Від шести до восьми матчів очікувало футзальну Екстралігу в другому блоці чвертьфінальних матчів плей-офф, які відбулися з суботи по понеділок. Вийшло ж посередині – сім ігор, і команди, які вибороли своє місце в півфіналі, були визначені в двох парах. Цього разу Асоціації футзалу України не вдалося розвести ігри по часу, щоб за ними було зручно спостерігати в онлайн-трансляціях, і це найбільше стосується неділі, коли три гри стартували з інтервалом в одну годину, починаючи з 14.00.
«Aurora Team» та «Суха Балка» пізніше за три інші чвертьфінальні пари почали своє суперництво, що не завадило саме їм визначити першого півфіналіста. Попри всі свої кадрові проблеми, команда з Жовтих Вод не бажала здаватися без бою, і гра на рівних з переможцями регулярного чемпіонату тривала аж до 25-ї хвилини. Рахунок тримався 0:0, але потім почалося те, що в футзалі називають «привозами». Біля власних воріт помилився Владислав Ніжник, «Aurora Team» тільки цього і чекала, щоб відкрити рахунок. Майже одразу гол у ворота команди Євгена Задорожного підвіз голкіпер Юрій Савенко, і на табло стало 1:1. Не встигли жовтоводці цьому порадіти, як помилився їхній воротар Назарій Войтович, «Aurora Team» знову повела в рахунку і більше ситуацію не відпускала з-під свого контроля. Перемога 5:2, в серії 3:0 – саме такого і очікували в цій парі, надто вже нерівними були сили суперників.
Трохи раніше в Дніпрі, але в іншому спорткомплексі, стартувала третя гра в серії між «Athletic Futsal» та «ХІТом». Господарі вочевидь перегоріли, в першому таймі припустилися двох грубих помилок, і це рішучим чином вплинуло на загальний підсумок – 6:0. Схоже на те, що в «ХІТі» вирішили, що тепер він візьме дебютантів Екстраліги тепленькими – яка ж це була помилка. Команда Олександра Кабаненка була такою ж цілісною, як і в першій грі в Києві. Програючи 1:3, «ХІТу» вдалося скоротити відставання до мінімуму на 32-й хвилині, і команда з Дніпра більше восьми хвилин гідно протистояла спробам чемпіонів України перевести гру в овертайм. Більше того, у «атлетів» було чотири спроби вразити порожні ворота, але м’яч так і не залетів до сітки. 3:2 – «Athletic Futsal» вдруге здивував всю футзальну спільноту і довів серію до п’ятої гри.
Чотирьох ігор не вистачило і «Енергії» зі «SkyUp Futsal», щоб визначити сильнішого. Першу гру краще розпочали «енергетики», які повели 2:0 вже на третій хвилині. Весь основний час попереду були львів’яни, «авіатори» їх наздоганяли, і на 39-й хвилині Шаропіньо вдалося перевести гру в овертайм. Другу його додаткову п’ятихвилинку команда Тараса Шпички грала без свого лідера, що не завадило їй забити двічі і виграти 6:4. В неділю «Енергія» знову відкрила рахунок, втім, після голу Євгена Смоловика на 16-й хвилині програвала 1:3. Відставання вдалося нейтралізувати ще до перерви, а в другому таймі львівські фанати побачили лише один м’яч і залишилися цим задоволені, адже він в активі Михайла Зварича, як і перемога в активі «Енергії» 4:3.
«Сокіл» приїхав до Івано-Франківська з двома перемогами, але в першій грі одразу для нього все пішло кепсько – м’яч в ворота хмельничан влетів вже на восьмій секунді. І хоча відіграти його вдалося через хвилину, «Ураган» повірив в свою зірку. Двох м’ячів на початку другого тайму франківцям вистачило для перемоги 3:2. Кепсько було для «Сокола» і в першому таймі другої гри, в якому після помилки юного Артура Хібовського «Ураган» повів 3:0. Але це були останні голи франківців цього сезону, надалі забивав лише «Сокіл», зробив це чотири рази, переміг 4:3 і став другим півфіналістом.
Драма. Шаропіньо
Таке ми неодноразово бачили в футболі, коли якийсь гравець втрачає свідомість і без будь-яких видимих причин падає на поле. Подібні ситуації одразу стають резонансними, адже подія відбувається на очках не тільки десятків тисяч присутніх на стадіоні, але й мільйонів телеглядачів. На жаль, траплялися і трагедії.
