Пропущена гра з 13-го туру та повний 23-й тур були зіграні в футзальній Екстра-лізі в період з 28 лютого по 4 березня, і ці шість матчів не внесли жодних змін в розташування команд в турнірній таблиці. Покращити своє становище могли «Сокіл», «Кардинал-Рівне», МСК «Харків», але жодна з цих команд не досягла такого результату, який дозволив би їй зробити в турнірній таблиці крок вгору.
Гра третього кола між «SkyUp Futsal» та «ХІТом», яка була в 22-му турі, дала можливість говорити про те, що «авіатори» вже дуже близькі до того, щоб відібрати очки у чемпіонів України. Такими вони залишалися і в грі другого кола, яка була не зіграна свого часу в грудні минулого року. До середини другого тайму рахунок для команди Тараса Шпички ще цілком був робочим 2:3, але до фінальної сирени він перетворився на розгромну поразку 2:7.
Тур на номером 23 відкрили «Сокіл» та «Енергія», які дуже поважно поставилися один до одного, настільки, що нулі на табло після першого тайму не дивували. Дещо пожвавив гру Валерій Легчанов, коли вирішив з середини другого тайму грати з п’ятим, от тоді і пішли в грі голи. Спочатку «Сокіл» доволі швидко забив два м’ячі, але в заключні п’ять хвилин «Енергія» двічі використала свою штучну більшість і уникнула поразки – 2:2.
В суботу за календарем було дві гри, і в першій з них «Рятувальник» на майданчику київського ЦСК ЗСУ «приймав» «Aurora Team». Перший тайм підопічні Ігоря Салівона провели дуже сконцентровано: і в атаку бігли швидко, і в захисті встигали перекривати всі зони. Тому могли після 20-ти хвилин гри розраховувати на більшу перевагу, ніж вони мали в один м’яч. По перерві важливо було протримати відрив ще якийсь час, але «Aurora Team» дуже швидко відігралася. Чим ближче було до фінальної сирени, тим більше «рятувальники» просідали в захисті, і все ж таки пропустили другий м’яч, який і став в грі переможним, а під завісу гри команда Євгена Задорожного забила ще двічі – 1:4.
Київський «ХІТ» поїхав до Львова, маючи всього два дні на підготовку до гри з «in.IT». Команда сподівалася, що це не завадить здобути легку перемогу? Хтозна, але «айтішникам» вже давно немає чого втрачати, тому можна грати і отримувати задоволення. В тому числі, і от забитих голів у ворота «ХІТа». Їх львів’яни забили три, але цього виявилося трохи замало, щоб здобути хоча б один заліковий бал. Кияни таки вивезли зі Львова три очки, втім, про цю гру ще буде і в окремій номінації, і навіть цілий бонус про те, що в ній було скандального.
В неділю відбулася одна гра, і все, що про неї можна сказати, що вона була. Підопічні Станіслава Гончаренка так і не змогли подолати в собі пієтет перед «Ураганом», і втретє фактично покірно дозволили робити з собою все, що франківцям бажалося. В підсумку 1:8, і МСК «Харків» став другою після «SkyUp Futsal» командою, яку «Ураган» розгромив у всіх трьох іграх. І якщо «авіатори» в них мали 1:18, то харків’яни ще гірше – 2:22. Все йде до того, що МСК «Харків» та «Ураган» перетнуться в чвертьфіналі плей-офф, і якщо і дійсно так буде, то команда Станіслава Гончаренка просто зобов’язана показати, як зараз дуже часто кажуть, що в неї є яйця, щоб плей-офф для їхнього суперника не перетворився на чергову розвагу.
Закрили програму туру вже в понеділок «SkyUp Futsal» та «Кардинал-Рівне». Господарі одразу продемонстрували свої переможні амбіції, коли Бруно Сантос був наполегливим в боротьбі з суперником і відкрив рахунок. Надалі «авіатори» помітно переважали рівнян, але до перерви забили лише один раз. В другому таймі «Кардинал-Рівне» один м’яч відіграв, нібито створив інтригу, але вона була настільки хитка, що третій, а потім четвертий м’яч «SkyUp Futsal» привели гру до закономірного результату 4:1.
