Розкішним вийшов минулий вікенд для вболівальників футзалу, адже замість трьох півфінальних матчів плей-офф всі ми мали можливість переглянути чотири. І це сталося завдяки натхненню, яке в суботу, 13 травня, відвідало гравців «Кардиналу-Рівнестандарт», і вони, за словами свого головного тренера Олександра Бондара, провели «одну з найкращих своїх ігор вдома по самовіддачі та бажанню». Хоча тут можна додати, що це стосується не тільки ігор вдома. Завдяки блискучій трихвилинці, яка у «кардиналівців» була в середині першого тайму, вони забили три м’ячі у ворота «Урагану», і цього було достатньо для того, щоб пролонгувати півфінальну серію на ще одну гру. Фінальну крапку поставив Михайло Волянюк, це щоб ні в кого не було сумнівів, що перемога «Кардиналу-Рівнестандарт» 4:2 була випадковою.
Як з’ясувалося на наступний день, самовіддача та бажання у рівнян були на тому ж самому рівні, але сил, щоб переламати «Ураган», не вистачило. Хоча, можливо, і удачі, адже на початку другого тайму в них були нагоди, щоб вийти вперед, але м’яч летів в каркас воріт, а у того ж Олександра Басича в трьох гольових моментах м’яч вперто не бажав потрапляти до сітки. В підсумку поразка 1:3, «Ураган» крокує в фінал, а «кардиналівці», цитуючи ще раз Олександра Бондара, в серію за третє місце «з високо піднятою головою».
У Львові між «Енергією» та «ХІТом» теж палало, і в суботній грі командам Валерія Легчанова та Олега Лук’яненка було замало навіть 50-ти хвилин ігрового часу, щоб виявити сильнішого. Голи на останніх хвилинах основного часу або в овертаймах залишилися особливою ознакою цього протистояння. Тарас Кузь двічі рятував «Енергію», даючи надію на перемогу, але єдиний сейв другого воротаря «ХІТа» Олександра Кравця та поперечина в серії пенальті не дозволили їй втілитися в життя, і київська команда після 4:4 в основний та додатковий час вирвала перемогу в шестиметрових 7:6.
А от недільна гра у Львові була зовсім іншою від слова «взагалі». Все всім зрозумілим стало ще на 24-й хвилині, коли після голу Андрія Теряєва рахунок став 4:0. Звісно, що в футзалі можна знайти приклади, коли за такого рахунку були камбеки, але весь перебіг подій на майданчику показував, що в цій конкретній грі такого бути не може. Решта 16 хвилин для вболівальників перетворилися на таку собі «веселуху», коли кожна команда грала в своє з прицілом на п’яту гру, до фінальної сирени «Енергія» та «ХІТ» забили ще по три м’ячі, і за рахунку 7:3 один одному побажали «до побачення в Києві 17 травня». До речі, «Енергія» не вперше провела таке побиття «ХІТа» з купою голів. В 2018-му році «Енергія» та «ХІТ» в четвертій грі півфінальної серії зіграли 8:4, «Енергія» тоді виграла серію 3:1 і пройшла в фінал.
За підсумком цих чотирьох ігор назбиралося чимало цікавого, повз що проходити не хотілося, тому вперше в нашому дописі буде не традиційна десятка фішок, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників, а навіть трохи більше – ціла дюжина. Це той випадок, коли відступ від правил не буде зайвим.
«Перемога» тижня. Не одночасне проведення матчів
В назві цієї номінації є певна іронія, яка перегукується з питанням, яке нещодавно було мемом, коли будь-яка подія чи явище розглядалися «це зрада чи перемога». Навіть зелена трава на дворі. Тиждень тому в нашому дописі був такий собі легкий наїзд на Асоціацію футзалу України в плані того, що перші та другі матчі в обох півфінальних парах проходили майже одночасно, що не дозволяло вболівальникам переглянути всі матчі в повному обсязі в режимі live.
