Неймовірний камбек в Рівному, чорна субота капітану «Урагану», сумні наслідки для команди з Сумщини: найцікавіше про матчі одинадцятого туру Екстра-ліги

0
925

В перші вихідні грудня вперше стінка на стінку зійшлися команди групи «Центр» проти команд групи «Захід». Ще коли влітку ми тільки дізналися, як Асоціація футзалу України сформувала склад груп, можна було чути таке, що в «Заході» він сильніший за «Центр». Базувалося таке ствердження на тому, що на заході є чотири команди, які останні роки постійно грали в Екстра-лізі. В «Центрі» така команда лише одна – це «ХІТ», і хоча в тому ж МСК «Харків» є гравці, які минулого сезону грали за «Viva Cup», але це все ж таки нова команда, та й «вівакапівців» там менше половини загального складу. Цей аргумент на корись «Заходу» виглядав дійсно вагомим, але в першому лобовому протистоянні команди «Центру» нокаутували «західників»: три перемоги при одній поразці. Та й там, де перемогла «Енергія», в її грі з «Рятувальником» ніякого тотального домінування не було, і гра цілком могла завершитися принаймні внічию. Що в цих чотирьох матчах було цікавого, якими були ті 10 фішок, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників, в нашому огляді матчів «першого туру другого етапу» (це за версією АФУ), або загалом 11-го туру чемпіонату.

Форс-мажор туру. Гра в Рівному

Як і два тижні тому, наші номінації змушені починати з форс-мажору, і цього разу він стався в Рівному. Впевнений, чимало вболівальників суботній день спланували так, щоб о 13.00 сісти за перегляд гри в Рівному, яка обіцяла бути цікавою. Коли ж час настав, всіх очікував розпач – трансляції не було. Одразу виникли дві версії. Перша – тривога, і гра не розпочалася, друга – гра все ж таки розпочалася, але щось з інтернетом. Довелося терміново телефонувати знайомим колегам в Рівне, щоб в них з’ясувати, що друга версія і є істиною. Нічого з цим не поробиш, але дуже прикро, що вболівальники були позбавлені перегляду наживо дійсно цікавого видовища, і в ньому було те, що стало переможцем в нашій наступній номінації.

Камбек туру. МСК «Харків»

Виявляється, що не тільки дурний приклад буває заразним, але і хороший. Варто нам було закцентувати увагу на тому, що львівській «Енергії» вперше в сезоні серед всіх команд Екстра-ліги вдалося здобути перемоги в іграх, коли був програний перший тайм (з «Соколом» та «in.IT»), як подібним потішили харківських вболівальників футзалу і гравці МСК «Харків». Впевнений, що багатьом з тих, хто слідкує за футзалом, після першого тайму гри в Рівному, коли став відомий рахунок 2:0 на користь «Кардиналу-Рівнестандарт», стало «все зрозумілим», але гравці МСК «Харків» втерли носа всім «експертам» і зробили те, що здавалося, неймовірним – забили чотири м’ячі і в підсумку перемогли 4:2.

Таким чином, підопічним Дениса Овсяннікова вдалося стати другою командою в лізі, яка перемогла, програвши перший тайм, а щодо «Енергії», то львів’яни у грі з «Рятувальником» втретє пограли з долею і втретє вийшли сухими з води: після першого тайму 0:2, а загалом перемога 3:2. Звичайно, гравці «Енергії» можуть потішити себе, які вони молодці, але попередимо, що так весь час тривати не може, і якщо вони і надалі будуть бавитися, а не грати в перші 20 хвилин гри, то обов’язково буде гра, в якій «відскочити» вже не вийде.

Герой туру. Юрій Сагайдачний

В будь-якій перемозі є свої герої, і в Рівному ним став гравець МСК «Харків» Юрій Сагайдачний. Саме його хет-трик став вагомим внеском в успіх харків’ян, і важливим був кожний з м’ячів. Перший, на початку другого тайму, повернув інтригу в грі, другий – поновив рівновагу на табло, і певною мірою деморалізував «кардиналівців», бо за кілька секунд вони пропустили втретє, цього разу від Овсяннікова. Ну, а третій м’яч Сагайдачного був як контрольний постріл. Були моменти у рівнян, щоб скоротити рахунок, але коли ти знаходишся у неврівноваженому стані, то якісної реалізації чекати не варто.

