Два різні дербі в Києві з однаковим фіналом, «ХІТ» забанив Ліфера, в Івано-Франківську нудно, потім ще нудніше, а на виході паритет, шалені голи Сірого та Миколи Грицини різної ціни, Кардаш підтвердив свою репутацію: найцікавіше про перші та другі матчі 1/2 плей-офф

0
446

По три поразки в трьох матчах зазнали в регулярному чемпіонаті «SkyUp Futsal» та «Енергія» від своїх суперників по півфінальних серіях плей-офф, і загальна різниця в них переконливо доводила, хто в 1/2 фіналу є фаворитами. «Енергетики» тільки в одній грі проти «Урагану» позначили опір, програвши її з різницею в один м’яч, а за підсумком трьох матчів мали 4:11. «Авіатори» ж взагалі в трьох програних матчах мали 6:17, і тільки в одному з них змогли наблизитися до «ХІТа» на відстань в два м’ячі. Тому найголовнішим перед початком півфіналів по обом парам було виключно одне питання – чи спроможні команди Тараса Шпички та Валерія Легчанова кинути виклик своїм принциповим суперникам. І не просто позначити його, а реально змусити відповідно «ХІТ» та «Ураган» тремтіти від перспективи пролетіти повз фінал, що для команд Олега Лук’яненка та Максима Павленка було б провалом. З іншого боку, дуже не хотілося, щоб півфінали перетворилися на ще одне триразове побиття «SkyUp Futsal» та «Енергії», а ці дві команди обмежили свої амбіції фактом присутності в квартеті кращих за підсумками сезону.

Суботнє київське дербі не надало оптимізму: в діях гравців «SkyUp Futsal» не було того вогню та натхнення, які зробили їх переможцями чвертьфіналу. Підопічні Тараса Шпички постійно більше чим на такт не встигали за швидкостями гравців «ХІТа» і не нав’язували їм свій ритм гри. Гол за такої гри був справою часу, і індивідуальні дії Андрія Мельника дозволили Євгенію Жуку відзначитись на 10-й хвилині. Пройшло з пів хвилини, як після голу Ігоря Чернявського на табло стало 2:0. Лише після цього біля воріт «ХІТа» виникла небезпека, але вона була наслідком помилок спочатку Олександра Сухова, який програв м’яч Бруно Сантосу, а згодом Романа Горпинича, який не кращим чином намагався вибити м’яч подалі від воріт. «Авіатори» цими подарунками не скористалися. Коли ж Ігор Чернявський перед перервою забив свій другий м’яч і третій для «ХІТа», стало очевидним, хто буде переможцем цієї гри. В другому таймі  суперники забили по два рази, і «ХІТ» виграв 5:2.

В недільній грі гравців «SkyUp Futsal» не засмутив пропущений на 4-й хвилині м’яч, по грі «авіатори» були дуже схожими на самих себе зразка другої гри проти «Aurora Team», і після кількох втрачених нагод вони після голу Євгена Смоловика поновили рівновагу. В другому таймі підопічних Тараса Шпички не засмутила власна позиційна помилка, якою скористався Андрій Мельник, і в подальшому їм не тільки вдалося вдруге відігратися, а й вперше вийти вперед. Але кінцівка гри залишилася за «ХІТом», за рахунок чого, про це буде далі, і за підсумком двох ігор на своєму майданчику команда Олега Лук’яненка отримала комфортну перевагу 2:0.

«Ураган» та «Енергія» розпочали свою серію в неділю, і кожна з команд в першій грі розраховувала на свої сильні сторони. Першими від них отримали дивіденди франківці, які в традиційному для себе стилі розіграли стандарт, і його дальнім ударом завершив Петро Шотурма. Це здивувало – невже в «Енергії» не були в курсі, що левова частка подібних стандартів розігрується «під Шотурму»?! Якщо не знали, то це дивно. А тим часом за кілька секунд після ще одного стандарту Станіслав Моспан довів перевагу «Урагану» до двох м’ячів. Далі – все прогнозовано: «Енергія» почала грати з п’ятим – то з Легендзевичем, то з Ціликом. Лише після екватору другого тайму за рахунок навали Тарас Кузь один м’яч відіграв, але невдовзі невчасно помилився Назарій Войтович, і Шотурма оформив дубль. Знову гра з п’ятим, гол Михайла Зварича, але за логікою гри – заслужена перемога «Урагану» 3:2, якій повів в серії 1:0.

