Кваліфікація на Євро-2022: 15 фіналістів відомі, в листопаді чекаємо на ще одного

0
1797

За всіма канонами детективного жанру розвивалися події в квітневому вікні УЄФА, протягом якого були зіграні 34 матчі кваліфікації до чемпіонату Європи, фінальна частина якого 19 січня-6 лютого 2022 року пройде в нідерландських містах Амстердамі та Гронінгені. Чим ближче було до завершення кваліфікації, тим вболівальникам футзалу було цікавіше, в деяких групах інтрига була неймовірною, і все вирішував один забитий чи пропущений м’яч. Втім, коли вже завіса в кваліфікаційній виставі опущена, можна говорити про фактично 15 команд, які будуть сперечатися за звання найкращої футзальної збірної Старого світу.

Чому використане застереження «фактично», тому що збірній Україні ще треба дочекатися офіційного рішення щодо скасованого матчу Україна – Албанія. Воно майже 100-відсотково буде про те, щоб присудити Україні перемогу 5:0, і лише після того нашу збірну можна буде вважати фіналістом Євро не тільки де-факто, а і де-юре. Ще ж 14 збірних вже зараз можуть складати плани для того, щоб якнайкраще підготуватися до чемпіонату Європи – це збірні Нідерландів, Азербайджану, Хорватії, Італії, Росії, Іспанії, Боснії та Герцеговини, Казахстану, Португалії, Грузії, Словаччини, Словенії, Фінляндії та Польщі.

Шістнадцятий учасник ЧЄ-2022 визначиться в іграх плей-офф Сербія – Білорусь 14-17 листопада. Перша гра відбудеться в Сербії, оскільки в груповому турнірі збірна цієї країни показала гірший результат, ніж збірна Білорусі.

Рейтинг, як критерій істини

Трошки вище було про напругу та інтригу у відбіркових матчах, так от саме це і було відсутнім в групі 1, турнір в якій виявився найнуднішим серед всіх восьми груп. Ще до старту будь-кому при здоровому глузді було очевидним, що з цієї групи путівки на Євро отримають Хорватія та Україна, які навіть при самих неймовірних обставинах менше 12-ти очок не наберуть. Так воно в підсумку і сталося, ну, а найбільш неприємне те, що збірна України не змогла скласти гідної конкуренції Хорватії, що, до речі, знайшло своє відображення на рейтингу цих двох команд. Якщо на момент жеребкування групового етапу кваліфікації чемпіонату Європи Хорватія була в рейтингу сьомою, а Україна дев’ятою, то після завершення кваліфікації Хорватія піднялася на п’яте місце в Європі, а Україна опустилася на одинадцяте. Коментарі, як-то кажуть, зайві.

7 квітня
Данія – Україна – 2:6 (гра проходила в Запоріжжі)
Албанія – Хорватія – 0:3

8 квітня
Україна – Данія – 8:2

11 квітня
Хорватія – Данія – 7:0
Україна – Албанія (гра скасована)

1. Хорватія – 6 ігор, 18 очок, м’ячі 28:6
2. Україна – 5 ігор, 9 очок, 28:17
3. Данія – 6 ігор, 3 очки, 10:29
4. Албанія – 5 ігор, 3 очки, 8:22

Бразильський легіон Грузію не підвів

Доля другого місця в групі 2 вирішилася в Тбілісі, після того як Грузія перемогла Францію. Ця гра була показовою в тому аспекті, що її витягнули численні натуралізовані бразильці, які грають за збірну Грузії. Саме в цій грі їх було як ніколи багато – аж сім! Приїхав навіть Фумаса, які залучався далеко не на всі відбіркові матчі, а приїхати не зміг лише травмований Сімі Сайотті. Корінні грузини в цій грі виходили на лічені хвилини, а от в заключній грі проти Росії, яка не мала турнірного значення, було навпаки. Тренерський штаб збірної Грузії вже міг собі таке дозволити, але це навряд чи змінить щось глобально: в Нідерландах варто очікувати такий склад грузинської команди, в якому, щоб перерахувати корінних грузинів, вистачить пальців на одній руці.

