Після матчів четвертого туру четвертого етапу, або загалом 24-го туру, в регулярному чемпіонаті Екстра-ліги залишилося зіграти всього сім матчів. Це п’ять матчів п’ятого туру четвертого етапу та дві так досі і не проведені гри між «Соколом» та «Кардиналом-Рівнестандарт» з першого етапу, одна з яких мала відбутися в Хмельницькому, а друга в Рівному. До цих двох ігор в цьому дописі ми обов’язково повернемося в бонусі, а щодо матчів, зіграних в суботу та неділю, то за певних розкладів, деякі з яких потім можна було б назвати сенсаційними, існував такий варіант, що зі своїми місцями визначилися б всі команди і навіть можна було б назвати всі пари плей-офф. Але, на щастя, такого не сталося, і питання з парами плей-офф переноситься на ігри 25-го туру. Це принаймні, але може так скластися, що відповіді на абсолютно всі питання ми дізнаємося тільки після заключної гри регулярного чемпіонату.
Окрім матчів 24-го туру, в четвер відбулося догравання програми 22-го туру, коли у Львові зіграли «Енергія» та МФК «Харків». Львів’яни вдруге в сезоні були сильнішими, хоча і не так переконливо, як на другому етапі, коли вони на «Боско Арені» були типу в гостях. І цього разу вони вигравали в три м’ячі, але до фінальної сирени перевагу втримали тільки в один 4:3. Далі до матчів 24-го туру.
І на своєму майданчику «Ураган» не мав клопоту в грі проти «Рятувальника». Команда з Сумщини в дебютному для себе сезоні в Екстра-лізі показала, що вона готова кинути виклик будь-кому, але «Ураган» поки не входить до цього списку. Після 8:0 в Сумах в Івано-Франківську розгром зафіксований не був, але і 7:3 – це достатньо свідчить про вищий клас «Урагану». Ще один стовідсотковий врожай був зібраний «ХІТом» в суперництві з «in.IT». Ані протягом гри цих двох команд у Львові, ані після неї не вдалося уникнути теми того, що вона була фактично тренувальним спарингом для обох команд. З тією лише різницею, що господарі намагалися зберегти обличчя і якось себе показати, а гості вийшли на майданчик, щоб заробити преміальні. З цих двох завдань вправніше вийшло у «ХІТа», який виграв 5:0. А чому гра була тренувальним спарингом, через те, що за дві години до її початку «айтішники» позбулися навіть примарних надій зачепитися за плей-офф. Точніше, їх на це позбавив «Сокіл», який в Хмельницькому взяв реванш у МСК «Харків» за поразку на другому етапі – 3:1.
З установкою на реванш за поразку 1:2 від «CLUST-у» на другому етапі на рідну «Боско Арену» вийшла львівська «Енергія», проте і на ній підопічним Валерія Легчанова не вдалося розкусити «кластівський» горішок. І справа не в тому, що «енергетики» програли 0:1 через помилку свого воротаря. Скоріше, вони програли навіть не через неї – просто в цій грі був класичний приклад того, що переміг той, хто більше бажав, а «CLUST» після поразки в Кубку України 0:3 від «Сокола» бажав перемоги більше, ніж «Енергія» після двох перемог над МСК «Харків». І, нарешті, ще в одній грі 24-го туру про реванш мова не могла йти від самого початку, адже «Кардинал-Рівнестандарт» та «Черкасиобленерго» в Черкасах видали 0:0. Команда Сергія Гупаленка так і не змогла підібрати ключі до рівненських воріт, хоча для цього був, наприклад, 10-тиметровий. А от рівняни зі своїх майже десятка гольових моментів реалізували три, хоча це, за великим рахунком, і не зовсім так: принаймні гол Олександра Бондара, про який буде нижче, це точно не гольовий момент, а майстерність одного окремого виконавця.
