Олександр Мирний: «Клуби не мають бути в ролі весільних генералів»

0
2907

Долю формату наступного чемпіонату України серед команд Екстра-ліги вирішено! Саме такий висновок можна зробити з інтерв’ю спортивного директора Асоціації футзалу України Валентина Вакули, яке напередодні надрукував офіційний сайт АФУ. Причому, в ньому і не приховується, що формат з шісткою втілюється попри думку більшості клубів-учасників Екстра-ліги, які висловилися за повернення системи розіграшу чемпіонату з плей-офф на другому етапі.

Якими були пропозиції від хмельницького «Сокола», офіційному сайту клуба розповів почесний президент СК «Сокіл» Олександр Мирний, який, окрім того, дав свою оцінку тим аргументам, які наводяться Валентином Вакулою.

– Олександр Борисович, по-перше, чи могли б Ви озвучити, якими були пропозиції від «Сокола», коли ще на початку літа Асоціація футзалу України розіслала в усі клуби листи з проханням висловити свою думку з приводу формату сезону-19/20? Які аргументи були у «Сокола» на користь того чи іншого формату?

– Пропозиція була наступною. Для нас є пріоритетною кількість ігрового часу, тому що, на наш погляд, кількість ігрового часу є важливим чинником в тому числі і для збірної України, на чому наголошував Вакула в своєму інтерв’ю. Тому наша пропозиція була дуже проста: формат – чотири кола зі спареними турами. В такому б випадку ми з вами мали 36 ігор, і чемпіон визначається за підсумками турніру, не розділяючи команди штучно на якісь утворення: шістки, четвірки і т.д. Інтрига б зберігалася до останнього туру, тому що навіть ті команди, які не могли ні на що претендувати, могли би бути простимульовані, зацікавлені тими командами, які ведуть боротьбу за призові місця. На наш погляд, це було би нормальним, якщо б одна з цих команд пообіцяла якість преміальні аутсайдеру у випадку, якщо будуть забрані очки у прямого конкурента. Повторюсь, що на наш погляд, це абсолютно нормально. Ми припускалися, що цей формат не буде сприйнятий, тому що ми розуміли, що абсолютна більшість команд, маючи, по-перше, обмежений склад, а по-друге, вікових гравців, які постійно щороку переходять з команди в команду, не погодяться на 4 кола. Тому ми запропонували розіграш за системою плей-офф до трьох перемог з першого етапу. Чому так? Тому що ми мали би тоді 18 ігор в чемпіонаті, причому, команди грали б в чемпіонаті до кінця. З тієї причини, що попередній чемпіонат показав, що ті команди, які втратили шанс бути в шістці, вже після першого кола перестали грати. Коли ж з десяти команд вісім виходять в плей-офф, вони борються за вісімку практично до останнього туру. Для тих команд, які грають в плей-офф, можливі від трьох до п’яти ігор додатково. А ті, хто буде рухатися далі, будуть мати ігор стільки, скільки ж і з шісткою. І навіть більше, бо максимально можна в плей-офф відіграти до п’ятнадцяти матчів.
Чому ми минулого року підтримували систему «шість на чотири», назвем її так. Ми сподівалися, що те суддівське свавілля, яке було в чемпіонаті України при системі плей-офф, якось буде знівельоване, і боротьба буде проходити чесно. Більш-менш чесно. Але, нажаль, ми побачили, що, якщо при системі плей-офф судді активно втручаються в змагальний процес саме вже в плей-офф, то при чемпіонаті «шість на чотири» судді почали тягнути окремі команди вже з першого туру. На наш погляд, це неприпустимо. То, вибираючи з двох зол, ми вибираємо менше – тоді ми вибираємо плей-офф.

– В своєму інтерв’ю Валентин Вакула навів чимало аргументів, які наводяться на користь системи проведення чемпіонату з виокремленням шістки команд. Чи змогли вони Вас в чомусь переконати?

– Свій перший коментар я вже зробив на сторінці АФУ в фейсбук, але зараз можу надати більш розгорнутий коментар, додавши декілька очевидних фактів, що аргументи пана Вакули, а давайте їх відверто називати не його особистими, а керівництва Асоціації, в загальній більшості є не тільки притягнутими за вуха, але й такими, що суперечать логіці. Пропоную їх виділити окремо і детально, тому доведеться цитувати:

1. «Ми беремо до уваги думки клубів». Парадоксально, що саме цього Асоціація і не робить, якщо не трактувати цю фразу в сенсі «мали ми вас на увазі з вашою думкою». Як раз думку клубів Асоціація і не бере до уваги, які переважною більшістю висловилися за зміну формату чемпіонату. До речі, чому б АФУ не оприлюднити на своєму сайті думки клубів у тому опитуванні, яке ж сама АФУ проводила після закінчення попереднього чемпіонату. Якби були відображені фотокопії думок кожного з клубів, все було б відкрито і прозоро.

2. «Тому рішення Виконкому було прийняте з метою розвитку всього українського футзалу», «Сильний чемпіонат – це, передусім, інтереси збірної». Вам нічого не нагадують ці слова? А саме часи попереднього президента АФУ, який витворяв з чемпіонатом, що заманеться, навіть до позапланових і термінових поїздок в Бразилію посеред плей-офф. Все це аргументувалося «інтересами збірної». До чого призвело його нехтування думкою клубів, треба нагадувати? Загально відома інша фраза «сильні клуби – сильна збірна», але її чомусь АФУ не бере на озброєння.