Жахливий випадок відбувся в першій львівській грі, коли перед самим початком другого додаткового тайму бразилець Шаропіньо спочатку присів навпочіпки, а за кілька секунд знепритомнів і впав на паркет (ВІДЕО). Не одразу всі присутні усвідомили, що сталося щось екстраординарне, і добре, що в ситуацію миттєво втрутилися медики обох команд, і обок просто не міг знаходитися фізіотерапевт «Енергії» Олег Чернецький, який тривалий час захищав Україну на Сході. Ситуація була дуже складною і напруженою, але завдяки професійним діям вдалося повернути Шаропіньо до свідомого стану.
Звісно ж, про те, що Шаропіньо продовжить гру, мова не йшла, але його партнери по команді відіграли і за себе, і за того хлопця і виграли гру. Втім, просто так пройти повз ситуацію неможливо, і виникає питання, чи забезпечена наявність на матчах Екстраліги такого приладу, як дефібрилятор. Є великі сумніви, що відповідь на це питання позитивна, і найближчим часом Асоціація футзалу України просто зобов’язана внести зміну в регламент, щоб дефібрилятор став ОБОВ’ЯЗКОВИМ приладом на всіх матчах Екстраліги із зазначенням відповідальної персони, яка вміє ним користуватися. Це щоб драма не перетворилася на трагедію.
Кращі ігри. Перша гра «Енергія» – «SkyUp Futsal» та друга гра «Ураган» – «Сокіл»
Другий блок чвертьфінальних матчів вмістив в себе цілий розсип видовищних поєдинків. Вийняток це хіба що гра в Дніпрі, де «Суха Балка» приймала «Aurora Team», тому щоб визначити найкращу з кращих ігор, варто застосовувати критерії відсіву. З них, що на поверхні і що дуже цінується в футзалі, це камбеки, наслідком яких стають вольові перемоги. В другій грі між «Athletic Futsal» та «ХІТом» господарі проявили характер і вдруге в серії, поступаючись в рахунку, розвернули гру на свою користь.
Втім, у «атлетів» відставання було в один м’яч, і куди важчою була ситуація у тих команд, які програвали у Львові в серії між «Енергією» та «SkyUp Futsal». В першій це були «авіатори», які вже на 3-й хвилині програвали 0:2. Характер команді Тараса Шпички знадобився і наприкінці другого тайму, коли вони поступалися 3:4, але завдяки голу Шаропіньо перевели гру в додатковий час.
В ньому була вже згадувана драматична ситуація з Шаропіньо, і «авіатори» вкотре продемонстрували наскільки вони міцні духом. Після того, що сталося з їхнім партнером по команді, можна було б впасти в депресивний стан або втратити концентрацію, і цього було б достатньо, щоб програти. Але в заключній п’ятихвилинці «SkyUp Futsal» був цілісним монолітом, забив двічі і виграв 6:4.
Але однією грою обмежитися в цій номінації було б несправедливим з огляду на те, що зробив «Сокіл» в другій грі в Івано-Франківську. Перша 20-тихвилина відверто не пішла у хмельничан. В ній вони програвали 0:3, і щастям було, що на останній хвилині тайму Владиславу Первєєву вдалося один м’яч відіграти. Цим голом команда Романа Ковальчика спіймала потрібну хвилю і почала методично тиснути на «Ураган». Спочатку Кирило-Ілля Бабак відіграв один м’яч, потім Вадим Данилюк, який через травму грав цього сезону не так багато, другий. В овертаймі був тільки один гол, він в активі Бабака, тож маємо неймовірний камбек «Сокола», який виліз, здавалося б, з безнадійної ситуації.
Розгром. В Дніпрі
Позаду блок чвертьфінальних матчів, і знову маємо одну гру, яка завершилася розгромом. Показовий урок, якими різними можуть бути матчі плей-офф, влаштували дебютанту Екстраліги з Дніпра, клубу «Athletic Futsal», чемпіони України з київського «ХІТа». Команда Олега Лук’яненка не стала вв’язуватися з молодими «атлетами» в біганину, віддала їм м’яч, а сама спокійно чекала, коли ж вони почнуть помилятися. Першим помилися Артем Щур, коли послизнувся на рівному місці, і це обернулося першим голом. Згодом влучання м’яча в руку в штрафному майданчика, пенальті – і другий гол. По перерві була класика жанру: разючі контратаки «ХІТа» разом з голами в порожні ворота. На виході вийшов показовий розгром з рахунком, який в великому тенісі називають бейгл, тобто 6:0.
