Після дуже рясного на голи четвертого туру минулими вихідними, коли в чемпіонаті України відбулися п’ять матчів туру під номером п’ять, футзалісти команд Екстра-ліги поводилися біля воріт своїх суперників значно ввічливіше, що і призвело до того, що забитих м’ячів було більше, ніж на 10 менше, як за тиждень до цього – 23 в п’ятому турі проти 34-х в четвертому.
Вагома їхня частка була забита в першій з двох ігор, які в турі пройшли в Сумах, це коли МСК «Харків» «приймав» «Ураган». Слово «приймав» взяте в лапки з двох причин. Перша обумовлена тим, що майданчик в Сумах, як не крути, все ж таки для харків’ян не є рідним. Друга ж – це більше метафора, бо після подій в першому таймі цієї гри, який мав рахунок 6:0 на користь франківців, то можна казати, що, скоріше, це вони «прийняли» підопічних Станіслава Гончаренка, при чому так конкретно. За вже звичною традицією, проваливши один з таймів, МСК «Харків» другий відіграв дуже гідно, навіть звів його до нічиєї 1:1, що в підсумку дало 1:7 і найрезультативнішу гру туру.
В другій сумській грі, між «Рятувальником» та «Aurora Team», суперники забили на два голи менше, і тепер вже реальні, а не номінальні господарі, знову залишилися ні з чим. За рівної гри вирішальними в ній стали два голи, забиті столичною командою перед самою перервою і майже одразу після неї – це класика жанру, коли говорять про голи «в роздягальню» і «з роздягальні». От вони-то і склали підсумкову різницю в рахунку на користь новачка Екстра-ліги – 2:4.
Ще в трьох іграх забивалася однакова кількість м’ячів – по три, і лише в одній з них до всіх голів приклалися гравці тільки однієї команди. «Сокіл» після «сухої» перемоги над «Кардиналом-Рівне» вочевидь увійшов до смаку до таких перемог, і дуже був близьким до того, щоб 4:0 повторити і в грі з «Енергією». Різниця була в одному: в Рівному воротар «Сокола» Ярослав Кожуховський влучив у порожні ворота, а от в рідному Хмельницькому ні, хоча нагода була для цього зручнішою, ніж на рівненському майданчику. Тому і 3:0, що втім теж задовольнило команду Романа Ковальчика.
«Кардинал-Рівне» після поразки від «Сокола» можна казати, що реабілітувався в очах своїх відданих вболівальників. Виїзд до Києва до «SkyUp Futsal» не обіцяв команді Олександра Бондаря легкої прогулянки, її і не було. «Кардиналівці» не відмовилися від того, що в них виходить найкраще, це гра від захисту, і, як зазначив після гри головний тренер «авіаторів» Тарас Шпичка, його підопічні ще не готові ламати таку гру суперника. Пробити захист рівнян «SkyUp Futsal» вдалося лише раз, а от гості забили по голу в кожному з таймів і щасливими поїхали до Рівного з перемогою 2:1.
Ще більш щасливими їхали до Києва гравці «ХІТа», які поверталися зі Львова після гри з «in.IT». Є таке футбольне жаргонне слово як «відскочили». Краще і не скажеш про те, що сталося з чемпіонами України, подібні «хеппі енди» бувають або у голлівудських спортивних кінофільмах, або уві снах. Але все ж таки трапляється і в житті, як от в грі п’ятого туру. Зараз тут лише констатуємо факт перемоги «ХІТа» 2:1, тому що ця гра не може не потрапити в наші традиційні фішки, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників, окремою номінацією. Вона того варта, бо має послужити уроком не тільки учасникам цієї гри, а й гравцям всіх інших команд.
Гра туру, вона же драма туру. «in.IT» – «ХІТ»
Передматчеві розклади і так не обіцяли господарям майданчика нічого хорошого, а тут ще й кадрові втрати. Андрій Федюк не міг розраховувати на досвідченого Сергія Коваля і на юного Віталія Явного. Втрата останнього може виглядати як несуттєва, але по факту «in.IT» вийшов на гру з одним воротарем, а футзал гра непередбачувана. У «ХІТа», в свою чергу, був відсутнім Ігор Чернявський, але при всій його важливості для столичної команди, вона відсутність будь-якого окремого гравця просто не повинна помічати. Бо це все ж таки команда, якій за місяць грати в Лізі чемпіонів.
