Всього дві гри було в футзальній Екстра-лізі минулого тижня, і обидві вони – це перші матчі 1/4 фіналу плей-офф. До Хмельницького київський «ХІТ» приїхав у статусі фаворита, і в столичному клубі відповідально поставилися до гри. Кияни були в Хмельницькому не тільки за день до гри, а і зарезервували для себе передматчеве тренування, чого в регулярному чемпіонаті не робили. Зі свого боку, і «Сокіл» серйозно налаштувався на гру, про що свідчить перебіг подій в першому таймі, в якому рахунок 2:2 не був по грі. Але після перерви «ХІТ» знайшов проблемні місця у «Сокола» і ними скористався, здобувши перемогу 7:2.
Годиною пізніше своя розбірка почалася в Рівному між «Кардиналом-Рівнестандарт» та «CLUST-ом». Її родзинкою був результат гри заключного туру регулярного чемпіонату, в якому столична команда виграла 9:4. За час, який пройшов з тієї гри, в Рівному зробили правильні висновки. Підопічні Олександра Бондара забили першими, а потім ще й подвоїли свою перевагу. І хоча «CLUST» ці два м’ячі відіграв, останнє слово в грі залишилося за «Кардиналом-Рівнестандарт» 3:2.
Дві гри – це небагато, але якщо на них ретельно поглянути, то можна знайти необхідний традиційний десяток фішок ігрового тижня, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників. Розпочати ж наші номінації вимушено доводиться не безпосередньо з гри, а з кричущого, того, про що не можна мовчати.
Рухи сексуального характеру тижня. Сергій Чеберяк
В грі «Кардинал-Рівнестандарт» – «CLUST» це, судячи з реакції арбітрів Дениса Куцого та Андрія Швеця, залишилося непоміченим. Але! Якщо цей момент так і залишиться непоміченим АФУ та КДК УАФ, всю футзальну спільному України можна буде привітати з пробиттям чергового дна. Мова піде про святкування голу у ворота рівнян гравцем «CLUST-у» Сергієм Чеберяком.
Не треба шукати його прізвище в протоколі гри – м’ячів він не забивав, але, як виявляється, святкувати він їх вже вміє оригінально, і ця оригінальність – в нахабстві і неповазі абсолютно до всіх: до суперника, до глядачів, до арбітрів, до офіційних осіб. Що ж було в святкуванні, починаючи з тієї миті, як м’яч вдруге влетів у ворота Бакінського? (ВІДЕО)
Три гравці «CLUST-у» біжуть до Семенченка, який зробив гольову передачу на традиційні обійми, і на цьому шляху Сергій Чеберяк робить жест лівою рукою. В ньому нічого образливого немає, таке в народі називається «йес, ми зробили це!». На 10-тиметровій позначці Сергій Чеберяк розвертається в напрямку всієї четвірки гравців «Кардиналу-Рівнестандарт», і робить те, що опису не підлягає, але однозначно кваліфікується як рухи сексуального характеру. Ними Сергій Чеберяк демонстративно показав гравцям «Кардиналу-Рівнестандарт», як він їх усіх «поімєл», де він їх всіх «вєртєл», і на що він їх усіх «нахлобучівал». Все, як-то кажуть, припливли.
Як трактуються такі дії Сергія Чеберяка правилами футзалу? В «Правилі 12, Статті 3» «Правил гри в футзал» про це є таке:
Порушення, що заслуговують вилучення
Гравець чи запасний, який скоїв будь-яке з наступних порушень, вилучається:
• використовує агресивні, образливі або лайливі вирази та/або жести
Доволі толерантно, але якщо рухи Сергія Чеберяка не образливі, то тоді вони які? Тобто, Чеберяк мав бути вилучений негайно після того, як скоїв свою витівку, але цього не відбулося. Чому, це вже питання до арбітрів Дениса Куцого та Андрія Швеця, які або не помітили рухи Чеберяка, або зробили вигляд, що не помітили.
