Особливості національного футзалу: про Всеукраїнський фінал, обіцянки керівництва АФУ, Joma і провінційних лохів. Частина перша

1
3716

Так вийшло, що цей матеріал писався в кілька прийомів – враження додавалися і накопичувалися, щось редагувалося і правилося, і в результаті стало зрозуміло, що доведеться ділити його на дві частини. З огляду на те, що в ньому багато критики, не хотілося його публікувати перед виступом національної збірної – це було не на часі. Тепер можна.

Минуло вже півтора місяці з моменту закінчення Всеукраїнського фіналу АФЛУ. Емоції схлинули, і саме час детально розібрати, що вийшло, а що не дуже.

Відразу обмовлюся – мій погляд не претендує на абсолютну об’єктивність, як, втім, і будь-який інший. Але хвалебні промови і фанфари, які звучали в переважній більшості матеріалів про фінал і сезон, м’яко кажучи, дивують.

Почнемо з сезону.

Перше – повеселила подача новин про візити голови комітету в різні регіони. Типу “Вадим Каганов взяв участь у відкритті чемпіонату в Житомирі”. Так і хочеться продовжити: “На аеродромі зустрічали товариші Суслов, Слюньков, Воротніков, Рижков, Лужков і інші”. Прямо картинка з недалекого минулого країни, якої вже немає. При цьому віце-президент, він же голова комітету, не заволів поцікавитися формулою змагань в цьому сезоні в Житомирській області, в результаті чого стався скандал за участю “Інбева” і “Атлета-Житомира” (читати тут).

Друге – робота із засобами масової інформації. Кардинально змінилася інформаційна політика. Замість співпраці з регіональними журналістами і функціонерами (багато з яких реально талановиті і відмінно висвітлюють свої змагання – Циганенко, Буравський, Кучин, Горянський, Таран, Овчар, Олійник, Мехедова і т.д.), керівництво проекту пішло по шляху найменшого опору – взяли Сергія Павелка (навіть не знаю, чи існує такий в реальності або це псевдонім), який писав про все підряд, дивлячись на регіональні змагання, що називається, “з вертольота”. Зате оперативно. Результати є – що ще потрібно? Фарби зблякли, палітра пропала – так навіщо нам це?

Третє – співпраця з Joma. Авторам перших голів в цьому сезоні в чемпіонатах Одеси і харківського Кубка ФК “Універ” вручили кросівки Joma. Прекрасний приклад співпраці АФЛУ і відомого бренду. Але на цьому все і закінчилося. Видно, вирішили, що двох пар на країну досить. Більш того, на питання якогось Павла про те, чи будуть кросівки для кращих бомбардирів, віце-президент Каганов відповів, що співпраця з Joma була кілька років тому. Складно зрозуміти, в загальному, працює АФЛУ з Joma чи ні. Очевидно тільки, що Joma з АФЛУ працює.

Це заголовок новини від 28 вересня 2016 року. А нижче – відповідь пана Каганова на питання Павла від 23 лютого 2017 року. Виходить, що ще у вересні 2016- го працювали, а в лютому 2017 го – вже кілька років не працюємо.

До Joma ми ще повернемося, відзначимо лише, що реклама бренду є скрізь – і на сайті, і в залах, де проходили фінали АФЛУ. Розміщують, видно, по старій пам’яті. До речі, Кубок ФК “Універ” в АФЛУ в результаті так і не потрапив.

Четвертеобіцянки керівництва АФУ. Перед початком сезону на офіційних сайтах АФУ і АФЛУ була розміщена інформація, присвячена старту АФЛУ. І в ній чорним по білому було написано про те, що регіональні турніри отримають нагородну атрибутику, а кращі тренери пройдуть безкоштовне навчання. Не знаю, як щодо тренерів, але нагородну атрибутику регіони не отримали. Ймовірно, щось не зрослося. Не в перший і не в останній раз не вийшло виконати обіцяне – чому дивуватися? І до нагородної атрибутики ми ще повернемося.

Тепер про фінал.

Що було хорошого?

Висвітлення в ЗМІ.
Однозначно, на найвищому рівні було висвітлення – он-лайн-трансляції, відео та текстові огляди, інтерв’ю учасників. Загалом, все, що стосується медіа, було організовано дуже добре.

Команди-учасниці.
Аматорський футзал зростає і розвивається. І це радує. Все менше бачимо команд, які грають в футбол в залі, і все більше стає команд, що намагаються грати саме в футзал. У нас вже є постійні учасники фіналів, які, регулярно перемагаючи в регіональних чемпіонатах, з нетерпінням чекають чергового Всеукраїнського.

Арбітраж.
Не бачив всі матчі, але загальний рівень – задовільний. Хоча в тому ж Житомирі мені сподобалося більше. Чому? Про це нижче.

Організація.
Тут особливої похвали заслуговують місцеві хлопці Максим і Костянтин, яких кинули “на амбразуру”, забувши про те, що вони не мають досвіду проведення подібних змагань. Вони старалися, і багато у них вийшло. “Бігбосси” вели себе передбачувано – один “працював” в Фейсбуці і на ТБ, другий, кинутий “під танки” в останній момент, отримав часовий і кадровий дефіцит і в деяких моментах помилився. Підказати було нікому.