Повертаємося до справи закриття питань, і крапка була поставлена лише в одному – визначилися всі учасники плей-офф від групи «Захід», і четвертим з них став «Сокіл». Є ще питання з тим, що «Ураган» може помінятися місцями з «Енергією», а «Кардинал-Рівнестандарт» з «Соколом», але це внутрішні справи групи «Захід». В «Центрі» питання з квартетом учасників плей-офф закриється 1 квітня або в Черкасах, або в Сумах, а поки що найважливіше в цій групі, що «CLUST» вперше в чемпіонаті обійшов МСК «Харків». Чи для того, щоб і фінішувати другим, чи це щастя вислизне з рук підопічних Валерія Директоренка, оце те головне, про що ми також дізнаємося 1 квітня.
А зараз самий час розібратися з нашою традиційною десяткою фішок ігрового тижня, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників. Вони нібито і за підсумком шести ігор тижня, але одна з них при всьому бажанні щось угледіти дала тільки привід, щоб говорити про неї виключно в одній номінації, яка одразу за цим прев’ю.
Бан турів-2. Трансляція з Івано-Франківська
Два тижні тому ми вже торкалися теми того, що трансляцію гри «Ураган» – «CLUST» забанив ютуб. Чому, зараз повторюватися не будемо. Згодом в івано-франківському клубі виправили ситуацію, і зараз вже запис цієї гри є там, де він і був, але помітно, що на ньому вдалося позбавитися непотрібного музичного контенту. Тему можна було б закривати, втім ні: для того, хто б хотів в суботній день переглянути запис гри «Ураган» – «Рятувальник», зробити це було зась, адже вже за годину після завершення трансляції вона теж була забанена ютубом. Чому не можна було подивитися гру з Івано-Франківська в онлайні, ну хоча б тому, що когось більше зацікавила гра «Кардинал-Рівнестандарт» – «Черкасиобленерго», яка йшла паралельно і яка за перебігом подій була цікавішою. А невдовзі це зробити було вже неможливим, і знову через недозволений музичний контент. Треба визнати, що в неділю запис гри вже був доступним, і в перерві гри ніяка музика не звучить.
Щиро сподіваємося, що це з іграми з Івано-Франківська востаннє, тим більше, що надалі це вже будуть не тільки ігри плей-офф, а й найближча – це кубкова гра-відповідь між «Ураганом» та «ХІТом», яка з величезним нетерпінням очікується багатьма.
Гра турів. «Енергія» – «CLUST»
Такий вже в нас футзал, що коли справа доходить до надважливих матчів, очікувати на феєричний футзал не варто, краще одразу сідати його дивитися і розуміти, що команди будуть висікати результат. І краще за інших це в звітних матчах робили в неділю у Львові, коли грали «Енергія» та «CLUST».
Битися дійсно було за що: ставки в цій грі були неймовірно високими. Команда Валерія Легчанова лише два дні знаходилася на вершині турнірної таблиці групи «Захід», і ще напевне не встигла навість розпробувати і насолодитися, наскільки це круто. В суботу «Ураган» очікувано виграв, і для повернення «Енергії» треба було таки розібратися з цим «CLUST-ом». Перед «CLUST-ом», в свою чергу, після перемоги «Сокола» над МСК «Харків» відкрилася перспектива вперше в сезоні піднятися на друге місце «Центру». Від цих двох складових і йшла напруга в грі, за якою з особливою зацікавленістю спостерігали в Івано-Франківську та Харкові.
Те, про що малося на увазі про висікання результату, було присутнім в грі в широкому асортименті, але це як раз був той випадок, коли недолік гри став її головною гідністю. В бій було кинуте все, що було в наявності, перш за все – самовіддача, і за цим показником суперники були рівним. Втім, як і в тому, що обидва мали приблизно рівну кількість гольових моментів. Доволі цікаво було дивитися, що на майданчику було присутнім і те, що ми називаємо «маленькими футзальними хитрощами», тобто, падіння з розрахунком на реакцію арбітрів, поштовхи руками, лежання нібито від нестерпного болю на майданчику в очікуванні фолу супернику.
