26 травня в Києві відбулася восьма Звітно-виборча Конференція Асоціації футзалу України, на якій на свій третій термін був перебраний президент АФУ Сергій Владико. Серед більш ніж пів сотні делегатів присутнім був голова клубу «Сокіл», віце-президент Асоціації міні-футболу (футзалу) Хмельницької області Артем Глас. Своїми враженням від заходу, який мав би визначити подальший шлях українського футзалу на найближчі чотири роки, Артем Вікторович поділився в інтерв’ю прес-службі СК «Сокіл».
– Артем Вікторович, 26 травня Ви були делегатом на Звітно-виборчій Конференції, яка відбувається раз на чотири роки. Про те, що вона відбудеться саме в цю дату, було оголошено два місяці тому – все, як і має бути. Коли стало відомо про проведення Звітно-виборчої Конференції, якими були Ваші очікування від цього важливого для українського футзалу заходу?
– Так, напередодні ми разом з Олександром Михайловичем Бондарем представляли на Звітно-виборчій Конференції Асоціацію міні-футболу (футзалу) Хмельницької області. Сказати, що в мене були якісь очікування, насправді, я про це нічого не можу сказати. Жодної інформації про неї в доступних джерелах інформації я не бачив: про те, хто буде балотуватися, які будуть кандидати. Ну, а вже безпосередньо на самій Конференції з’ясувалося, що був лише один кандидат – це діючий на той момент президент АФУ Сергій Владико, і вибору, як такого, власне і не було.
– Ви вже не перший раз приймали участь в подібних заходах, Вас не здивувало, що чотири роки тому були якісь оголошення про те, що можна висуватися в якості кандидата, оприлюднювалися програми кандидатів, а зараз це все кудись подівалося.
– За два місяці до Конференції на електронну адресу АМФФХО прийшли документи про те, що відбудеться Звітно-виборча Конференція, певний перелік документів, які необхідно подати, щоб прийняти в ній участь. Ми фактично за місяць до встановленого терміну подали відповідні документи, що будуть два делегати. Ось власне і вся процедура для участі в Конференції.
– А щодо можливості висунення кандидата на посаду президента АФУ?
– Це може відбуватися в такому вигляді, що, наприклад, наш регіональний осередок виявить бажання когось висунути, ми маємо зробити відповідні документи, і ми вказуємо про те, що наша регіональна асоціація висунула якогось конкретного кандидата. На сьогоднішній день 14 регіональних осередків висунули Сергія Владику. Загалом на Конференції були присутніми 22 осередки, кожний з яких був представлений двома делегатами, і ще кілька товариств, які є колективними членами АФУ.
– Коли вибори відбуваються на безальтернативній основі, то це обумовлене двома факторами: або все чудово, або всім байдуже. Якими були Ваші думки стосовно поточних виборів?
– В мене особисто було відчуття, що в українському футзалі, і я про це говорив неодноразово і дуже багато в розмовах і з тим же Сергієм Владикою, і з іншими представниками регіональних осередків, проблем достатньо. Але, судячи з того, як пройшла Конференція, то всі ще до самої Конференції знали, як вона пройде: в атмосфері загального «одобрямса».
– На подібних Конференціях обов’язковим є звіт президента АФУ про стан справ, про досягнення і трохи про недоліки. Що сама АФУ, судячи зі звіту Сергія Владики, вважає своїми перемогами за чотирирічну каденцію?
– Основний акцент Сергій Владико в своєму звіті зробив на тому, що вдалося систематизувати дитячо-юнацькі змагання, є суттєвий приплив команд в ветеранських змаганнях. Як досягнення, він подав те, що була створена Друга ліга, хоча я вважаю, що цей проект в своєму нинішньому вигляді нелогічний, він не показує реальну роботу АФУ по залученню команд в Другу лігу, тому що всю роботу виконують регіональні осередки. А те, що звітують про те, що приходить велика кількість команд, на мою думку, це є неправильний підхід. Видавати його за розвиток це є абсурдним.
– А що сама АФУ вважає недоліками в своїй роботі за чотири роки?
– Недолік, на її погляд, це те, що Перша ліга не змогла повноцінно стартувати у встановлені терміни, і недостатня кількість команд, які грають в Екстра-лізі. На ці два моменти був основний акцент. Але повторюся, що під час промови було помітним, що в недоліки в нікого не було бажання вникати.
– За цю чотирирічну каденцію національна збірна досягла двох ганебних результатів. Перше – це провалила відбір до чемпіонату світу, посівши останнє місце в групі. Друге – програла вдома Хорватії 2:7, і це найганебніша поразка збірної на власному майданчику. На Конференції якось обговорювалися ці провали команди Олександра Косенка?
– Сергій Владико наголосив, що це негативний результат, негативний момент, який відбувся в системі роботи збірної України. Але, як він сказав, він знає шляхи і бачить, як вийти з цієї ситуації, і в заключній частині промови, коли він виступав вже перед голосуванням, озвучив, що хотілося б, щоб вже в наступну каденцію збірна України потрапила в трійку як на чемпіонаті світу, так і на чемпіонаті Європи.