А тепер про погане. Його було набагато більше, але завдяки відмінному висвітленню і делікатності учасників його було не так помітно.

1. Допуск ЮВІКО у Всеукраїнський фінал.

Три сезони поспіль ми послідовно піднімали значимість того, що у Всеукраїнському фіналі можуть брати участь тільки ЧЕМПІОНИ відбіркових регіональних етапів. Ніякі інші варіанти не розглядалися. Практично перед самим фіналом виникли дві конфліктних ситуації, коли на путівку в фінал претендували “ІнБев”, який за всіма правилами АФЛУ став чемпіоном Житомира, і минулорічний чемпіон – вінницький “Енергетик”, який в цьому сезоні переміг в чемпіонаті області, який грався не по регламенту АФЛУ. Треба віддати належне членам комітету, які проявили принциповість і ці команди в фінал не допустили. І тут такий поворот. ХТО ухвалював рішення про запрошення ЮВІКО для участі у Всеукраїнський фінал? Точно не члени комітету, які про це нічого не знали. Немає питань і до ЮВІКО. У мене чудові стосунки з Юрієм Ківою, одним з керівників команди ЮВІКО. На питання про участь в фіналі він відповів коротко і ясно: “Попросили виручити. Ми погодилися”. Загалом, тут керівництво АФУ проявило “високий професіоналізм”, або, як сказав один з регіональних керівників, “дало в штангу”. Фінал отримав торпеду нижче ватерлінії, але вона була не останньою. Дуже цікаво, що керівництво АФУ відповість на абсолютно справедливі претензії “ІнБева” і “Енергетика”? Здається, промовчить, як зазвичай.

2. Формула фіналу.

Формула турніру змушена була враховувати наявність ЮВІКО, якому нічого не потрібно. І в результаті вийшло, що замість того, щоб враховувати інтереси всіх учасників фіналу, організатори враховували фактор участі команди, яка спочатку ні на що не претендувала. Як це відбувалося і що з цього вийшло?

По-перше, сама система, коли 24 команди діляться на шість груп по чотири команди, з яких виходять переможці та дві найкращі другі команди, незручна тому, що грати доводиться в залах, які розташовані один від одного на значній відстані. Один гол при такій формулі може кардинально змінити склад учасників плей-офф, яким необхідно буде максимально швидко переміститися із залу в зал.

По-друге, організатори прийняли рішення не враховувати результати матчів команд, які претендують на вихід в плей-офф Вищої ліги, з командами, що зайняли останні місця. Тільки зрозуміти, хто посяде останнє місце, можна лише після закінчення групового етапу. В результаті перемоги, здобуті в перший-другий день над підсумковими аутсайдерами груп, виявилися непотрібними. Так само, як і очки і голи. В результаті ПЗМС, МКВ і “Атлет-Житомир”, які набрали по шість очок, не потрапили в плей-офф Вищої ліги, а “Свіспан-Горизонт”, який набрав чотири очки, туди потрапив. Костопільцям респект і повага, але спробуйте пояснити трьом перерахованим вище командам, чому вони, виступивши краще, в результаті опинилися нижче?

“Атлету-Житомиру”, який впевнено виграв два матчі в групі і цілком виправдано вважав, що забезпечив собі місце в плей-офф Вищої ліги, ПЗМС, який з подивом виявив, що його перемога з рахунком 10:0 не рахується, а поразка з рахунком 0:5 йде в залік, або МКВ, який виявився за бортом плей-офф за вісім (!!!) секунд до кінця матчу АРПІ – “Слобода”!

На підтвердження своїх слів наведу думку одного з житомирських уболівальників.

3. Організація.

Почнемо з жеребкування. Напевно, ті, хто його проводили, мають досвід роботи на ТБ або в пресі, але точно не дуже сильні при проведенні подібних заходів. Або просто не готувалися. Показовими були два моменти:

1) ЮВІКО потрапив в групу D просто тому, що так вирішив один з ведучих;
2) з подивом дізнався, що в фіналі візьме участь одеська команда МКВ / ПСВ (це дві різні команди, які повинні були зіграти між собою “золотий” матч).

Можете сказати, що я чіпляюся. Але театр починається з вішалки …

Тепер про сам турнір.

1) З’ясувалося, що печатки, якою можна проставити посвідчення про відрядження команд, немає. Чи не передбачили. Як не було і табличок для тайм-аутів. Зрештою, не Екстра-ліга, обійдуться.

2) Арбітраж. На відміну від попередніх сезонів, ніде не був опублікований список арбітрів, які обслуговували фінал. Комітет арбітрів в цей раз вирішив зробити це в закритому режимі. А, можливо, знову забули. Буває. І вийшло взагалі небувале – один і той же арбітр обслуговував два матчі поспіль. Зрештою, це ж аматори, переживуть. Справедливості заради зазначу, що в цілому арбітри зі своїм завданням впоралися.

