Минулими вихідним в футзальній Екстра-лізі позаду залишився сьомий тур, але не в повному обсязі, а на 80 відсотків. Тобто, були зіграні чотири гри з п’яти, і ледь «Кардинал-Рівне», зігравши два тижні тому з МСК «Харків», скоротив свою кількість «ігор в запасі» з трьох до двох, як знову обзавівся пропущеною грою, але вже не за власною ініціативою. Офіційною причиною переносу гри «ХІТ» – «Кардинал-Рівне» оголошена участь київського клубу в Лізі чемпіонів, але, скоріш за все, не тільки через це, адже спокійно можна було б зіграти цю гру в четвер або п’ятницю.
Чому зроблений акцент на проведенні цієї гри, а тому, що якби вона була зіграна, то скоріш за все, ми би не мали загальної одностайності, яка сформувалася за підсумком чотирьох матчів – у всіх у них перемогли виключно команди, які були гостями. До них, нехай і формально, відносимо і львівську «Енергію», яка була гостем «Боско-Арени».
Розпочалася ж переможна хода гостьових команд в Хмельницькому, де «Сокіл» несподівано для багатьох поступився МСК «Харків» 1:2. Рахунок є рахунок, але тим, хто гру не дивися, порада переглянути хоча б хайлайт, щоб побачити, що третя поспіль перемога команди Станіслава Гончаренка стала можливою завдяки виключно тому, що «Сокіл» в останні чотири хвилини за рахунку 1:1 прагнув вирвати перемогу, грав з п’ятим польовим, але припустився фатальної помилки.
Гра з п’ятим польовим була і в київському дербі, але «перший пілот» «авіаторів» зі «SkyUp Futsal» Тарас Шпичка перейшов на гру з п’ятим відверто запізно, тоді, коли справа його суперниками з «Aurora Team» вже була зроблена, рахунок був красномовним – 0:4, і за чотири хвилини до фінальної сирени таке відставання не відігрується.
Ще одне дербі в турі, якщо просто дивитися в рахунок, вийшло майже аналогічним: підсумкова перевага «Енергії» над своїми земляками з «in.IT» склала три м’ячі – 5:2. Відверто, по тому, як розгорталися події на майданчику, саме три м’ячі – це забагато, але «енергетики» встигли вп’яте розписатися у воротах «айтішників» незадовго до фінальної сирени.
І нарешті гра в Сумах. Тиждень тому головний тренер «Рятувальника» Ігор Салівон обнадіяв, коли сказав, що його підопічні знають, як обігрувати «Ураган». Вийшло ж, що вони знали, але забули, інакше результат не був би таким приголомшуючим – 0:10. Найбільш вражаюче в ньому те, що після першого тайму було всього 0:1, і, як-то кажуть, ніщо не віщувало. Але після дуже швидко пропущених трьох м’ячів, «Рятувальник» просто зупинився, а от «Ураган» в своєму бажанні забивати і забивати – ні.
Тож, маємо в розпорядженні для визначення нашої традиційної десятки фішок, які або були в центрі уваги, або, навпаки, могли пройти повз увагу вболівальників, чотири гри, і яка з них стала лауреатом в першій з номінацій, більшість читачів легко могла вже здогадатися.
Гра туру. «in.IT» – «Енергія»
Обидві львівські команди засиділися на старті, і ті місця, які вони посідали до гри, ніяк не задовольняли прихильників «in.IT» та «Енергії». І якщо «енергетики» туром раніше перемогою над «SkyUp Futsal» трохи покращили собі настрій, «айтішники» ж продовжують залишатися однією з двох команд без перемог. Така турнірна ситуація змушує їх грати на перемогу, і саме це можна було побачити в першому таймі. В жодному разі підопічні Андрія Федюка не неслися з відкритим забралом на протилежні ворота, але за першої ліпшої нагоди були готові до відповіді на атаку «Енергії». Але тут-то і ставала очевидною різниця в майстерності: якщо Михайло Зварич та Олег Легендзевич змогли реалізувати свої нагоди, то «айтішникам» ніяк не вдавалося засмутити свого колишнього одноклубника Романа Кітора. По перерві вони таки показали, що їм є чим здивувати і Кітора, і його нову команду, але у «Енергії» вистачало запасу класу, щоб тримати свого опонента на відстані не менше двох м’ячів.
В цілому, в грі, яка відповідала вимогам дербі, результат був логічним, але для його досягнення «Енергії» довелося докласти суттєвих зусиль.
