Попри те, що в кінці минулого тижня в Києві та Сумах були зіграні два перенесених матчі Favbet Екстра-ліги, в цілому в українському клубному футзалі тривала пауза, пов’язана з вікном УЄФА для матчів національних збірних, як товариських, так і офіційних. Природньо, що в Україні головна увага вболівальників футзалу була прикута до угорського міста Дебрецен, де національна збірна України двічі зіграла зі збірною Угорщини.
Як відомо, команда Олександра Косенко двічі перемогла 2:1 та 4:3, і це ті результати, які відповідають статусу збірних України та Угорщини в світовому та європейському рейтингу. В першому з них Україна 12-та, а Угорщина – 29-та. В європейській же ієрархія різниця між суперниками трохи менше і складає 10 місць: Україна 7-ма, Угорщина – 17-та. І все ж в цих матчах головним і позитивним були не рахунки на табло, а той факт, що вони взагалі відбулися. В великому футболі УЄФА вдалося знівелювати вплив коронавірусу на безпосередньо футбол: кілька днів тому товариські матчі грала майже вся Європа, а в середу мала бути поставлена крапка з груповим етапом Ліги Націй. Але вже відомо, що будуть три крапки (мова про долю гри Швейцарія – Україна). А ось футзальні національні збірні, які б бажали грати товариські матчі, були поставлені в умови, коли мали викручуватися як їм заманеться. Затвердженого УЄФА медичного протоколу проведення товариських матчів в футзалі не існує, тому збірним доводилося шукати собі спаринг-партнерів з країн з мінімальними обмеженнями, пов’язаними з перетином кордонів.
З огляду на все це, і можна констатувати як про велику вдачу, що Україні та Угорщині вдалося домовитися між собою про те, щоб зіграти. Треба зазначити, що угорці дуже відповідально поставилися до організації цих двох матчів. Очевидно було, що вони будуть проходити без глядачів, і тим не менше обидві гри проходили в Дебрецені в «Фенікс-Арені», яка на спортивних заходах може приймати до 8-ми тисяч глядачів, а на концертах до 12-ти. Чому про це варто сказати? Тому що в останні роки збірна України неодноразово їздила до Угорщини на офіційні матчі, і відбувалися вони в невеличких містах, чи то в Дьйорі, чи то в Дьйондьоші, де спортивні зали вміщували не більше однієї тисячі глядачів.
Щодо спортивної частини матчів української збірної, то вони окреслили ту ж саму проблему, яку можна бачити в Favbet Екстра-лізі. Є одна потужна і дуже зіграна четвірка з «Продексіма», яка і робить результат. Як в своєму клубі Білоцерківець, Зварич, Шотурма та Корсун забивають левову частку м’ячів (на сьогодні це 34 з 50-ти), так і в збірній залежність від цього квартету дуже відчутна. Статистично це 5 м’ячів з шести, а по грі – саме з виходом на майданчик цих гравців гра щільно переміщувалася на угорську половину, і саме тоді збірна України діяла з позиції сили. Тримати чотирьох херсонських мушкетерів постійно на майданчику неможливо, і коли вони сідали на лаву запасних, у збірної України починалися проблеми: тиск на суперника в атаці зникав і треба було його стримувати. Це стосувалося як другої четвірки, в якій Олександр Косенко поєднав чотирьох гравців з чемпіонату Білорусі, так і третьої, яка апріорі не могла бути монолітом, бо залучені до неї гравці разом ніколи не грали. За таких обставин збірній України вдалося уникнути проблем завдяки голкіперам Ципуну та Савенку, які власне зайвий раз підтвердили свій високий рівень.