Шість ігор увійшли до цього допису, і в них було достатньо цікавого, щоб визначитися з нашою традиційною десяткою фішок, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників. Буде ще й бонус, тема якого виглядає безпрецедентною і з присмаком скандалу.
Гра туру. «in.IT» – «ХІТ»
Відверто, гра у Львові між «in.IT» та «ХІТом» навіть і близько не розглядалася автором цих рядків серед можливих лауреатів в номінації на «гру туру» на початку минулого тижня. Адже було третє в сезоні дербі між «SkyUp Futsal» та «ХІТом», була гра між «Соколом» та «Енергією», які між собою борються за четверте-п’яте місця. Навіть гра між «SkyUp Futsal» та «Кардиналом-Рівне» обіцяла бути інтригуючою. Але добре, коли життя вносить свої корективи, що і відбулося в грі між командами, які займають в турнірній таблиці протилежно симетричні місця.
Так, гра першого кола між командами Андрія Федюка та Олега Лук’яненка, коли чемпіони України неймовірним та дивним чином «відскочили» на останній хвилині, ні в кого не стерлася з пам’яті. Але не було думок, що снаряд може потрапити в одну вирву двічі, тим більше, що «ХІТ» доволі швидко відкрив рахунок. Втім, «айтішникам» втрачати не було чого, вони грали спокійно і достатньо легко відігралися. Гості сприйняли це за випадковість, в чому їх переконав другий гол. Втім, було очевидно, що львів’яни непогано підготувалися до гри суперника з підключеннями воротаря, і варто Олександру Кравцю було засидітися в середині майданчика, яка Віталій Рябоконь його за це покарав ефектним ударом за комірець. Тут треба сказати, що воротар «ХІТа» висновків не зробив, і в другому тайму йому за комірець м’яч відправив вже юний воротар «in.IT» Віталій Явний.
Так рахунок став 3:4, і хоча у «ХІТа» у воротах з’явився Олександр Сухов, гра киян втратила свою системність, і їхні моменти були такими, що більше виникали через помилочки господарів. Віталій Явний грав надійно, і це тримало інтригу не те що до останньої хвилини, а навіть до заключних секунд. В підсумку «ХІТ» вдруге у Львові натужно переграв «іn.IT», але якби «айтішники» взяли б одне очко в цій грі, ніхто не мав би права казати, що воно було незаслуженим.
Ще дві сотні туру. У «Рятувальника» та «ХІТа»
Варто було два тижні тому в попередньому дописі про матчі 22-го туру зачепити тему того, що в турнірній таблиці з’явилося перше тризначне число – «Ураган» забив 100 голів, як в 23-му турі ця тема знайшла продовження, при чому, в подвійному екземплярі. І це відбулося в обох суботніх іграх.
Спочатку за лічені секунди до сирени гравець «Aurora Team» Олександр Школьний ефектно відправив у ворота «Рятувальника» четвертий м’яч, той самий, який в цьому дописі визнаний «голом туру». Цей м’яч став ювілейним, сотим, пропущеним командою з Сумщини в поточному сезоні. За часом пройшло дві години, як на 14-й хвилині гри «in.IT» – «ХІТ» м’яч після удару Олександра Педяша від спини Олега Мурина залетів у ворота «айтішників». Таким чином столична команда досягла відмітки в 100 забитих м’ячів, а вже за п’ять хвилин «ХІТ» перейшов на другу сотню, коли Євгеній Жук забив четвертий гол для своєї команди, і, як з’ясувалося згодом, переможний.
Таким от чином в повному обсязі збулося передбачення, яке було в попередньому дописі. Дозволимо його собі процитувати: «90 забитих м’ячів в активі «ХІТа», і за два-три тури команда Олега Лук’яненка цілком спроможна підкорити сотню. Але швидше «ХІТа» сотню можуть перетнути гравці «Рятувальника», які пропустили 96 голів». По-перше, «ХІТу» знадобилося дві гри, а «Рятувальник» зі своєї сотнею пропущених м’ячів випередив «ХІТ». Дрібниця, але приємно.