Мабуть, на радість «Урагану» та МСК «Харків» все мало б закінчитися нульовою нічиєю, але один гол ми все ж таки побачили, і він став сумом для харків’ян, адже вони вперше в сезоні відкотилися на третє місце. Втім, якщо поглянути в програму 25-го туру, в якому «CLUST» зіграє вдома з «Кардиналом-Рівнестандарт», а МСК «Харків» в Сумах з «in.IT», то все може знову повернутися так, як воно було протягом регулярного чемпіонату до ігор 24-го туру. А от щодо першого місця на «Заході», то з ним, схоже, що воно вже має свого власника. Це якщо ще раз поглянути в календар 25-го туру і там побачити, що «Ураган» в гостях грає з «Черкасиобленерго», а «Енергія» в Києві з «ХІТом».
Ляп турів. Назарій Войтович
Щоб далеко не відходити від «гри туру», буде ще кілька номінацій, фрагменти з якої стали лауреатами. І перший з них стосується голу, який і вирішив долю цього дуже важливого матчу (ВІДЕО).
Подібне тому, що зробив Назарій Войтович, напевне пригадається з матчів великого футболу, а от цього сезону в Екстра-лізі ну точно вперше. За високого пресингу суперника передачі назад завжди величезний ризик, адже часто густо воротарів охоплює паніка, і вони перш за все думають про те, як позбавитися від м’яча, ніж про те, що ж з ним зробити ефективне. От в цьому стані і застукав воротаря «Енергії» гравець «CLUST-у» Сергій Чеберяк. Віддамо і йому належне за наполегливість, але перш за все – це власна помилка воротаря, який просто зобов’язаний набагато швидше приймати рішення, навіть до того, як м’яч до нього прикотиться. Назарій Войтович з прийняттям рішення забарився, це коштувало його команді втрати трьох очок, і, скоріш за все, першого місця в регулярному чемпіонаті.
Клоунада турів. Жовта картка Олега Легендевича
Наступний епізод-лауреат в грі у Львові розпочався на передостанній хвилині першого тайму з незафіксованого арбітрами фолу Ярослава Аксьонова, який, запобігаючи відриву Михайла Зварича в контратаку, затримав гравця «Енергії» руками і сам вже впав (очікував на свисток арбітра на свою користь?) (ВІДЕО). Контратака «Енергії» все ж таки отримала розвиток, а м’яч отримав Олег Легендзевич, і коли він вже зробив передачу на партнера, після поштовху з боку Андрія Мельника опинився на паркеті. Фол? Я вас прошу, так «головній надії національної збірної України» грати можна. М’яч за пару секунд знову опинився у Легендзевича, якого Мельник знову вже двома руками штовхнув в спину. Фол? Я Вас прошу, тим більше, що Легендзевич виявився стійким і не впав. А якщо не впав, ну який це фол. Далі бачимо намагання Мельника вже ж таки довершити свою справу стосовно Легендзевича, але Олега це все вже дістало, і він, розвертаючись, зачепив Мельника рукою.
Тут і починається назва номінації. Мельник на паркеті, з обуреними руками в напрямку арбітрів. Разом з ним не менш обурений від такого небаченого нахабства Легендзевича і Орест Боргун («що ж це робиться, піонери наших б’ють»), який теж піднімає руки в напрямку арбітра. В цю мить і лунає свисток арбітра Тараса Дем’янчука. Боргун активно показує Дем’янчуку, що Мельник був на межі того, щоб Легендзевич відбив йому голову, і поки Дем’янчук йде до Легендзевича, гравець «Енергії», скоріш за все, вислухав «пару лагідних слів» від Боргуна та Удовиченка, і в цю ж мить Дем’янчук показує жовту карту головному, на його думку, винуватцю всього того, що відбулося. І це не Мельник, а Легендзевич.
Наш футзал не можна не любити, якщо він дарує такі епізоди! Ну чесно, як по-іншому, коли покарання несе не провокатор, а той, хто постраждав. Це якби на вулиці до вас хтось причепився як банний лист, ви його приструнили, а вам би за це поліцейський, який за цим всім спостерігав, виписав діб так 15 за порушення громадського порядку. І щоб ви робили?
