Післяматчеві коментарі арбітрів не за горами, і це не завадить національній безпеці України

0
1020

В величезному інформаційному потоці, який кожної доби обрушується на вболівальників спорту, якось не зовсім помітно пройшло повідомлення, яке по-іншому як революційним для вітчизняного футболу не назвеш. А враховуючи, наскільки тісно пов’язані між собою футбол і футзал, є всі підстави сподіватися, що ті можливі зміни, про які йдеться мова, стануть невід’ємною частиною і футзалу. Так про що ж конкретно «йдеться мова»?

Телеграм-канал «Динамо Киев Inside», про який з однієї тільки назви зрозуміло, до кого він наближений, поділився інформацією стосовно того, що «Починаючи з наступного сезону в Регламент проведення змагань вводиться найважливіша новизна – головні арбітри матчів будуть зобов’язані давати після матчу флеш-інтерв’ю трансляторам з приводу поєдинку і прийнятих рішень. Зміни до Регламенту УПЛ розіслані клубам для розгляду».

Те, що факт розсилки дійсно має місце, автору цих рядків підтвердили в одному з клубів Української Прем’єр-ліги. Ця розсилка оформлена у вигляді таблиці, в яку внесені пропозиції до змін в Регламенті УПЛ і вони йдуть безпосередньо від УПЛ. Також в таблицях є вільні місця для того, щоб і самі клуби надали власні пропозиції щодо змін в Регламенті. Ну, а напередодні те, що такий запит зроблений клубам, підтвердив і президент донецького «Олімпіка» Станіслав Гельзін: «Недарма ми боремося з цим гнійником суддівства, який зараз є в нашій УАФ». Не варто зараз з визначенням пана Гельзіна підходити до оцінки стану справ в футзальній Екстра-лізі, але те, що він (стан справ) небездоганний, можуть підтвердити практично 100 відсотків клубів нашого найсильнішого футзального дивізіону, які в тій чи інший мірі постраждали від неправомірних суддівських рішень. А іноді навіть доводилося говорити і про суддівське свавілля, про підґрунтя якого можна було робити самі різні здогадки: від відсутності потрібного рівня кваліфікації арбітрів до відвертої їхньої заангажованості.

Нагадаємо читачам, як з післяматчевими коментарями справи є зараз. Про це в Регламенті Екстра-ліги в Статті 27, п. 1 прописане наступне: «Протягом 15 хвилин після закінчення матчу чемпіонату є обов’язковим проведення прес-конференції (флеш-інтерв’ю) за участю головних тренерів команд або офіційних представників команд». Тобто, людина, яка протягом двох годин перебувала в стані стресу і на пульсі 200 була зобов’язана майже одразу після фінальної сирени бігти до мікрофону і розказувати, чому її команда виграла або програла.

В свою чергу, і знову цитуємо Регламент (Стаття 34, п. 4): «Офіційним особам матчу забороняється робити заяви в громадських місцях (перед громадськістю), навіть шляхом використання електронних листів або власних Інтернет сайтів, приймати участь в групових обговореннях, списках розсилок, форумах, блогах та в іншому, подібному до них, робити заяви у будь-якій формі та давати інтерв’ю будь-яким засобам інформації, які висвітлюють матчі, що проводяться зазначеним вище особами». Більш того (це вже Стаття 34, п.5): «Офіційним особам матчу забороняється підтримувати професійні контакти та співпрацювати у будь-якій формі, навіть випадковій та нетривалій, з засобами масової інформації стосовно питань, пов’язаних із футзалом».

Це вже конкретна вказівка суддям заткнути рота і мовчати. Виникає питання, чому така дискримінація, адже офіційні особи такі ж самі учасники футзального процесу, як і гравці і тренери? Чому одна категорія громадян зобов’язана говорити, а другій суворо наказано набрати в рота води? Чи не попахує це дискримінацією?

А якщо поглянути на це питання глибше, то як фраза «офіційним особам матчу забороняється робити заяви» узгоджується зі Статтею 34 Конституції України Розділ II, де прописане наступне:

«Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір.

Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя».

Сподіваємося, що ніхто не буде заперечувати, що якщо б суддя після гри аргументовано всім розповів, чому він призначив (або не призначив) пенальті, то це аж ніяк не піде всупереч «інтересам національної безпеки» і не стане причиною масових заворушень?