Що з сотнями на горизонті? Після восьми м’ячів від «Урагану» МСК «Харків» суттєво наблизився до ста пропущених. Коли їх очікувати, припустимо, що точно не в найближчому турі, адже суперником харків’ян буде «Рятувальник», не схильний до захмарної результативності. Вісім голів до ста залишається «in.IT», в нього в березні ще три гри, і припустимо, що до квітня команда Андрія Федюка цього рубежу досягне.
Розгроми турів. В Києві та Сумах
Дуже сумно це визнавати, але теза про те, наскільки різні за силою команди зібрані зараз в Екстра-лізі, знаходить підтвердження з туру в тур. Один чи два матчі в турі, коли фіксуються розгромні перемоги, це вже стало нормою, і 23-й тур з його результатами органічно вписується в систему. І добре б було, якби розгроми були в іграх за участю «Рятувальника» чи «in.IT», які на плей-офф не претендують, так в 23-турі та в пропущеній грі 13-го туру перемоги з різницею в п’ять та більше м’ячів фіксувалися в іграх між командами, які в плей-офф грати будуть і, не можна виключати, що і між собою. Хоча, звісно, що кінцевий рахунок не завжди є відображенням перебігу подій на майданчику.
Наприклад, гра «SkyUp Futsal» та «ХІТа» з 13-го туру. Ще до середини другого тайму рахунок був 2:3, і не скажеш, що він був по грі – «авіатори» гольових моментів створили не менше свого суперника. Але з командою Тараса Шпички вже не вперше, коли вона пропускає кілька м’ячів за короткий проміжок часу. Так і з «ХІТом»: два пропущених голи за дві хвилини, а потім ще два, і на виході маємо розгром.
Інша річ гра в Сумах, де ніякої боротьби між МСК «Харків» та «Ураганом» не вийшло, і потенційний розгром проглядався вже після першого тайму. В третьому колі харків’яни за п’ять матчів втретє пропустили вісім м’ячів, та й загалом, це третє коло для команди Станіслава Гончаренка є жахливим – п’ять поразок з різницею 3:30.
Після 1:8 від «Урагану» МСК «Харків» вийшов в такі собі сумні лідери за кількістю поразок з великим рахунком – шість. В свою чергу, «Ураган» в Сумах здобув свою дев’яту розгромну перемогу. Загалом в сезоні таких перемог зафіксовано 23, і це в 106 зіграних матчах, відповідно їхній відсоток складає 21,7%.
Дебют турів. Даніїл Заносій
Регулярний чемпіонат вже наближається до свого завершення, а головні тренери команд Екстра-ліги примудряються знайти серед своїх гравців таких, які є в заявці, але ще не виходили на майданчик. При чому, не тільки цього сезону, а взагалі, тобто, для таких гравців безпосередня участь в грі стала би дебютом на рівні Екстра-ліги.
На 38-й хвилині, коли рахунок для «авіаторів» в грі проти «ХІТа» вже став безнадійним – 2:7, Тарас Шпичка випустив на майданчик голкіпера Даніїла Заносія, який за ті дві хвилини, що залишалися до фінальної сирени, зберіг свої ворота «сухими». Даніїл Заносій до свого дебюту кілька разів вже потрапляв до заявки «авіаторів», але на майданчик 28 лютого вийшов вперше.
18-річний Даніїл Заносій (19 років виповниться 26 квітня) є вихованцем ФСК «Іллічівець» з Чорноморська, і за цю команду грав в змаганнях, які проводить ДЮФЛ. Сезон-21/22 Даніїл провів в ФК «Славута», а перед початком цього сезону був заявлений за «SkyUp Futsal». Після дебюту Заносія «SkyUp Futsal» став другим клубом, який протягом сезону задіював чотирьох воротарів. Перший такий клуб – це «Рятувальник», у якого цього сезону в воротах грали Богдан Паламарчук, Павло Чабанов, Олексій Нагорний і Нікіта Сітнер.
Хет-трик туру. Петро Шотурма
За лічені секунди до фінальної сирени в грі МСК «Харків» та «Урагану» гості встигли провести атаку, яку ударом в верхній ближній кут завершив Петро Шотурма. Цей гол став восьмим для франківців, а для самого Петра в грі в Сумах третім.