Герой турів. Микола Гуйван
Залишаємося у Львові на «грі туру», щоб визначити «героя туру». На другий тайм Валерій Директоренко випустив воротаря Миколу Гуйвана, і його призначимо лауреатом. Важко сказати, що б було в грі, якби в «рамці» «CLUST-у» залишився Володимир Удовиченко, який, до речі, в першому таймі відіграв бездоганно. Втім, з виходом Миколи Гуйвана головний тренер киян точно вгадав.
Десь за сім хвилин до завершення гри «Енергія» перейшла на активну гру з п’ятим польовим гравцем, тут біля воріт «CLUST-у» і пішла спека. Для початку Гуйван відбив постріл Цілика в дев’ятку, а згодом виграв у «енергетиків» кілька ближніх дуелей. Впевнені дії воротаря додали впевненості і четвірці гравців «CLUST-у», у яких було кілька нагод, щоб вразити порожні ворота і закрити гру. Але, мабуть, так було потрібно вищим силам, щоб ця гра запам’яталася блискучими діями Миколи Гуйвана і жахливим ляпом його колеги Назарія Войтовича.
Швидкострільність турів. Сергій Кравчук
Для однієї гри у Львові чотири номінації – це вже досить, тому переїжджаємо до сусіднього Рівного, де «Кардинал-Рівнестандарт» приймав «Черкасиобленерго». Зараз не варто говорити про важливість цієї гри, наскільки вона була великою для обох команд, особливо для гостей, відомо всім. Перший привід звернути на неї увагу був дещо іншим, і це епізод на самому початку гри (ВІДЕО). Господарі одразу затиснули черкащан пресингом, що дозволило заробити аут. З нього Олександр Бондар сильно прострілив на дальню штангу, яку замкнув Сергій Кравчук.
Цим же все ця класика футзалу цікава? А тим, що взяття воріт було зафіксоване на 28-й секунді, і це найшвидший гол «Кардиналу-Рівнестандарт» цього сезону. Разом з цим, він став четвертим за часом серед всіх м’ячів, які були забиті на першій хвилині.
Одного разу ми вже робили рейтинг м’ячів, які забивалися на стартовій хвилині, і після голу Сергія Кравчука в нього потрібно внести корективи.
1. Сьома секунда. Назар Швед, 15 тур, гра «Ураган» – «Рятувальник»
2. 18-та секунда. Владислав Моспан, 11 тур, гра «Сокіл» – «CLUST»
3. 20-та секунда. Максим Чеберяк, 10 тур, гра «CLUST» – МСК «Харків»
4. 28-ма секунда. Сергій Кравчук, 24 тур, гра «Кардинал-Рівнестандарт» – «Черкасиобленерго»
5. 40-ва секунда. Артем Фаренюк, 24 тур, гра «Ураган» – «Рятувальник»
6. 41-ша секунда. Микола Микитюк, 8 тур, гра «Сокіл» – «Ураган»
7. 43-тя секунда. Михайло Волянюк, 2 тур, гра «Кардинал-Рівнестандарт» – «Енергія»
8. 45-та секунда. Олександр Сухов (автогол), 6 тур, гра МСК «Харків» – «ХІТ».
Гол турів. Олександр Бондар
Якщо в попередній номінації граючий головний тренер «Кардиналу-Рівнестандарт» виступив в якості асистента, то на 19-й хвилині він відзначився сам, і його гол безперечно стане одним з яскравіших в цьому сезоні (ВІДЕО).
Рівняни якось дивно почали розігрувати аут, і спочатку Назар Коломис по дузі побіг в штрафний майданчик гостей до протилежної штанги, а потім Олександр Бондар забіг в штрафну ближче до лінії воріт. Туди і пішла передача від Олександра Басича. Бондар знаходився майже на лінії воріт, а кут до воріт був майже нульовим. Тим не менше, Олександр пробив так, що мяч ідеально полетів в напрямку ближнього кута. В ту ж мить молодий воротар «Черкасиобленерго» Вадим Гайдай трохи присів, і м’яч у нього над плечем залетів у ворота. З боку гравців з Черкас реакція – німа сцена: «А що, так може бути?». Відповідь: «так, може бути».