Про «ХІТ» буде таке спостереження. Той, хто уважно стежить за усіма матчами чемпіонів України, не міг не помітити, що своїх двох воротарів вони використовують майже прогнозовано. Будемо називати речі своїми іменами: коли в «ХІТі» вбачають, що проблем в грі для нього не очікується, то зі старту виходить воротар Олександр Кравець. Коли очікується проблемна гра, обов’язково в ній виходить інший Олександр, який Сухов. Така тенденція дуже чітко простежується, якщо проаналізувати ігри «ХІТа» за попередній сезон. Ситуація проста – мати другого воротаря, який взагалі не грає, неприпустимо, от його і випускають тоді, коли ризик виглядає найменшим. Були, щоправда, у «ХІТа» і виключення, але на те вони і виключення.
Польові гравці можуть вголос казати що завгодно, але всередині себе вони теж вміють робити висновки, звідси і налаштування на гру. Після гри тренер «ХІТа» Владислав Лисенко казав, що вони з Олегом Лук’яненком і казали гравцям, і попереджали, що «in.IT» може бути дуже небезпечним, але поразка львів’ян 1:9 від «Урагану» нікуди з голів гравців не поділася. Вони можуть слухати, або робити вигляд, що слухають, але оглядаються, хто в них там в воротах, і роблять свої висновки.
Одразу зазначимо, що до Кравця по цій грі жодних питань, але він не такий варіативний і не вміє робити те, ще вміє Сухов. Що саме, все в курсі, цим і був обумовлений його вихід на другий тайм. По першому тайму «ХІТ» щось створював, але це не було тим, що могло спантеличити не те що Володимира Кардаша, але і його необстріляних партнерів по «in.IT». З виходом Сухова напруги побільшало, навіть іноді виникали пожежі, але голу не було. І тут в другому таймі у «ХІТа» вилізло те, що колись мало вилізти при тій великій кількості ігрових епізодів, коли Сухов залишає ворота. В недавньому минулому було кілька разів, коли м’ячі влітали або за комірець, або у порожні ворота Сухова. Навіть цього сезону у Сухова були огріхи, але для нього миналося. А от в грі з «in.IT» не минулося, і Владислав Константінов скористався своїм шансом.
«ХІТ» не зміг швидко відповісти, і чим далі, тим більше для нього пахло смаженим. Воно і мало скінчитися смаженим за усіма футзальними канонами, але на диво в заключні пів хвилини ми стали свідками Голлівуду за безпосередньої участі того, хто був зовсім поруч, щоб стати героєм. По-перше, при тих дивах, які майже 40 хвилин творив Володимир Кардаш, просто неймовірним видалося те, що він пропустив після удару Журби. Так, Сергій пробив майстерно, але, давайте визнаємо, що це не був удар з розряду, що не беруться. Ну, а далі була та сама драма (ВІДЕО) співучасником якої можна вважати і Станіслава Лейб’юка, який зробив ту фатальну передачу, після якої помилився Кардаш. Було б у Лейб’юка більше досвіду, він би не став засовувати м’яч назад воротареві, а просто вибив би його вперед в боротьбу комусь зі своїх партнерів. Поки була б боротьба, «ХІТ» за лічені секунди не встиг би не те що створити загрозу воротам Кардаша, він не встиг би навіть перевести м’яч на половину «in.IT».
Втрата перемоги (за нічийного кінцевого рахунку) була б сама по собі ударом по «айтішникам», а така поразка це вже як кіно з Ван Даммом – «подвійний удар», і добре для гравців «in.IT», що попереду два тижні перерви в чемпіонаті, щоб змогти оговтатися від нього. Такою була у Львові гра туру і її драма, яку ми всі будемо пам’ятати не тільки цей сезон, а й ще дуже довго.
Герой туру. Євген Ланко
Гра у Львові була заключною в турі, і Володимир Кардаш так очевидно і довгий час був беззаперечним кандидатом на перемогу в цій номінації, що після гри довелося порозмірковувати, хто ж зможе підхопити прапор, що випав з його рук. А ще переглянути статистику туру, хто ж з гравців був найефективнішим. Чисто математично ним був Артем Фаренюк, у якого дубль та гольова передача, але це все ж таки в грі, рахунок якої 7:1. Набагато вагомішим в перемогу своєї команди став внесок Євгена Ланка. Два голи забили «кардиналівці» для своєї першої перемоги в сезоні, і до обох м’ячів долучився Євген Ланко, у якого гол і асист. От це вже аргумент, який всім аргументам аргумент, тому лауреатом і стає один з провідних гравців «Кардиналу-Рівне».
Розгром туру. Перемога «Урагану»
Втім, ані сам Артем Фаренюк, ані його команда не залишаться без того, щоб бути відзначеними в нашому черговому дописі, і перш за все, це не дає зробити сам «Ураган». За запеклої гри в інших чотирьох матчах, гра «Урагану» в Сумах проти МСК «Харків» випадає з загальної канви. Вже в перші 20 хвилин підопічні Юрія Іванишина (Максим Павленко, як в післяматчевому коментарі повідомив тренер «Урагану», був відсутнім за сімейними обставинами) награли на рекордну перевагу за підсумком першого тайму, а це тенісні 6:0. По перерві вони вже не були такими кровожерливими, інакше б легко перебили своє досягнення 9:1 з попереднього туру.
