Кваліфікація на Євро-2022: очікуємо на перших власників квитків до Нідерландів

0
2089

На дворі за календарем перші дні березня, і це пора офіційного вікна УЄФА, в якому національні футзальні збірні мають зіграти черговий блок відбіркових матчів кваліфікації до чемпіонату Європи 2022 року. І знову, як і місяць тому, на розклад матчів вплинула складна епідеміологічна ситуація в Європі. Одразу зазначимо, що до відміни жодного з 32-х матчів не дійшло, проте в деяких групах зміни є достатньо суттєвими і неочікуваними, навіть для теперішніх коронавірусних часів.

Двохматчевий бій за перше місце

Головна увага футзальної Україна найближчими днями буде прикута до групи 1, в якій два очних матчі проведуть збірні Хорватії і України. Чого тут багато розказувати – всім і так очевидно, що саме в них з ймовірністю 99% і буде визначений переможець групи і володар прямої путівки на Євро. Чому не всі 100 відсотків? Тому що один з них віддамо під те, що Хорватія та Україна в теорії можуть обмінятися перемогами з однаковим рахунком, тоді все вирішиться в квітні, і цим двом збірним доведеться перейматися тим, щоб забезпечити над конкурентом перевагу в різниці забитих та пропущених м’ячів.

Що ще можна додати по нашій групі, це те, що збірні Данії та Албанії через коронавірусну ситуацію обидві свої гри зіграють в Албанії, а по вже зіграним матчам вони не справили враження таких, яким по силах відібрати очки у фаворитів групи 1. Навіть не видно, за рахунок чого вони в іграх з Хорватією та Україною можуть розраховувати хоча б на нічию. Тому ситуація з двома поразками в очних поєдинках не виглядає фатальною для українців або хорватів. В цьому випадку «потерпілій» стороні варто буде набрати «свої» 12 очок, і друга команда в групі 1 з такою кількістю очок все рівно буде з квитками до Нідерландів.

Це все сказане не для того, щоб когось розслабити чи заздалегідь соломки підстелити. В таких іграх, які належить провести збірній Україні на цьому тижні, буде важливим кожний забитий м’яч, кожне набране очко. Тому що, ще раз наголосимо, життя цією кваліфікацією не завершується, а виграти перше місце в групі – справа не тільки престижу, а й майбутнього місця в другому чи третьому кошику під час жеребкування фінальної частини ЧЄ-2022.

1. Хорватія – 2 гри, 6 очок, м’ячі 8:2
2. Україна – 1 гра, 3 очки, 10:3
3. Данія – 1 гра, 0 очок, 1:4
4. Албанія – 2 гри, 0 очок, 4:14

Всі шляхи ведуть до Лодзі

Якщо в групі 1 епідеміологія вплинула на розклад матчів незначним чином, то в групі 8 як все пішло шкереберть з самого початку, так все і продовжується. Нагадаємо, що в цій групі так і залишилися незіграними два матчі між збірними Чехії та Норвегії, і останній були зараховані дві поразки. В березні норвежці нарешті вступають до гри, і їм двічі належить зіграти зі збірною Польщі. За рішенням УЄФА обидва матчі пройдуть в Лодзі, але це ще далеко не всі зміни в цій групі. «Атлас-Арена» стане місцем проведення не тільки двох матчів Польщі та Норвегії, а на ній в ці ж дні зіграють… і збірні Португалії та Чехії, ще дві команди групи 8. 26 лютого відбулися надзвичайно інтенсивні перемовини керівництва Чеської федерації футболу з урядовими органами Чехії, Португалії та УЄФА. Їх підсумком стала домовленість про те, що і обидві гри між збірними Чехії та Португалії відбудуться також в Лодзі. Раніше вони планувалися на 5 та 10 березня, але остаточні дати цих двох матчів – 6 та 9 березня.

Щодо турнірної ситуації в групі 8, то якщо поляки мріють про поїздку до Нідерландів, вони зобов’язані взяти 6 очок у Норвегії, і тоді при будь-якому підсумку двох ігор Чехії та Португалії турнірна ситуація перед квітневими поєдинками буде вкрай заплутаною.

1. Чехія – 2 гри, 6 очок, м’ячі 10:0
2. Португалія – 2 гри, 4 очка, 5:2
3. Польща – 2 гри, 1 очко, 2:5
4. Норвегія – 2 гри, 0 очок, 0:10

Стати на заваді фавориту – інший варіант для Франції відсутній

Хоча до завершення всієї відбіркової кампанії до Євро-2022 ще більше місяця, але саме в це вікно УЄФА можуть визначиться кілька збірних, які забронюють собі квитки до Нідерландів. І чи не першою це в групі 2 може зробити збірна Росії. У підопічних Сергія Скоровича в календарі дві гри зі збірною Франції, і їх віце-чемпіонам світу виграти цілком до снаги. Враховуючи значний прогрес французів в останні роки, ніхто не каже, що це буде зробити дуже просто, але клас російської збірної загальновідомий, що вона вже довела в іграх з Вірменією та Грузією, здобувши дві перемоги з загальним рахунком 10:0.

