майданчик міг би бути для рівнян додатковою перевагою, щоб зрівняти баланс в стосунках з «Ураганом», але вже в першому таймі франківці озвучили свої претензії на перемогу, яку в підсумку і здобули – 4:2.

Пропущена гра 11-го туру і цілком чотири гри 19-го туру стали інформаційною основою для визначення нашої традиційної десятки фішок ігрового тижня, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників.

Форс-мажор туру. Півторагодинна перерва в грі у Львові

Тури в футзальній Екстра-лізі, які б не були затьмарені якимись форс-мажорними обставинами, вже стали більше виключеннями з загальної картини, і у грі «Енергія» – «in.IT» форс-мажор розпочався в першому таймі на шостій хвилині, коли по всій Україні пролунала повітряна тривога. За регламентом команди мали б чекати 75 хвилин, але обидві команди були зі Львова, їх не підтискала необхідність поспішати додому, а об’єднувало бажання гру дограти. Відбій тривоги пролунав через півтори години після її початку, ще кілька хвилин суперникам знадобилося на додаткову розминку. Далі гра вже тривала без форс-мажору, а загальна її тривалість від початку до фінальної сирени склала три години 11 хвилин.

Гра туру. «CLUST» – «Рятувальник»

Афіша матчів тижня наводила на думку, що «гру туру» доведеться обирати серед двох матчів в групі «Захід», адже один з них був так зване дербі, а в другому одна з небагатьох команд, якій вдалося відібрати очки у «Урагану», приймала франківців у себе на майданчику. Але не все склалося, як гадалося.

По-перше, перебіг подій у львівському дербі не вражав. Чи вплинув на це форс-мажор, хто знає. Команди ще не встигли розбігатися, як в грі настала тривала перерва, а після неї гравці не грали так, як від них очікувалося. Винуватий в цьому той, хто очікував – може бути. Але у обох команд зашкалювала кількість невимушених помилок, більшість ударів по воротах були розминкою воротарів, ну і таке інше, а реальність того, що це дербі може бути «грою туру», відпала разом з фінальною сиреною.

Через те, що три суботні гри проходили практично одночасно, їх передивлятися довелося в запису, і на фоні двох інших ігор набагато контрастнішою була гра між «CLUST-ом» та «Рятувальником». Ні-ні, її не можна назвати якоюсь шедевральною за виконавчою майстерністю, але вона «виглядала». Два швидкі голи, цікава зміна рахунку – 2:0, 2:2, 4:2, 6:3, 6:5 – приваблювали. Як і ті численні помилки, які дозволили грі поділити друге-третє місце (ще з однією грою, яка завершилася з рахунком 7:5) за кількістю забитих м’ячів. Як не згадати «результативні» обрізи Аксьонова та Бессалова, нерезультативний обріз Мельника, помилки біля своїх воріт «рятувальників» – недарма ж обидва тренери в післяматчевому коментарі відмітили, що гра для глядачів була цікавою.

Колись в фігурному катанні давалися дві оцінки за шестибальною шкалою – за техніку і за артистизм. За техніку нехай оцінку гравцям виставлять профі, ну, а за артистизм поставимо 5,6. Це в фігурному катанні було досить непогано.

Результативність туру. Рекордний показник середньої результативності

В чотирьох іграх 19-го туру арбітри 27 разів фіксували взяття воріт. За абсолютними числами це в поточному сезоні третій показник результативності. Більше було забито в 15-му турі – 31 м’яч, та в 13-му турі – 29 м’ячів. Але! Ті обидва тури складалися з п’яти матчів, тому доречним було б порахувати середній показник результативності за одну гру, і за ним виходить, що саме 19-й тур став найбільш видовищним: не вистачило всього одного голу, щоб середній показник результативності був сім м’ячів за гру. В підсумку ж маємо 27:4, це 6,75 голу за гру. Для порівняння в 15-му турі – 31:5, і це 6,2 м’ячів за гру.