Далекі від думки, що саме після того «наїзду» до кого щось дійшло, але по факту суботні матчі, які були обов’язковими в обох парах, були рознесені по часу, хоча ще на початку минулого тижня на сайті АФУ час початку ігор в Рівному та у Львові був о 13.00 (можливо, що тоді ще не було точної визначеності). Тож, в суботніх матчах в Рівному знайшли можливість відійти від традиційного початку ігор о 13.00 і перенесли початок гри з «Ураганом» на 12.00. Пригадується, що опівдні в регулярному чемпіонаті «Кардинал-Рівнестандарт» розпочинав точно гру з «Соколом», можливо, ще одну-дві, не більше. Щодо Львова, то, це ми відмічали не раз, «Енергія» переважну більшість домашніх ігор проводила по п’ятницях, але з «ХІТом» перший з двох матчів проводився в суботу. Більше того, то був унікальний випадок, коли стартовий свисток в домашній грі «енергетиків» пролунав не о 13.00, а о 14.00.
Тобто, виявляється, коли дуже захотіти, то можна знайти прийнятний компроміс, від якого виграли всі вболівальники футзалу. А якщо вони виграли, це хіба не перемога?
Гра тижня. Суботня гра «Кардинал-Рівнестандарт» – «Ураган»
За своєю інтригою з чотирьох ігор всім іншим поступалася недільна гра у Львові, тому вибір довелося робити з решти трьох. І його зупинимо на суботній грі в Рівному через головне: якщо відверто, то небагато хто (за межами Рівного) очікував, що «Кардинал-Рівнестандарт» візьме хоча б одну гру у «Урагану», але підопічні Олександра Бондара перевершили самі себе.
Навіть за критичного рахунку 3:2, який був на табло більше 20-ти хвилин ігрового часу, відчувалася неймовірна жага перемоги у гравців рівненської команди, їхня впевненість у власних силах. Та й події на майданчику підливали масла до полум’я, не дозволяючи інтризі зникнути. Олександру Басичу на 25-й хвилині не вдалося вразити порожні ворота після авантюрного підключення Юрія Савенка до атаки. На 38-й хвилині той же Басич легко б втік від Микитюка з подальшою можливістю вразити порожні ворота, але Микитюк притримав «кардиналівця» руками рівно настільки, щоб обидва арбітри зробили вигляд, що нібито там ніхто нікого не притримував. За хвилину щось подібне хотів зробити Назар Швед з Михайлом Волянюком, але Волянюк фізично міцніший, тому встояв і забив четвертий м’яч.
От тільки після нього всі, хто скептично ставився до можливостей «Кардиналу-Рівнестандарт», міг собі сказати, що рівняни спроможні показувати гру такого рівня, щоб «Ураган» перемогти.
Несподіванка тижня. Тарас Левандівський
Третя гра в Рівному могла бути в протистоянні «Урагану» з «Кардиналом-Рівнестандарт» останньою, і відштовхуючись від цього, було б логічним, якби керманич франківців Максим Павленко кинув на майданчик всі найкращі сили. При чому, одразу. Однак, напевне, не тільки у автора цих рядків, але і у переважної більшості вболівальників футзалу, в тому числі з Івано-Франківська, викликало величезне здивування, коли гру в «рамці» у «Урагану» розпочав не Юрій Савенко, а Тарас Левандівський, який, при всій до нього повазі, за всіма вимогами за своїм рівнем поступається Савенку. Звісно, перша думка була, що у Савенка якесь пошкодження, тоді гаразд.
По перших хвилинах було помітним, що «ураганівці» діють так, ніби перестраховуються, щоб не створити непотрібну небезпеку біля власних воріт. Така гра працювала, і Левандівський лише зрідка торкався м’яча. Але, але, але… 11-та хвилина, перший якісний удар в ствір воріт від Олександра Бондара з доволі гострого кута , і м’яч влетів в ближню дев’ятку. Тут Левандівський міг би дорікнути Фаренюку, який відвернувся від м’яча, але все рівно це гол воротарський. За хвилину вже 2:1 на користь «Кардиналу-Рівнестандарт», але в цьому випадку Левандівському особливо не дорікнеш: Горпинича на дальній штанзі проспав захист. За кілька секунд Левандівський блискуче зіграв при виході Волянюка сам на сам, і це йому дійсно в плюс. Втім, за хвилину ще один забитий м’яч «кардиналівців» після розстрільного удару Бондара. І з цим голом знову має бути питання більше до захисників, які дозволили граючому тренерові рівнян пробити з вбивчої відстані.