Хет-трик Шотурми загалом 15-й в Екстра-лізі, а Петро став тринадцятим гравцем, якому в одній грі вдалося забити тричі. Нагадаємо, що тільки два гравці, Євгеній Жук та Роман Бакум, по три м’ячі в одній грі забивали двічі. До того ж, хет-трик Шотурми для «Урагану» є п’ятим, однак, у франківців була одна гра, коли Артем Фаренюк в грі оформив покер.
Гол туру. Олександр Школьний
На заключних секундах гри, коли вже все було вирішено і майже всі присутні в спорткомплексі очікували на фінальну сирену, гравці «Aurora Team» швидко розіграли аут, Арсеній Гурєєв по височенній дузі пробив в напрямку воріт «Рятувальника», і навряд чи він думав, що з цього може вийти гольова передача. Але Олександр Школьний навіть цей винос м’яча перетворив на гол. Першим дотиком він перекинув м’яч через Дениса Зеленкевича, а другим – через воротаря Олексія Нагорного (ВІДЕО). Такі дії Олександра Школьного виявилися повною несподіванкою для «рятувальників», а сам гол з елементами жонглювання м’ячем став дуже ефектним.
Автоголи туру. Євген Смоловик, Микола Сохорук, Олег Мурин
Автоголи стали звичною справою в матчах Екстра-ліги, і вже четвертий тур поспіль не обходиться без того, щоб хтось з гравців не засмутив і сам себе, і свою команду. В шести іграх, які оглядаються в цьому дописі, тричі м’яч залітав до сітки воріт від гравця тієї команди, яка захищалася. Всі вони були доволі тривіальними, коли м’яч рикошетить або від ноги, або від іншої частини тіла, тому в деталях ці голи у власні ворота описувати немає сенсу, і тільки назвемо тих гравців, яким не пощастило – це Євген Смоловик («SkyUp Futsal») (ВІДЕО), Микола Сохорук («Сокіл») (ВІДЕО) та Олег Мурин («in.IT») (ВІДЕО).
Загальна кількість голів у власні ворота збільшилася до 25-ти, і по них дещо змінилися окремі деталі. Так, Євген Смоловик та Микола Сохорук стали другим та третім гравцями, після Сергія Топчія з МСК «Харків», які у власні ворота забивали двічі. До того ж, автогол Смоловика став шостим для «SkyUp Futsal», і «авіатори» за цим показником обігнали «ХІТ», у якого п’ять м’ячів у власні ворота. Автогол Миколи Сохорука став п’ятим, коли «Енергії» з голом допомогли її суперники, і це другий показник в Екстра-лізі. Попереду усіх тут «ХІТ», в іграх якого вісім разів фіксувалися автоголи з боку суперників киян.
Щодо автоголу Олега Мурина, то це третій випадок, коли гравці «in.IT» вражають власні ворота.
Воротарі-голеадори турів. Олександр Сухов, Віталій Явний
Результативність, якій можуть позаздрити деякі польові гравці, демонструє в чемпіонаті воротар «ХІТа» Олександр Сухов. В дербі зі «SkyUp Futsal», яке було в попередньому, 22-му турі Олександр ударом через весь майданчик вразив порожні ворота «авіаторів», а на минулому тижні ці дві київські команди зіграли втретє, і знову голкіпер «ХІТа» не змарнував нагоду збільшити свій гольовий реєстр (ВІДЕО). Після цих двох м’ячів Олександр Сухов має в активі три голи, і це стільки ж, скільки у Юрія Савенка («Ураган») та Андрія Острікова (МСК «Харків»).
Втім, і матчі 23-го туру не обійшлися без воротарського голу. Віталій Явний дуже майстерно пробив з підйому по воротам «ХІТа», в які не встиг повернутися Олександр Кравець, і м’яч влетів до сітки точнісінько під поперечину (ВІДЕО). Це дебютний гол Віталія Явного в Екстра-лізі, і він став шостим голкіпером, який вражав ворота суперника.
Загалом кількість воротарських голів зросла до 13-ти. Авторів десяти м’ячів ми назвали, а ще три голи в активі воротарів «Сокола»: два у Сергія Шевченка, один у Ярослава Кожуховського.