Поразки Франції були б дуже доречними для грузинів та вірмен, які двічі зіграють між собою. На перший погляд між цими двома збірними суттєва різниця в європейському рейтингу (Грузія – 22-га, Вірменія – 37-ма), проте вірменська збірна, дуже потужно зігравши з Францією, довела, що їй по силах втрутитися в розподіл путівок на Євро. Якщо комусь в протистоянні Грузії та Вірменії вдасться в двох іграх здобути максимальний результат, той одразу стане головним претендентом на друге місце в групі (перше все ж таки апріорі віддаємо Росії).

1. Росія – 2 гри, 6 очок, м’ячі 10:0
2. Франція – 2 гри, 2 очка, 8:8
3. Грузія – 2 гри, 1 очко, 4:8
4. Вірменія – 2 гри, 1 очко, 4:10

Фаворити засиділися на старті, тож, боснійці, тремтіть

Аналогічна з групою 2 після двох турів турнірна ситуація склалася і в групі 4. В ній також є одна збірна, в якої 6 очок і відрив від решти трьох конкурентів. А головна несподіванка, що це не збірна Сербії або Румунії, що можна було б очікувати з їхнім високим рейтингом. Лідерство сенсаційно захопила збірна Боснії та Герцеговини, але віддавати їй пальму першості, як у випадку з Росією, поспішати не варто.

На боснійців очікує серйозне випробування у вигляді двох матчів з Румунією, і тільки після них можна буде говорити, чи насправді вони готові стати частиною європейської футзальної еліти. В той же час розлючена не кращим стартом збірна Сербії зробить все, що витиснути максимум в іграх з Північною Македонією.

Якщо в поточній турнірній таблиці додати по 6 очок Румунії та Сербії, можна тільки уявити, наскільки цікаво буде в цій групі в квітні, коли будуть грати заключні матчі кваліфікації на Євро.

1. Боснія та Герцеговина – 2 гри, 6 очок, 6:3
2. Румунія – 2 гри, 2 очка, м’ячі 4:4
3. Північна Македонія – 2 гри, 1 очко, 3:4
4. Сербія – 2 гри, 1 очко, 4:6

Чи живий словацький пацієнт, чи навпаки

Давній знайомий автора цих рядків, громадянин Словаччини, який дуже добре обізнаний зі станом справ в футзалі в цій країні, перед відбірковим турніром на питання, як він оцінює шанси своєї збірної, з сумом написав: «Футзал в Словаччині вмирає». Відверто кажучи, в це не одразу повірилося, адже в лавах збірної Словаччини грає справжня зірка європейського футзалу Томаш Драховські. Але після двох турів в групі 3 схоже на те, що мій словацький товариш таки має рацію, і одному феноменальному Драховському все ж таки важко тягнути збірну, в якій хіба що ще два-три гравця можна вважати футзалістами європейського рівня.

В першому турі Словаччина прикрим чином не втримала нічию в Азербайджані, а вже за кілька днів на своєму паркеті була близькою до катастрофи в грі з Молдовою. Словаки програвали 2:4, і тільки гол Драховського на 39-й хвилині допоміг їм уникнути поразки. Схоже на те, що справи в словацькому футзалі дійсно кепські, і щоб спростувати це, у Томаша Драховського та його партнерів по збірній в березні буде дві гри з Грецією. Якщо в них не буде здобуто 6 очок, то Словаччині після цього кваліфікаційного циклу Нідерландів, скоріш за все, не побачити.

В той же час, Молдова, яка зараз в групі друга, в двох матчах з Азербайджаном буде намагатися доводити, що її місце в Європі не на футзальному узбіччі.

1. Азербайджан – 2 гри, 6 очок, м’ячі 7:1
2. Молдова – 2 гри, 4 очка, 7:5
3. Словаччина – 2 гри, 1 очко, 5:8
4. Греція – 2 гри, 0 очок, 1:6

Італія в кваліфікації – поки що політ нормально

Один в один з групою 3 турнірна таблиця після двох турів і в групі 7. В останні роки всі головні події в футзалі відбуваються без збірної Італії, а вона, згадаємо, дворазовий чемпіон Європи і тричі була в призерах на футзальних Мундіалях. Чемпіонат Європи в Нідерландах – це шанс для італійців, щоб повернутися на футзальний Олімп, і поки для підопічних Массіміліано Беларте все йшло за планом. Новий план для футзальної «скуадри адзури» на найближчі дві гри – це 6 очок з Фінляндією (в гостях) та з Бельгією (вдома). Якщо він буде виконаний, путівка на Євро нікуди від італійців не подінеться.