«ХІТ» вп’яте переміг своїх суперників з великим рахунком, при чому, в третій раз «під нуль». Натомість, «Athletic Futsal» втретє зазнав розгрому і вдруге це відбулося без забитого м’яча.
В 147-ми зіграних матчах цього сезону розгромні перемоги фіксувалися 23 рази, і це 15,65%.
Кращий гол. Віталій Радевич
Шедевральний гол в першій грі у Львові забив гравець «Енергії» Віталій Радевич. Здавалося, ніщо не віщувала неприємностей воротам «SkyUp Futsal», адже львів’яни передавали м’яч один одному, особливо не маючи перспективи для розвитку атаки. Але сталося неймовірне: отримавши м’яч віл Андрія Теряєва, Віталій Радевич знаходився до воріт «авіаторів» лівим боком, але це не завадило йому якимось периферійним поглядом помітити, що Ілля Бакінський вийшов з воріт. Як далеко, це з трансляції, на жаль, не помітно, тим не менше, Радевич зі своєї половини майданчика, з відстані приблизно 23 метра, завдав неймовірного за красою удару, після якого м’яч над голкіпером залетів у ворота під поперечину (ВІДЕО). «Немає слів», – вигукнув коментатор гри Олександр Горгут, втім вони є, і це тільки слова захоплення.
Цікава деталь щодо результативності 27-мирічного Віталія Радевича. В регулярному чемпіонату на його рахунку був всього один гол, але в чотирьох іграх плей-офф від відзначився вже двічі. Пам’ятаємо, що його гол в першій чвертьфінальній грі проти «SkyUp Futsal» на останній хвилині другого додаткового тайму приніс «енергетикам» перемогу 8:7. А от цей чудовий м’яч залишиться для Радевича лише невеличким приємним спогадом – його команда третю чвертьфінальну гру програла.
Швидкострільність. Мар’ян Масевич, Микола Грицина
В двох матчах з семи на перших хвилинах були забиті голи, які внесли суттєві корективи в рейтинг «швидких» м’ячів. Обидва вони потрапили до чільної десятки, більше того, гол Мар’яна Масевича в першій грі в Івано-Франківську вийшов на перше місце. Його парадокс, що найшвидший гол в активі команди, яка не робила перший удар по м’ячу. Це право було за «Соколом», і після того, як м’яч опинився у Даніїла Чижика, на нього рішуче пішов Мар’ян Масевич. Чижик втратив м’яч, і Масевичу потрібно було влучити у ворота, які перед цим залишив Сергій Шевченко (ВІДЕО). Табло в спорткомплексі Коледжу фізичного виховання встигло відрахувати лише вісім секунд, і це на дві секунди менше того часу, який знадобився Костянтину Абзалову в вісімнадцятому турі, щоб вразити ворота «Любарту».
Вдалим був початок другої гри у Львові і для «Енергії». Господарі отримали право на кутовий, і після передачі Віталія Радевича Микола Грицина ударом в дотик з десяти метрів спрямував м’яч у дев’ятку (ВІДЕО). Щоб відкрити рахунок, команді Валерія Легчанова знадобилося 44 секунди, цього достатньо, щоб в рейтингу «швидких» м’ячів посісти восьме місце. Десятка голів, забитих на першій хвилині, виглядає таким чином:
1. 8 секунда – Мар’ян Масевич («Ураган»), третя гра 1/4 плей-офф, гра «Ураган» – «Сокіл»
2. 10 секунда – Костянтин Абзалов («Сокіл»), 18 тур, гра «Любарт» – «Сокіл»
3. 17 секунда – Михайло Грицина («Енергія»), 5 тур, гра МСК «Харків» – «Енергія»
4. 26 секунда – Рафінья («SkyUp Futsal»), 16 тур, гра «SkyUp Futsal» – «ХІТ»
5. 28 секунда – Віктор Ковальов («Суха Балка»), 18 тур, гра «SkyUp Futsal» – «Суха Балка»
6. 33 секунда – Олександр Басич («Кардинал-Рівне»), 5 тур, гра «in.IT» – «Кардинал-Рівне»
7. 38 секунда – Максим Малиновський («Aurora Team»), 9 тур, гра «Aurora Team» – «Кардинал-Рівне»
8. 41 секунда – Денис Зеленкевич («Суха Балка»), 9 тур, гра «Суха Балка» – «Ураган»
9. 44 секунда – Микола Грицина («Енергія»), четверта гра 1/4 плей-офф, гра «Енергія» – «SkyUp Futsal»
10. 45 секунда – Дмитро Романюк («Любарт»), 2 тур, гра «Любарт» – «in.IT»
10. 45 секунда – Роман Горпинич («ХІТ), 16 тур, гра «SkyUp Futsal» – «ХІТ»
Хет-трик. Євгеній Жук
Вдруге на стадії плей-офф зафіксований хет-трик, і знову в іграх між «ХІТом» та «Athletic Futsal». Нагадаємо, що в першій київській грі між цими командами трьома м’ячами відзначився дніпрянин Давид Калашник, в першій же грі в Дніпрі аналогічно на це відповів найкращий голеадор чемпіонату Євгеній Жук, який двічі відзначився в першому таймі, а одного разу в другому.