3. «Ми можемо зіткнутися з таким явищем як майже повна зміна складу». Типовий приклад маніпулювання думкою, коли не існуюча ситуація видається за факт. З іншого боку, що заважає будь-якій команді «повністю змінити склад» і при форматі шістки. І що, повна «зміна складу» це гарантія успіху? Як показує минулорічний приклад «Продексіму», для успіху може вистачити зміни лише головного тренера.

4. Ще одне вже відверте маніпулювання – списування факту зняття «Титану» на війну. Як то кажуть, «війна все спише?». І загально відомо, що до зняття «Титану» призвела не війна, а простий економічний розрахунок, при якому шановний пан Анатолій Пучка не мав бажання викидати гроші, не маючи жодних шансів навіть на медалі, не говорячи про чемпіонство.

5. «Виконком АФУ прийняв рішення». Здається дивним, чому рішення про долю клубів приймали люди, які ніяким чином не задіяні в процесі змагань Екстра-ліги: керівники регіональних осередків, голови різноманітних Комітетів АФУ: ветеранського, дитячого футзалу? Тут також не можливо не поцікавитись, а чому минулого року, коли відмовились від плей-офф, Виконком АФУ жодним чином не був до цієї відміни залучений, все відбулося і без Виконкому, а відміна від плей-офф була продавлена керівництвом АФУ на засіданні президентів клубів?

– Пан Ігор Калінін в своєму недавньому інтерв’ю оприлюднив інформацію, що на 15 серпня запланована нарада керівників клубів, яка б і мала визначити формат чемпіонату. Якщо зі слів пана Вакули формат вже відомий, то який сенс відволікати президентів або представників клубів? Чи планує на цьому заході, якщо він дійсно відбудеться, бути представник «Сокола»?

– В самому запитанні прихована відповідь. Для чого приїжджати на нараду, коли на думку керівництва АФУ, воно вже все й так вирішило. Для того, щоб освятити та легітимізувати? Ну, ми в таких ігрищах участі не приймаємо. Тому що з року в рік ми бачимо достатньо успішні намагання АФУ не звертати увагу на думку клубів, і ці намагання культивуються, розвиваються та розширюються. Тому, якщо вже АФУ не звертає на нас увагу, то клуби не мають бути в ролі весільних генералів. Тому однозначна відповідь – ні. Представникам клубу є чим займатися в цей час. Наша команда буде грати за кордоном з європейськими клубами, які входять до футзальної еліти. Тому зрозуміло, що, обираючи пріоритети, ми обираємо спаринги з європейськими командами.

– На завершення до Кубку ліги. В інтерв’ю на сайті АФУ є такий пасаж: «на найближчому засіданні представників команд Екстра-ліги буде вирішено долю Кубка ліги». Чи буде «Сокіл» в найближчому сезоні грати в Кубку ліги?

– Я можу ці слова трактувати, як такі, що сама АФУ не розуміє, чи потрібен цей кубок, і віддає його долю виключно на розгляд клубів. А, окрім того, не зрозуміло, чому з приводу долі Кубку ліги Асоціація планує «радитися» з клубами (слово радитися обов’язково має бути в лапках), а ось з приводу формату чемпіонату України в Екстра-лізі АФУ ігнорує думку клубів, «маючи їх на увазі».

Наступне. Мені не зовсім зрозуміло, як ця заява АФУ про Кубок ліги корелюється з тим, що Кубок ліги вже внесений в проекти календаря нового сезону, які отримали клуби і в яких вже передбачені вікна саме під Кубок ліги. Той самий Кубок ліги, який не виконав ті завдання, які перед ним були минулого року. Зокрема «перегляд перспективних гравців для подальшої участі в чемпіонаті України». Чи багато «перспективних гравців» було переглянуто півфіналістами Кубку і скільки з них за рахунок того «перегляду» підсилили клуби в міжсезоння?Тільки «Сокіл» розглядав цей турнір за його задекларованим призначенням, достатньо невдовзі буде побачити в заявці «Сокола» на наступний сезон прізвища гравців, які почали грати в команді саме після того, як їх обкатали в Кубку ліги. Хоча я можу зрозуміти, наприклад, «Ураган», який на цьому турнірі обкатував своїх новачків, привчав їх до рівня Екстра-ліги. Думаю, що Федюк, Кордоба, Фаренюк, Когут та ще 9 новачків команди, які прийшли в цей клуб в міжсезоння, отримали безцінний досвід проти команд Екстра-ліги. Але назвати когось з цих гравців молодими, яких потрібно переглядати на перспективу, язик не повертається.

На останок запитання більш риторичне, бо я розумію відповідь на нього, але, все ж таки. Якщо формат шістки буде втілений в життя, та якщо збірна не вийде в фінальну частину ЧС-2020, то чи готовий Виконком на чолі з президентом та головним тренером збірної подати у відставку, враховуючи те, що всі клуби при визначенні формату ламають через коліно заради збірної?

Прес-служба СК «Сокіл»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