Варто сказати кілька слів і про збірну Франції. В ній вочевидь було два слабких місця – це воротарська ланка та головний тренер, який так і не зміг навчити своїх гравців дисциплінованій грі в захисті. Після того яскравого та багатообіцяючого враження, яке справила Франція на ЧЄ-2018, ця команда пролетіла повз двох значних футзальних форумів – ЧС-2020 та ЧЄ-2022. Наступний для французів турнір – це кваліфікація на ЧС-2024, і в якому вигляді Франція буде в той час, це велике питання.

9 квітня
Вірменія – Росія – 2:5
Грузія – Франція – 3:2

12 квітня
Росія – Грузія – 3:0

14 квітня
Франція – Вірменія – 5:1

1. Росія – 6 ігор, 18 очок, м’ячі 26:5
2. Грузія – 6 ігор, 10 очок, 15:15
3. Франція – 6 ігор, 5 очок, 18:20
4. Вірменія – 6 ігор, 1 очко, 9:28

«Футзал в Словаччині ще дихає»

В розповіді про події в групі 3 варто повернутися до нашого самого першого анонсу всієї кваліфікації чемпіонату Європи, коли було посилання на одного старого знайомого автора цих рядків в Словаччині, який з сумом казав про те, що футзал в Словаччині вмирає. В квітні лідери збірної Словаччини Томаш Драховські, Габріель Рік, Мартін Доша робили все, щоб це спростувати. Словаки були дуже близькими до того, щоб завдати поразки Азербайджану, але головне – були дуже переконливими в грі проти Молдови, протягом якої не було жодних сумнівів, хто ж сильніший.

Тільки-но Словаччина здобула путівку на Євро, тому ж самому словацькому знайомому було озвучене питання щодо стану словацького футзалу, на що була відповідь: «Футзал в Словаччині ще дихає». Це вже непогано, можна хіба що побажати, щоб перша участь Словаччини на Євро не була останньою, а стала імпульсом для гідного розвитку футзалу в цій країні.

8 квітня
Словаччина – Азербайджан – 1:1

9 квітня
Греція – Молдова – 3:3

13 квітня
Молдова – Словаччина – 0:4

14 квітня
Азербайджан – Греція – 4:0

1. Азербайджан – 6 ігор, 16 очок, м’ячі 22:6
2. Словаччина – 6 ігор, 11 очок, 21:9
3. Молдова – 6 ігор, 5 очок, 14:22
4. Греція – 6 ігор, 1 очко, 4:24

Сербія на зубах вповзла в плей-офф

Так склалося, що з чотирьох квітневих матчів в групі 4 три мали безпосередній вплив на визначення команди, яка фінішує другою. Сербія ще в домашній грі проти Румунії мала все вирішувати на свою користь, але і в третій домашній грі не змогла здобути перемогу. Тож перед заключними іграми навіть Румунія з трьома очками зберігала шанси на те, що стати другою, але для цього їй не достатньо було перемогти Північну Македонію – потрібно було, щоб Сербія програла в гостях Боснії та Герцеговині.

Румуни дуже легко впоралися зі своїм завданням, розірвавши на шмаття північних македонців. В той же час в Боснії все розвивалося драматично. Варто було господарям відкрити рахунок, як серби протягом двох хвилин відповіли трьома забитими м’ячами. Весь другий тайм боснійці на своєму м’ячі грали «5 на 4», і догралися до того, що був вилучений їхній воротар Емір Мілановіч. Замість нього вийшов другий воротар Станіслав Галіч, але й він на 38-й хвилині наразився на червону картку. Боснійці залишилися взагалі без воротарів, тому в рамку вийшов у воротарській футболці Маріо Аладжич. Гравці збірної Сербії вирішили вже не ризикувати і особливо не прагнули засмутити голом польового гравця. В підсумку перемога Сербії 3:1, яка зробила цю команду учасником листопадових матчів плей-офф, де їхнім суперником буде Білорусь.