– Це всім, звичайно, хотілося б. Але для цього треба щось робити? Саме по собі воно не станеться.
– Скажу так: чогось системного і того, що на мій погляд може допомогти збірній в розвитку, я не почув. Звучала загальна інформація, а якихось системних моментів, щоб цю ситуацію покращити, для того, щоб ми могли мати якісну зміну, щоб ми могли рухатися і розвиватися, я особисто не почув. На цій Конференції я зрозумів, що і головний тренер України Олександр Косенко, і головний тренер юнацької збірної Віталій Одегов залишаються, тому що Сергій Владико оголосив, що його робота цих двох тренерів повністю влаштовує. На якісь зміни нам найближчим часом очікувати не доведеться.
– Від УАФ на Конференції був присутнім Анатолій Дем’яненко, один з віце-президентів, але далеко не перша особа в ієрархії УАФ. У нього на Конференції були якісь повноваження чи він виконував обов’язки весільного генерала? Окрім того, з відсутності Андрія Павелка можна робити якісь висновки про ставлення УАФ до футзалу?
– Функції Анатолія Васильовича Дем’яненка обмежилися тим, що він зробив вступне слово, абсолютно коротке до десяти речень, а потім прийняв участь в церемонії нагородження регіональних осередків. Згадуючи попередню Звітно-виборчу Конференцію, на ній також був присутнім віце-президент Вадим Костюченко. Вочевидь, Андрій Павелко не вважає за потрібне бути присутнім на подібних Звітно-виборчих Конференціях.
– На цій Конференції і Асоціація міні-футболу (футзалу) Хмельницької області була відзначена? Вас це здивувало?
– Подяка АФУ дійсно здивувала. Я вважаю, що ми робимо досить хорошу, серйозну роботу по кількості команд, по якості роботи. До цього нас ніколи не відзначали, але особисто для мене ця нагорода не є приводом плескати в долоні. Для мене результат нашої роботи це відношення, яке до нас показують команди, і та позитивна динаміка, яка присутня на всіх наших заходах. Якщо АФУ вважає за потрібне відзначити, ну то таке, то їхня справа.
– Наступне питання до Вас напередодні було в інтерв’ю з Почесним президентом «Сокола» Олександром Мирним. Хотілося б почути і Вашу відповідь на таке питання: такі структури, як АФУ, які є спадщиною в дусі радянських часів, вони ще якось спроможні рухатися, щоб дійсно був розвиток футзалу, а не була видимість розвитку?
– Для того, щоб від регіональної асоціації щось вимагати, вона має відповідним чином стимулюватися. Це по-перше. В нас же на сьогоднішній день відбувається робота тільки наступним чином: АФУ дає вказівки, як все має бути, а ви самі шукайте можливості для їх втілення. Є можливості чи немає – це вже ваші особисті проблеми. Цю вертикаль потрібно вирішувати таким чином, щоб були відповідні фінансові можливості, щоб давати всі ці питання. А щодо самого розвитку, то, я скажу, щоб наприклад Екстра-ліга розвивалася, на всі процеси мають впливати безпосередньо клуби. І має бути створена абсолютно незалежний орган, який буде керувати розвитком Екстра-ліги. Якщо це буде відбуватися, тоді Екстра-ліга буде розвиватися. Самі президенти будуть зацікавлені в тому, щоб футзал був якісним продуктом, щоб він ставав більш комерційно привабливим. А якщо у нас централізовано керує Асоціація, яка делегувала повноваження одній відповідальній особі, то для проведення змагань і для галочки, що змагання відбулися, це нормально. Але щоб ліга розвивалася, потрібно йти іншим шляхом.
– Але ж Ви не можете не пам’ятати, що свого часу Екстра-ліга існувала, як окрема структура, яка якось намагалася розвиватися під керівництвом Степана Мельничука, але нинішні керівники АФУ її і поховали?
– Так, були хороші починання, їх, на мій погляд, потрібно було розвивати до кінця, тому що зараз клуби не мають абсолютно ніяких важелів впливу на діяльність АФУ. Це ще в нашій регіональній асоціації ці процеси поєднані, а в інших регіонах клуби не мають абсолютно ніякого впливу. Була б незалежна Екстра-ліга, вона могла б делегувати своїх представників на звітно-виборчі конференції. Це було б суттєвим кроком вперед.
– АФУ дуже сильно зацікавлена, що не було ніякої окремої Екстра-ліги, тому що зараз всі фінансові потоки від клубів йдуть через неї. Який тоді резон АФУ самій ініціювати створення автономної Екстра-ліги – щоб гроші повз АФУ пішли?
– Це логічно і вочевидь це і було зроблено, щоб всі повноваження з організації змагань були повернуті в АФУ. Це питання, на мій погляд, потребує додаткового вивчення, і я впевнений, що якщо не наступного року, то через рік з тим підходом до організації змагань, з тим суддівським свавіллям, яке відбувається, президенти клубів вже не витримають і самі будуть ініціювати це питання. В мене така чомусь думка.
Прес-служба СК «Сокіл»