Ковзанка туру. Умови гри у Хмельницькому
В дуже складних умовах довелося грати свою очну гру гравцям «Сокола» та МСК «Харків». Через перепад температур на вулиці та в спорткомплексі (на вулиці було тепліше, ніж в спорткомплексі) паркет перед початком гри покрився вологою, і навіть включення кондиціонеру не дозволяло привести його в належний стан. Звісно, що порівняння паркету з ковзанкою має певне перебільшення, але проблеми у гравців з тим, щоб втриматися на ногах, щоб розігнатися, щоб діяти технічно, виникали занадто часто. Навіть пару фолів з обох боків були обумовлені тим, що гравці мимоволі порушували правила, намагаючись зберегти рівновагу.
В перерві в спорткомплексі були відчинені всі доступні вікна, але до кінця гри стан паркету не став оптимальним. Цей форс-мажор так і не дозволив показати гравцям обох команд свої найкращі якості, але добре, що ніхто з них не травмувався.
З власного досвіду не можна не пригадати гру в Херсоні між «Продексімом» та «Ураганом» чотирьохрічної давнини, яка проходила в перших числах червня. Там теж була суцільна ковзанка після того, як за годину перед грою в Херсоні пройшла злива, а потім була неймовірна спека, і тоді умови, якщо пригадати херсонську гуму, були ще складнішими, ніж в суботу в Хмельницькому.
Гол туру. Андрій Британ
24 голи в чотирьох іграх – дуже гідний показник результативності в сьомому турі, але тут не потрібно забувати, хто найбільшим чином перевершив показник в шість м’ячів за гру. Зі своїми десятьма голами в Сумах підопічні Максима Павленка взагалі вже подолали планку в п’ять м’ячів в середньому за гру.
З десятки голів у ворота «Рятувальника» багато чого можна було б обрати «голом туру», ті ж стандарти у виконанні франківців були як для підручника. Але власний вибір зупинимо не на них, а на п’ятому голі «Урагану», авторство якого належить Андрію Британу (ВІДЕО). Тут можна відзначити і ту швидкість, на якій Британ залишав суперників поза справами, і ту індивідуальну майстерність, яка дозволила йому двома перекатами розправитися спочатку з Дмитром Баранником, а потім і з Павлом Чабановим.
Разом з голом Андрія Британа гра в Сумах дала підстави ще для кількох номінацій.
Розгром туру. 10:0 від «Урагану»
10:0 – це вже шостий в Екстра-лізі випадок, коли фіксується розгромна перемога однієї команди, а до таких, нагадуємо, в наших дописах зараховуємо звитяги з різницею в п’ять м’ячів. Попереду усіх з такими перемогами івано-франківський «Ураган», який чотири рази трощив своїх суперників. Після «SkyUp Futsal», «in.IT», МСК «Харків» така доля спіткала і «Рятувальник». Більше того, в грі з командою з Сумщини підопічні Максима Павленка перевершили два свої досягнення. По-перше, це кількість забитих м’ячів за гру – тепер вона дорівнює десяти. По-друге, це різниця в розгромній перемозі, яка теж дорівнює десяти.
Цікаво, що з п’яти перемог «Урагану» тільки одна була не розгромною, коли в першому турі франківці не були кровожерливими по відношенню до «Енергії». Як тут не згадати, що минулого року найбільшою у «Урагану» була перемога 13:1, і хоча зараз в Екстра-лізі немає команди «Черкасиобленерго», франківці, схоже, активно налаштовані на пошук нових «клієнтів». До речі, в восьмому турі команда Максима Павленка прийматиме «Кардинал-Рівне», в якому, як показав початок сезону, з грою в захисті далеко не все гаразд.
Бліц-криг туру. Виграти за 60 секунд
Окрім перемоги з вражаючим рахунком, «ураганівці» наочно продемонстрували, як куються перемоги. Мова про те, що вони зробили в грі в Сумах протягом менше, ніж 60 секунд, але за часом це було на 26-й та 27-й хвилинах.
Аут, після якого другий гол «Урагану» забив Ігор Корсун. Аут, після якого третій гол «Урагану» забив Петро Шотурма. Контратака, після якої четвертий гол «Урагану» забив Артем Фаренюк. Все це вмістилося в 60 секунд, і після гри Максим Павленко та Ігор Салівон були одностайними в думці, що після такого бліц-кригу в вигляді потрійного удару все в грі стало зрозумілим.
Герой туру. Петро Шотурма
Нібито до «ураганівської» десятки в Сумах приклалися чимало гравців, але один з них приклався ну дуже суттєво, тому і став безальтернативним «героєм туру». І це Петро Шотурма, який двічі забив у ворота «Рятувальника», а ще зробив чотири результативних передачі.
Шість результативних дій за гру – навіть важко пригадати, коли в Екстра-лізі таке було ще у когось з гравців.