Дабл-пенальті турів. 10-тиметровий «Черкасиобленерго»
Ще на одну номінацію залишимося в Рівному, щоб обговорити 10-тиметровий, який був призначений у ворота «Кардиналу-Рівнестандарт» на 18-й хвилині, ще коли рахунок був 1:0 (ВІДЕО).
Легітимність 10-тиметрового обговорювати недоречно, типово необережні дії з боку гравця, в даному випадку Михайла Волянюка. Зверніть увагу на відео, де було місце порушення. А воно було у восьми метрах від воріт. Далі перегляньте відео до того моменту, коли Віталій Поплєвічев буде пробивати 10-тиметровий, і Ви буде здивовані – м’яч встановлений на 10-ти метрах! Не може не виникнути питання, чому ж гравець «Черкасиобленерго» не бив з місця порушення, адже воно набагато вигідніше?
Для відповіді на це питання довелося зв’язатися з учасниками гри, і з’ясувалося таке. Головний тренер черкащан Сергій Гупаленко в момент порушення щось підказував своїм іншим гравцям, і він не бачив, де було порушення. Віталій Поплєвічев вийшов бити з лави запасних, і він також не звернув увагу, де ж було порушення! З цим йому могли б допомогти або судді, або партнери по команді.
Щодо арбітра Олени Хомич, яка була поруч, то виявляється, що арбітри МОЖУТЬ, але НЕ ЗОБОВ’ЯЗАНІ поцікавитися у гравця, з якого місця він хоче пробити дабл-пенальті: з місця порушення (якщо воно ближче десяти метрів) чи з 10-тиметрової позначки. Олена Хомич цікавитися не стала, а ті гравці «енергетиків», які були на майданчику, або забули підказати Поплєвічеву, або втратили концентрацію, і за той час поки протирали майданчик, не звернули на це увагу.
Віталій Поплєвічев непогано пробив з 10-ти метрів, але влучив у штангу. Якщо звернути увагу на траєкторію м’яча, то якби удар був з восьми метрів, то це точно був би гол. А по факту штанга, до того ж, і воротар Ілля Бакінський вийшов з воріт на п’ять метрів плюс ще кілька сантиметрів.
Цей момент (безпосередньо нереалізація 10-тиметрового) після гри обговорювався і Сергієм Гупаленком, і Олександром Бондарем, і обидва зійшлися на думці, що якби Поплєвічев забив, гра була б зовсім іншою. З цим складно не погодитися, і надалі порадити всім, хто на майданчику і за ним, бути дуже уважним в такі моменти. Вони можуть бути доленосними для команд.
Коментар турів. Денис Овсянніков
Щоб зрозуміти, про що піде мова, для початку порадимо всім читачам переглянути ВІДЕО, принаймні першу його половину. Після поразки в Хмельницькому, відповідаючи на питання стосовно гри, граючий тренер МСК «Харків» одразу перемкнувся на суддів, потім на одного з гравців «Сокола», а згодом все, що було в першому таймі, назвав «цирком».
Що ж було «цирком» у виконанні арбітрів Володимира Болізюка та Ярослава Сторожука? Можливо, шість фолів, які були призначені в бік МСК «Харків»? Довелося засісти на перегляд першого тайму з олівцем.
1 фол. 5 хв. Топчій, намагаючись відібрати м’яч, б’є Первєєва по ногам.
2 фол. 7 хв. Сагайдачний відмахується рукою в обличчя Абзалову.
3 фол. 17 хв. Сорокін тримає руками Хамдамова, той опиняється на паркеті.
4 фол. 18 хв. Сагайдачний в центрі майданчика, програвши м’яч, спочатку тримає Бабака рукою, а потім різким рухом завалює його на паркет.
5 фол. 19 хв. Гуцуляка, який йде в обіграш, спочатку по ногах б’є Нагорний, потім Крюков, і тільки після цього лунає свисток.
