Футзал цікавий тільки першої свіжості, «Харків» показав вразливість «Урагану», Екстра-ліга б’є власний рекорд, соло Корсуна, суперсейв Сухова, футзал в Києві без делегата, що спільного в Цілика та Дмитра Клочка: найцікавіше про матчі 23 туру Екстра-ліги

0
862

Регулярний чемпіонат в футзальній Екстра-лізі виходить на фінішну пряму, і матчі третього туру четвертого етапу, або загалом 23-го туру, додали інтриги в турнірному становищі в обох групах, але спочатку про результати чотирьох матчів, які відбулися в суботу, 18 березня.

Вони продовжили з’ясовування стосунків команд «Центру», які грали цього разу вдома, та «Заходу», і рідні стіни певної мірою допомогли «центровим», які здобули дві перемоги і одну нічию, але в одній грі все ж таки програли. Перевага «Центру» склалася з другої в сезоні перемоги «ХІТа» над «Соколом», де кияни знову забили у ворота хмельничан п’ять м’ячів, але свої ворота сухими не втримали – 5:1. Втримати ворота на замку вдалося київському «CLUST-у», який переконливо реваншувався у «in.IT» за поразку у Львові – 7:0. «Здобули нічию» – таке формулювання один в один про те, що вдалося МФК «Харків», який протягом всієї гри програвав «Урагану» один-два м’ячі, але на останній хвилині таки наздогнав франківців – 4:4. Єдина ж звитяга «Заходу» була зафіксована у Черкасах, де досвід та майстерність «енергетиків» львівських були вагомішими, ніж у їхніх місцевих колег по промисловій галузі – 6:3.

То що ж з інтригою в групах? На «Заході» «Ураган» втратив два очки, і вже дійшло до того, що від його солідного відриву від «Енергії» нічого не залишилося. Більше того, на сьогодні саме команда Валерія Легчанова стала лідером своєї групи. Поки що за так званими «втраченими» очками, але наразі доля першого місця в групі повністю в руках львів’ян: вигравайте три гри, які у вас залишилися, і ви перші, з усіма від цього приємними наслідками. Щоправда, суперники у підопічних Валерія Легчанова не солодкі – МСК «Харків» (в гостях), «CLUST» (вдома) та «ХІТ» (в гостях), але м’яч зараз на львівському боці. «Урагану» ж залишилося зіграти з «Рятувальником» і «Черкасиобленерго» та чекати, що «Енергія» десь таки втратить хоча б два очки.

Чимось схожа інтрига запалала в «Центрі», і все через втрату очок «муніципалами» з Харкова. Вони нібито і випереджають «CLUST» на два очки, і гру в запасі мають, але майбутнє з трьох матчів не обіцяє легкого життя. А в ньому дві гри на виїзді – у Львові (з «Енергією») та в Хмельницькому, і одна вдома (в Сумах) з «in.IT», і арифметика виглядає такою, що трьох очок для збереження другого місця команді Дениса Овсяннікова може не вистачити, якщо «CLUST» забере максимум в іграх проти «Енергії» (у Львові) та «Кардиналу-Рівнестандарт» (в Києві).

Щодо долі чотирьох команд, які ще де-юре не забезпечили собі місця в плей-офф, то оскільки всі вони свої ігри в 23-му турі програли, їхня доля продовжує залишатися невизначеною. Хіба що за рахунок того, що у конкурентів стало на один шанс покращити своє становище менше, впевненіше себе почувають «Сокіл» та «Рятувальник», які знаходяться вище, відповідно, «in.IT» та «Черкасиобленерго».

Після огляду турнірних таблиць час звернутися до огляду нашої традиційної десятки фішок ігрового тижня, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників. Збирати їх довелося, на жаль, не з усіх чотирьох ігор, які були 18 березня, а фактично з трьох. Чому – про це в першій номінації.

Форс-мажор туру. Відсутність трансляції гри «CLUST» – «in.IT»

Форс-мажор на те і форс-мажор, щоб його неможливо було передбачити. В поточному чемпіонаті таке вже було, що не було онлайн-трансляцій окремих ігор, зокрема, пригадується така історія з грою «Сокіл» – «Енергія». От і в 23-му турі вболівальники футзалу взагалі залишилися без перегляду в режимі live трансляції гри «CLUST» – «in.IT», а ті, хто симпатизує конкретно «CLUST-у», не мали можливості насолоджуватися, як команда Валерія Директоренка робить з «айтішниками» те, що нещодавно «Ліверпуль» зробив з «Манчестер Юнайтед», «Манчестер Сіті» з «РБ Лейпциг», і майже «Фейєноорд» з «Шахтарем».