Гол туру. Мар’ян Пелех та Андрій Британ

Коли за 32-й хвилині гри «Енергія» – «in.IT» Мар’ян Пелех після діагональної передачі Тараса Кузя філігранно п’ятою переправив м’яч до сітки повз Володимира Кардаша (ВІДЕО), здавалося все – з «голом туру» все очевидно, адже таких голів цього сезону ще не було і такі голи завжди виглядають ефектно. Але в суботу, в грі «CLUST» – «Рятувальник» такий же трюк провернув і киянин Андрій Британ (ВІДЕО). Дивне співпадіння, але також на 32-й хвилині господарі накрили «рятувальників» пресингом, Валерій Гайван незграбно виніс м’яч прямо на Сергія Чеберяка, той зробив передачу на Британа, який тільки п’ятою і міг переправити м’яч до сітки.

Обидва м’ячі були дотепними, і щоб нікого не ображати, переможців в цій номінації буде двоє.

Швидкострільність туру. Владислав Моспан

За підсумками ігрового тижня є нагода відзначити і ще одного гравця «CLUST-у». В грі «Сокіл» – «CLUST» гольові події розвернулися дуже швидко: вже на 18-й секунді киянин Владислав Моспан відкрив рахунок.

Цей гол дав привід оглянути ситуацію з так званими швидкими голами, якими можна вважати взяття воріт на першій хвилині. Загалом у вже зіграних матчах таких швидких голів зафіксовано шість. З 25-го жовтня найшвидшим вважався гол Максима Черебяка в грі 10-го туру «CLUST» – МСК «Харків», який, за словами коментатора гри, був забитий на сьомій секунді, але, як з’ясував наш аналіз відео гри, фактично це сталося на 20-й секунді. Ці секунди вже в цьому році, а точніше, 14 січня, перевершили гравці «Урагану» в грі 15-го туру з «Рятувальником», у яких вже реально на сьомій секунді відзначився Назар Швед.

І от, нарешті, гол Моспана на 18-й секунді. Це, по-перше, перевершило, власний показник «CLUST-у» швидкострільності, а, по-друге, дозволило цьому голу вийти на друге місце серед всіх швидких голів сезону.

До речі, на майбутнє можемо зафіксувати поточний рейтинг «швидких» голів на першій хвилині, який виглядає таким чином:

1. Сьома секунда. Назар Швед, 15 тур, гра «Ураган» – «Рятувальник»
2. 18-та секунда. Владислав Моспан, 11 тур, гра «Сокіл» – «CLUST»
3. 20-та секунда. Максим Чеберяк, 10 тур, гра «CLUST» – МСК «Харків»
4. 41-ша секунда. Микола Микитюк, 8 тур, гра «Сокіл» – «Ураган»
5. 43-тя секунда. Михайло Волянюк, 2 тур, гра «Кардинал-Рівнестандарт» – «Енергія»
6. 45-та секунда. Олександр Сухов (автогол), 6 тур, гра МСК «Харків» – «ХІТ».

Воротар-бомбардир туру. Олександр Сіріцький

В цій номінації вже варто відзначити іншого учасника гри в Києві між «CLUST-ом» та «Рятувальником». Голи, які в футзалі забивають голкіпери, не рідкість, але й не така подія, яку б можна було вважати пересічною. До цього туру в списку голеадорів чемпіонату фігурували четверо воротарів – Олександр Сухов, Павло Чабанов, Олександр Сіріцький та Юрій Савенко. Після гри в Хмельницькому між «Соколом» та «CLUST-ом» до них долучився і хмельничанин Сергій Шевченко.

Серед цих п’яти воротарів-голеадорів в якийсь гольовий раж увійшов голкіпер «Рятувальника» Олександр Сіріцький. І все це вже в 2023 році. Спочатку він забив «Соколу» в Хмельницькому, вже в наступній грі своєї команди – «Черкасиобленерго» в Черкасах. В Києві ж Олександр діяв як справжній форвард (ВІДЕО): спочатку обманним рухом втік від Сергія Чеберяка, далі сміливо поліз на Ростислава Семенченка та Владислава Моспана, і завершив свій рейд потужним ударом повз Володимира Удовиченка, який не очікував таких нахабних дій від свого колеги.