До речі, Сагайдачний не перший в МСК «Харків», хто забивав тричі в одній грі, і до нього цим відзначалися Олександр Іванов та Едуард Нагорний. Три м’ячі в Рівному одразу ж підняли Сагайдачного в топ рейтингу бомбардирів, і наразі він з дев’ятьма м’ячами поділяє першу сходинку в ньому разом з Євгенієм Жуком з «ХІТа». Цікаво, що ті ж 9 м’ячів Юрій Сагайдачний, виступаючи за «ДЕ ТРЕЙДИНГ», забив за весь неповний минулий сезон.

Гра туру. «Кардинал-Рівнестандарт» – МСК «Харків»

В цій номінації вибір зробити було найважчим, адже в кожній з чотирьох ігор було таке, за рахунок чого можна було б визнати її переможцем. До того, як з’явився запис гри в Рівному, у автора цих рядків була думка віддати пальму першості грі в Івано-Франківську, де зійшлися лідери груп «Захід» та «Центр», але стримувало те, що сказав після гри тренер киян Владислав Лисенко: «По грі – ми трохи віддали ініціативу… Другий тайм ми відійшли, трохи від центру грали і намагалися на контратаках спіймати суперника». В перекладі на просту мову це означає: «сидимо позаду, ригаємо в захисті і ловимо суперника на помилках». В цьому тлумаченні нічого образливого немає, тим більше, що саме така тактика принесла «ХІТу» перемогу. Мова тут про видовищність гри для глядачів, і за цим гра між двома фаворитами на перемогу в чемпіонаті суттєво поступалася тому, що було в Рівному. Там і «Кардинал-Рівнестандарт», і МСК «Харків» постійно грали на атаку, майже без середини майданчика, і ніхто «від центру» не грав. Хоча і в Івано-Франківську була зафіксована вольова перемога, адже «ХІТ» програвав 0:1, але той камбек, який здійснив МСК «Харків», все ж таки більш вагомий, тому і «грою туру» будемо вважати (нехай не ображаються вболівальники інших команд) гру між командами Олександра Бондаря та Дениса Овсяннікова.

До речі, про видовищність. Її показником вважають сумарну кількість забитих та пропущених м’ячів в іграх команди, так от, за цим критерієм МСК «Харків» далеко попереду від решти команд Екстра-ліги. 36 забитих плюс 25 пропущених м’ячів це в сумі 61, і найближчим до харків’ян є «Рятувальник», в іграх якого був забитий 51 м’яч (14+37).

Гол туру. Юрій Сагайдачний

24 голи були забиті в чотирьох матчах, які підпали під цей огляд, що є дуже пристойним показником. Якщо в перенесеній грі цього туру «Сокіл» та «CLUST» на двох заб’ють три м’ячі, а цього цілком можна очікувати, то 11-й тур стане найрезультативним в чемпіонаті. Поки ж ним є тур за номером чотири, в якому арбітри фіксували взяття воріт 26 разів.

24 м’ячі – достатня кількість, щоб було з чого обирати. Знову продемонстрував своє вміння вражати ворота ударом злету після закидання з кутового Владислав Завертаний з «ХІТа», його одноклубник Ігор Чернявський до цього додав зняття павутиння з дев’ятки воріт Савенка. Але такі голи ми вже проходили, і в якості «голу туру» оберемо гол, який викликав посмішку. Хоча в ньому не обійшлося як без майстерності гравця, який бив по воротах, так і без помилки воротаря, яку важко уявити.

На 27-й хвилині гри «Кардинал-Рівнестандарт» – МСК «Харків» гравець гостей Юрій Сагайдачний пробив по воротах з дуже гострого кута. На око, градусів з п’ятнадцяти. Здавалося б, звідти м’ячеві опинитися в сітці за наявності воротаря в «рамці» просто неможливо. Але після удару Сагайдачного саме так і не сталося – як воротар рівнян Ілля Бакінський примудрився пропустити такий м’яч, збагнути складно: удар же був, як говориться, «з пісочної ями». А ще про такі голи іноді кажуть, що там без Хоттабича не обійшлося. І дійсно, доречно.