Зараз в Києві нібито і зі світлом більш менш стабільно, але в спорткомплексі, де проводилася гра, не було інтернету, відповідно, те, як «CLUST» забивав свої сім м’ячів «in.IT», бачили тільки нечисленні вболівальники, яких невідомо яким чином занесло до СК НПУ. Згодом ми ці сім м’ячів змогли переглянути в хайлайті, але це, як колись казав Шельменко-денщик, «те, тільки трішечки не те». Кількахвилинний хайлайт ще можна переглянути, а от чекати навіть день, коли ті, хто співпрацює з АФУ, заллють на ютуб всю гру, а потім її дивитися в запису, це вже ніяке не задоволення: результат вже відомий, а як там все відбувалося, за день-два після гри не актуально, відповідно, і не цікаво. І це не тільки автору допису, а і іншим вболівальникам, підтвердження чому трохи менше двохсот переглядів запису гри.

Гра туру. МСК «Харків» – «Ураган»

З трьох же ігор, які були в онлайн-трансляції, матчі в Києві (між «ХІТом» та «Соколом») та в Сумах (між МСК «Харків» та «Ураганом») за своєю видовищністю суттєво переважали видовище в Черкасах (між «Черкасиобленерго» та «Енергією»). І з двох виокремлених ігор перевагу віддамо протистоянню другої команди «Центру» і першої «Заходу».

Франківцям відверто вдався початок гри, коли вони одразу взяли бика за роги і двічі вразили ворота МСК «Харків». І надалі деякий час підопічні Максима Павленка настільки легко і в такій великій кількості створювали гольові моменти, що якби реалізували хоча б половину, то доля матчу була б вирішена хвилини до десятої. Саме на ній харків’янам вдалося відіграти один м’яч, і вони за цю соломинку міцно вчепилися, а впевненість «ураганівців» у власних силах почала зникати з кожною хвилиною. Втім, по перерві повернулося те, що ми бачили на початку гри. Підопічні Максима Павленка не помічали тих, хто був на протилежному боці майданчика, і рахунок легко виріс з 2:1 до 4:1.

Тут здавалося б, що вони мали б для себе зробити висновки з тих див, які були в грі «Кардинал-Рівнестандарт» – «ХІТ». Але це не про наш менталітет: це тільки розумні вчаться на чужих помилках, а наші футзалісти до всього прагнуть дійти через помилки власні. В другому таймі дежавю з першого: після двох швидких м’ячів суперника харків’яни з прем’єрним голом в Екстра-лізі Вадима Корженка перезавантажилися, звели кількість помилок біля своїх воріт до мінімуму. А згодом своєю грою з п’ятим польовим гравцем продемонстрували гравцям «Урагану», що і вони є такими вразливими, яким був «ХІТ» у вже згадуваному матчі в Рівному.

В підсумку, нічия 4:4, яка була з турнірної точки зору не в масть ані МСК «Харків», ані «Урагану», а тільки на радість «CLUST-у» та «Енергії». А щодо «Урагану», то якось в наших оглядах було про карму, що не варто брати «чужі» очки, бо потім доведеться віддати «свої». То пригадуючи попередню гру «Урагану», в якій він по грі заслуговував лише на нічию з «CLUST-ом», але примудрився виграти, а от в Сумах франківці по грі і по моментах мали б забирати три очки, але обмежилися лише одним. Хоча, якщо просумувати, то арифметично «Ураган» не постраждав: що 3+1, що 1+3 в сумі дають чотири залікові бали.

Результативність туру. 33 голи

В нашому огляді мова йде про чотири гри 23-го туру, але варто пригадати і його найпершу гру, яка була ще третього березня, в якій «Рятувальник» програв «Кардиналу-Рівнестандарт» 1:2. Три голи в грі це так собі, а от в суботу гравці восьми команд були дуже результативними і настільки, що за підсумком п’яти ігор 23-го туру вийшло 33 забитих м’ячів. Це новий абсолютний рекорд Екстра-ліги за кількістю м’ячів, забитих в одному турі. Попереднє досягнення було зафіксоване в п’ятому турі другого етапу, яким був 15-й тур, і в ньому арбітри фіксували взяття воріт 31 раз.

На жаль, 23-му туру не вистачило всього одного забитого м’яча, щоб стати рекордним і за показником середньої кількості голів в одній грі. Вона в цьому турі склала 6,6 гола за гру, а краще було тільки в четвертому турі третього етапу, це 19-й тур, коли середній показник результативності за гру був зафіксований на відмітці 6,75.