Гол в Києві третій в активі Олександра Сіріцького, і цікаво, що більше нього в «Рятувальнику» забив тільки один гравець. Це Дмитро Баранник, у якого сім результативних ударів, але якщо Сіріцький і надалі такими темпами буде забивати, то чому б йому не обійти і капітана своєї команди. Хоча, мабуть, не варто захоплюватися і пам’ятати про свою основну справу – боронити власні ворота, бо, пропускаючи по сім м’ячів, «Рятувальнику» перемагати буде дуже складно.

Вилучення туру. Віталій Багряк

Вдруге в сезоні одразу два гравці змушені були достроково залишити майданчик, але на відміну від 17-го туру, коли один з гравців, а саме Михайло Волянюк, отримав пряму червону картку, і Віталій Багряк з «in.IT», і Денис Завгородній з «Рятувальника» побачили перед собою по дві жовті картки.

Спочатку про останнього. Перша жовта картка в нього на 11-й хвилині була нібито за відмашку, однак ні для кого не секрет, що оці от падіння гравців після нібито відмашок часто густо є елементом шоу і бажанням «насадити» суперника на картку, а на яку, це вже чимало залежить від артистизму того, кому нібито «дісталося». В переважній більшості такі нібито відмашки варто розцінювати, як в одному жарті: «не так я вас любив, як ви стогнали». Це про невідповідність шкоди, якої зазнав гравець, тому, як він впав, почав корчитися на майданчику і перед носом у арбітра демонстративно перевіряти, чи не пішла в нього з носу кров після того, як рука суперника відмахнулася йому в кращому випадку в плече. Десь приблизно так Завгородній і отримав жовту картку, і щодо арбітрів, то можна говорити про послідовність арбітрів Фесенка та Гопки, які за хвилину приблизно за таке ж виписали жовту картку і Максиму Бессалову. Друга ж жовта – це власна необережність самого Завгороднього, якому треба було пам’ятати, що він вже на гачку.

З Багряком же інше. Першу жовту карту він отримав на останній хвилині гри, коли завадив воротарю «Енергії» Войтовичу швидко ввести м’яч в гру. А от друга картка дуже цікава, і тут знову доводиться жалітися на те, як в нас транслюється футзал (ВІДЕО). За лічені секунди до закінчення гри у «in.IT» з’явилася нагода ледь не для останньої атаки, і після удару Андрія Федюка м’яч від Віталія Багряка опинився в воротах. Однак радість від взяття воріт не тривала навіть і пару секунд. Тарас Кузь одразу почав показувати арбітру, що м’яч влетів до сітки від руки Багряка, і, схоже, що і арбітри це бачили. З цим змирилися і Федюк, і сам Багряк, але навздогін Багряку прилетіла ще й жовта, яка згодом перетворилася на червону.

Цікавий дуже момент. З одного боку, рука, скоріше, була, в іншому випадку і Кузь нічого не сигналізував би арбітрам, та й гравці «in.IT» по-іншому себе б поводили. З іншого боку, чи міг Багряк уникнути влучання м’яча в руку, враховуючи, що Федюк пробив з п’яти метрів щосили? Передивитися цей момент ще б з кількох камер, було б дуже цікаво, але на трансляціях домашніх матчів «Енергії» і камера лише одна, і повтори відсутні – і уповільнені, і взагалі будь-які.

Жах туру. Гол Сергій Журби

Будь-яка команда знає, як прикро пропустити гол в так звану «роздягальню». Прикро за будь-якого рахунку, а коли ти вигравав в один м’яч, який боронив всіма силами, прикріше в рази. Такий от жах і стався з гравцями «Черкасиобленерго» на останній секунді першого тайму гри в Києві (ВІДЕО).

Підопічні Сергія Гупаленка сенсаційно були попереду 1:0, але на перерву пішли за рахунку 1:1. Головний тренер черкащан вочевидь відчував стан своїх гравців, як міг, закликав їх бути уважними на стандартах «ХІТа» в заключні чотири секунди тайму, але відсутність досвіду у гравців не дозволила їм уникнути жаху.

Але ж було зрозумілим, що за півтори секунди до сирени у «ХІТа» було лише два варіанти щось витиснути з кутового. Перший – це сильний простріл в розрахунку на шалений рикошет. Другий – те, що кияни і зробили, це закидання під удар комусь з вільних гравців. І цьому варіанту можна було завадити! Але м’яч долетів до Сергія Журби, і хоча удар в нього нормальний і не вийшов, але воротар Іщенко, який до цього здійснив кілька вражаючих сейвів, з м’ячем після удару Журби не впорався.