Першу гру в Івано-Франківську важко було назвати видовищною, але друга показала, що то була ще не межа. Ще раз акцентуємо, мова безпосередньо про гру, а не про стресову заключну хвилину основного часу і серію пенальті. Львів’яни свідомо віддали м’яч і ініціативу «ураганівцям», розуміючи, що без креативного Ігоря Корсуна та ще на певній втомі господарям буде важко долати щільний захист. За великим рахунком у «Урагану» в атаці нічого не виходило, і з голом їм допоміг Віталій Радевич, який обрізався на рівному місці, чим залюбки скористалися Станіслав Моспан (гольова передача) і Андрій Британ (гол). За відсутності на майданчику Тараса Кузя «Енергія» в атаці була беззубою, не допомогла і гра з п’ятим. Майже весь другий тайм був ще сумнішим за перший. Напевне ми були приречені дивитися гру з п’ятим «Енергії» в заключні хвилини, але несподівано все на тому ж «рівному місці» помилився Мар’ян Масевич, чим залюбки скористався Олег Легендзевич. Це вочевидь приголомшило «ураганівців», інакше вони б не дозволили «Енергії» так легко на початку 40-ї хвилини розіграти п’ятого – відзначився Михайло Зварич. Як з’ясувалося згодом, диво-гол Миколи Грицини тільки відтермінував фіаско «Урагану», і після краще пробитої серії пенальті «Енергія» зрівняла рахунок в серії – 1:1.

З чотирьох півфінальних ігор пристрасті палали тільки, на жаль, в одній – в другій в Києві, підтвердження чому шість жовтих карток, а могло бути і більше. Тому всі потуги автора цих рядків назбирати традиційну десятку фішок, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників, не увінчалися успіхом. Але ті сім, які пропонуються вашій увазі, варті того, щоб з ними ознайомитися, пригадавши перипетії першої фази 1/2 фіналу плей-офф.

Спостерігач тижня. Олександр Ліфер

Перша номінація це продовження теми бонусу з допису тижневої давними, який був про те, чи гратиме за «SkyUp Futsal» Олександр Ліфер, який, нагадаємо, в складі «авіаторів» знаходиться на правах оренди, а «права» на нього належать «ХІТу».

Чемпіони України зайняли жорстку позицію стосовно «свого» гравця і не дозволили йому приймати участь в півфінальних матчах. Які мотиви – це вже не має значення, Олександр Ліфер сидів на трибуні – факт, як і беззаперечний факт, що клуб не може заборонити грати орендованому футболістові – це норма для змагань під егідою УЄФА та ФІФА. Але є і інший факт – чемпіонат України проводиться під егідою Асоціації футзалу України по своїх законах і поняттях, а це означає, що норми УЄФА та ФІФА не обов’язкові для виконання. Тому Олександр Ліфер і надалі залишиться «спостерігачем гри» принаймні до 8-го червня, коли старт візьмуть серії за бронзу та за чемпіонство.

Гра тижня. Друга гра «ХІТ» – «SkyUp Futsal»

Вагомим і найпереконливішим аргументом на користь того, щоб саме цю гру обрати в якості «гри тижня», став удар Євгена Сірого зі своєї половини майданчика, після якого м’яч опинився у воротах Володимира Удовиченка. Гра, яка за своєю логікою мала перейти в овертайм, завершилася драматично.

Потрібно було передивитися цей момент в повторі, зробити стоп-кадр, що вирахувати, що свій удар Євген Сірий зробив орієнтовно з 23-х метрів. Фатальна помилка воротаря «SkyUp Futsal», яка призвела до поразки і яка, хтозна, може стати вирішальною в плані визначення переможця цієї півфінальної серії.

