Аналізуємо формати ЧУ: з плей-офф все було чудово, але грали все ж таки мало

0
1173

На вівторок, 8 червня, Асоціація футзалу України скликає представників всіх клубів Екстра-ліги для проведення наради. На її порядку денному майже з десяток питань, одне яких – це обговорення можливих форматів проведення чемпіонату України серед команд Екстра-ліги та Кубку України в сезоні 2021/2022 років. На розгляд клубам заздалегідь вже представлені три варіанти, і поки керівники команд Екстра-ліги їх розглядають, спробуємо проаналізувати сильні і слабкі сторони кожного з них в окремих оглядах.

Але на додаток до аналізу трьох запропонованих АФУ варіантів СК «Сокіл» запропонує клубам Екстра-ліги і ще два власних варіанти з обов’язковим обґрунтовуванням, чому вони слушні. В приватній розмові один з них вже озвучувався представнику Асоціації футзалу України, і він назвав його неприйнятним. Втім, спортивному клубу «Сокіл» на нараді 8 червня хотілося б почути чітку аргументацію не стільки представника АФУ з приводу неприйняття, а все ж таки і думку самих клубів: які негативні моменти вони вбачають в запропонованих нашим клубом форматах чемпіонату України.

Варто зазначити, що всі три варіанти, запропоновані АФУ, поєднує одне – у всіх них пропонується заключну частину Кубку України проводити у форматі «фіналу чотирьох». І тут дійсно немає що суттєво обговорювати. Цей формат вже довів, що він оптимальний і цікавий. Оптимальний з точки зору, що термінами не перевантажує календар сезону, а цікавий – з точки зору глядацької. Турнір проводиться на майданчику одного із учасників «Фіналу чотирьох», а якщо ця команда ще й зможе скористатися так би мовити «перевагою власного майданчика» і пробитися до фіналу, то це практично гарантований глядацький аншлаг.

Щодо чемпіонату України, то перший з запропонованих форматів – той же самий, за яким чемпіонат розігрувався цього сезону: це двоколовий турнір та плей-офф. Головне в ньому – як і у відомому телефільмі про розвідника, де говорилося, що «запам’ятовується останнє». А останнє – плей-офф, і це вже сама по собі перша і найголовніша перевага формату. Те, що повернення до формату з матчами на виліт було слушним, підтвердив перебіг самих матчів плей-офф, а ще і те, що плей-офф передувало. Нагадаємо, що перед заключним туром регулярного чемпіонату не були відомі не те, що жодна з пар чвертьфіналістів, а навіть і склад самої вісімки, яка б мала боротися за нагороди. Хіба це не супер, коли є така інтрига?

Безпосередньо в плей-офф були зіграні загалом 26 матчів, і це, зауважте, були матчі, в яких такий результат, як нічия, для суперників виключався. Переможець мусив бути визначений обов’язково, і це гарантія глядацької привабливості. Треба визнати, що далеко не всі чвертьфінальні поєдинки були взірцем плей-оффівських битв, коли інтрига зберігається до останньої секунди, але це можна пояснити тим, що за ті три роки, поки в чемпіонаті України плей-офф був відсутнім, наші гравці просто розучилися грати подібні поєдинки. Втім, згадали дуже швидко, і такі чвертьфінальні матчі, як «Продексім» – АФФК «Суми» (3:2 ОТ), «ІнБев» – «ХІТ» (4:2) та «Кардинал-Рівне» – «Енергія» (1:2), дійсно запам’яталися, будуть пам’ятатися і були гідними статусу плей-офф.

З двох півфінальних серій за інтригою дещо просіла пара між «Продексімом» та «Енергією», попри те, що у всіх трьох іграх було помітно, що «енергетики», як-то кажуть, «хотіли, але не змогли». Таке буває, втім півфінал між «Ураганом» та «ХІТом» відповідав самим вибагливим вимогам. Тут вже суперникам було байдуже, на чийому майданчику грати, а події в додатковий час та в серії пенальті реально були валідольними. І знову ж таки, будуть пам’ятатися ще довго.

А хто про фінальну серію плей-офф скаже, що вона була не супер? По відношенню до «Продексіма» було б нечесним, якби вона завершилася 3:0 – ну, не сильніший «Ураган» від тепер вже екс-чемпіона України на стільки, щоб обіграти його всуху. Загалом весь фінал за своєю інтригою заслуговує на найкращі епітети, і він теж стане надбанням історії і не тільки для «Урагану». Як і ті епічні фінали плей-офф, коли «Ураган» 10 років тому в п’ятому матчі обіграв «Енергію», коли згодом «Локомотив» в п’ятому матчі витягнув щасливий квиток в серії пенальті з тим же «Ураганом», а потім вже «Енергія» в п’ятому поєдинку в Харкові засмутила «Локомотив».