Те, що збірна України зараз грає однією четвіркою, і є купа проблем з другою та третьою четвіркою, було помітно неозброєним оком, але це не завадило головному тренеру збірної України Олександру Косенку за підсумком матчів в Угорщині в інтерв’ю УАФ стверджувати, що збірна України готова до офіційних матчів. Що ж, тренерові з середини видніше, а коли ж ці офіційні матчі будуть? Важливою часткою вікна УЄФА було те, що відбулися матчі плей-офф попереднього раунду кваліфікації чемпіонату Європи 2022 року, і за підсумком двоматчевих протистоянь право грати в основному раунді здобули збірні Греції, Ізраїлю, Чорногорії, Швейцарії, Північної Македонії та Данії. Ще одна пара суперників, Болгарія та Вірменія, мають зіграти в період 6-9 грудня. В цій стадії відбору до Євро-2022 найбільш цікавими для України були матчі, де визначався третій суперник команди Олександра Косенка в групі 1, який би доєднався до збірних Хорватії та Албанії. Він визначався в протистоянні збірних Сан-Марино та Данії. В європейському рейтингу між цими двома командами прірва: Данія – 30-та, Сан-Марино – 50-та, тобто данці особливих проблем мати не повинні були б. В підсумку, збірна Данії і здобула дві перемоги, але обидві вони були на диво натужні – лише 2:1 та 2:0. Не знаючи з середини, які зараз справи в футзалі Данії, важко сказати, чому її збірна зі скрипом пройшла футзального карлика, але іншого підсумку бути і не могло.
Перша базова дата для проведення матчів основного раунду – це 6-9 грудня. В деяких групах, а їх загалом вісім, календар матчів вже відомий, зокрема це стосується групи 5. Україні ж належить узгодити календар з іншими збірними, тоді і стане відомим, коли команда Олександра Косенка проведе свій перший матч. Можливо це буде і в період 6-9 грудня, а можливо вже і в 2021 році, в поточних умовах щось прогнозувати недоцільно.
Тим часом, ще один наш суперник у відборі до ЧЄ-2022, збірна Хорватії, минулого тижня пережила справжню спортивну драму, коли в раунді плей-офф кваліфікації до чемпіонату світу 2021 року лише в серії пенальті поступилася збірній Чехії. Хорвати згідно європейського рейтингу вважалися фаворитами, бо вони в ньому шості, а Чехія десята. Проте не тільки через цей рейтинг. В футзалі Хорватії зараз визріла видатна плеяда гравців, на яких підвищений попит в провідних європейських чемпіонатах. Кількість хорватських футзалістів, які грають за межами своєї країни, набагато більша, ніж в ті часи, коли Хорватія програла Україні у відборі до ЧЄ-2018. І тим не менше, тепер мрія для багатьох цих гравців зіграти на чемпіонаті світу так і залишиться мрією. Це дає підстави говорити про те, якими ж мотивованими хорвати будуть тепер у відборі до ЧЄ-2022, який вони будуть прагнути не тільки пройти, а ще і виграти нашу групу 1.
Разом з парою Хорватія – Чехія путівку на чемпіонат світу розігрували Сербія та Фінляндія. В першій грі в Сербії господарі перемогли 1:0, а от друга гра поки що не відбулася. Її датою було 10-те листопада, проте в збірній Фінляндії один з гравців здав позитивний тест на COVID-19, і уряд Фінляндії скасував гру. Це рішення обурило сербську сторону, яка вважала, що фіни мали б просто замість хворого гравця виставити здорового. Про що і заявив керівник сербського футзалу Боян Павлічевич: «Ми виконали все, що було необхідним, щоб вийти на майданчик в призначений термін. Грати другу гру ми будемо лише в тому випадку, коли нас до цього змусять».
На завершення огляду підсумків листопадового вікна УЄФА для матчів національних збірних про головну його ганьбу. І сталася вона в країні родоначальників футболу – в Англії. Коли два місяці тому Федерація футболу Англії оголосила, що вона різко скорочує фінансування аматорського футболу, не зовсім вірилося, що до такого може дійти, але дійшло. Під скорочення підпадали футзал (чоловічий і жіночий), а також дуже популярний в Англії «5-a-side football». Наслідком такого рішення стало те, що футзальная збірна Англії перед раундом плей-офф, де треба було грати з Північною Македонією, залишилася без фінансування. Гравці команди власними зусиллями знайшли кошти, щоб орендувати арену для тренувань і готові були обидва матчі провести на виїзді, але уряд Англії заборонив їм виїзд з країни – відбіркові матчі чемпіонату Європи підпали під формулювання «необов’язкові поїздки»! Що маємо на виході? Футзал в Англії відкинутий назад на роки, а Федерація футболу Англії відбулася штрафом аж в 3.000 євро (або 2.650 фунтів). Як бачимо, коронавірус не тільки впливає на футзал, подекуди він футзал і вбиває.
Анатолій Подвойський, прес-служба СК «Сокіл»