6 фол. 20 хв. Хамдамов перехоплює м’яч у Бондара, від якого отримує несильний удар ззаду по ногах.
Далі перелік дещо з того, що ще було в грі:
1 хв. Сагайдачний, не намагаючись грати в м’яч, корпусом штовхає Абзалова, той падає і влітає в банер за лінією воріт. Арбітр поруч – no foul.
5 хв. Рибак біля кутової позначки рукою штовхає Гуцуляка. Той встояв. Арбітр поруч – no foul.
7 хв. Бутов показує, що йому потрібна пауза, вона робиться і після цього арбітр Болізюк показує, що Бутову потрібно хоча б на якийсь час залишити майданчик. Денис Овсянніков цим рішенням здивований, але зміна відбувається.
9 хв. Корженко в центрі майданчика штовхає Бабака руками, той падає. No foul. Роман Ковальчик невдоволений таким рішенням.
9 хв. Після удару Гуцуляка м’яч влучає Нагорному, який знаходиться у штрафному майданчику, в руку, яка збільшує об’єм тіла, але притиснута до корпусу. No foul (хоча зазначимо, що саме за таку руку арбітр Ноєв в грі з «Кардиналом-Рівнестандарт» призначив штрафний у ворота «Сокола» на семи метрах. Щоправда, після того він в списку призначень помічений не був)
10 хв. Гуцуляк, не встигаючи за м’ячем при довгій передачі, і вже після того, як в м’яч зіграв Бутов, врізається у воротаря. No foul, а Бутов вдруге на нетривалий час залишає майданчик.
11 хв. Васильєв в центрі майданчика штовхає Первєєва руками. Той встояв. No foul
15 хв. М’яч від Стадника залишає межі майданчика, але він не віддає м’яча, а заважаючи Шевченку його швидко ввести гру, робить вигляд, що нібито мав би бути кутовий. І цими діями Стадник створює певну напругу навколо моменту. Але чомусь саме Шевченко вислухує якісь роз’яснювальні тези від арбітра Сторожука!
17 хв. Бабак ставить корпус Сорокіну, який вже не має можливості вибороти м’яч. Сорокін намагається зробити це до кінця, падає разом з Бабаком, і гравець МСК «Харків» врізається в банер за лінією воріт. No foul
18 хв. Рибак, заважаючи Бабаку пробити по воротам, ззаду чіпляє гравця «Сокола», той опиняється на паркеті. Арбітр поруч – no foul.
18 хв. Абзалов, заважаючи пробити Сагайдачному, врізається в нього. Гравець МСК «Харків» падає спиною на майданчику в безпосередній близькості від лавочки, розташованій біля стіни. Арбітр поруч – no foul.
Далі потрібний детальний опис. Овсянніков підбігає до арбітра Болізюка невдоволений таким рішенням. Далі тренер МСК «Харків» через весь майданчик біжить до свого гравця, а Рибак отримує жовту картку. Тим часом, від місця події Овсянніков йде до лави запасних «Сокола», де щось намагається пояснити Абзалову. Тренер «Сокола» Віталій Розпаченюк просить Овсяннікова переміститися до лави запасних своєї команди. Поки фізіотерапевт «Сокола» Лавр Моха надавав Сагайдачному допомогу, гра поновилася.
19 хв. По відео видно, як Сагайдачний самостійно йде до своєї лави запасних.
19 хв. (це вже у МСК «Харків» п’ять фолів). Крюков збиває Бабака. Арбітр поруч – no foul, а гості отримують можливість для контратаки.
19 хв. МСК «Харків» переходить на гру з п’ятим, і в цій бригаді «більшості» також і Юрій Сагайдачний.
20 хв. Дальній неточний удар Сагайдачного. Всі гравці гостей повертаються до своїх воріт, але несподівано лунає свисток арбітра Сторожука, і гості неочікувано для себе отримують право на кутовий біля воріт «Сокола».