Переваги в шість м’ячів вистачило, щоб вчетверте в сезоні був зафіксований розгром. При чому, для франківців це поспіль третя розгромна перемога, а от у МСК «Харків» друга розгромна поразка і теж поспіль.
Голи туру. Три голи «Урагану»: Станіслав Моспан, Артем Фаренюк, Микола Грицина
Трохи вище вже було про 23 голи в турі і левовий внесок в цей показник гравців «Урагану», тому і ймовірність була вищою, що якийсь з голів франківців буде серед кращих. Але цього разу хотілося б відмітити їх одразу три, і за збігом обставин це перші три м’ячі з семи, які у ворота МСК «Харків» відвантажили «ураганівці».
Всі вони доволі ефектні: присутні злагодженість в діях гравців, очевидні робота над стандартами і якісна індивідуальна майстерність, яка дозволяє гравцям доводити свої гольові моменти до потрібного завершення.
Гол Станіслава Моспана ВІДЕО
Гол Артема Фаренюка ВІДЕО
Гол Миколи Грицини ВІДЕО
Гольові серії. Артем Фаренюк – п’ята гра поспіль!
Позаду в Екстра-лізі п’ятий тур, а Фаренюк не дає забути про свої бомбардирські здібності. 29 вересня двічі від ударів Артема постраждав МСК «Харків», загалом на його рахунку стало 8 забитих м’ячів, і це дворазова перевага над групою найближчих переслідувачів. Але що головне під цю номінацію, що Артем забиває у п’ятій грі поспіль, тобто, у всіх матчах своєї команди. Так вже і напрошується запитати, чи хтось зможе зупинити Фаренюка? Можливо, це зробить «ХІТ», з яким франківцям грати в наступному турі?
Активно намагається йти шляхом Фаренюка і Олександр Школьний зі «Aurora Team». В п’ятому турі він відзначився в грі з «Рятувальником», і це вже третя гольова гра поспіль для Школьного. Тиждень тому в зв’язці з ним йшов Даниіл Абакшин, але продовжити свою серію з двох матчів він не зміг. Втім, компанія «серійних» голеадорів не зменшилася, і до неї додалися Кирило-Ілля Бабак («Сокіл»), Вадим Журавель (МСК «Харків»), Юрій Сагайдачний («Aurora Team») та «ураганівці» Микола Грицина і Назар Швед, кожний з яких забивав в другій для себе грі поспіль.
Воротар-голеадор туру. Юрій Савенко
Потрохи налагоджують свій приціл і голкіпери, які ніколи не проти відзначитися голом у ворота свого візаві, особливо коли він сидить на лаві запасних, а замість нього по майданчику бігає польовий гравець у воротарській футболці. Тиждень тому ми вітали воротаря «Сокола» Ярослава Кожуховського, який відкрив лік воротарським голам в поточному сезоні. Була в нього нагода забити і «Енергії», але вона так і залишилася нагодою.
Юрій Савенко за свою тривалу кар’єру напевне забивав у протилежні ворота з десяток разів, і в грі з МСК «Харків» не міг не скористатися тим подарунком, який йому зробив харків’янин Ігор Малюк і якого можна записувати в асистенти. Дальній удар Малюка був ідеальним для воротаря, який бачить напроти себе незахищені ворота: і не дуже сильний, і на зручній висоті (ВІДЕО). Тому Савенку не потрібно було надзусиль, щоб спокійно спіймати м’яч, прицілитися і спрямувати на той момент гри вже п’ятий м’яч у ворота МСК «Харків».
«Shutout» туру. І знову Ярослав Кожуховський!
В поточному сезоні було всього три гри, після яких одна з команд залишала свої ворота недоторканими. Дві з них – це ігри «Сокола», в попередньому турі з «Кардиналом-Рівне», і ось тепер – з «Енергією». І в обох цих матчах ворота хмельничан захищав новачок команди 24-хрічний Ярослав Кожуховський. Таким чином, «безгольова» серія і «Сокола», і самого воротаря подовжилася до 88-ми хвилин. Когось здивує, що такі дії воротаря тільки надихають і надають впевненості його партнерам по команді?
Тут хіба що не зайвим буде ще раз констатувати, що свої володіння Ярослав залишив не при справах в іграх з таким командами, як «Кардинал-Рівне» та «Енергія», які ніколи серед забивних команд не пасли задніх.