Втім, відео – є відео, і з нього, як з пісні, слів не викинеш. В Регламенті цьогорічної Екстра-ліги можна прочитати таке в «Розділ VIІ. Дисциплінарні санкції. Стаття 42. Застосування дисциплінарних санкцій, пункт 5»:
– КДК УАФ може застосовувати дисциплінарні санкції за порушення, вчиненні учасниками матчу, які були не помічені офіційними особами матчу до, під час та після матчу.
Що ж, з нетерпінням чекаємо наступного матчу команди «CLUST», щоб переконатися, що в АФУ вміють бути принциповими до ганебних дій учасників футзальних матчів. Тут вже двох варіантів бути не може: або гравець «поімєл» усіх (це якщо з боку АФУ та КДК УАФ не буде ніякої реакції), або Чеберяку показово покажуть (вибачте за каламбур), що «імєть» усіх йому ніхто не дозволить.
Тут ще буде одна ремарка. Чомусь немає здивування, що «іді сюда» витворив гравець саме «CLUST-у», бо простежується ланцюжок. Ще один гравець цієї команди дозволив собі нецензурно облаяти арбітрів, але відбувся за це чомусь однією грою дискваліфікації. Потім цей же гравець опустився до того, що запустив м’ячем в тренера команди суперника, ну, і тепер Сергій Чеберяк показав усім, який він крутий «поімєльщик». Все склалося, і коло замкнулося. Якщо з тим, що в грі «CLUST-у» є чимало привабливих моментів, не посперечаєшся, то виховна робота в команді вочевидь на нулі.
Гра тижня. «Кардинал-Рівнестандарт» – «CLUST»
З двох ігор суботи аргументів, щоб стати «грою тижня», більше виявилося у гри в Рівному, і перш за все, за рахунок перебігу подій у другому таймі. Попри 0:0 в перші 20 хвилин гри, суперники створили з пів десятка таких моментів на кожного, коли можна було спокійно відкривати рахунок, але пробити Бакінського та Удовиченка ніяк не вдавалося. Хоча свої моменти марнували навіть головні голеадори «Кардиналу-Рівнестандарт» та «CLUST-у» Михайло Волянюк та Ростислав Семенченко.
В той же час, і в грі в Хмельницькому перший тайм завершився з рівними цифрами на табло, але по перерві все ж таки з інтригою привабливіше було в Рівному. В грі з таким суперником, як «CLUST», завжди важливо забити першим, і це підопічним Олександра Бондара вдалося. За рахунку 2:0 для рівнян важливим би було на якийсь час зафіксувати його, але «CLUST» дуже швидко повернувся в гру завдяки голу Владислава Моспана. Драматургія гри набирала оберти, і на 37-й хвилині господарі залишилися в меншості. Кияни чисельною перевагою скористалися, і в Рівному запахло додатковим часом, але, що таке майстерність і досвід, показали Олександр Бондар та Олександр Басич, коли останній за 1.01 до завершення другого тайму вивів господарів вперед. Додатковий час міг бути реальністю, але за 12 секунд до сирени Сергій Чеберяк (той самий, з першої номінації!) з двох метрів влучив не в кут воріт, а в штангу.
Напруга, інтрига, неймовірна розв’язка з поєднанням з красивими голами – це все те, що має бути притаманним іграм плей-офф, і в Рівному ми все це побачили.
Вилучення тижня. Роман Горпинич
Червону карту в матчах в Хмельницькому і Рівному арбітрам довелося показувати лише один раз, і її перед собою побачив «кардиналівець» Роман Горпинич. Чи дійсно фол Горинича на Максимові Чеберяку заслуговував такого суворого покарання, одностайної думки немає не тільки в прихильників команд з Рівного та Києва, але безпосередньо в грі їх не було і у арбітрів.
Сам епізод (ВІДЕО) стався поблизу арбітра Андрія Швеця, який одразу показав Горпиничу жовту картку. Куди саме, відмахнувшись, влучив Максиму Чеберяку Горпинич, в шию чи в обличчя, численні повтори 100-відсоткової відповіді не дають, адже всі вони з однієї камери. Як і не можна з відео зрозуміти, що ж спонукало арбітра Дениса Куцого, який був далеко від епізоду, відмінити рішення свого колеги і замість жовтої картки показати Горпиничу пряму червону.