От і весь розбір того, що головний тренер МСК «Харків» назвав «цирком». Вибачаємось, що розбір вийшов трохи затягнутим і, можливо, його втомливо було читати, але по-іншому не можна було. Просто було бажання розібратися, де ж був «цирк». В тому, що арбітри не фіксували з боку харків’ян ще кілька порушень? Ну навряд чи це обурило Овсяннікова. Епізод з Сагайдачним-Абзаловим?
Так, можливо, гравець «Сокола» десь і перевищив тиск на Сагайдачного, який впав в безпосередній близькості біля лавочок для сидіння. Але хіба є провина Абзалова в тому, що в Україні грають в таких умовах? Якщо підходити суворо, то в Україні зараз хіба що в Сумах спорткомплекс можна вважати безпечним, коли відбувається контакт на якійсь обмежувальній лінії. Може згадаєте про Івано-Франківськ? Так там теж бува таке, що банери на бровці, яка під трансляційними камерами, розлітаються в різні боки, коли хтось «ловить» на бровці суперника.
Тут для Дениса Овсяннікова хотілося б сказати про інше. «Сокіл» – команда, яка тільки зростає, і її гравці вчаться тому, як діють на майданчику досвідчені гравці. І серед таких прикладів бувають і дії Максима Літвінова з гри «ХІТ» – «Сокіл» (ВІДЕО). Максим – досвідчений гравець, грав в Кубку УЄФА навіть проти «Мовістар Інтера». Але після таких дій Літвінова Богдан Токар, по-перше, не дограв гру, по-друге, вже тиждень не тренується. По-третє, після двох перемог «Сокола» не отримав дуже непогані преміальні. А Літвінову ні фолу, ні жовтої картки, і він навіть не підійшов символічно вибачитись.
Можливо, головного тренера МСК «Харків» не вразив приклад Літвінова. Гаразд, є і інший гравець, приклад якого точно вразить – це партнер Дениса Овсяннікова по команді Дмитро Бондар. З Дмитром ВІДЕО з гри ще з часі команди «Viva Cup», в якій, до речі, приймав участь і сам Денис Овсянніков. На ньому є кілька епізодів, як грає Дмитро Бондар, і це також вчить гравців «Сокола».
Час завершувати з цією номінацією. А резюме по ній буде коротким: в «Соколі» не бажають бути і не будуть хлопчиками для побиття, коли можна і його гравців «приймати», і перед лавою запасних погрозливе обличчя робити (і таке було!). Краще для всіх виходити і поважати гравців суперника, які теж на майданчик виходять заробляти свій непростий хліб. Конкретно, щодо Дениса Овсяннікова, то, зрозуміло, що він розраховував з непростого виїзду, коли довелося за чотири дні грати три гри, повернутися не з нулем, але підсумковий нуль – точно не провина «Сокола». Десь можна погодитися, що в «цирку» не обійшлося без арбітрів, але це питання вже до тих, хто за ними спостерігає і призначає.
Урок турів. Для автора цих рядків
З численних спілкувань з тренерами після матчів, звісно, і автору цих рядків доводиться робити висновки. Один з них потрібно оприлюднити на майбутнє, і не стільки для майбутнього спілкуввання з тренерами, а більше, щоб самому пам’ятати. За роки своєї журналістської кар’єри автору довелося брати сотні інтерв’ю, серед яких післяматчеві коментарі багатьох відомих українських футбольних тренерів і іноземних футзальних тренерів. Можливо, і пощастило, але серед них жодного не було такого, щоб тренер команди розказував, що щось не так було з командою або з гравцями суперника. Всі розказували про свою команду і своїх гравців, а от з Денисом вийшло вперше, що стало повною несподіванкою. Але на майбутнє урок буде таким: якщо інтерв’юйований буде «гнати» на команду суперника, що вона неправильна чи грала не так, то інтерв’ю буде негайно припинятися.
Так, є окремі приклади тренерів, того ж Луческу, коли у нього то суперники «Шахтаря» були неправильними, а зараз через одного суперники «Динамо» неправильні, але то Луческу. І якщо такі інтерв’ю доводиться читати, то зауважте, виключно від тренерів команди, яка програла. А ще не доводилося чути, щоб якийсь тренер «гнав» на свого гравця навіть тоді, коли той нецензурно облаяв арбітрів. Це згадуючи нещодавний випадок з Буяльським, ну і ще з деким з нашої Екстра-ліги.