8 квітня
Північна Македонія – Боснія та Герцеговина – 2:3

9 квітня
Сербія – Румунія – 4:4

14 квітня
Боснія та Герцеговина – Сербія – 1:3
Румунія – Північна Македонія – 9:1

1. Боснія та Герцеговина – 6 ігор, 15 очок, м’ячі 18:10
2. Сербія – 6 ігор, 9 очок, 18:13
3. Румунія – 6 ігор, 6 очок, 19:17
4. Північна Македонія – 6 ігор, 2 очки, 8:23

Білорусь друга, але до Нідерландів у неї ще дуже важкий шлях

З п’яти квітневих матчів, які відбулися в квітні в групі 5, головний та й єдиний інтерес був до гри в Мінську між Білоруссю та Угорщиною. Нічия в ній виводила на друге місце Угорщину, в той час як господарям треба було лише перемагати. От і грали по рахунку обидві команди. За рахунку 2:2 дива в своїх воротах творив голкіпер Угорщини Марселл Олостіч, але врятувати свою команду від голу після вбивчого удару Володимира Жигалка йому було не по силах. Цей гол все і вирішив: угорці намагалися щось змінити за рахунок гри з п’ятим, але пропустили ще двічі у порожні ворота.

Набравши дев’ять очок, збірна Білорусі майже добу перебувала у тривожному стані. Справа в тому, що її подальша доля залежала виключно від результату гри в групі 8 Польща – Чехія. Якщо б в ній був зафіксований будь-який нічийний результат, то Білорусь ставала б учасником фінальної частини Євро. А от якщо б хтось з пари Польща – Чехія переміг, то Білорусь потрапляла в стикові ігри плей-офф. Як це часто буває, в подібних випадках ніхто подарунків не робить, от і білоруси залишилися без нього: Польща виграла, 14-17 листопада Білорусі, щоб вибороти путівку до Нідерландів, доведеться двічі зіграти з Сербією, і фаворит в цьому протистоянні саме сербська команда.

6 квітня
Білорусь – Ізраїль – 14:0
Угорщина – Казахстан – 1:6

9 квітня
Ізраїль – Казахстан – 1:4 (гра відбулася в Казахстані)

11 квітня
Казахстан – Ізраїль – 4:0

13 квітня
Білорусь – Угорщина – 5:2

1. Казахстан – 6 ігор, 18 очок, м’ячі 30:5
2. Білорусь – 6 ігор, 9 очок, 26:15
3. Угорщина – 6 ігор, 6 очок, 12:25
4. Ізраїль – 6 ігор, 3 очки, 9:32

Легенди словенського футзалу ще в грі

Чудова генерація словенських футзалістів, яка протягом останнього десятиріччя здобула солідне європейське реноме, все ж таки отримала можливість гідно завершити свою міжнародну кар’єру. Мова про таких гравців, як Чуєц, Осредкар, Фетіч, Фідершек – їхнього досвіду та майстерності ще вистачило на те, щоб в групі 6 позбавити Євро збірну Латвії, але в Нідерландах, коли всі вони подорослішають ще на рік, розраховувати на щось вагоме буде дуже важко.

На відміну від постійного фаворита будь-якого турніру – збірної Іспанії. В футзальній «фурії росі» дійсно є гідний резерв. Нагадаємо, що перед першої грою зі Словенію майже весь основний склад та тренери захворіли на ковід, проте ті, хто був терміново викликаний їм на зміну, виграли важливий матч. Без кількох провідних виконавців збірна Іспанії грала і в квітні, але такого суперника, як Швейцарія, іспанці обіграють навіть третім чи четвертим складом. Зазначимо, що 46 забитих м’ячів та всього три пропущених – це абсолютно найкращі показники серед всіх збірних, які прагнули здобути путівки на Євро.