А тепер спробуємо уявити, що на перерву команди пішли б за рахунку 0:1. По перерві, як ми пам’ятаємо, «Черкасиобленерго» майже одразу забили вдруге, і це було б 0:2 і зовсім інша гра. Але в футболі, як і в житті, не буває умовного способу.

Герой туру. Назар Швед

Якось так склалися події в п’яти іграх цього огляду, що в жодній з них не було гравця, який зробив би дійсно переламний внесок в перемогу своєї команди. Так, як наприклад, Михайло Волянюк в грі з «CLUST-ом». Тому довелося шукати додаткові критерії. В п’яти іграх було п’ять дублів, і серед їх авторів довелося поглянути і на інші активні дії. Виявилося, що в «ураганівця» Назара Шведа в Рівному та Максима Чеберяка з «CLUST-у» в київській грі є ще і по результативній передачі.

Серед цих двох кандидатів перевагу віддамо Шведу. Його і голи були більш ефектними, і важливість їхня вагоміша, адже Назар з чотирьох м’ячів «Урагану» долучився до трьох. Плюс його другий гол, забитий на початку другого тайму, згодом став таким, який за рахунку 4:2 вважається переможним.

Лібералізм туру. Дії арбітра Євгена Гордієнка

Як в огляді не обійтися без моментів з арбітрам, тим більше, що вони самі вперто не дозволяють про себе не згадувати. Деякі контраверсійні моменти вже згадувалися, зокрема, той же епізод з рукою і вилученням Багряка. В грі ж «Кардинал-Рівнестандарт» – «Ураган» на девятій хвилині стався такий момент (ВІДЕО).

Його не варто описувати детально, адже на відео все очевидно: гравець рівнян Євген Ланко не дозволив ввести м’яч в гру супернику з ауту, коли вже арбітр Євген Гордієнко почав викидувати пальці, рахуючи чотири секунди. Зробив це Ланко ногою навмисно і очевидно, бо він бачив, що три гравці його команди «просіли» в атаці, і якби швидкий ввод м’яча з ауту відбувся, «Ураган» отримав би перспективну атаку: Абакшин вже був готовий отримати м’яч і бігти вперед.

Очевидна ігрова ситуація, яка підпадає під «Правило 12» «Правил гри в футзалу», де написане таке:

Фоли та неналежна поведінка
Затримка поновлення гри:
Арбітри повинні попередити гравців, які затримують поновлення гри, використовуючи наступні засоби:
• відкидають м’яч ногою або забирають його в руки після того, як арбітри зупинили гру.

Тобто, Євген Ланко мав отримати жовту картку. Це було очевидним і для коментатора гри з Рівного, якого ніяк не звинуватиш в тому, що він не любить місцеву команду. А він казав, що «зараз жовту картку напевне отримає Євген Ланко», а також, що мала місце «невеличка неспортивна поведінка з боку Євгена». Мабуть, і дійсно така собі «невеличка», що арбітр Гордієнко забув, що безпосередньо в правилах гри нічого про розмір неспортивної поведінки немає. Неналежна поведінка – вона або є, або її немає. У випадку з Ланком вона точно є.

Бонус. Фото туру

В бонусі до наших 10-ти фішок буде три стоп-кадри трансляції гри з Рівного, яка наочно проілюструє, чому вона не стала «грою туру». Давно не доводилося бачити такої індиферентної реакції тренерського штабу на події на майданчику. Нібито перевага всього в два м’ячі, часу ще грати – прірва, все ще може перевернутися, але лава «Урагану» – сам спокій, все у Максима Павленка під контролем. Без образ, але зазвичай так за футболом спостерігають такі вболівальники, яких фанати називають «кузьмичі». Не здивуємся, що, переглядаючи такі фото, головному тренерові «Урагану» позаздрили тренери, які протягом сорока хвилин футзальної гри намотують на обмеженому просторі біля лави запасних по кілька кілометрів, ще й на підвищеному пульсі.

Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