Відомий хокейний постулат, що серії плей-офф виграють голкіпери, цілком є прийнятним і для футзалу. В чвертьфінальному протистоянні між «SkyUp Futsal» та «Aurora Team» чи не найвагомішим був внесок в переможну справу голкіпера «авіаторів» Іллі Бакінського. Достатньо пригадати його суперсейв на останній хвилині першої гри, а в другій Ілля взагалі навідбивав стільки, що вистачило б на кілька ігор. І це при тому, що гру він вочевидь догравав з ушкодженням, але все ж таки дограв, бо в вирішальні хвилини гри з «Aurora Team» було не до того, щоб думати про те, буде він грати в півфіналі чи ні.

Так от, про те, що серії виграють воротарі. Серія між «ХІТом» та «SkyUp Futsal» ще не добігла свого завершення, дуже хотілося, щоб в третій грі Ілля Бакінський не просто повернувся, а видав гру рівня не нижче, ніж в другій грі проти «Aurora Team». Адже, давайте говорити відверто, стабільністю він не виблискує, інакше його б вже давно залучали до збірної хоча б у якості третього воротаря, а не того, від кого Ілля показав в чвертьфінальній серії, що він на голову сильніший.

Після завершення чвертьфінальної серії, дивлячись на те, через які зусилля Бакінський догравав гру, одразу виникли підозри, що у в нього, скоріш за все, проблеми із задньою поверхнею стегна, це мінімум тиждень гравцю потрібен спокій, від того і величезна ймовірність, що проти «ХІТа» він не зіграє. Ці побоювання знайшли підтвердження одразу, як тільки розпочалася трансляція першої гри, і режисер трансляції вивів на екран склад «SkyUp Futsal»: основним голкіпером був Володимир Удовиченко, а запасним Артем Рибак.

Чи можна було очікувати, що «авіатори» будуть грати з 17-тирічним воротарем на останньому рубежі? Відповідь одна – це в разі тільки вилучення Удовиченка. До речі, він був на межі від нього, коли на 24-й хвилині першої гри, перериваючи прохід Олександра Педяша, рукою відбив м’яч після удару гравця «ХІТа» (ВІДЕО). Де саме – за межами штрафного майданчика чи в його межах, питання дуже контраверсійне, і арбітр Євген Гордієнко, який був зовсім поруч, вирішив його на користь воротаря.

Щодо «гри тижня», то і тандем голкіперів «ХІТа» в ній не був взірцем досконалості, була відверта помилка Олександра Сухова, як в епізоді з голом Дениса Сніцаренка. Але якщо майже всі гравці «SkyUp Futsal» показали гру гідну перемоги, то про Володимира Удовиченка цього не скажеш. Може в когось і інша думка, але в трьох з чотирьох пропущених м’ячів, він, м’яко про це скажемо, не виручив свою команду – це перший, третій, ну і особливо четвертий гол. За такої кількості випадків, коли воротар не виручає, виграти гру в плей-офф неможливо.

Такі от думки навколо «гри тижня», і дуже сподіваємося, що медичний персонал «SkyUp Futsal» зробить все можливе і не можливе для того, щоб в третій грі ми побачили у воротах «авіаторів» Іллю Бакінського. Він вже довів, що іноді може робити справжні дива.

Гол тижня. Євген Сірий

В наших дописах неодноразово робився наголос на тому, що при визначенні «голу тижня» не обов’язково головним критерієм є його краса. От наприклад, в другій грі між «ХІТом» та «SkyUp Futsal» на 32-й хвилині «авіатори» просто таки приголомшили суперника комбінацією при кутовому, після якої свій м’яч забив Роман Бакум. Дійсно, гол суперовий, але хіба він «гол тижня»?

Тому в першу чергу через його важливість, та навіть можна казати і через його безцінність, голом туру є той м’яч, який за лічені секунди до завершення гри забив Євген Сірий. Одна з його складових – це величезний досвід Євгена, який розумів, що спливають останні секунди, то треба бити і бажано прицільно, а там вже як буде – або два-рикошети допоможуть, або воротар схибить. Так воно і сталося – спрацювало друге, і після удару з 23-х метрів м’яч крізь руки Удовиченка залетів у ворота (ВІДЕО). Вже далеко не вперше «ХІТ» забиває майже з фінальною сиреною. Один раз – це випадковість, а два – це вже система, базовою основою якої, ще раз на цьому наголосимо, є досвід.