Трансфер тижня. Павло Чабанов
Заключна номінація з гри в Сумах стосується не гравця «Урагану», а новачка «Рятувальника» воротаря Павла Чабанова. Як розповів в післяматчевому коментарі головний тренер команди з Сумщини Ігор Салівон, в нього воротарів нібито і багато, а грати немає кому. Нікіта Сітнер травмований, Богдан Паламарчук травмований, Олексій Нагорний в грі з «Ураганом» відбував дискваліфікацію, є ще 28-мирічний Віталій Царіцин, але він, судячи з того, що його Ігор Салівон не задіює, не готовий грати в Екстра-лізі. Саме тому «Рятувальник» і домовився з МСК «Харків» про оренду Павла Чабанова.
19 жовтня був оформлений трансфер Павла з МСК «Харків» до «Рятувальника», а 22 жовтня він вже дебютував за свою нову команду. Вийшло, як в відомому прислів’ї про перший млинець, і тепер перед Ігорем Салівоном напередодні гри восьмого туру проти «Сокола» буде стояти очевидна дилема, кому віддати перевагу і на кого зробити ставку – або на Павла Чабанова, або на Олексія Нагорного, який, нагадаємо, до того, як його вилучили в грі проти МСК «Харків», діяв доволі надійно.
А щодо Павла Чабанова, то він став першим гравцем в Екстра-лізі, який цього сезону грав за дві команди. В перших шести турах Павло захищав ворота МСК «Харків» в іграх з «ХІТом», «Енергією» «Aurora Team» та «Ураганом», в яких пропустив загалом 16 м’ячів.
Пенальті туру. Владислав Завертаний, Дмитро Баранник
Одразу двічі в сьомому турі арбітрам довелося вдаватися до однієї з двох вищих мір футбольного покарання гравців – пенальті (друге – це вилучення), і дивним чином, що обидва шестиметрових, призначених в різних іграх, були наслідком однакового порушення.
В грі «SkyUp Futsal» – «Aurora Team» Микита Тменов, перериваючи простріл Арсенія Гурєєва, зупинив м’яч рукою, лежачи на майданчику (ВІДЕО). За добу тим самим в грі «Рятувальник» – «Ураган» відзначився і Петро Шотурма, коли прагнув перервати передачу Дениса Зеленкевича (ВІДЕО).
Два беззаперечні пенальті, які мали різні завершення. Гравець «Aurora Team» Владислав Завертаний пробив з шести метрів без шансів для Володимира Удовиченка, а от капітан «Рятувальника» Дмитро Баранник не виправдав покладені на нього сподівання своїх партнерів. Заміна воротаря «під пенальті» – не рідкість в футзалі, от і Максима Павленко не став додатково навантажувати свого основного голкіпера Юрія Савенка, а замінив його Олександром Сіріцьким. Є в нього реноме воротаря, який може відбивати пенальті, його Олександр підтвердив і в дуелі з Баранником (ВІДЕО).
Після гри головний тренер «Рятувальника» Ігор Салівон журився, що, реалізуй Баранник пенальті, гра могла би бути іншою. Звісно, що б вона точно була іншою, і рахунок був би іншим, а чи був би іншим результат, скоріше так, ніж ні.
Цікаве спостереження щодо пенальті у ворота «Урагану». Загалом цього сезону в Екстра-лізі шестиметрові призначалися тричі, і два з них на користь суперників франківців. Щоправда, тут треба і визнати, що за великим рахунком «ураганівцям» від цих пенальті було, як-то кажуть, ні холодно ні жарко. Перша «точка» була в грі з «in.IT», яка завершилася 9:1, друга – в грі з «Рятувальником». Думається, що підопічні Максима Павленка двома руками будуть тільки «за», якщо в їхні ворота будуть призначатися пенальті в кожній грі за умови, що такі ігри вони будуть вигравати з різницею 8-10 м’ячів.
Питання туру про поштовхи руками. Хтось може виразно і доступно пояснити?
Цей наш допис не був би повноцінним, якби в ньому не було про суддівство. Кожного туру це не від хорошого життя, адже арбітраж у виконанні суддів Асоціації футзалу України не дає цю тему залишити осторонь. Це стосується навіть деяких наших арбітрів зі статусом ФІФА. Дивишся на них в Європі, нібито все адекватно, і грати дають там, де потрібно давати грати, і фоли свистять (і не свистять!) в ситуаціях, які не викликають заперечень. Але повертаються в Україну і починають свистіти (і не свистіти!), не бачити таке, що на голову не налазить.