Чи стануть 33 голи за тур стелею для Екстра-ліги в цьому сезоні, дізнаємося вже невдовзі, а у гравців 10-ти команд є ще дві можливості, щоб перевершити цей показник – це два заключні тури регулярного чемпіонату.

Розгром туру. Плюс сім переваги «CLUST-у» над «in.IT»

Перемогою з великим рахунком в футзалі зазвичай вважається перевага з різницею в п’ять м’ячів. Така звитяга вже дає підстави називати її розгромом. А от таких перемог, які охочі до метафор журналісти супроводжують дієсловами «розтрощили», «декласували» або взагалі «знищили», в поточному чемпіонаті фіксувалося небагато, це, погодьтеся, добре, тому що чемпіонат, коли чимала частка матчів завершується з близьким до двозначного рахунком, нікому цікавим бути не може.

Одна з таких перемог, під яку можна підлаштувати три вищезгадані дієслова, була зафіксована в 23-м турі. За попередні тури перемоги з різницею в сім і більше м’ячів фіксувалися лише тричі: 13:1 – «Ураган» над «Черкасиобленерго», 8:0 – «Ураган» над «Рятувальником» і 10:3 – МСК «Харків» над «Черкасиобленерго». І от тепер перемога одного новачка Екстра-ліги над іншим, «CLUST-у» над «in.IT», стала четвертою в цьому списку.

Ці 7:0 неочікувані ще й тим, що такі цифри випадають із загальної статистики команд Валерія Директоренка (по забитим м’ячам) та Андрія Федюка (по пропущеним). До матчів суботи у «CLUST-а»  було 54 м’ячі в 19 іграх, що складає в середньому 2,84 забитих гола за гру. Щодо «in.IT», то раніше у «айтішників» був показник на рівні 2,95 пропущених м’ячів за гру. Відштовхуючись від них, хіба щось віщувало ті 7:0?

Гол туру. Ігор Корсун

В чотирьох матчах огляду були забиті 30 м’ячів, але так буває, що голів нібито і багато, але чогось особливого, яскравого серед них немає. Це як раз про голи 23-го туру, і вибір зупинимо на другому з двох м’ячів Ігоря Корсуна, а саме тому, який він забив на 21-й хвилині.

Цей гол – красномовна ілюстрація того, що і один в полі воїн, якщо в нього є майстерність і зарядженість на гол. В цьому моменті (ВІДЕО) Ігор все вирішив самотужки. Кутовий МСК «Харків», на м’ячі Дмитро Бондар, і це ще треба достатній хист, щоб розгадати задум такого гравця. Корсун це зміг, і надалі на швидкості почав тікати від Владислава Сорокіна. В того був лише один варіант – тримати «ураганівця» руками, але він пам’ятав, що в нього ще з першого тайму є жовта картка, і завалити Корсуна це була б залізна червона картка. Тим часом у Корсуна вже не було можливості впритул наблизитися до штрафного майданчика, адже шлях до нього перерізав Юрій Сагайдачний. Тому Корсуном і було прийняте рішення бити: удар вийшов на славу – потужний, на нібито зручній для воротаря Павла Чабанова висоті, але настільки сильний, що він на цей удар зреагував з запізненням.

Гольова комбінація туру. 27 передач у виконанні гравців «Урагану»

В одному з наших оглядів, а саме, присвяченому спільним подіям в восьмому, п’ятому та десятому турах, які були напередодні нового року, була така номінація «тікі-така» туру. Вона була присвячена тому, як гравці «Черкасиобленерго» в грі з «CLUST-ом» в той час, коли вони грали з п’ятим польовим гравцем, перед тим, як вразити ворота киян, зробили 26 передач. Не візьмемося казати, що це рекорд чемпіонату, але ті дії підопічних Сергія Гупаленка привернули до себе увагу.

Щоб не повторюватися, не будемо знову про тікі-таку, але в грі проти МСК «Харків» гравці «Урагану» видали більш тривалу передгольову комбінацію. Не набагато, але більшу. На п’ятій хвилині гри Микола Микитюк ввів м’яч з ауту (ВІДЕО), і тоді ніхто і не міг подумати, що через 52 секунди ігрового часу воротарю харків’ян Павлу Чабанову доведеться виймати м’яч із власних воріт. За цей час, а це майже хвилина, Микола Микитюк, Даниіл Абакшин та брати Микола і Михайло Грицини зробили 27 (!) передач, і після останньої з них м’яч опинився в сітці воріт Павла Чабанова. В заключній фазі це сталося після удару Микитюка і легкого дотику Абакшина, але помітити його по відео було практично неможливим. Тому і з’явилася спочатку на сайті АФУ інформація про те, що рахунок в грі відкрив Микола Микитюк. Якби так, то кількість передгольових передач склала б 26. Але згодом і коментатор гри Голубнічий, і сайт АФУ зафіксували авторство голу Абакшина, тому і передач стало 27.