3) Глядачі. Більш-менш повні трибуни були на двох матчах: АРПИ – “Катеринославхліб” і фінальному, “Надія” – “Свіспан-Горизонт”. Не можу звинувачувати в цьому організаторів – схожі проблеми були і в Одесі і в Запоріжжі. В цьому плані вигідно відрізнявся Житомир, в якому ФОК був заповнений завжди, а іноді просто переповнений.

4) В одному з матчів на майданчик вийшов гравець, який повинен був відбувати дискваліфікацію. Але організатори дозволили. В ручному режимі. Обійшлося без скандалу – команда, за яку він грав, програла. Такого не було ніколи. Раніше. Тепер є.

5) Вісім команд після ігор в групах поїхали додому. Цього разу ніякої другої ліги передбачено не було – вирішили, що ні до чого. Тобто образили самих маленьких, найслабші команди, які, заздалегідь знаючи, що навряд чи зможуть претендувати на високі місця, все одно витрачали гроші, їхали, тому знали – їх там чекають. Виявилося, що не чекають.

Цитую одного з керівників: “Ми приїжджаємо в третій раз. Раніше ми відчували, що нам раді, ми потрібні. Ми усвідомлюємо свою силу і розуміємо, що нам складно претендувати на найвищі місця. Проте фінал для нас був святом. Тепер, коли ми програли перші дві гри в групі і виграли третю, то дізналися, що ця перемога в залік не йде, і ми можемо збиратися додому. Все розуміємо – формула, регламент і т.д., але осад залишився і відчуття свята немає”.

І ось тут знову згадаємо про нагородний матеріал. У минулому сезоні в Житомирі нагороджували вісім команд, в цей раз – шість. Минулого разу не було внесків, в цей раз – були. Нагородний матеріал купувала Федерація футболу Дніпропетровської області за свої гроші – це знаю точно (за оренду залів, якщо не помиляюся, теж платила ФФДО). Внески збирало керівництво АФУ – і це точно. Виходить, раніше без внесків було краще, ніж тепер із внесками. Товариші з керівництва АФУ, якщо ви забули роздати нагородний матеріал в регіони, так хоч тут можна було нагородити всі команди або хоча їх велику частину? За їх же гроші? Або ви вважаєте, що он-лайн, фото і відеоогляди важливіше, ніж самі учасники? Адже це не просто команди – це чемпіони, кращі, еліта!

Дивлячись на все, що відбувається, розумію, що від початкового задуму проекту АФЛУ залишилися ріжки та ніжки. Хочеться запитати у тих, хто відповідав за організацію – вам подобається проводити турніри імені себе, красуватися в Фейсбуці, співати один одному хвалебні оди і збирати внески? Тоді відпадає питання, навіщо вам команди. Виникає інше питання – навіщо командам ВИ? За свої гроші можна збиратися і без вашої участі.

І наостанок – про Joma. Більше половини команд-учасниць фіналу екіпіровані в Joma (тут). Повторюся, реклама присутня всюди – в залах, на сайті. Але при цьому аматорський футзал не отримує від Joma нічого (див. відповідь пана Каганова вище). На звітно-виборній конференції було озвучено, що за чотири роки керівництво АФУ витратило на аматорський футзал близько 800 тис. гривень. Багато? Це 200 тис. в рік, 16 700 гривень в місяць. На всю країну.

Нагадаю, якщо хто забув – нинішній президент АФУ пан Владико є керівником компанії «Спорт Сервіс», офіційного дистриб’ютора Joma в Україні. Хоча, можливо, передав її в сліпий траст. Так зараз деякі роблять.

Може, варто називати речі своїми іменами – не керівництво АФУ витратило на розвиток аматорського футзалу 800 тис. гривень, а Joma інвестувала в ринок, їй цікавий, ці гроші. І тепер успішно на ньому працює. Нічого не маю проти Joma – за відгуками команд, хороша форма за прийнятною ціною. Тільки ось цілі і завдання у громадської організації і комерційної структури більш ніж різні. Громадська організація зацікавлений в розвитку, який вимагає витрат. Комерційна структура – в отриманні максимального прибутку, який досягається в тому числі скороченням і оптимізацією витрат. З огляду на, що ринок освоєний і Joma знаходиться на ньому в явно привілейованому становищі, очікувати якихось ще інвестицій від керівництва АФУ в аматорський футзал найближчим часом не варто. Втім, про що це я? Ми ж за це і проголосували на звітно-виборній конференції.

Про провінційних лохів…

Повторюся – не думав, що буду писати ще, але не виходить – керівництво асоціації своєї якісною роботою дає привід продовжити тему. У другій частині – про провінційних лохів, непотрібні ліги, і не тільки… І, напевно, доведеться міняти стилістику – ніколи не писав фейлетони, але краще писати про все це з гумором і сарказмом, тому що якщо все сприймати всерйоз, то зовсім сумно виходить…

P.S. Спеціально супроводжував більшість своїх зауважень скрінами з офіційних джерел, щоб уникнути звинувачень в голослівності і перекручуванні фактів.

Сергій Бабіков, futsalua.org

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