8 квітня
Латвія – Швейцарія – 4:1

10 квітня
Швейцарія – Іспанія – 0:8 (гра відбулася в Іспанії)

12 квітня
Словенія – Латвія – 5:3
Іспанія – Швейцарія – 14:0

1. Іспанія – 6 ігор, 18 очок, м’ячі 46:3

2. Словенія – 6 ігор, 12 очок, 31:10
3. Латвія – 6 ігор, 6 очок, 12:28
4. Швейцарія – 6 ігор, 0 очок, 5:53

Дорогу здолає той, хто йде, і Фінляндія її здолала

Є такий чудовий вираз: «Дорогу здолає той, хто йде», і саме він найбільш доречний до виступу збірної Фінляндії в групі 7 кваліфікації чемпіонату Європи. Тут варто пригадати, що ця команда, яка ще зовсім нещодавно вважалася нефутзальною, в грудні минулого року зупинилися в кроці від того, щоб пробитися на чемпіонат світу, але в плей-офф в рівній боротьбі поступилася Сербії. Пройшло всього кілька місяців як головний тренер фінів, відомий фахівець Міко Мартіч, зробив належні висновки, збірна Фінляндія переписала свою історію і вперше зіграє на великому футзальному форумі. Цьому навіть не завалило те, що Фінляндія двічі поступилася Італії. Ставка була зроблена на те, щоб не втрачати очки в матчах з прямими конкурентами. В самій першій грі була нічия з Бельгією, решту три фіни виграли, в тому числі і обидві в квітні, заслужено здобувши місце серед кращих футзальних збірних європейського континенту.

8 квітня
Бельгія – Італія – 5:4

9 квітня
Чорногорія – Фінляндія – 1:2

13 квітня
Фінляндія – Бельгія – 3:2
Італія – Чорногорія – 2:0

1. Італія – 6 ігор, 15 очок, м’ячі 24:12
2. Фінляндія – 6 ігор, 10 очок, 20:18
3. Бельгія – 6 ігор, 7 очок, 20:20
4. Чорногорія – 6 ігор, 3 очки, 8:22

Футзальне божевілля на користь Польщі

Два квітневих матчі між збірними Польщі та Чехії стали справжньою прикрасою відбіркового турніру в групі 8. Величезна напруга була перед першою грою, але вона завершилася внічию, і все відклалося до другого поєдинку. В ньому після першого тайму був той самий результат, який був зафіксований в першій грі, і ці 3:3 вже влаштовували Чехію, яка при однаковій різниці забитих та пропущених м’ячів «+1» забила на один м’яч більше.

По перерві божевілля розпочалося з 25-ї хвилини. Варто було чехам забити четвертий гол, як за якусь хвилину поляки 3:4 перетворили на 5:4. Ці цифри на табло протрималися десять хвилин, поки Польща з пенальті не забила шостий м’яч, а через хвилину і сьомий. До фінальної сирени суперники встигли обмінятися забитими м’ячами, і Польща святкувала перемогу 8:5, яка дозволить їй втретє зіграти в фінальній частині чемпіонату Європи. Чехія ж не змогла кваліфікуватися на Євро вдруге поспіль, втім, як відомо, в вересні цього року зіграє на чемпіонаті світу.

9 квітня
Чехія – Польща – 3:3

12 квітня
Норвегія – Португалія – 1:7 (гра відбулася в Португалії)

14 квітня
Польща – Чехія – 8:5
Португалія – Норвегія – 4:0

1. Португалія – 6 ігор, 14 очок, м’ячі 24:7
2. Польща – 6 ігор, 11 очок, 20:14

3. Чехія – 6 ігор, 8 очок, 22:19
4. Норвегія – 6 ігор, 0 очок, 2:28

Жеребкування фінальної частини ЧЄ-2022 відбудеться наприкінці 2021 року. 16 команд будуть розбиті на чотири групи по чотири команди. Господарі, збірна Нідерландів, отримає призначення на позицію А1, тоді як інші команди будуть посіяні відповідно до нового рейтингу коефіцієнтів національних футзальних збірних, сформованого після завершення ігор плей-офф у листопаді 2021 року.

Анатолій Подвойський, прес-служба СК «Сокіл»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