Сейв туру. Олександр Сухов

За рекордної кількості забитих м’ячів в турі логічно витікає, що воротарі були не на висоті, втім, троє з них залишилися «сухими»: це обидва голкіпери «CLUST-у» Володимир Удовиченко та Микола Гуйван, які відіграли по тайму, а також Олександр Сухов з «ХІТа», який з’явився на майданчику по перерві. Звісно, що Удовиченко з Гуйваном чимало «насейвили», якщо вже на табло у їхньої команди так і зберігся нуль, але відзначимо те, що вразило і запам’яталося, можливо, і через те, що відбулося на власні очі буквально в лічених метрах від них.

Вже аж на 39-й хвилині гри «ХІТ» – «Сокіл» четвірка гостей так запресингувала киян (ВІДЕО), що ті швиденько втратили м’яч, що дозволило Владиславу Первєєву викотити ідеально м’яч під удар Андрію Хамдамову. Як він вміє бити, це в Екстра-лізі знають всі, от і в цьому випадку капітан «Сокола» майже все зробив правильно: пробив трохи в протихід Сухову і під поперечину. Ось тут і треба визнати, що зробив правильно «майже все», а не «все», тому що м’яч не опинився в сітці. Сухов в момент переміщення від однієї штанги до другої якимось неймовірним чином зміг викинути руку, в неї і влучив м’яч, полетівши на кутовий.

Безпосередньо в грі з-за воріт це виглядало дуже ефектно, та й по відео також, тому і першість в цій номінації за Олександром Суховим.

Вилучення туру. Сергій Малишко

23-й тур увійде до історії Екстра-ліги поряд ще з трьома турами, в яких гравці вилучалися з майданчика двічі, але вперше так сталося, що це було в одній грі, та й ще обидві червоні картки були прямими.

Показані вони були Сергію Малишку з «Енергії» та Олександру Лобову з «Черкасиобленерго», і якщо по порушенню останнього, який конкретно в грі виключив Мар’яна Пелеха з 33-ї хвилини і до кінця гри, і добре, щоб не відправив Пелеха на лікарняний на кілька ігор, то пряма червона картка Малишка виглядає дискусійною. Це якщо уважно попереглядати ВІДЕО.

На ньому видно, що Малишко штовхається за позицію з Максимом Скоровим, який згодом робить крок в напрямку гравця «Енергії» і потім падає на паркет. З дальньої камери щось кримінальне (підступний удар, або просто удар) угледіти неможливо, які б повтори з неї не були. Але арбітр Дмитро Дудка якось швидко на падіння Скорова реагує, і реагує для Малишка жорстко – пряма червона. Що там таке сталося, що змушує гравця з Черкас кататися по паркету, з верхньої камери не угледіти.

Але за кілька секунд режисер трансляції дає повтор з нижньої камери, і по ньому епізод виглядає так: Малишко відштовхує Скорова, той все рівно наполегливо рухається до Малишка, який, намагаючись, дістатися до м’яча дійсно штовхає Скорова на паркет. Але тут головне питання – що ж там такого на пряму червону? Те, як Скоров впав на паркет, ну точно не відповідає дотику Малишка до тулубу гравця «Черкасиобленерго». З жовтою ще можна було б погодитися, але червона?

Тут немає ніякої спроби виносити якийсь остаточний висновок, просто розбір епізоду, який викликав додаткову зацікавленість та питання до правомірності застосування прямої червоної в таких ось епізодах.

«За себе і за того хлопця» туру. Олег Іванов

Вперше в сезоні в огляді мова піде безпосередньо про офіційних осіб матчів Екстра-ліги, які не виходять на майданчик. Це про делегатів матчів та спостерігачів арбітражу, а спонукало до цього те, що на грі в Києві «ХІТа» та «Сокола» делегат АФУ, зазначений на офіційному сайті цієї громадської організації, а це Валентин Вакула, був відсутнім. Це було вперше, принаймні, на тих іграх, на яких автор цих рядків був присутнім, а також на тих, які були в онлайн-трансляції і на яких делегат АФУ чи спостерігач арбітражу (або обидва) потрапляли в кадри трансляції.