Бонус. Про майбутній плей-офф
От нарешті ми і дісталися до обіцяного ще на самому початку бонусу, і він буде про дати початку плей-офф. Раніше, коли ще «Сокіл» не забезпечив собі місце в плей-офф, піднімати цю тему було недоречним, а зараз в самий раз. Вболівальники футзалу не в курсі, але за попередніми планами АФУ плей-офф має розпочатися 8 квітня. Це, на хвилиночку, всього через два дні після того, як команди Екстра-ліги проведуть матчі-відповіді 1/8 фіналу Кубку України. Виникає цілком доречне питання, а куди з цим потрібно бігти, як голий в лазні?
Поки що ситуаця така, що у «Сокола» одна пропущена гра з «Кардиналом-Рівнестандарт» має відбутися 29 березня. А що зі ще однією? Агов, АФУ? Коли її зіграти до 8 квітня? І це при тому, що в рівнян дві гри з «in.IT» в Кубку України? А вони коли будуть гратися, щоб встигнути до 5-го квітня? Чи їх для базового клубу юнацької збірної України перенесуть на потім, на зручний для нього час? А може в АФУ взагалі там виник цікавий варіант вирішення проблеми, про який ми ще не знаємо? І він в тому, щоб «Кардинал-Рівнестандарт», якщо його все буде вже влаштовувати, взагалі погодився на технічну поразку в незіграній грі з «Соколом». Будемо пробивати дно?
Про плей-офф. А в АФУ в курсі, що в клубах Екстра-ліги немає ніякого бажання починати плей-офф з 8 квітня? Ситуація виглядає абсурдною. Для прикладу, «ХІТ» 5 квітня грає в Івано-Франківську кубкову гру. Далі, якщо витримувати попередній графік плей-офф, 8 квітня «ХІТ» має грати в Хмельницькому. Поки це так виглядає. І що робити киянам після кубкової гри? Повертатися додому, щоб перевдягнутися, і знову вирушати в західному напрямку. Це нормально, коли команда найважливіший для себе етап чемпіонату України розпочинає без будь-якої підготовки? Тут несподівано з’ясувалося, що МСК «Харків» та «Енергія» НЕ БУДУТЬ гру-відповідь Кубку України грати 5 квітня, а домовилися зіграти її 29 березня. Це як, ці дві команди перед 8 квітня будуть мати тиждень відпочинку, а їхні суперники по плей-офф два? Та навіть якщо цим двом командам доведеться грати в плей-офф між собою, це теж грубе поруження спортивного приницпу та спортивної етики.
Є проста і розумна пропозиція, щоб далі не копати цю тему. Абсолютно нічого не заважає розпочати плей-офф на тиждень пізніше, десь 13-15 квітня. На ці дати АФУ забронювала місце під можливі матчі національної збірної України, але про них, якщо вони і є, поки жодної інформації. І вони, вочевидь, зараз непотрібні ані клубам, які делегують до збірної гравців, ані головному тренеру збірної, який зараз зосереджений на тому, як врятувати «Легію» від вильоту з Екстракляси, де команда Олександра Косенка в останньому турі програла 2:8.
В разі переносу початку плей-офф на тиждень не виникає жодних проблем, щоб «Кардинал-Рівнестандарт» і кубкові ігри зірав, і щоб зіграв вдома гру з «Соколом», наприклад, 8 квітня. Це було б розумним ще і з точки зору того, що свого часу «Кардинал-Рівнестандарт» і «Сокіл» в Рівному не зіграли зовсім не через те, що гравці рівненьскої команди викликалися до юнацької збірної, а зовсім через іншу причину, про яку в АФУ точно знають. Тоді пішли на поступки «Кардиналу-Рівнестандарт», зараз і він би міг погодитися на деякі незручності, які у нього виникнуть від щільності ігор.
Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