Максим Павленко після цього голу взяв тайм-аут, але заміни Левандівського не відбулося. Знову промайнула думка, що з Савенком не все гаразд. Левандівський в стрибку ще встиг потягнутися за м’ячем після удару Бондара, показав лаві запасних, що боляче приземлився, і тільки після цього був замінений.
Таким був експеримент Максима Павленка з виходом Тараса Левандівського, і зазначимо, що «Ураган» після виходу Савенка заграв зовсім по-іншому. Чому, тут є два варіанти. Перший, що цього вимагав рахунок. Другий – гравці відчули, що на останньому рубежі такий воротар, який дозволяє їм діяти розкуто і в своїй звичній манері.
Гол тижня. Олександр Бондар
Рясними видалися на забиті м’ячі чотири півфінальні гри, в яких арбітри фіксували взяття воріт 28 разів, а значить, є з чого обирати. Який з майже трьох десятків голів найкращий – це суб’єктивний вибір, і зробимо його на користь м’яча, який на 11-й хвилині суботньої гри у ворота «Урагану» забив Олександр Бондар.
Дещо про цей м’яч вже було в номінації, в якій йшлося про Тараса Левандівського, а в повному обсязі ним можна насолодитися по ВІДЕО. Додамо, що граючий тренер «Кардиналу-Рівнестандарт» не вперше стає кращим в цій номінації, і тим, з якою точністю він може спрямувати м’яча до сітки зі своєї чарівної лівої, не можна не захоплюватися. Шедевральних м’ячів Олександр Бондар назабивав безліч в своїй кар’єрі як в Україні, так і в Польщі.
Сейв тижня. Від Даниіла Абакшина
Цікавий момент виник в суботній грі в Рівному на 25-й хвилині. Після невдалої атаки рівнян Юрій Савенко на всіх парах побіг з м’ячем в напрямку воріт господарів, але вже на половині майданчика «Кардиналу-Рівнестандарт» Олександр Басич вміло обезм’ячив воротаря «Урагану». Далі Басич миттєво прийняв правильне рішення і з 25-ти метрів пробив точно в напрямку створу воріт.
Але одного Басич не встиг помітити. Звідкись збоку несподівано виник Даниіл Абакшин, який у відчайдушному стрибку зумів дотягнутися до м’яча і завадив опинитися йому в сітці (ВІДЕО). Все це було за рахунку для «Урагану» 2:3, і якби Абакшин не здійснив свій сейв, то ситуація для франківців суттєво погіршилася б вже на початку другого тайму. Лише один недолік у героїчних дій Абакшина виявився згодом – вони не допомогли «Урагану» уникнути поразки.
Винахідливість тижня. Вболівальники в Рівному не в залі
Дива винахідливості продемонстрували в Рівному, вигадавши, як можна обійти заборону проведення матчів Екстра-ліги без вболівальників. Це виявилося дуже просто, як і все геніальне. В Рівному скористалися специфікою побудови спорткомплекса ДЮСШ №4 і з одного боку навстіж відчинили двері, через які, як відмітив коментатор гри, могла б проїхати і вантажівка. Хоча позиція звідтіля для перегляду гри і не зовсім зручна, але це не заважало приблизно двом десяткам представників фан-сектору «Кардиналу-Рівнестандарт» голосно і безперервно підтримувати свою команду, надихати її на переможну гру.
Не могла не виникнути думка, а де ще таке можливе? Виявляється, що таке можливе тільки в Рівному, і в жодному іншому місті, де грають команди Екстра-ліги, в такий оригінальний спосіб заборону на проведення ігор без вболівальників не обійдеш.
Швидкострільність тижня. Тарас Кузь
Ще один тиждень чемпіонату України позаду, і в нас знову є привід поговорити про голи, забиті на першій хвилині. Цього разу події стрімко почали розвиватися в суботу у Львові, де Тарас Кузь після швидкої контратаки «Енергії» відкрив рахунок на 37-й секунді (ВІДЕО).
Окрім того, що цей гол ветерана львівського клубу вніс зміни до нашого рейтингу швидких м’ячів сезону, розташувавшись на шостому місці, про нього можна додати ще два аспекти. Цей м’яч став не тільки найшвидшим для «Енергії» у всіх матчах чемпіонату, більше того, він взагалі перший і єдиний, який підопічні Валерія Легчанова забили на першій хвилині гри.
