П’ять команд Екстра-ліги, користуючись офіційним вікном УЄФА, яке передбачає перерву в чемпіонаті України, скористалися нагодою, щоб повернутися в минуле (це, щоб зіграти матчі, які вони не зіграли раніше), а також зазирнути і в майбутнє (це щоб зіграти матч, який мав би гратися за два тижні). Загалом вийшло три гри, всі вони були протистоянням команд з різних груп, і за їхнім підсумком доводиться констатувати тотальну перевагу команд «Заходу» над представниками «Центру»: вони виграли всі три гри, ще й на виїзді.
В п’ятницю, 3 березня, першим за часом «Кардинал-Рівнестандарт» в грі з «майбутнього», з третього туру четвертого етапу, а це загалом 23 тур, на передостанній хвилині дотиснув «Рятувальник» 2:1. «Черкасиобленерго» та «Сокіл», навпаки, заглибилися в минуле, в грудень 2022 року, і в Черкасах провели гру з другого туру другого етапу, це фактично 12 тур. «Енергетики», хоча і не продемонстрували гостинність на майданчику, але змушені були поступитися 1:4. В суботу ж в Сумах була гра з недавнього минулого, а точніше, з першого туру четвертого етапу, тобто 21 туру. В ній МСК «Харків» та «Кардинал-Рівнестандарт» влаштували гольовий бенкет, але це було свято на боці рівнян, які вперше в сезоні забили 8 м’ячів, а в свої дозволили забити лише три.
Нібито всього три гри для огляду, але в них було стільки різного і цікавого, що жодних проблем з обранням нашої традиційної десятки фішок ігрового тижня, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників, не виникло. Навіть дещо довелося залишити поза дописом.
Гра туру. МСК «Харків» – «Кардинал-Рівнестандарт»
У міру того, як розгорталися події в грі МСК «Харків» – «Рятувальник», ставало зрозумілим, що альтернативі ій в цій номінації немає. Всього, що так подобається вболівальникам, було через край. Спочатку повністю домінували харків’яни, і те, що вони відкрили рахунок, було цілком логічним. Згодом розворот на 180 градусів і почалися дива: майже кожного разу, коли «кардиналівці» добігали до воріт МСК «Харків», це завершувалося точним ударом. А коли він був не зовсім точним, тому, щоб м’яч опинився в сітці, допомогла спина воротаря харків’ян. По перерві, після того як номінальні господарі скоротили рахунок до 3:4, промайнула надія, що в грі ще можуть бути зиґзаґи. Але те, що сталося з командою Дениса Овсяннікова, було вже не зиґзаґом, а піке штопором: хтось може пригадати, щоб МСК «Харків» з непогано поставленою грою «5 на 4» пропустив аж три м’ячі у порожні ворота? Тепер же харків’яни мають такий неприємний факт в своїй історії.
Стабільно слідкуючи за результатами МСК «Харків», рахунок 3:8 вже не дивує. Таких от «веселих» матчів, від яких харківським вболівальникам футзалу невесело, у «містян» вже було в чемпіонаті: в них вже і до цього 3:8 було, додамо ж 5:7, 10:3, 5:5 – видовищнішої, або, як іноді говорять, «веселішої» команди в Екстра-лізі немає. Про це свідчить сумарна кількість забитих та пропущених м’ячів в іграх за участю МСК «Харків» – 123! У найближчого, так би мовити, переслідувача, а це «Рятувальник», така сума складає всього 104. Бразильська тактика «ви нам заб’єте скільки зможете, а ми вам – скільки захочемо» у виконанні МСК «Харків» не завжди працює саме так, а іноді і з точністю до навпаки, так, як це і було в грі з «Кардиналом-Рівнестандарт».
Реванши турів. Перемоги «Кардиналу-Рівнестандарт» в Сумах
Двопереможний виїзд команди Олександра Бондара до Сум став особливим через те, що винесено в назву номінації. Свого часу, на другому етапі чемпіонату, «Кардинал-Рівнестандарт» дуже гостинно прийняв і «Рятувальник», і МСК «Харків», віддавши їм по три очки. Особливо це стосується гри з представником Сумщини, якому, як ми пам’ятаємо, з перемогою посприяв ризик головного тренера рівнян, коли він на останній хвилині хотів вирвати перемогу за рахунок п’ятого польового гравця, і це було при рівних цифрах на табло 1:1. Що ще варто згадати по тій грі, так це те, що вона по грі була нічийною. Парадоксально, що і гра в Сумах була повністю нічийною. От і виходить, що замість того, щоб двічі розійтися по 1:1, «Рятувальник» і «Кардинал-Рівнестандарт» виграли по 2:1, а це, погодьтеся, краще, бо на одне очко більше.
З МСК «Харків» було трохи по-іншому. В Рівному початок гри був за «кардиналівцями», вони навіть вели 2:0, а потім вже харків’яни забили свої чотири. В Сумах же ну майже співпало: і те, що рахунок відкрили господарі, і 2:4 було, відміна ж в тому, що надалі «Кардинал-Рівнестандарт» зі своєю помстою не зупинився. Та й чому це було не робити, коли харків’яни грали фактично без огляду на власні ворота.