Нижче підбірка епізодів з двох ігор, одна з сьомого туру «SkyUp Futsal» – «Aurora Team», а друга – це повернення до гри з туру шостого «Aurora Team» – «Сокіл». Цю підбірку поєднує одне – всі вони навколо моментів, коли один гравець відверто штовхає іншого двома руками або спереду, або ззаду. Але арбітри трактують такі епізоди по-різному, або фіксуючи фоли, або не фіксуючи фоли, і що незрозуміло найголовніше, що в процесі фіксації або не фіксації не простежується ніякої логіки. Це стосується як і в межах однієї гри, так і у трактуванні епізодів одними й тими самими арбітрами.
1. Епізод з гри «SkyUp Futsal» – «Aurora Team». Дії Сніцаренка стосовно Завертаного (фол) ВІДЕО
2. Епізод з гри «SkyUp Futsal» – «Aurora Team». Дії Семенченка стосовно Морено (не фол) ВІДЕО
3. Епізод з гри «SkyUp Futsal» – «Aurora Team». Дії Тменова стосовно Школьного (не фол) ВІДЕО
4. Епізод з гри «SkyUp Futsal» – «Aurora Team». Дії Гурєєва стосовно Салтанова (фіксація фолу, але з запізненням) ВІДЕО
5. Епізод з гри «Aurora Team» – «Сокіл». Дії Школьного стосовно Абзалова (не фол) ВІДЕО
6. Епізод з гри «Aurora Team» – «Сокіл». Дії Сагайдачного стосовно Гуцуляка (не фол) ВІДЕО.
Напевне, достатньо, і чекаємо на фідбек від Комітету арбітражу АФУ, критерій якого буде простим: є відповідь – є що сказати, немає відповіді – сказати немає що, тому що не потрібно шукати логіку там, де вона відсутня, адже на трактування таких епізодів впливають якісь інші важелі, які поза логікою.
Післяматчеві коментарі туру. Євген Задорожний та Костянтин Власенко
На завершення допису про те, чим завершуються зараз кожна гра – це післяматчеві коментарі представників команд. За регламентом вони мають відбутися протягом 15 хвилин після фінальної сирени, і в Хмельницькому автор цих рядків завжди намагається максимально відтягнути інтерв’ювання. Мета цього проста – дати тренерам хоча б трохи заспокоїтися, щоб вони могли давати коментар на холодну голову.
Зачепити ж цю тему змусили два післяматчевих коментаря, які були після гри «SkyUp Futsal» – «Aurora Team». Для початку в інтернеті вдалося розшукати про цілі та задачі прес-конференцій, і вони визначаються такими:
– підвищити престиж та покращити репутацію
– створити та зміцнити відносини зі ЗМІ
– завоювати довіру та розширити коло споживачів
– пояснити позицію компанії (у випадку з футзалом, то команди).
Це доволі вибагливо, щодо Екстра-ліги, то в коментарях, перш за все, хочеться почути (хоча б приблизно) компетентну оцінку тренерами гри: що планувалося, що вдалося, що не вдалося тощо, загалом стандартні речі.
Але що можна було зрозуміти про гру «SkyUp Futsal» – «Aurora Team» по версії головного тренера «Aurora Team» Євгена Задорожного (ВІДЕО) та представника «SkyUp Futsal» Костянтина Власенка (ВІДЕО)? Практично всі відповіді пана Задорожного на ключові питання – це набір заїжджених штампів, які вже всім набридли і нікому не цікаві: «я всі секрети не буду розкривати», «ми перемагаємо командою, але нікого не виділяємо», «поки не дивимося в таблицю, попереду дуже багато ігор, давайте поговоримо ближче до літа». Які ще штампи ми не почули? Наприклад, про «три очки не пахнуть», або про «рахунок на табло». Щодо Костянтина Власенко, то він шедеврально відповів на питання, чому команда грала в три четвірки: «це питання до головного тренера, я, на жаль, не зможу відповісти». Не може не виникнути питання, а для чого на післяматчеву прес-конференцію прийшла людина, яка не в курсі про те, що в команді? Щоб команда не отримала штраф у розмірі 5000 грн., чи просто «для галочки»?
Ще кілька таких післяматчевих коментарів, і потрібно просто вимагати від АФУ викинути з регламента пункт про обов’язковість післяматчевих коментарів. Бо те, що було після гри «SkyUp Futsal» – «Aurora Team», це неповага. Максимум – до всіх вболівальників футзалу, мінімум – до того конкретного журналіста з прес-служби клубу «SkyUp Futsal», який викладався на повну, професійно виконуючи свою роботу, намагаючись «розкачати» тренерів на цікаву розмову, але бився об непереборний мур непорозуміння.
Анатолій ПОДВОЙСЬКИЙ