Тож наш рейтинг швидких м’ячів виріс вже до тринадцяти таких випадків:
1. Сьома секунда. Назар Швед, 15 тур, гра «Ураган» – «Рятувальник»
2. 18-та секунда. Владислав Моспан, 11 тур, гра «Сокіл» – «CLUST»
3. 20-та секунда. Максим Чеберяк, 10 тур, гра «CLUST» – МСК «Харків»
4. 28-ма секунда. Сергій Кравчук, 24 тур, гра «Кардинал-Рівнестандарт» – «Черкасиобленерго»
5. 31-ша секунда. Андрій Хамдамов, 10 тур, гра «Кардинал-Рівнестандарт» – «Сокіл»
6. 37-ма секунда. Тарас Кузь, третя гра 1/2 плей-офф «Енергія» – «ХІТ»
7. 40-ва секунда. Артем Фаренюк, 24 тур, гра «Ураган» – «Рятувальник»
8. 41-ша секунда. Микола Микитюк, 8 тур, гра «Сокіл» – «Ураган»
9. 43-тя секунда. Михайло Волянюк, 2 тур, гра «Кардинал-Рівнестандарт» – «Енергія»
10. 45-та секунда. Олександр Сухов (автогол), 6 тур, гра МСК «Харків» – «ХІТ»
11. 49-та секунда. Артем Фаренюк, друга гра 1/2 плей-офф «Ураган – «Кардинал-Рівнестандарт»
12. 50-та секунда. Євген Сірий, друга гра 1/2 плей-офф «ХІТ – «Енергія»
13. 57-ма секунда. Назар Швед, друга гра 1/4 плей-офф, «Ураган» – «Рятувальник».
Хет-трик і риторичне питання тижня. Тарас Кузь і до Тараса Кузя
Три тижні в нас не було нагоди поговорити про бомбардирські досягнення окремих гравців. Це після того, як 22 квітня в другій грі 1/4 фіналу плей-офф «ураганівець» Микола Микитюк оформив покер у ворота «Рятувальника».
Минулого тижня Тарас Кузь проявив свої непересічні бомбардирські якості і в суботній грі у Львові відвантажив три м’ячі у ворота «ХІТа». Всі вони з точки зору розвитку гри були важливими: на першій хвилині гри Тарас відкрив рахунок, за пів хвилини до завершення основного часу він перевів гру в овертайм, і, нарешті, на 49-й хвилині гол Кузя не дозволив «ХІТу» перемогти в додатковий час.
Щодо хет-трика Кузя, то він загалом в Екстра-лізі цього сезону став дванадцятим, а особисто для самого Тараса другим (перший був в першій грі 1/4 плей-офф проти МСК «Харків»).
От тільки під завісу цієї номінації одне особисте питання до самого Тараса: «А чому ти, найдосвідченіший гравець своєї команди, в післяматчевій серії пенальті так і не підійшов до шестиметрової позначки в жодній з восьми (!) спроб «Енергії», а на восьмий удар був відправлений Роман Гураль, гравець з найменшим досвідом, промах якого і вирішив долю дуже важливої гри, в якій «Енергія» мала всі підстави для перемоги? Невже ти після цього себе спокійно почував і не мав відчуття, що ти міг щось змінити?».
Герой тижня. Тарас Кузь
Якщо відверто, то дуже важко було визначити «героя тижня» за підсумками ігор минулого тижня, але дубль Тарас Кузя в недільній грі став переконуючим аргументом на його користь. Вибір, зазначимо, з застереженням, яке визначене в риторичному питанні в попередній номінації. Але все ж таки, Тарас за дві гри у ворота «ХІТа» забив п’ять м’ячів, а загалом цього сезону вже вісім (!), і подібним не може похвалитися жоден гравець.
Жовта картка тижня. Петро Шотурма
На 26-й хвилині суботньої гри в Рівному «ураганівець» Петро Шотурма отримав жовту картку. Нічого в її правомірності неоднозначного не було, адже Петро біля бокової лінії руками відверто штовхнув суперника (ВІДЕО). Що ж спонукало окремо її відзначити? А це обставини навколо неї.
Справа в тому, що Петро Шотурма саме на 26-й хвилині вийшов на майданчик вперше в грі, і табло в цей момент показувало 14.49 – це до завершення основного часу гри. Порушення ж Шотурми зупинило час гри на відмітці 14.39, тобто, свою жовту Петро отримав всього через 10 секунд перебування в грі.