Після завершення другої гри між «Ураганом» і «Енергією» хтось із завзятих вболівальників франківського клубу може дорікнути автору цих рядків: а чим йому м’яч Миколи Грицини теж на заключних секундах основного часу не до вподоби. Відповім – до вподоби, але яка його цінність? Зважуючи на поразку «Урагану» в другій грі, ніяка.

Хет-трик тижня. Євгеній Жук

В першій півфінальній грі між «ХІТом» та «SkyUp Futsal» в Екстра-лізі сталася маленька непересічна подія. Євгеній Жук тричі розписався у воротах «авіаторів» і тим самим став цього сезону першим гравцем, який три м’ячі в одній грі забивав тричі.

Це, до речі, нове досягнення і для самого Євгенія, який в своєму зірковому минулому сезоні, де він став кращим бомбардиром, хет-трики робив лише два рази. Нагадаємо, що цього сезону Жук три м’ячі в одні грі забивав в 1-му турі у ворота МСК «Харків» та в 14-му турі у ворота «in.IT».

Хет-трик Жука став загалом 21-м в Екстра-лізі, вони на рахунку 17-ти гравців, з яких двоє, Роман Бакум та Ігор Корсун, оформлювали хет-трики по два рази.

Пенальті тижня. Владислав Корнєв

37-ма хвилина першої гри «ХІТ» – «SkyUp Futsal», рахунок на табло 5:0, і все в грі потихеньку котилося до розгрому «авіаторів». Втім, треба віддати їм належне – грали підопічні Тараса Шпички до кінця і розгрому уникнули, навіть рахунок зробили доволі пристойним – 2:5. «Сухої» вдалося уникнути після наполегливого пресингу Дмитра Суворова, який виборов м’яч у Романа Горпинича. Його підібрав Владислав Корнєв, якого в штрафному майданчику збив Олександр Сухов (ВІДЕО). Рішення арбітрів – жовта картка воротарю «ХІТа» і пенальті. «А чому не червона?», – можна почути в трансляції, але рішення Євгена Гордієнка – жовта. Пенальті пробивав сам постраждалий і впевнено реалізував його (ВІДЕО).

Кількість пенальті, призначених в сезоні, зросла до 18-ти, і відсоток реалізації зріс до 77,78 – 14 з 18-ти.

Пенальті Владислава Корнєва – це третій шестиметровий, призначений на користь «SkyUp Futsal», і що цікаво, в команді Тараса Шпички немає штатного пенальтиста. Корнєв – третій гравець, який виконував пенальті, це при тому, що раніше шість метрів реалізували Микита Тменов і Юрій Щериця, і обидва вони приймали участь в грі проти «ХІТа». Пенальті ж у ворота «ХІТа» пробивався вдруге, і вдруге його голкіпери виявилися безсилими відбити удар суперника з шести метрів.

Дабл-пенальті тижня. Михайло Грицина

Найдраматичнішим моментом основного часу другої гри між «Ураганом» та «Енергією» стало призначення 10-тиметрового у ворота львів’ян на 40-й хвилині. Арбітри зафіксували шосте порушення у команди Валерія Легчанова після того, як Петро Шотурма після зіткнення з Ігорем Марциняком опинився на паркеті (ВІДЕО). Чи дійсно там був фол? Впевнений, у вболівальників «Урагану» та «Енергії» буде діаметрально протилежна думка, а от для нейтрального – це був просто інтригуючий епізод. Рахунок 1:2, до фінальної сирени обмаль часу, і тут дабл-пенальті.

Саме в цей момент зробимо паузу. «Ураган» цього сезону до ігор з «Енергією» 10 метрів бив тричі: двічі в чемпіонаті і один разу в Кубку України. В чемпіонаті дабл-пенальті не змогли реалізувати ані Назар Швед, який не переграв Іллю Бакінського, на той момент голкіпера «Кардиналу-Рівне», ані Петро Шотурма, який в грі проти «Сокола» пробив повз ворота. Натомість, в фіналі Кубку України Петро Шотурма в овертаймі зі своїм завданням впорався, і його гол в підсумку став переможним.