Фраза туру. Олег Галамага

Іноді після матчів на емоціях тренери команд можуть потішити нетривіальними коментарями, і цього разу не можна було пройти повз слова, які пролунали з вуст тренера «in.IT» Олега Галамаги. Для нього це був прем’єрний вихід на післяматчевий коментар, адже раніше головний тренер «айтішників» Андрій Федюк постійно розказував про причини поразок своєї команди. Після ж гри з «Черкасиобленерго», в якій львів’яни дуже розраховували на перші залікові очки, Олег Галамага суть гри втиснув в таке:

– Те, що ми забили три голи, це супер, звичайно, але в футболі виграє той, хто забиває більше і пропускає менше. А ми сьогодні напевно б забили і 10 м’ячів, але і пропустили б 11.

Це і все, що потрібно знати про причини невтішного для львів’ян результату, і важко не погодитися з тренером «in.IT», бо в першому таймі господарів через численні провали в захисті гравці «Черкасиобленерго» просто розривали, і тільки брак майстерності не дозволив їм до перерви забити більше м’ячів, ніж два.

Безглуздість, або чорний день туру. Микола Микитюк

Бувають в житті кожної людини такі дні, коли проживши їх, змушений сказати, що сьогодні в мене був «чорний день». Саме такий день в суботу, 3 грудня, був у капітана «Урагану» Миколи Микитюка. Спробуємо проаргументувати:

– 8 хвилина гри. Микитюк на бровці жорстоким чином виносить з майданчика Чернявського. За це Микола отримує першу жовту картку, а у ворота «Урагану» призначається штрафний. Сірий з нього потужно б’є в напрямку воріт, влучає в Жука, і для франківців 0:1;
– 37 хвилин гри. Микитюк під тиском Чернявського невдало приймає м’яч, далі гравець «ХІТа» вибігає на ударну позицію, з якої вганяє м’яч в дев’ятку – 2:3. І це все після того, як за хвилину до цього «Ураган» ціною неймовірних зусиль, програючи протягом 22-х хвилин 1:2, спромігся зрівняти рахунок;
– 37 хвилина гри. Микитюк незграбно приймає м’яч після передачі Шведа з ауту, м’яч перехоплює Чернявський, і Микитюк ще до центральної лінії руками валить Чернявського на паркет. 100-відсоткова ще одна жовта картка, хоча безглуздість її очевидна: на шляху Чернявського до воріт були два гравця «Урагану» Швед і Корсун. Як підсумок, в той час, коли «Урагану» потрібно було зосередитися на тому, щоб відігруватися, Микитюк на дві хвилини залишив свою команду в меншості. Дарма, що «ХІТ» не зміг забити при грі «4 на 3», але ж спливли дві хвилини дорогоцінного часу і втрачені були сили;
– 40 хвилина гри. «Ураган» пішов з п’ятим, але без свого капітана, який є важливою фігурою в компоненті гри «5 на 4», франківці не створили ні-чо-го і програли, можливо, не стільки важливу, скільки принципову гру.

От і розкажіть тепер, будь ласка, що це не чорний день.

Іменинник туру. Дмитро Дудка

Переможець в цій номінації один, бо він безальтернативний. Мова тут йде не про гравця якоїсь команди, а про арбітра гри «Енергія» – «Рятувальник» Дмитра Дудку, у якого саме в день гри, 2 грудня, був День народження і виповнилося 37 років.

За радянських часів якось було, що на питання «як ти збираєшся відсвяткувати свій день народження» можна було почути ідіотську відповідь: «ударною працею». Але саме такі аналогії напрошуються стосовно цього рефері з Обухова, який вже не вперше в день свого народження займається «ударною працею», а подібні призначення нічим іншим, як подарунком від АФУ, не назвеш. Минулого тижня призначення і дата гри співпали день в день, але чому про це згадалося, бо два роки тому Дмитро Дудка був арбітром гри «Моноліт-Viva Cup» – «Сокіл». Проводилася вона, щоправда, не другого грудня, а третього, але не будемо забувати, що щоб приїхати до Харкова вранці, треба виїхати з Києва в ніч, тобто, вже повертаючись до Дудки, другого грудня – це в день народження зі святкового столу.

Само по собі в призначенні працювати десь в іншому місті в день, який зазвичай проводять вдома в колі сім’ї, нічого кримінального немає. Щось пригадується, як і Катерина Монзуль судила УПЛ в День народження і перед грою отримували розкішний букет квітів. У Львові «Енергія» якось провтикала з днем народження і нічого Дудці не подарувала. Принаймні, перед грою. Але про те, що саме цей арбітр працював на грі, «енергетики» точно не пошкодували. Чому – про це в нашій наступній номінації, як і про те дежавю, яке вилізло у Львові у зв’язку з грою «Сокола» в Харкові дворічної давнини.