Сумний ювілей туру. Владислав Курило
День народження – сумне свято. Саме такі слова з відомої пісні доречні будуть до того, що сталося в грі проти «Aurora Team» з гравцем «Рятувальника» Владиславом Курилом. В день гри в нього був не просто день народження, а навіть ювілей – 2 березня виповнилося 25 років. Напевне, що у Владислава були сподівання гідно відіграти гру і принаймні спробувати зробити собі подарунок. Але життя футболіста непередбачуване, і на майданчику він провів лише сім хвилин.
На жаль, напевне сказати, що ж сталося з Владиславом по ВІДЕО, просто неможливо. Видно, що йде розвиток атаки «Рятувальника», і в цю мить лунає свисток арбітра, який побачив, що Владиславу Курилу потрібна допомога. Він її отримав, за допомогою лікаря і партнера по команді залишив майданчик і більше на ньому не з’являвся. Партнери Владислава не змогли відіграти «за того хлопця», «Рятувальник» зазнав поразки, і день народження у Курила вийшов з подвійним сумом – і травма, і поразка команди.
Жовта картка туру. Євген Ланко: дискваліфікація чи ні?
На 10-й хвилині гри в Києві проти «SkyUp Futsal» в.о. головного тренера «Кардинал-Рівне» Євген Ланко отримав жовту картку за незгоду з рішенням арбітра Ореста Дуцяка (ВІДЕО). Що ж цікавого ж цією карткою? Справа в тому, що раніше, точніше, в 16-му та 21-му турах, Євген Ланко вже отримував попередження, але ті дві картки були, коли Євген безпосередньо грав на майданчику. В грі ж зі «SkyUp Futsal» Ланко взагалі не був заявлений як гравець, а виключно як тренер.
І тут ми стикаємося в парадоксальними речами. З одного боку, гравці в Екстра-лізі автоматично пропускають гру після чотирьох жовтих карток, а от офіційні особи, в тому числі і тренери – після трьох. Так що, Євген Ланко дискваліфікований на найближчу гру в чемпіонаті? А вона у «Кардиналу-Рівне» 13 березня – це буде пропущена гра з третього туру проти «Рятувальника».
Справа в тому, що в Регламенті Екстра-ліги така ситуація конкретно не прописана, адже в своїй більшості футзальний Регламент списаний з футбольного, а в футболі якось не прийнято, щоб якийсь гравець протягом сезону поміняв статус гравця на статус тренера, і тим більше, взагалі став граючим тренером.
Цікавим буде поспостерігати за грою «Кардиналу-Рівне» 13 березня проти «Рятувальника», і чи буде в ній в якомусь статусі присутнім Євген Ланко. Але, висловимо припущення, що, скоріш за все, він має пропустити гру, і аргумент на користь цього, що свої дві жовті Євген Ланко отримав вже цього року, коли він вже перебував в статусі в.о. головного тренера «Кардиналу-Рівне».
Бонус. Казус туру. Сергій Журба в грі з «in.IT»
Те, про що мова піде в бонусі цього допису, знову про жовті картки і дискваліфікації, і має стати перевіркою для Асоціації футзалу України, чи спроможна вона працювати в правовій площині. Адже якщо з її боку не буде ніякої реакції, це просто означатиме, що планку чергового дна досягнуто. Не більше і не менше.
В пропущеній грі 13-го туру «SkyUp Futsal» – «ХІТ» гравець «ХІТа» Сергій Журба на 8-й хвилині отримав жовту картку, яка стала для нього четвертою в сезоні. Згідно Регламенту Екстра-лігі він мав пропускати наступну гру своєї команди, яка була 2 березня у Львові з «in.IT». Сергій Журба її і пропустив, але лише як гравець, втім, протягом всієї гри був присутнім на лаві запасних «ХІТа». І не просто присутнім, а активно допомагав головному тренеру «ХІТа» Олегу Лук’яненку керувати діями своїх партнерів по команді.