Герой турів. Сергій Кравчук
По грі з МСК «Харків» в складі «кардиналівців» не варто шукати героїв, а от в переможній грі проти «Рятувальника» виокремити є кого. І в «герої туру» запишемо Сергія Кравчука. Лише двох результативних дій вистачило «Кардиналу-Рівнестандарт», щоб здобути важку перемогу над «Рятувальником», і до обох них долучився Сергій Кравчук. Саме з ним обігрався Олександр Бондар, коли в першому таймі зрівняв рахунок, а на 39-й хвилині Кравчуку ще треба було зуміти впоратися не з передачею, а з ударом в напрямку воріт Скибчика (ВІДЕО). Кравчук же зміг: приборкав м’яч, після чого з розвороту, ударом з-під суперника вразив ворота.
Гол турів. Костянтин Абзалов
Три гри сумарно виявилися рясними на голи: в них забито 19 м’ячів. Дві третини з них – в суботній грі в Сумах, але ще після гри в Черкасах між «Черкасиобленерго» та «Соколом» намалювався фаворит в цій номінації. Його позбавити лауреатства міг би якийсь шедевральний гол у виконанні гравців МСК «Харків» або «Кардиналу-Рівнестандарт». Але такого не було помічено, тому першість буде належати голу Костянтина Абзалова, який він забив на 20-й хвилині і який зміцнив перевагу хмельничан до 2:0.
Черкащани стали заручниками своєї спроби запресингувати гравців «Сокола», що дозволило Костянтину Абзалову втекти в глибокий тил захисту «енергетиків». На нього пішла ідеальна передача у виконанні воротаря Сергія Шевченка, а далі Абзалов і створив те, що гідно захоплення (ВІДЕО). Знаходячись спиною до воріт, Костянтин тільки інтуїтивно міг відчути, яку позицію займає воротар Гайдай. До того ж, гравець «Сокола» знаходився за межами штрафного майданчика. Тим не менше, виконання було на найвищому рівні: Костянтин в дотик пробив так, що м’яч полетів в мертву зону воротаря. Можна десь казати, що Гайдай – недосвідчений воротар, що він проводив свою дебютну гру в Екстра-лізі, але це жодною мірою не применшує того якісного виконання, яке продемонстрував Костянтин Абзалов. Окрім того, беззаперечно те, що такого голу цього сезону точно не забивалося.
Асистент турів. Сергій Шевченко
Тією передачею на Абзалова воротар «Сокола» Сергій Шевченко не обмежився, що і змушує вести мову про цю номінацію. На восьмій хвилині гри він продемонстрував, наскільки якісно вміє вводити м’яч і рукою (ВІДЕО). В цьому моменті він до міліметра ідеально спрямував м’яч в штрафний майданчик черкащан так, щоб, по-перше, м’яч був недосяжним для воротаря господарів, а по-друге, щоб зручно ліг на ногу Данилюку. Далі справа була за Вадимом, якому було потрібно пробити так, щоб не влучити у воротаря, і він йому пробив поміж ніг. Реально ефектний гол, який став би «голом туру», якби не Костянтин Абзалов, який перевершив свого партнера по команді тим, що вразив ворота, знаходячись до них спиною.
Воротар-голеадор турів. Ілля Бакінський
Варто нам тільки-но тиждень тому було сформувати рейтинг воротарів, яким вдавалося вражати протилежні ворота, як, мабуть, голкіпер «Кардиналу-Рівнестандарт» Ілля Бакінський з ним ознайомився і вирішив, що його прізвища в ньому не вистачає. Це, звісно, жарт, що не відміняє того, що з голом Бакінського у ворота МСК «Харків» список воротарів-голеадорів збільшився до шести. Щодо змісту голу, то він був стандартним для воротарів – зі свого штрафного майданчика точний удар в протилежні порожні ворота, але в них ще треба влучити. Часто таких спроб від воротарів в іграх буває не так вже і мало, а в порожні залітає м’ячів одиниці.
Автогол турів. Павло Чабанов
Доля воротарів в тому, що є і зворотня сторона їхньої роботи, і факти, коли їхні прізвища записують в протокол, як авторів голів у власні ворота, дуже багато. Типовий такий автогол приключився з воротарем МСК «Харків» Павлом Чабановим в грі проти «Кардиналу-Рівнестандарт». Його «типовість» в тому, що м’яч після удару гравця атаки (у випадку з Чабановим це був Роман Горпинич) влучає в каркас воріт, далі – в спину воротареві, який вже нічого не контролює, і лише потім закочується за лінію воріт. Саме так і було з Чабановим, для якого гра, навіть і без цього автоголу відверто не склалася.
Зазначимо, що ще один голкіпер МСК «Харків» Дмитро Бутов був дискваліфікований, і в протоколі в якості другого воротаря значився тренер МСК «Харків» по воротарям Олексій Сагайдаченко. Скоріш за все, якби в розпорядженні Дениса Овсяннікова був Бутов, він би вийшов на майданчик або в перерві, а може ще до неї. Однак Чабанов продовжив грати, і виходить, що тренер по воротарях Сагайдаченко вирішив, що воротар Сагайдаченко не готовий до гри, і йому не варто виходити замість Чабанова.