Дежавю туру. Арбітраж Дмитра Дудки

Про те, що було два роки тому в Харкові в грі «Моноліт-Viva Cup» – «Сокіл», детально розписувати не будемо і дамо тільки пряме посилання на той допис, який був на нашому сайті і в якому епізод, коли Дмитро Дудка відмінив гол «Сокола» у ворота «Моноліта-Viva Cup», розібраний дуже ретельно. Разом з тим, надаємо і окремо відео, як Дмитро Дудка відмінив гол «Сокола», угледівши порушення з боку Абзалова.

Вся кумедність ситуації в тому, що і в грі «Енергія» – «Рятувальник» виник епізод, аналогічний тому, що було в Харкові, але Дмитро Дудка відтрактував його з точністю до навпаки.

Що ж ми бачили у Львові? Для бажаючих глянути на власні очі, посилання (https://www.youtube.com/watch?v=vM7J6jgdPXQ&t=4107s), таймінг 1:08:16, і всю увагу звертаємо не на м’яч, а на дії гравця «Енергії» Тараса Кузя. Користуючись тим, що увага гравців «Рятувальника» на гравцеві «Енергії», який біля м’яча, Кузь потрохи зміщується в центр штрафного майданчика, знаючи, що передача буде на Легендзевича, який до свистка стоїть в стороні, нібито не при стравах. Але за мить до удару Легендзевича Кузь ОЧЕВИДНО і ОДНОЗНАЧНО робить крок в напрямку воротаря «Рятувальника» Сітнера, чим і заважає йому відбити м’яч.

А тепер до відео з гри дворічної давнини. На ньому чітко видно, що Дудка показує Абзалову, що той в момент удару по воротах зробив рух корпусом. Добре, приймається, зробив. Втім, зверніть увагу, що Абзалов зробив рух корпусом, але ОЧЕВИДНО і ОДНОЗНАЧНО його ноги залишалися на місці, і він з місця не зрушив. І це на відміну (це вже знову ми у Львові), що Кузь зробив пів метровий крок в напрямку Сітнера! Якщо дотримуватися тієї ж логіки, яка була в рішенні Дудки два роки тому в Харкові, то він мав би зафіксувати порушення з боку Кузя і відмінити взяття воріт. Але чому ж він це не зробив?

Є таке у арбітрів, що їх вчать дотримуватися системності в трактуванні правил. В тому, про що йде мова в цій номінації, за версією Дмитра Дудки системність вбачається тільки в одному – трактування на користь господарів, а те, що епізоди протилежні за суттю – побоку. Що ж до дня народження, то перефразовуючи Крокодила Гєну з відомого радянського мультіка, скажемо: «На щастя, день народження буває тільки раз на рік».

Травма туру. Нікіта Сітнер

Рішення арбітра Дмитра Дудки прямим чином вплинуло на підсумок гри «Енергія» – «Рятувальник» з двох боків. Перший – це зарахований гол, до якого дуже великі питання щодо легітимності. Другий – Нікіта Сітнер, який до цього відіграв неймовірно надійно, від контакту з Кузем зазнав травми, через яку за хвилину чи дві був змушений залишити майданчик. Воротар же, який вийшов йому на заміну, такою надійністю, як Сітнер, вже не виблискував, і «Рятувальник» в підсумку програв.

Бажаємо воротареві «Рятувальника» Сітнеру якнайшвидшого відновлення!

Бонус. Відеоогляд гри в Івано-Франківську

Бонус буде про тих «майстрів», які після ігор Екстра-ліги виробляють для нашого перегляду хайлайти. З яких, до речі, багато хто і дізнається, що ж було в грі, не витрачаючи півтори години на трансляцію.

Красномовний приклад того, що це робиться аби як, або людина, яка робить хайлайти, далека від футзалу і їй однаково, що робити, чи хайлайт з весілля, чи з футзалу – це огляд гри «Ураган – «ХІТ» (https://www.youtube.com/watch?v=9kKLm_ATJZI). Які до нього претензії – вони в такому коментарі одного з дописувачів: «Так і не зрозуміло з огляду, чому «Ураган» наприкінці захищався втрьох». Доречне зауваження, адже такої важливої події гри, як вилучення Микитюка, в огляді немає.

Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ

Фото Романа Цупрука

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