А тепер спробуємо розібратися, в чому ж тут «казус Журби». В Регламенті Екстра-ліги маємо Статтю 25. «Матч. Організація, учасники, заміна футболістів», в якій є такий пункт за номером 13:
Офіційні представники клубу, прізвища яких не внесено до рапорту арбітра, під час матчу не мають права перебувати у межах технічної площі та ігрового майданчика. До рапорту арбітра можуть вноситись виключно тренери команди, медичний персонал, начальник та адміністратор команди.
З цього робимо висновок, що якщо Сергій Журба був присутнім на лаві запасних, то він був внесений в протокол, і, скоріш за все, в якості тренера, оскільки в деяких попередніх іграх «ХІТа» Сергій був на лаві запасних саме в якості тренера. Якщо б він не був внесений в протокол, то це вже були б питання до арбітрів, а вони б не могли не помітити присутність Журби на лаві запасних, якби його не було в протоколі.
Далі звертаємося до «Дисциплінарних правил УАФ», в яких є Стаття 12 «Відбуття відсторонення від матчу або виконання обов’язків», в якій є Пункт 3:
Відсторонення, накладене на футболіста/тренера, стосується його як футболіста та тренера одночасно.
Тобто резюме просте – Сергій Журба не мав права приймати участь в грі ні в якій іпостасі – ані як гравець, ані як тренер.
Якими ж мають бути наслідки цього порушення з боку «ХІТа»? Напевне всі вболівальники чули про резонансну «справу Івана Калюжного», пов’язану з його участю в грі в УПЛ «Олександрія» – «Шахтар», але заявлений він за господарів не був. 4 березня КДК УАФ виніс вердикт по цьому випадку, і «Олександрії» зарахували поразку 0:3, хоча сама гра завершилася внічию 0:0.
Одразу заспокоїмо футзальну спільноту – ніяка технічна поразка «ХІТу» не загрожує. Це обумовлено Регламентом Екстра-ліги, в тій же Статті 25 «Матч. Організація, учасники, заміна футболістів» є Пункти 6 та 7:
– За внесення до рапорту арбітра прізвища відстороненого від участі в матчах або незаявленого футболіста, у разі, якщо цей футболіст безпосередньо не брав участі у матчі, до клубу застосовуються дисциплінарні санкції.
– За внесення до рапорту арбітра прізвища відстороненої від участі в матчах або незаявленого офіційного представника клубу, до клубу застосовуються дисциплінарні санкції.
Вони щодо Сергія Журби майже рівноцінні, адже безпосередньої участі в грі він не брав. А що то за «дисциплінарні санкції», які «застосовуються»? В «Дисциплінарних правилах УАФ» є Додаток 3 «ПЕРЕЛІК дисциплінарних санкцій, застосовуваних до юридичних та всіх осіб, які працюють або задіяні в асоціаціях України, за порушення норм статутних і регламентних документів», в якому в Пункті 39 «Внесення до рапорту арбітра прізвищ футболістів, тренерів, офіційних осіб клубу, які не мають права брати участь у матчі» прописане покарання у вигляді смішної суми в 500 грн.
500 грн., звісно, може легко заплатити і сам Сергій, як, до речі, і будь-який клуб, який проігнорує дискваліфікацію свого співробітника (тренера, масажиста, лікаря, адміністратора), аби він був задіяний в грі. Тут мова про інше і найголовніше. Раніше, кілька років тому, в Регламенті чемпіонатів України був такий пункт, що якщо гравець, попри дискваліфікацію, приймав участь в грі, то команді зараховувалася технічна поразка, але гравець був зобов’язаний пропустити найближчу гру. І цей пункт був цілком доречним, а в ситуації з Журбою маємо беззаперечний факт – дискваліфікація у Сергія на гру з «in.IT» була, але він її не відбув.
Найближча гра у «ХІТа» в чемпіонаті проти «Урагану», і франківський клуб має всі підстави зробити офіційний запит щодо участі Сергія Журби в грі 24-го туру у будь-якій якості. Але і без цього запиту сама Асоціація футзалу України має відреагувати, адже ще раз – дискваліфікація у Сергія на гру з «in.IT» була, але він її не відбув.
Беремо цей «казус Журби» на контроль: прийме він участь в грі проти «Урагану» чи в якості гравця, чи в якості тренера, і про нього обов’язково буде в дописі про 24-й тур Екстра-ліги.
Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