Неділя, 24 квітня, була не тільки святковим Великоднем, але ще і тим днем, коли брудна агресія проти нашої країни відрахувала свій двомісячний термін. Ще днем раніше, 23 квітня, в чемпіонаті Україні з футзалу мав добігти свого кінця регулярний чемпіонат, і у «Сокола» за календарем мала відбутися виїзна гра проти київського «ХІТа». Яким би міг бути склад учасників плей-офф в нашій Екстра-лізі, про це зараз не варто говорити, бо це справа, яка схожа на ворожіння на кавовій гущі. На момент, коли чемпіонат України був призупинений, командам залишалося провести по 6-7 матчів, і коли йде боротьба за місце під сонцем, результати можуть бути непередбачуваними.
Футзал в Україні в багатьох питаннях йшов в фарватері футболу, і якщо навіть в ньому немає ніяких натяків про подальшу долю чемпіонату, то що вже мовити про футзал. По мірі того, як наближається літо, Українській Асоціації футболу потрібно буде приймати певні рішення. Чому так? УАФ потрібно буде подавати перелік команд, які будуть грати в трьох єврокубках, а УЄФА має отримати чіткі назви команд для проведення жеребкування. Поки що в футбольному інформаційному просторі існують тільки дві команди – «Динамо» та «Шахтар», але за великим рахунком однаково, хто з них буде проголошений чемпіоном України. Обом нашим грандам грати в Лізі чемпіонів доведеться з кваліфікаційного раунду, але не треба забувати ще і про Лігу Європи (в ній стартує бронзовий призер) та Лігу Конференцій УЄФА (приймають участь четверта та п’ята команди УПЛ). В якому стані зараз інші футбольні клуби, інформації дуже мало, і в якому стані вони предстануть після війни, ніхто зараз не спрогнозує.
Зазначимо, що подібне рішення щодо участі представника України в Лізі чемпіонів має бути прийняте і стосовно футзалу. І тут може бути лише два варіанти, це, зрозуміло, за умови, що поточний чемпіонат не буде дограний (а інше зараз важко уявити). Перший, що УАФ визнає, що розподілення місць має відбутися згідно турнірної таблиці на момент припинення чемпіонату, і тоді місце в Лізі чемпіонів буде у «Продексіма». Другий варіант, з такою ж самою ймовірністю, що чемпіонат визнається таким, що не відбувся, і тоді місце в Лізі чемпіонів віддається переможцю попереднього сезону, а ним є «Ураган».
Що ж зараз відбувається в командах Екстра-ліги, і в якому стані вони можуть постати після завершення війни. В цьому матеріалі інформація стосовно кількох команд з офіційних джерел, але дещо буде і з того, що відомо на рівні приватної інформації, тому одразу вибачаємося за те, що буде без прізвищ.
Херсон і область зазнали і зазнають відчутних наслідків присутності в регіоні окупантів. Це місто з перших же днів стало одним з гарячих епіцентрів війни, в цьому казані і опинилися гравці «Продексіма», які 24 лютого вранці повернулися додому з виїзної гри в Івано-Франківську. Війна – це жахливо для всіх, але найбільш жахливим мабуть було все навкруги для легіонерів. Двом з них, Клаудіньо та Даніелю Росі, таки вдалося покинути Україну, і перший з них зараз грає в рідній Бразилії, а другий в Словенії за «Добовець». В січні цього року «Продексім» підписав Евертона, він зараз теж в Бразилії, і можливість грати там отримав 12 квітня, разом з отриманням відповідного трансферного сертифікату. Українські ж гравці, в переважній більшості з великими перешкодами та ризиком, врешті решт змогли залишити Херсон і зараз знаходяться по Україні хто де, але є хто за межами України. Не секрет ні для кого, що «Продексім» по фінансах був найбільш заможним клубом в Екстра-лізі, а зможе він залишитися після війни самим собою – це питання. Все фінансування клубу було на плечах мера міста Ігоря Колихаєва, після війни зібрати всіх гравців знову в Херсоні, це менше ніж пів справи, більша її частина – це відновити фінансування в такому обсязі, щоб гравцям було цікавим повернутися. Територія, де розташовані в області підприємства «Продексіма», зазнала відчутної шкоди, і якщо цій фірмі футзал не буде цікавим, це можна буде зрозуміти.