Хто ж буде другим? Попри те, що у Бельгії зараз перевага в три очки над Фінляндією, шанси обох збірних, як і раніше, варто вважати рівними. Принаймні перед їхніми двома березневими матчами, один з яких у кожного буде з Італією.

1. Італія – 2 гри, 6 очок, м’ячі 10:4
2. Бельгія – 2 гри, 4 очка, 9:5
3. Фінляндія – 2 гри, 1 очко, 7:10
4. Чорногорія – 2 гри, 0 очок, 2:9

Напередодні розмежування

В групі 5 свого часу була не зіграна гра Ізраїль – Казахстан, і зараз вже УЄФА визначила, що вона перенесена на квітень, коли ізраїльтяни приїдуть до Казахстану. Поки ж турнірна таблиця в цій групі через те, що казахи зіграли лише одну гру, може дещо ввести в оману тим, що в трьох збірних рівна кількість очок. Нема сумнівів, що розмежування почнеться вже найближчими днями, в які у Білорусі дві дуже складних гри з Казахстаном, і які не є, як то кажуть, «очковими».

В той же час, як раз «очкові» ігри у Угорщини, яка двічі зіграє з Ізраїлем, в яких наші географічні сусіди іншого завдання, ніж 6 очок, ставити не будуть. Цікаво, що друга гра між Ізраїлем та Угорщиною поки що значиться такою, що має гратися в Ізраїлі, але ситуація з в’їздом до цієї країни залишається складною, тому не можна виключати в цій парі зміни місця проведення гри.

1. Казахстан – 1 гра, 3 очки, м’ячі 5:0
2. Угорщина – 2 гри, 3 очки, 2:6
3. Білорусь – 2 гри, 3 очки, 4:2
4. Ізраїль – 1 гра, 0 очок, 0:3

Повертається справжня Іспанія

І, нарешті, найбільш прогнозована група з усіх восьми – це група 6. В ній зацікавленість викликає гра між збірними Словенії та Іспанії. Місяць тому словенці не змогли чинити опір умовній Іспанії-півтора, а 6-го березня їм доведеться протистояти самому бойовому складу багаторазових чемпіонів Європи. Лідери збірної Іспанії вже оговталися від коронавірусу, як і головний тренер збірної Феде Відаль.

Ситуація тут доволі проста: в разі перемоги над Словенією збірна Іспанії де-факто стане учасником фінальної частини ЧЄ-2022, а після очікуваної перемоги над Латвією – і де-юре.

1. Іспанія – 2 гри, 6 очок, м’ячі 10:1
2. Словенія – 3 гри, 6 очок, 14:4
3. Латвія – 2 гри, 0 очок, 0:8
4. Швейцарія – 1 гра, 0 очок, 1:12

На завершення для зручності вболівальників футзалу наводимо календар всіх матчів, які мають бути зіграні в це вікно УЄФА (час початку ігор – київський)

2 березня
15.30. Казахстан – Білорусь

3 березня
14.30. Угорщина – Ізраїль
20.00. Албанія – Данія
20.30. Хорватія – Україна

4 березня
14.00. Данія – Албанія (гра відбудеться в Албанії)
17.00. Азербайджан – Молдова
18.30. Словаччина – Греція
19.00. Чорногорія – Бельгія
20.00. Румунія – Боснія та Герцеговина

5 березня
14.50. Норвегія – Польща (гра відбудеться в Польщі)
16.15. Грузія – Вірменія
18.30. Фінляндія – Італія
19.00. Сербія – Північна Македонія
20.00. Швейцарія – Латвія
22.05. Франція – Росія

6 березня
20.00. Португалія – Чехія (гра відбудеться в Польщі)
21.30. Словенія – Іспанія

7 березня
18.00. Греція – Словаччина
19.00. Україна – Хорватія

8 березня
18.10. Фінляндія – Чорногорія
18.30. Білорусь – Казахстан
18.30. Польща – Норвегія

9 березня
16.00. Чехія – Португалія (гра відбудеться в Польщі)
16.00. Росія – Франція
18.00. Швейцарія – Словенія
18.00. Латвія – Іспанія
18.30. Молдова – Азербайджан
20.00. Північна Македонія – Сербія
20.00. Італія – Бельгія

10 березня
15.00. Вірменія – Грузія
19.00. Боснія та Герцеговина – Румунія
19.00. Ізраїль – Угорщина

Анатолій Подвойський, прес-служба СК «Сокіл»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