Коли вже Горпинич проходив повз лаву запасних «CLUST-у», помітно, що Максим Чеберяк прикладає до носа вату. Чи є на ній кров, і чи дійсно після відмашки Горпинича у Максима Чеберяка пішла з носу кров, по відео цього теж не помітно. Але можна припустити, що саме через наявність крові Денис Куций прийняв рішення перекваліфікувати порушення з жовтої картки на червону.
Вболівальники столичної команди в цьому моменті будуть двома руками «за», але потрібно вислухати і протилежний бік, думку якого озвучив головний тренер рівнян Олександр Бондар: «Не зрозуміла червона картка, я взагалі не знаю, що це за картка. Те, як мені виявилося, арбітр не хотів навіть жовту показувати, а ми отримуємо червону».
Як би там не було, «Кардинал-Рівнестандарт» на другу гру плей-офф втратив дуже важливого гравця, а оскільки була пряма червона, то може бути, що втрата і не на одну гру. Це вже як вирішить КДК.
Пенальті тижня. Євгеній Жук
Лише тиждень тому в попередньому нашому дописі піднімалася тема пенальті, як вже в перших матчах 1/4 фіналу плей-офф ця тема знайшла своє продовження. На 37-й хвилині гри у ворота «Сокола» був призначений шестиметровий, який реалізував Євгеній Жук.
Щодо легітимності призначення, немає чого обговорювати, окрім того, що в «Соколі» обов’язково розберуть, що ж призвело до того, що Богдан Токар був змушений збивати Ігоря Чернявського у штрафному майданчику господарів. Доречніше обговорити статистику, і вона така, що цей шестиметровий був загалом шостий цього сезону. А цікавинка в тому, що він третій у ворота «Сокола»! Тобто, половина всіх шестиметрових призначалася у ворота хмельницької команди. Є і фаворити серед тих команд, на користь яких пенальті призначалися – це «Енергія» та МСК «Харків», гравці яких пробивали «точки» по два рази.
Хет-трик тижня. Євгеній Жук
Реалізований Євгенієм Жуком пенальті збільшив кількість м’ячів, забитих ним у ворота «Сокола», до трьох, і це вже другий хет-трик на стадії плей-офф. Нагадаємо, що тиждень тому трьома м’ячами у ворота МСК «Харків» відмітився «енергетик» Тарас Кузь.
Загалом же, хет-трик Жука став одинадцятим цього сезону в Екстра-лізі, але є в ньому своя особливість. Євгеній Жук – перший гравець, якому вдалося забити три м’ячі в одній грі вдруге цього сезону. Ще дев’ять гравців по три м’ячі забивали тільки одного разу.
Ювіляр тижня. Євгеній Жук
Ще один момент, пов’язаний з Жуком, вартий того, щоб йому надати окрему номінацію, якої, до речі, цього сезону в наших дописах не було жодного разу. І він в тому, що саме 15 квітня гравцю «ХІТа» виповнилося 30 років.
Це ж треба, щоб так склалося. По-перше, щоб в твій день народження була призначена гра чемпіонату. По-друге, твій день народження ще й був ювілейним. І, по-третє, що ти в такий день відзначився не просто одним забитим м’ячем, а одразу трьома!
Голи тижня. Владислав Первєєв та Олександр Басич
Час перейти до визначення «голу тижня». Ним би міг бути і гол Сергія Журби, коли він з власного штрафного майданчика по височенній дузі вразив порожні ворота «Сокола», але не цього разу. Загалом в двох суботніх іграх були забиті 14 м’ячів, і пальму першості розділимо серед двох з них.
Перший – це гармата, з якої Владислав Первєєв вразив ворота Олександра Сухова на 16-й хвилині (ВІДЕО). Все було наскільки просто, настільки і ефектно. Андрій Хамдамов покотив м’яч під удар Первєєву, і той пробив так, що м’яч з шаленою швидкістю влетів у ворота над головою воротаря «ХІТа». Такі м’ячі вже стають фірмовими для Владислава Первєєва, і не дарма вони стабільно потрапляють до кращих голів тижня в Екстра-лізі.