До речі, якщо підсумки сезону Екстра-ліги будуть зафіксовані на поточній турнірній таблиці, то в разі неможливості «Продексіма» наступного сезону грати в Лізі чемпіонів його місце може зайняти «Ураган». Є така опція в регламентних документах УЄФА, а от якщо і «Ураган» відмовиться, то Україна в футзальній Лізі чемпіонів залишиться без свого представника.
Але таке навряд чи. Хоча і в район Івано-Франківська «прилітало», це місто залишається небезпечним для постійного мешкання (наскільки про це можна говорити в умовах війни), і там зараз не тільки «ураганівці», але і кілька гравців з інших клубів. В разі «якщо що», «Урагану» не складе проблему зібрати команду близькою для складу, який був «до війни» і навіть підсилити його. У головного тренера «Урагану» Максима Павленка є всі умови, що зібрати потрібну кількість гравців, є місця для проведення тренувань – варто тільки дочекатися часу, коли футзалу прийде час поновитися. І тут варто розуміти, якщо в УАФ буде прийняте рішення грати в Лізі чемпіонів «Урагану», а не «Продексіму», то для УЄФА воно зворотної сили не буде мати.
Важкими ці два місяці були і для київського «ХІТа». Як було гаряче в столиці України і навколо неї, всі в курсі. В тих умовах неможливо було працювати бізнесу президента клубу Володимира Котляра, під загрозою перебувало життя гравців «ХІТа», і це не просто слова. Так, в Бучі «ХІТ» винаймав мешкання для Дмитра Литвиненка, який лише тільки-тільки дебютував за київський клуб. Деякий час в Бучі в родині Литвиненків перебував і головний тренер команди Євген Ривкін, і тільки за кілька днів до тієї жорстокої різанини, яка сталася в Бучі, їм вдалося залишити місто. Згодом Дмитро Литвиненко разом зі своїми трьома дітьми переїхав до Німеччини, а головний тренер киян скористався тимчасовою пропозицію своїх друзів з Литви, де він протягом трьох з половиною років був головним тренером національної збірної з футзалу.
Зараз, як відомо, ситуація в Києві більш менш спокійна, і гравці «ХІТа» мають можливість повернутися до рідного міста. Питання ще й в тому, було б куди, бо не всі гравці команди проживали безпосередньо в столиці, а дехто під Києвом, в тих відомих тепер всьому світу містечках, і їхнє житло наразі непридатне для життя. Щодо подальших перспектив, то для долі «ХІТа» вони більше оптимістичні, аби тільки футзал мав можливість знову дихати.
На четвертому місті в турнірній таблиці на момент зупинки чемпіонату перебував харківський «Viva Cup». Ця команда трималася лише завдяки ентузіазму головного тренера Романа Перадзе. Харків і надалі перебуває у вогняному пеклі, і його обстріли ворогом не припиняються не на день. Фото зі зруйнованим спорткомплексом «Каразінський», де «Сокіл» грав з «Viva Cup» за лічені дні до початку війни, облетіло футзальні соціальні мережі. Тому Харкову зараз не до футзалу, і чи буде до нього потім, а мова про присутність на національному рівні, питання зараз просто недоречне. Зазначимо лише, що сам Роман Перадзе з трьома дітьми перебуває за межами України, а гравці – за межами міста у тих своїх родичів чи знайомих, де зараз можна відносно безпечно перебувати.
Поки що в розповіді про Екстра-лігу ставимо три крапки. На завершення трохи справжнього феєричного футзалу. В чемпіонаті Португалії в останньому турі між собою грали «Бенфіка» та «Спортінг», і це завжди подія, тим більше напередодні «Фіналу чотирьох» Ліги чемпіонів, який 29 квітня-1 травня пройде в Ризі. В цій грі двох команд з Лісабону господарем майданчику була «Бенфіка», яка і перемогла 3:2. Як це було, в яскравому відео.
Феєричний футзал обов’язково повернеться і в нашу країну. Все буде Україна!