Хет-трик Жука став 22-м загалом в чемпіонаті, кількість гравців, які забивали по три в одній грі, залишилася незмінною – їх п’ятнадцять, але Євгеній став першим гравцем, який має в активі три хет-трики.
Пенальті. Євгеній Жук, Давид Калашник, Михайло Зварич
Другий з трьох свої м’ячів Євгеній Жук забив з пенальті. Він був призначений, коли м’яч після удару Андрія Мельника прилетів в руку Владиславу Кримковому, який знаходився в штрафному майданчику. Пенальті, який в нікого не викликає питань, і його Євгеній Жук виконав бездоганно (ВІДЕО). «ХІТ» тричі отримував право на шестиметровий, тричі його виконував Євгеній Жук, всі три рази вправно. У ворота «Athletic Futsal» пенальті призначався в Екстралізі найчастіше – п’ять разів, і тільки Юрію Щериці зі «SkyUp Futsal» ще в першому турі не вдалося перетворити його на гол після влучання у штангу.
Не менш беззаперечний пенальті був призначений в другій грі в Дніпрі, коли на 14-й хвилині Олександр Педяш в штрафному майданчику зрізав Артема Щура. Під пенальті у «ХІТа» у ворота вийшов Олександр Сухов, який в сезоні вже двічі парирував пенальті, але проти удару Давида Калашник навіть він виявився безсилим (ВІДЕО). Цікаво, що «Athletic Futsal» взагалі вперше в сезоні пробивав шестиметровий, натомість, у ворота «ХІТа» пенальті призначався чотири рази, два з яких реалізовані.
Пенальті ж, який був призначений у другій грі у Львові, вирішив її долю. На 24-й хвилині Михайло Грицина, зігравши на випередження, відібрав м’яч у Юрія Щериці, увірвався в штрафний майданчик, де після контакту з Іллею Бакінським опинився на паркеті. Вердикт арбітра Євгена Гордієнка, який був поруч – це порушення. Пенальті у «енергетиків» взявся пробивати капітан команди Михайло Зварич і зі своїм завданням впорався (ВІДЕО). Зварич вперше в сезоні підходив до шестиметрової позначки, хоча «Енергія» била пенальті вже п’ять разів, і лише Тарас Кузь ще в восьмому турі не забив у ворота «Сокола». У ворота «SkyUp Futsal» пенальті пробивалися чотири рази, три з них реалізовані.
Найкращим пенальтистом залишається Юрій Сагайдачний з «Aurora Team», який забив чотири пенальті з чотирьох. Загалом пенальті призначалися 30 разів і з них реалізовані 24, тобто, реалізація на рівні 80%, це чотири з п’яти.
Дабл-пенальті. Михайло Грицина, Мар’ян Масевич
Набагато гірша статистика, коли гравцям доводиться виконувати покарання за шостий фол суперника з десяти метрів. Найсвіжіший приклад, коли в першій львівській грі господарі отримали право на десятиметровий на 48-й хвилині, програючи 4:5. Відповідальність на себе взяв досвідчений Михайло Грицина, який дабл-пенальті за свою кар’єру пробив не один десяток. Але в такий важливий момент з нервами не впорався і пробив в каркас воріт, які захищав Ілля Бакінський (ВІДЕО).
Як варіант, чому так сталося – «Енергія», як це не дивно, била дабл-пенальті вперше в сезоні! Натомість, «SkyUp Futsal» вийшов в лідери за кількістю дабл-пенальті, призначених у його ворота – це відбулося ввосьме. Втім, «десятка» у ворота «авіаторів» далеко не завжди гол, адже реалізовані всього два десятиметрових. Востаннє це було ще в п’ятнадцятому турі, коли Віталій Рябоконь з «in.IT» переграв Андрія Острікова. Після того дабл-пенальті у ворота «SkyUp Futsal» призначалися тричі, і всі вони вийшли повз касу.