Червона картка туру. Тарас Кузь
Давно в наших дописах не було про суддівство, і час цей момент надолужити. Але, одразу відмітимо, що не в плані, щоб якось «навішати» арбітрам, а в плані просто привернути увагу до цікавих моментів.
Перший з них з гри «Сокіл» – «Енергія». На 31-й хвилин Олег Гуцуляк з усіх сил намагався вирватися на гольову позицію, але після підкату Тараса Кузя опинився на паркеті. Яку супроводжуючу трактовку записали в протокол арбітри, знають тільки вони, але, скоріше за все, там може бути про небезпечну гру не в м’яч, а в ногу. Це, на жаль, не очевидно помітно по ВІДЕО, але напевне було видніше арбітру, який був поруч і прийняв таке суворе рішення стосовно гравця «Енергії».
До речі, для Тараса Кузя це вже друге вилучення в сезоні, і якщо після першого він поза грою був одну гру, то зараз йому «світить» за пряму червону триваліша дискваліфікація. Мінімум дві гри, які у львів’ян зі «SkyUp Futsal» та з земляками з «in.IT».
Жовта картка туру. Юрій Щериця
Якщо по моменту Тараса Кузя все більш менш очевидно, то в грі «SkyUp Futsal» з «Кардиналом-Рівне» виник момент, який в іграх буває не так часто. На 38-й хвилині, в той час, коли кияни програвали 1:2, гравець «авіаторів» Юрій Щериця багато грав п’ятим польовим, але в якийсь момент втратив контроль над м’ячем, який перехопив Олександр Басич. «Кардиналівець» вже був готовим пробити по порожнім воротам, позиція для цього була зручною – з центрального кола, прямо по центру воріт. В принципі, Басич і пробив, але в ту мить, коли Щериця тримав його руками, пробити і сильно, і влучно рівнянину було просто нереально (ВІДЕО).
Арбітри Олександр Білащенко та Олександр Сидорук цілком слушно зупинили гру, зарахували фол «авіаторам» і показали картку порушнику. Але тут і головне питання: картка-то була жовтою, а чи не тягнуло порушення на червону?
Це питання, як-то кажуть, для компетентних органів, але чому цей епізод привернув увагу? Тому що одразу пригадався момент з гри десь семи-восьмирічної давнини між «Локомотивом» та «Енергією», яка проходила в Харкові. Так от, там хтось з «залізничників» намагався пробити по порожнім з району від бокової лінії, зі своєї половини і з відстані приблизно 30 метрів. Саме в цей момент Денис Овсянніков, який тоді був «енергетиком», одягнений у воротарську футболку, притримав гравця «Локомотиву» руками, і удар по порожнім воротам не вийшов таким, яким би він міг бути, якби Овсянніков не порушував правила. Арбітром тієї гри був Олег Іванов, і він оцінив цей фол червоною карткою.
Тоді це був ну дуже резонансний епізод, який викликав чимало суперечок. Якщо його порівнювати з тими подіями, які були в грі п’ятого туру в Києві, то питання про колір картки для гравця «SkyUp Futsal» не виглядає недоречним. Але, знову ж таки, на цей випадок в нас є компетентні органи, а ми можемо тільки помріяти про те, щоб вони найближчим часом якось би епізод прокоментували. А ми послухали б і почитали з великим задоволенням!
Віддзеркалення (попереднього) туру. Господарі-гості: «Сокіл» не крокує в ногу
Заключна номінація цього тижня вперше в наших дописах, і виникла вона спонтанно, після порівняння результатів двох останніх турів, в яких не можна не помітити протилежність до повного віддзеркалення. Четвертий тур за своїми результатами можна вважати господарським, адже ті команди, які грали на своєму майданчику, здобули левову частку очок, як розігрувалися в турі – 12 з 15-ти. Єдиним виключенням стала грала в Рівному, де гості, а це був «Сокіл», засмутили місцевих «кардиналівців».
Пройшов тиждень, і за підсумками п’ятого туру маємо рівно дзеркальну ситуацію. Вже гостьові команди зібрали рясний очковий врожай з 12-ти залікових пунктів, а стати цьому туру Екстра-ліги абсолютно гостьовим завадила негостинність… знову ж таки «Сокола», якому вочевидь вже дуже кортіло перемогти «Енергію», чого не було з 19 грудня 2020 року.
Додамо, що єдиним туром, в якому поки що не було перемог одночасно з боку і господарів, і гостей, залишається недограний перший тур. В ньому наразі маємо дві перемоги гостей і дві нічиї. Втім, є ще перенесена гра «Aurora Team» – «Кардинал-Рівне», в якій у господарів є шанси, але, відштовхуючись від сил суперників, вони 50 на 50.
Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ
Фото ФБ