Снодійне турів. Перша половина другого тайму гри «Рятувальник» – «Кардинал-Рівнестандарт»
Появі цій номінації сприяв коментар гри під час її трансляції. Зазвичай оптимістичного сумського коментатора Володимира Голубничего так засмучував перебіг подій у другому таймі гри «Рятувальник» – «Кардинал-Рівнестандарт», що він про них говорив і нібито серйозно, а виходило як з іронією і навіть з сарказмом. Щоб не було можливості звинувати автора цього допису в суб’єктивізмі, надалі тільки наведемо цитати з коментаря Володимира Голубничего, які він видавав по мірі розвитку подій (а точніше, їхньої відсутності) на майданчику:
– «п’ять хвилин зіграно в другому таймі, поки що без небезпечних моментів»
– «перший стандарт, хоча б що-небудь в другому таймі»
– «видовищності і емоцій трішки бракує в нас в сьогоднішньому матчі»
– «щось у нас так 1:1 заморозилося. 11.59: небезпечних моментів немає, ударів немає, штрафних майже немає, попереджень також»
– «щось пробує знайти цікавого режисер нашої трансляції, небагато того цікавого в сьогоднішньому матчі, але надія ще залишається – грати 10.43» (це коли пішли повтори епізодів з другого тайму)
– «багато тут футзальної возні. До речі, її було багато і в попередньому матчі суперників. Там лише в середині другого тайму почали забивати»
– «непомітно пів другого тайму спливло, без моментів».
В другій половині другого тайму гравці все ж таки розбігалися, почали щось створювати, а сигнал на кінцівку для рівнян дав Михайло Волянюк, коли тричі небезпечно пробивав після стандартів. Врешті решт, везе тому, хто б’є, от після спроби Скибчика м’яч і долетів на 39-й хвилині до Кравчука. Але про це вже було вище.
Вилучення турів. Богдан Вініченко
Складне турнірне становище у гравців «Черкасиобленерго», що і мотивувало їх в грі проти «Сокола». Але не секрет, що надмірна зарядженість не завжди йде в плюс, напевне через це і вийшло, що підопічні Сергія Гупаленка встановили власний рекорд по жовтим карткам – їх вони отримали аж шість. Кілька з них були не стільки за ігрові порушення, а такого плану, як неправильна заміна, що все одно каже про емоційну збудженість гравців. Це і вийшло боком для Богдана Вініченка, який включився в гру з другого тайму. Його картки показові.
Перша з них, на 28-й хвилині, виникла в ситуації, коли господарі грали «5 на 4», але втратили м’яч і Кирило-Ілля Бабак виривався на оперативний простір з загрозою вразити порожні ворота. Вініченку довелося тримати Бабака руками – логічна жовта картка. Друга ж була через спробу завадити швидкому розіграшу ауту з боку «Сокола», який міг би перетворитися на загрозу порожнім воротам. Вініченко завадив цьому тим, що не відходив на п’ять метрів, а стояв перед м’ячем, заважаючи потенційній атаці. Така жовта, зрозуміло, що прикра, тому що перетворилася на червону. «Сокіл» чисельною перевагою скористався, але справедливість покарання сумнівів не викликає.
Як результат, Богдан Вініченко пропустить наступну гру «Черкасиобленерго», яка буде знову ж проти «Сокола». А разом з ним під дискваліфікацію попав і Богдан Мосійчук, який був покараний арбітрами жовтою карткою за сутичку з Богданом Токарем. Ця картка у Мосійчука стала четвертою, і Сергій Гупаленко в дуже важливій грі недорахується одразу двох гравців.
Нове ім’я турів. Вадим Гайдай
Тиждень тому в нашому огляді було представленя абсолютного новачка Екстра-ліги, якого презентував клуб «Черкасиобленерго», Андрія Сторчоуса. Нова гра черкащан, і їхній головний тренер Сергій Гупаленко презентував ще одного новобранця. Якщо Сторчоус – гравець віковий і з футбольним досвідом, то воротар Вадим Гайдай – зовсім ще юнак.
На момент дебюту в Екстра-лізі в грі проти «Сокола» Вадиму виповнилося 17 років і 10 місяців, але по його грі ніяк не скажеш, що перший млинець виявився гливким. Він є вихованцем ДЮСШ Золотоноша, але «по дітям» давно вже грає в Черкасах. Це були команди «Дніпро-80» та ФК «Черкаси», і в них він засвітився, граючи в змаганнях під егідою Дитячо-юнацької футзальної ліги.
Наступна гра у «Черкасиобленерго» також з «Соколом», і не може не виникнути цікавий момент, чи ризикне Сергій Гупаленко і в виїзній грі з тим, щоб Вадим Гайдай розпочав гру в «старті», чи все ж таки зробить ставку на більш досвіченого Ярослава Іщенка.
Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