Окремо відмітимо, що попри певні сумніви, не підкачала і серія за третє місце: і по «ХІТу», і по «Енергії» було помітним, що бронзові медалі їм потрібні.

А тепер про мінуси. Самий очевидний з них – це мала кількість матчів в регулярному чемпіонаті. Було всього 18 турів, а помісячно вони розклалися таким чином:
– серпень – 2
– вересень – 4
– жовтень – 5
– листопад – 2
– грудень – 2
– січень – 2
– лютий – 1.

Показовий момент – «регулярка» проходила в 7 місяців, і в п’яти з них команди мали б грати по дві гри і навіть менше! Чому тут є застереження «мали б грати», тому що чемпіонат проходив в надзвичайних умовах і на календар суттєво вплинув ковід. Але це не відміняє той момент, що регулярний чемпіонат з такою малою кількістю ігор не сприяє виконанню аж шести з семи завдань, які прописані в Регламенті чемпіонату України серед команд Екстра-ліги, а саме:

– сприяння подальшому розвитку футзалу в Україні;
– підвищення рівня майстерності футболістів;
– створення необхідних умов для підготовки та успішного виступу клубних і збірних команд України у міжнародних змаганнях;
– висвітлення чемпіонату у ЗМІ та на телебаченні;
– залучення спонсорів, партнерів та інвесторів до популяризації та розвитку футзалу в Україні;
– залучення та розширення глядацької аудиторії до змагань з футзалу.

Можна скільки завгодно ретельно розбирати кожний з цих пунктів, але візьмемо хоча б останній: про яке «залучення та розширення глядацької аудиторії» може йти мова, коли команда грає двічі на місяць, і якщо б не пандемія та була б можливою присутність глядачів, то вони б гру своєї улюбленої команди бачили б раз на місяць?

В тему кількості ігор хотілося б навести статистику, якої ніде ще не було: скільки ж загалом в цьому сезоні матчів провела кожна команд з Екстра-ліги. Тут будемо враховувати все: і чемпіонат, і Кубок України, і Лігу чемпіонів.

«Ураган» – 33 (18 регулярний чемпіонат, 4 Кубок України, 11 плей-офф)
«Продексім» – 37 (18 регулярний чемпіонат, 6 Кубок України, 10 плей-офф, 3 Ліга чемпіонів)
«ХІТ» – 34 (18 регулярний чемпіонат, 6 Кубок України, 10 плей-офф)
«Енергія» – 28 (18 регулярний чемпіонат, 2 Кубок України, 8 плей-офф)
«Кардинал-Рівне» – 23 (18 регулярний чемпіонат, 2 Кубок України, 3 плей-офф)
«ІнБев» – 24 (18 регулярний чемпіонат, 2 Кубок України, 4 плей-офф)
«Моноліт-Viva Cup» – 26 (18 регулярний чемпіонат, 5 Кубок України, 3 плей-офф)
АФФК «Суми» – 26 (18 регулярний чемпіонат, 5 Кубок України, 3 плей-офф)
«Сокіл» – 20 (18 регулярний чемпіонат, 2 Кубок України)
«ДЕ ТРЕЙДИНГ» – 20 (18 регулярний чемпіонат, 2 Кубок України)

Перший аналітичний огляд стосовно форматів сезону дуже кортить завершити одним фактом і одним питанням. Один факт – це те, що в Іспанії тільки в регулярному чемпіонаті команди цього сезону зіграли по 34 гри. Це тільки та мінімальна кількість, яку провели команди, які внизу турнірної таблиці, і в них були ще мінімум по одній грі в Королівському кубку (не плутати з Кубком Іспанії, в якому грають вісім кращих клубів Примери за підсумком першого кола регулярного чемпіонату). Тобто, навіть найгірші з команд чемпіонату Іспанії мали цього сезону по 35 матчів. Це більше ніж навіть чемпіон «Ураган» зіграв! А про те, що найсильніші іспанські клуби, з яким ми так прагнемо конкурувати в Лізі чемпіонів, грають за сезон в районі майже 50-ти матчів, не варто і говорити. І це більшість матчів, які за напруженістю та інтенсивністю не йдуть ні в яке порівняння з матчами чемпіонату України.

А питання буде таким. Після переможного четвертого матчу фіналу плей-офф капітан «Урагану» Микола Микитюк сказав, що всі гравці дуже щасливі, а ще дуже втомилися. Тут нещодавно пройшла інформація, що Микитюк продовжить свою кар’єру в Іспанії. Якщо дійсно так і буде (а ми всі дуже Микитюку цього бажаємо), то все ж таки дуже тривожним є те, чи витримає іспанські навантаження гравець збірної України, коли загалом за сезон буде ігор за 40, і кожна з них буде з таких, де треба буде, як-то кажуть, «вмирати»?

Далі буде…

Прес-служба СК «Сокіл»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