Втім, повертаємо в другу гру – хто ж мав бити 10-тиметровий? Пауза, протягом якої Шотурмі надавали допомогу, була достатньо тривалою, і у Максима Павленка був час, щоб прийняти рішення. Варіант, що напрошується, це Петро Шотурма. Але, з одного боку, Петру надавали допомогу, на майданчик виходив лікар, і, відповідно, Шотурма на деякий час мав залишити майданчик. Навіть якби він і міг залишитися на майданчику, то є друге питання: в якому він стані, щоб бити десятиметровий. Дивлячись на те, що йому кілька хвилин надавали допомогу, то не в оптимальному, і в підсумку на Голгофу був відправлений Михайло Грицина. Що вийшло з його дуелі проти Володимира Кардаша, ми всі бачили (ВІДЕО).

Тому до статистики. Дабл-пенальті у виконанні Михайла Грицини став 17-м в сезоні і десятим нереалізованим, відсоток реалізації зменшився до 41,176 %. «Ураган» втретє в чемпіонаті пробивав 10-тиметровий і втретє його гравці не скористалися нагодою відзначитися. В свою чергу, для «Енергії» це було перше призначення 10-тиметрового у її ворота. На десятку у львів’ян вийшов Володимир Кардаш, і це для нього було друге таке випробування. В грі проти «SkyUp Futsal» опонентом Кардаша, в той момент воротаря «in.IT», був Юрій Щериця, і Володимир став переможцем в тій дуелі.

Є ще ремарка стосовно Михайла Грицини. Він, звісно, гравець з величезним досвідом, але і для нього не могло бути так, щоб він не переживав нереалізацію 10-тиметрового. Навіть попри те, що його брат Микола виправив помилку своїм неймовірним голом за лічені секунди до завершення основного часу гри. Це все ведеться до того, а чи варто було Максиму Павленку відправляти Михайла Грицину ще на одну Голгофу, якою була післяматчева серія пенальті? Хтось скаже, що ці речі непов’язані, але свою спробу з 6-тиметрової позначки Михайло не використав, вдруге програвши Володимиру Кардашу, тому питання доцільності є абсолютно слушним.

Лотерея тижня. Серія пенальті в другій грі в Івано-Франківську

Вся очевидна невидовищність другої півфінальної гри між «Ураганом» та «Енергією» була компенсована післяматчевою серією пенальті. Це така подія в футболі чи футзалі, яка завжди привертає увагу, тим більше, всі ми розуміємо, як багато на кону стояло в цій грі.

Ця номінація визначена як лотерея, так частенько називають післяматчеві пенальті. Але заперечувати, що в ній вагомим аргументом є майстерність гравців, було б неправильним. Після поразки «Урагану» можна було б казати про горезвісний нефарт, але при аналізі виходить, що Валерій Легчанов переграв свого колишнього партнера по «Енергії» та збірній України.

По-перше, навіть овертайм вже показав, що франківці перебували в стані легкого шоку. Їхні атаки не були такими організованими, а ритм гри диктували львів’яни. Тобто, перед пробиттям пенальті певну психологічну перевагу мала «Енергія».

Далі про тих хто бив і хто відбивав. Про Михайла Грицину було вище, а от чому біля шестиметрової позначки ми так і не побачили Петра Шотурму, до речі, капітана команди в цій грі? Це питання, і не можна виключати, що Шотурма не ризикнув бити пенальті через пошкодження. Вирішальний промах здійснив Станіслав Моспан, але у Максима Павленка вже і особливого вибору не було, кого відправляти до шестиметрової позначки. Мар’яна Масевича? Так в нього вже був досвід програної дуелі Володимиру Кардашу, коли той в першій половині сезону грав за «in.IT».

Про воротарів. Валерій Легчанов на першому ударі випробував Назарія Войтовича, і коли той без варіантів пропустив від Мар’яна Пелеха, кинув на майданчик важку зброю – Володимира Кардаша. В нас є статистика пенальті по сезону, і вона цікава. Нереалізовані були чотири пенальті, і два з них відбив Володимир Кардаш. У Олександра Сіріцького також є досвід відбитого шестиметрового, в грі проти «Рятувальника», але Максим Павленко вирішив запустити своїх всіх трьох воротарів по колу, і єдиний, хто відбив удар суперника, Тарас Левандівський, при п’яти ударах «Енергії» на лінії воріт був всього раз.

Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ

Фото ФБ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