На жаль, такої статистики ніхто не веде, але футзальні люди погодяться з тим, що жовта картка Петра Шотурми може розглядатися як найшвидша, а термін, який гравець провів на майданчику до її отримання, як найкоротший.
Додамо, що після однієї зміни перебування на майданчику і отримання жовтої картки, Петро Шотурма надалі тривалий час не приймав участі в грі, і знову вийшов на майданчик лише ближче до завершення основного часу, коли «Ураган» вже постійно грав без Савенка. Також Шотурма був серед тих п’яти польових гравців «Урагану», які провели невдалу атаку, після якої Михайло Волянюк вразив порожні ворота і поставив крапку в суботній грі.
Пенальті тижня (нереалізований). Євген Сірий
Про напруженість півфінальної серії між «Енергією» та «ХІТом» додатковим свідченням є те, що в ній вже в другій грі поспіль був призначений пенальті. І знову за гру рукою в штрафному майданчику. Хоча, якщо звернутися до нашого допису тижневої давнини, то шестиметрових могло бути і більше принаймні на два.
Після влучання м’яча у руку Андрію Теряєву на 25-й хвилині гри шанс вийти вперед отримав київський «ХІТ», але Сірий не скористався цією нагодою (ВІДЕО) – Назарій Войтович розгадав наміри Євгена і відбив м’яч. Таким чином, воротар «Енергії» став цього сезону другим голкіпером, який відбив шестиметровий. Першим був, нагадаємо, воротар «Сокола» Сергій Шевченко, який не дозволив себе переграти Михайлу Волянюку.
Загалом же, цей пенальті став лише восьмим в поточному чемпіонаті, і вдалими вразити ворота з шести метрів були спроби у Олександра Іванова (МСК «Харків»), Мар’яна Пелеха («Енергія») – двічі, Тараса Рибака (МСК «Харків»), Євгена Жука («ХІТ») та Андрія Теряєва («Енергія).
Ложка дьогтю тижня. Непризначений фол за гру рукою (останні секунди гри в Рівному в неділю)
Наш допис не був би повноцінним, якщо б в ньому не було щось про суддівство. Але він повноцінним буде, і за це потрібно «подякувати» арбітрам недільної гри в Рівному Артему Духану та Олександру Білащенку.
Були в грі два суперечливих моменти. Перший – це коли на 11-й хвилині в штрафному майданчику «Кардиналу-Рівнестандарт» впав Станіслав Моспан (ВІДЕО), а другий, ближче до кінця гри га 39-й хвилині, коли м’яч в штрафному майданчику «Урагану» мав контакт з рукою Миколи Грицини (ВІДЕО). Цим епізодам не будемо надавати оцінку, вони дійсно контроверсійні, і якщо читач фан, суперфан або мегафан «Урагану», то по ним буде одна оцінка, а якщо принаймні нейтральний, то протилежна.
Акцент зробимо на однозначному моменті, який виник за чотири секунди до завершення гри (ВІДЕО). В ньому чітко видно, як Олександр Бондар пробиває в Михайла Грицину, а після повторного удару гравця «Кардиналу-Рівнестандарт» «ураганівець» відставленою від тіла рукою перериває поперечну передачу Бондара на одного зі своїх партнерів. Чому свисток не пролунав, це питання так і залишиться в повітрі. Важливо тут інше, що цим непризначенням фолу арбітри позбавили «Кардинал-Рівнестандарт» останньої можливості врятувати гру. В разі фіксування фолу рівняни отримували б штрафний в дев’яти метрах від воріт Савенка, і в «Кардиналі-Рівнестандарт» є майстри, наприклад, Волянюк чи Бондар, які спроможні прямим ударом вразити ворота. Враховуючи ж, що до завершення основного часу залишалося чотири секунди і «Ураган» в той момент після вилучення Абакшина мав на майданчику три польових гравця, за ці секунди цілком можна було б розіграти якусь комбінацію, щоб вивести когось з гравців на результативний удар.
Отакою вона виявилася ложка дьогтю, яка трохи зіпсувала позитивне враження від доволі прийнятного суддівства у всіх чотирьох півфінальних поєдинках.
Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ
Фото ФБ