З яких причин Валентин Вакула був відсутнім, не так важливо. Цілком можливо, що з дуже поважних, про які було невідомо за день до гри, адже саме за день до гри на сайті АФУ з’являється інформація про офіційних осіб. Тут найголовне про відсутність делегата. Виявляється, що через відсутність Валентина Вакули його обов’язки були додатково покладені на спостерігача арбітражу в цій грі колишнього арбітра ФІФА Олега Іванова. Довелося кілька разів перечитати регламент Екстра-ліги, там є окрема Стаття 36 «Делегат, обов’язки делегата. Організація контролю за безпекою та проведенням матчів», в якій багато чого про обов’язки та права делегата, але жодного слова про те, що робити, якщо він фізично на грі не присутній.

Щодо матчу, то він пройшов на належному рівні, що може свідчити про дві речі: або Олег Іванов чудово відпрацював і за себе, і за відсутнього «того хлопця», тобто делегата, або і без присутності делегата гра Екстра-ліги може цілком пройти на належному рівні і організації, і безпеки, добре, що все в командах за цей рік, та й за попередній ковідний, на автоматичному рівні, всі в курсі, що потрібно робити в тій або іншій нестандартній ситуації.

В тему делегатів та домашніх матчів «ХІТа», то за сезон назбиралася статистика, хто ж виконує на них обов’язки делегата. Мова піде про реально домашні матчі «ХІТа», а не той, формально домашній, який в нього нещодавно був в Рівному. Всього призначалося четверо осіб, найчастіше з яких Андрій Кунцевич – 5 разів. Двічі це був Володимир Гримайло, і по разу Віктор Таран та той же Валентин Вакула. Щодо Тарана, який з Житомира, то він в той же час був делегатом на іншій київській грі «CLUST» – «in.IT». Зі списку залишається двоє, чому вони не змогли підмінити терміново свого колегу, питання залишається відкритим. Не змогли, ну і не змогли, значить, були якісь більш важливі справи, ніж піти подивитися достатньо непоганий за якістю футзал і отримати за це порядка 1000 гривень.

Що б, наприклад, було важливішим для автора цих рядків? Ну, наприклад, в неділю в Дебрецені на жіночому Євро роздавали медалі, українська збірна виборола срібло. Бути присутнім на цій історичній події (а ще на тому, що після) – це на все життя. А матчі Екстра-ліги – то таке, скільки їх вже було, і скільки їх ще буде.

Дурість туру. Андрій Цілик

Ще коли автор цих рядків переглядав статистку гри в Черкасах, то звернув увагу на те, що Андрій Цілик на першій хвилині і забив гол, і отримав жовту картку, промайнула думка – невже за надмірне святкування? І точно! Після того, як гравець «Енергії» дальнім ударом спрямував м’яча до сітки воріт Ярослава Іщенка (ВІДЕО), святкувати він в першу чергу почав не з партерами по команді, а побіг до когось, хто був присутнім в спорткомплексі і сидів на трибуні. Більше того, Андрій Цілик залишив межи майданчика, заліз на сидіння для вболівальників, щоб особисто когось привітати. Кого – це з відео невідомо, бо цей невідомий в камери не потрапив. Ну, мабуть, це точно хтось з близьких Андрія Цілика, якщо він був на це запрограмований спочатку гри. Так що, жовта картка була йому цілком логічною.

В тему цього святкуваня пригадалося ще одне святкування, яке було в цьому ж спорткомплексі в сезоні 2013/2014 років. Це була фінальна гра Кубку України між харківським «Локомотивом» та львівською «Енергією». Драматична і напружена була гра, що й казати. За рахунку 1:1 ближче до завершення гри Дмитро Клочко забив реально класний м’яч у ворота львів’ян, після чого заліз на вільне місце на трибуні і показав щось на кшталт «барині». Вся цікавинка в тому, що Клочко за це отримав жовту картку, яка в нього була другою. А драматургія – що «Енергія» реалізувала більшість, зрівняла рахунок, а в серії пенальті виграла Кубок України. Так дуже дорого витівка Дмитра Клочка обійшлася його команді.

А щодо Цілика (в якого несподіванно частково вселився дух Дмитра Клочка), то його жовта – це так, дрібниця, нехай вона вже в нього і третя в цьому сезоні. В принципі, до дискваліфікації ще одна потрібна, хоча і грати в регулярному чемпіонаті «Енергії» небагато – всього три гри. Втім, враховуючи, що Андрій забиває доволі стабільно, то, святкуючи таким чином, нарватися на дискваліфікацію за перебір карток ще може встигнути.

Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ

Фото ФБ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