Футзал часів війни-4: юнацьке Євро в майбутньому, невідкладні питання потребують вирішення зараз

0
227

Позаду ще тиждень війни, і за ті понад 50 днів, які вона триває, українці вже якось призвичаїлись до того, що навіть і в її умовах треба жити далі: працювати, дбати про своїх дітей та близьких, і навіть мріяти про те, як зміниться життя після перемоги. Однією з однак того мирного життя є спорт загалом і футбол зокрема. Мова про товариські матчі київського «Динамо» та донецького «Шахтаря» в Європі, які проходять під гаслом збору коштів для Збройних Сил України. Головне в них все ж таки не стільки кошти, а те, що чимало людей згадало про те, що український футбол ще є, і навіть футболу треба якось існувати в поточних реаліях.

Головна подія світового футболу цього року це чемпіонат світу, який пройде в Катарі 21 листопада-18 грудня. УЄФА наскільки можливо відкладала дати проведення матчів плей-офф за участю збірної України, але відкладати їх до нескінченності неможливо. Тому і визначений час Х – це 1 червня, а якщо наша національна збірна пройде Шотландію, то 5 червня буде гра з Вельсом. Подолати ці дві міцні збірні в тих умовах, в яких зараз є збірна України, буде вкрай складно, бо головному тренерові Олександру Петракову потрібно буде протягом місяця зробити боєздатну дружину з гравців, які мають постійну ігрову практику в своїх європейських клубах, а також з тих, хто її не має в українських клубах. Як це вийде, покаже час, але для збірної України окреслений хоч якийсь шлях, як це може бути.

Національна збірна України – це команда №1 для Української Асоціації футболу, але не варто забувати, що не однією нею живе футбольне середовище, до якого належать і ті, кому більше до вподоби футзал. Національна футзальна збірна ще дуже нескоро буде зобов’язана грати офіційні матчі. Точної дати ще немає, але її доля буде певною мірою окреслена 6 липня, коли відбудеться жеребкування основного раунду кваліфікації до чемпіонату світу 2024 року. Перші матчі цього етапу відбору до Мундіалю пройдуть восени, а останні мають будуть зіграні до 8 березня 2023 року.

Втім не варто забувати, що цього року в футзалі будуть ще два чемпіонати Європи. 1-3 липня пройде фінальна частина жіночого Євро-2022, і якщо війна триватиме ще і до тієї пори, УАФ і Асоціація футзалу України якось знайдуть можливість відправити до Португалії жіночу збірну, паралельно вирішивши питання виїзду її головного тренера Олега Шайтанова. Часу ще достатньо, а от з юнацькою футзальною збірною ситуація стає все ближчою до цейтноту. Зрозуміло, що зараз всій нашій країні не до цієї команди, але і їй свої офіціальні матчі треба грати.

Фінальна частина Євро для команд U-19 відбудеться 4-10 вересня, і вже відомі сім з восьми її учасників: Іспанія (господар турніру), а також Італія, Португалія, Франція, Польща, Румунія та Хорватія, які вибороли це право в березні в матчах основного раунду. Восьма збірна має визначитися після міні-турніру за участю збірних України, Бельгії, Молдови та Андорри, і він в березні мав гратися в нашій країні. Нагадаємо, що чемпіонат Європи серед юнаків, які народилися після 1 січня 2002 року, мав відбутися ще минулого року, але цьому завадив ковід. В УЄФА вирішили зберегти цей віковий термін, фактично виходить, що фінал буде гратися серед 20-тирічних футзалістів, і гравці юнацької збірної України підпадають під заборону виїзду за територію України. І якщо в футболі «під чемпіонат світу» якось вийшло продавити заборону, то чи вистачить для цього ресурсу у УАФ (про АФУ навіть і мова не йде) стосовно футзальної юнацької команди – це питання.

Знову ж таки, УЄФА не може відкладати питання з проведенням міні-турніру в нашій групі на тривалий час, тим більше, що залишається варіантів обмаль – грати не в Україні і в травні або червні, відкладати далі нікуди. І питання дозволу виїзду за кордон всім гравцям, які є призивного віку, це тільки одне з кількох, які треба вирішувати. Спробуємо їх окреслити нижче.

Ким грати?
Треба визначитися з тими, кого викликати до лав збірної, тому що зараз хто, де і невідомо в якому стані. Наприклад, один з кандидатів до збірної, Максим Малиновський з «Кардиналу-Рівнестандарт», зараз грає в Польщі за «Рекорд», а 18 років йому виповнилося тоді, коли він перебував вже в Бєльсько-Бялій. За основу міг би бути прийнятий варіант складу, який викликався на товариські матчі проти Іспанії, які мали відбутися 15-16 лютого, але відтоді спливло чимало часу, і, можливо, варто звернути увагу на інших гравців, які підпадають під потрібний віковий ценз.

З яким багажем їхати?
Цьому складу потрібно десь зібратися в Україні, хоча б тиждень, а краще два, потренуватися разом і з кимось зіграти хоча б один-два спаринги. Можна, звичайно, зібратися і поїхати грати «з листа» чи «з коліс», але це бути майже приреченими на невдачу, бо та ж Бельгія є дуже потужним опонентом.

Що з тренером?
Окрім гравців, питання зібрати тренерський і технічний штаб. Головний тренер цієї команди, Віталій Одегов, як відомо, харків’янин, ситуація навколо цього міста відома, а без головного тренера команда не може існувати. Постійно їздили зі збірною U-19 масажист і лікар, які залучалися зі сторони. Як бути з ними – якщо не вдасться зібрати їх з терен України, то в крайньому випадку можна залучити когось з футзальних клубів.

Де все ж таки грати?
Для юнацької збірної оптимальним було б, якби місце проведення було віддане Молдові. Тоді збірна мала б можливість провести збір, наприклад, в Івано-Франківську чи в Чернівцях, звідкіля до Кишинева недалеко. Але, зазначимо, збір – це фінанси, які в теперішні часи десь треба знайти.

Питання озвучені, чекаємо на розвиток подій, які вимагають термінового вирішення. Є один неприйнятний варіант – відмовитися від участі від ігор основного раунду. Але в ньому є присутніми серйозні репутаційні наслідки, і навряд чи саме зараз УАФ на них піде. Навіть враховуючи те, що статус та важливість для загалу юнацької футзальної збірної не йдуть ні в яке порівняння з національною збірною з футболу.

Футзал обов’язково повернеться і в нашу країну. Все буде Україна!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