А послухати наших суддів за підсумками сезону, що наближується до свого завершення, ох як би хотілося, тому що назбиралося про що. Наприклад, про чотири епізоди, які стали резонансними.

Перший – це призначення арбітром Олексієм Фесенко абсолютно «лівого» пенальті в ворота «Продексіма» в півфінальній грі Кубку України, яке в підсумку прямим чином вплинуло на визначення володаря трофея сезону-19/20. Другий – кунг-фу (або карате) від воротаря «Продексіма» в кубковій грі проти «Енергії», яке залишилося непокараним належним чином арбітром Дмитром Каркаєвим. Якби Ципун в цьому епізоді був вилучений, хтозна, можливо, зараз у нас був би інший володар Кубку України. До речі, воротар «Кайрату» Ігіта в нещодавній грі проти «Бенфіки» за подібне був негайно вилучений, і найкращого арбітра світу Ніколу Єліча з Хорватії зовсім не цікавило, що Ігіта був першим на м’ячі. Третій епізод – цікаво було б послухати нашу «футзальну Катерину Монзуль» Олену Хомич про її вагання, чи зараховувати гол у ворота «Моноліту-Viva Cup» в його другій чвертьфінальній грі плей-офф після протиборства Абакшина та Мирошниченка. Ну, і четвертий – це епізод з другої гри плей-офф між «Продексімом» та АФФК «Суми», коли з лави запасних сумської команди на майданчик полетіла пляшка з водою. Втім, арбітри Артем Духан та Антон Ноєв не мали поняття, як на подібне потрібно реагувати згідно Правил футзалу.

Це, зауважимо, тільки найбільш резонансні епізоди, а скільки ще було не зрозуміло з чого відмінених чесно забитих м’ячів, та чомусь непризначених пенальті, які були очевидними для всіх, але тільки не для арбітрів. Причому, настільки очевидних, що в ті моменти доводилося думати або про відсутність у арбітрів кваліфікації, або про те, що могло мати місці горезвісне «how much».

Якщо вимога про те, що головні арбітри будуть зобов’язані давати коментарі після футбольних матчів буде внесене до Регламенту УПЛ, цікавим є питання, до якої межі їм дозволять це робити, і чи буде регламентованим, на які саме питання можна відповідати. Якщо це буде стосуватися зарахування чи відміни голів, призначення чи не призначення пенальті, вилучення гравців – це одна справа. Якщо ж на ці питання відповідати буде не можна, а у арбітрів можна буде поцікавитися хіба що тим, чим вони поснідали, як здоров’я їхньої бабусі, чи куди вони планують витратити гонорар за гру – це зовсім інше.

Чи реально, щоб вимога про обов’язкові коментарі арбітрів була внесена і до Регламенту Екстра-ліги? Тут все буде залежати від наступного. Зазвичай чемпіонат УПЛ починається приблизно на місяць раніше ніж в футзальній Екстра-лізі, тому вже влітку буде відомим, чи відбудеться в нашому футболі така революційна зміна. Якщо так, то у футзальних клубів Екстра-ліги будуть всі підстави не тільки просити АФУ, а й вимагати, щоб і в футзалі післяматчевий коментар арбітрів був обов’язковим.

Кожного літа Асоціація футзалу України розсилає до клубів листи з проханням висловити свої побажання до змін в Регламенті. Особливо тут нема чого приховувати, що це все має формальний характер: клуби якщо щось і пишуть, то це або не враховується, або ігнорується – тут останнє слово за асоціацією. Цілком можливо, що так буде і з вимогою щодо післяматчевих коментарів арбітрів в футзалі. В такому випадку саме клуби мають виступити єдиним фронтом, щоб привести ситуацію в футзалі у відповідність вимогами УПЛ та УАФ.

СК «Сокіл» однозначно «за», щоб така вимога про обов’язковий післяматчевий коментар арбітрів в Регламенті Екстра-ліги обов’язково була. Немає жодних сумнівів, що вона піде на краще, як для розвитку футзалу, в якому стане більше зрозумілих речей, так і зробить його більш привабливим для вболівальників.

Анатолій Подвойський, прес-служба СК «Сокіл»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