Обов’язково там має бути і шедевральний м’яч Олександра Басича, який вирішив долю гри в Рівному (ВІДЕО). Гравець «Кардиналу-Рівнестандарт» продемонстрував, що має неабияку координованість, щоб так підлаштуватися під м’яч. Звісно, тут не можна пройти і повз передачу Олександра Бондара: вона була туди, куди потрібно, щоб Басичу не завадив гравець «CLUST-у», до того ж, ще і ідеально прорахована, щоб з неї можна було пробити так, як пробив Олександр Басич.
Герой тижня. Олександр Басич
Цього тижня лауреатом в цій номінацій визначимо гравця «Кардиналу-Рівнестандарт» Олександра Басича. Аргументи на користь такого вибору будуть простими. По-перше, в його активі результативна передача, після якої Сергій Кравчук відкрив рахунок. По-друге, він був на майданчику в той момент, коли рівняни забили другий м’яч. По-третє, в другому таймі він зробив дві такі передачі, після яких мали чудову можливість забивати Сергій Кравчук та Максим Малиновський, і по-четверте, це той незабутній гол, який і дозволив «Кардиналу-Рівнестандарт» вирушати до Києва з перевагою в чвертьфінальній серії.
Дискваліфікований тижня. Андрій Мельник
Вперше в наших дописах буде номінація, пов’язана з гравцем, який в іграх тижня участі не приймав. Мова про гравця «CLUST-у» Андрія Мельника, який в грі з «Кардиналом-Рівнестандарт» не міг допомогти своїй команді. А все через те, що на останніх секундах гри «Сокіл» – «CLUST», коли вже доля двоматчевої кубкової дуелі була вирішена на користь хмельничан, Андрій Мельник не впорався зі своїм розчаруванням від вильоту з Кубку України і руками кинув м’яч в головного тренера «Сокола» Романа Ковальчика. Червона картка від арбітрів не змусила себе довго чекати, і виникло питання, на скільки ж ігор присяде на лавочку один з провідних гравців київського клубу.
Сама по собі така витівка потягне мінімум на дві гри, але не треба забувати, що в Мельника ще «зависла» одна гра умовної дискваліфікації. Це коли він після одного з матчів регулярного чемпіонату нецензурно облаяв арбітрів. Якщо загалом дискваліфікація складе гри дві-три, то не можна виключати, що сезон для Андрія Мельника вже завершився. А щоб цього не сталося, то це залежить тепер виключно від його партнерів по «CLUST-у», яким після поразки в Рівному для виходу до півфіналу потрібно «Кардинал-Рівнестандарт» обігрувати двічі.
Про статус гравця
При спробі з’ясувати, скільки ж ігор дискваліфікації у Андрія Мельника, випадково виявилося, що цей гравець «CLUST-у» з 25 березня є гравцем ще однієї команди, а конкретно – це ФК «Гатне», який грає в чемпіонаті Київської області з футболу. Тобто, в кубковій грі з «Соколом» Мельник вже був в статусі гравця двох команд.
Нічого кримінального в цьому немає, адже в «Регламенті Української асоціації футболу зі статусу і трансферу футболістів» є Розділ ІV. «РЕЄСТРАЦІЯ ФУТБОЛІСТІВ», в якому зазначено наступне:
– Футболіст може бути одночасно зареєстрований тільки в одному клубі, за винятком:
2.1. футболіст футзалу і/або пляжного футболу може бути одночасно зареєстрований тільки в одному клубі футзалу і/або пляжного футболу. Водночас футболіст футзалу і/або пляжного футболу може бути зареєстрований також у клубі, що представлений командою з 11-ти футболістів.
З 25-го березня ФК «Гатне» провів в чемпіонаті Київської області дві гри, але чи грав в них Андрій Мельник, з фейсбук-сторінки цього клубу дізнатися неможливо: вона разом з результатом повідомляє лише про тих гравців, які відзначилися забитися м’ячами. Мельника серед не було, хоча і не факт, що він не грав.
Цікаво, що одноклубником Мельника в ФК «Гатне» є відомий за виступами в різних командах УПЛ Іван Кривошеєнко. От тільки не зрозуміло одне, а навіщо Мельнику взагалі цей ФК – йому в «CLUST-і» недоплачують? І де в нього основне місце роботи, а де так звана шабашка?
Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