Кульмінацією або апогеєм не тільки четвертої гри між «Ураганом» та «Соколом», а й всієї серії стала 50-та хвилина, коли арбітри десь знайшли влучання м’яча в руку Бабака, і це був шостий фол для хмельничан. До речі, на жодному ж повторів не має можливості зробити висновок напевне, що контакт м’яча з рукою дійсно був. Зазвичай такі фоли свистять, коли порушення не просто 100-відсоткове, а 200-відсоткове, втім, арбітр Дмитро Дудка вирішив, що цього достатньо для фіксації фолу. Бити 10-тиметровий у «Урагану» пішов капітан команди Мар’ян Масевич, але тиск на нього був такий, що 24-річний гравець з ним не впорався. Хоча, з іншого боку, потрібно казати про майстерність воротаря «Сокола» Сергія Шевченка, який в блискучому стилі рукою відбив м’яч (ВІДЕО).
«Ураган» вчетверте бив «десятку» і вдруге не забив. Натомість, у ворота «Сокола» 10-тиметровий виконувався вп’яте, але вчетверте суперники хмельничан не змогли скористатися нагодою забити. Цікава деталь – «Сокіл» єдина команда в Екстралізі, всі три воротарі якої відбивали дабл-пенальті. Окрім Сергія Шевченко, по разу це робили Богдан Бабенко та Ярослав Кожуховський.
Загальна кількість призначених дабл-пенальті в сезоні склала 41, з яких забиті лише 13, і це 31,71%.
Ювіляр. Андрій Мельник
25 років – непересічна подія в житті будь-якої людини, і саме такий ювілей святкував в день першої гри в Дніпрі проти «Athletic Futsal» гравець «ХІТа» Андрій Мельник. Зрозумілим є бажання будь-якого гравця, в якого в день народження офіційна гра, відсвяткувати його принаймні перемогою. Але цим Андрій Мельник не обмежився, доклавшись до чотирьох (!) з шести м’ячів «ХІТа» у ворота суперника. Почалося все з гольової передачі на Євгенія Жука, після чого рахунок був відкритий. Ще в першому таймі після удару Мельника м’яч влучив в руку Кримковому, «ХІТ» заробив пенальті і збільшив свою перевагу до 2:0. По перерві на 26-й хвилині Андрій Мельник сам вразив ворота «атлетів», і, нарешті, на 31-й хвилині в контратаці Мельник знову виступив в якості асистента для Євгенія Жука, після чого рахунок став 5:0.
Шатаут. Олександр Сухов
Окрім того, що перша гра в Дніпрі була ідеальною для «ХІТа» в атаці, те ж саме можна казати і про захист. Зазначимо, що перші три гри серії проти «Athletic Futsal» без замін грав Олександр Сухов, і якщо в першій з них його помилка призвела до пропущеного м’яча, то в Дніпрі воротар збірної України нейтралізував всі спроби «атлетів» досягнути успіху. Це був восьмий поєдинок для «ХІТа», в якому команда Олега Лук’яненка не пропустила жодного голу. Сім з них були переможними, і була ще нічия 0:0 з «Ураганом», в цій грі Сухов вийшов на майданчик лише на кілька секунд і запам’ятався тим, що відбив пенальті.
Бонус. Про гроші на конто Асоціації футзалу України
Важко давалася «Соколу» перша гра в Івано-Франківську, в якій хмельничани отримали аж п’ять жовтих карток і кілька з них були за неспортивну поведінку. Доволі легко ліміт в дві жовті картки хмельничани перевершили і в другій грі. Як наслідок, за підсумком двох ігор штраф в розмірі 10000 грн., які хмельницькому клубу доведеться перекинути на р/р Асоціації футзалу України.
На суму в 5000 грн. влетів київський «ХІТ», гравці якого в другій грі в Дніпрі отримали три попередження. На «Сокіл» штрафні санкції накладені тричі, на «ХІТ» вшосте, а загалом сума в 205 тис. грн. штрафів між клубами розподілється таким чином:
35 тис. – «SkyUp Futsal»
30 тис. – «ХІТ»
25 тис. – «Суха Балка»
по 20 тис. – «in.IT», МСК «Харків»
по 15 тис. – «Athletic Futsal», «Aurora Team», «Кардинал-Рівне», «Сокіл»
по 5 тис. – «Ураган», «Енергія», «Любарт».
Анатолій Подвойський