Футзальна лігочемпіонівська триденка, яка тривала 18-20 грудня, завершилася п’ятьма суботніми матчами, після чого визначилися всі учасники «Фіналу восьми». Нагадаємо, що саме в цьому форматі вперше в історії футзалу визначиться найкраща клубна команда Європи. Одразу зазначимо, що з 16-ти клубів, які грали в 1/8 фіналу, в складі чотирьох з них (це з «Продексімом») були українці, але жоден з них так і не зміг пробитися до вісімки кращих клубів Старого світу. І це, нехай і опосередковано, зайвий раз констатує нинішній стан і рівень українського футзалу.
Фатальне рішення Андре Броканелло
Тим не менше, судячи з того, яка кількість переглядів була протягом трансляції гри херсонського «Продексіма» з легендарним «Мовістар Інтером» в ютубі, а вона доходила до 26-ти тисяч, футзал залишається серед найбільш привабливих видів спорту. Хід самої гри став підтвердження того, про що йшла мова в анонсі єврокубкового вік-енду: з цим «Мовістар Інтером» не тільки можна грати, що і робили чемпіони України, але і можна перемагати, а ось це зробити і не вдалося. Нема сенсу детально розмовляти про перебіг подій гри, яку і так всі бачили, але її ключові моменті не обійти.
Перший з них – на поверхні, і це рішення головного тренера «Продексіма» Андре Броканелло за 1.50 до завершення другого тайму випустити п’ятого польового гравця. Яка була мета цього рішення, жваво обговорювалося після гри, але якщо уважно в телетрансляції переслухати, про що ж була мова підчас хвилинного тайм-ауту, який передував виходу п’ятого польового, то завданням гравців було дотягнути справу до овертайму. Чому вони його не виконали, це вже інша справа, та й зараз це вже немає ніякого значення. Головне ж: шанс увійти до європейської еліти, такий реальний з огляду на поточний стан «Мовістар Інтеру», «Продексімом» був змарнований, і коли подібний шанс буде найближчим часом ще, ніхто не скаже, тому що до таких шансів йдуть роками, як це і було з херсонським клубом.
Що ще завадило – у «Продексіма» виявилася коротка лава гравців. Ще в грудні минулого року випав з обойми Ігор Корсун, в першому таймі гри зламався Микола Білоцерківець, банальним туристом виявився Андре Варгас (чи могло бути по-іншому з людиною, як рік ніде не грала?), і в другому таймі Андре Броканелло залишилося розраховувати лише на сімох гравців. Жодної секунди не отримали Бессалов, Моспан та Волянюк, і тут може бути одне з двох: або вони не готові, або тренер їм не довіряє. Не станься цей фатальний обріз Шотурми, який і призвів до поразки, чи витягнула б «чудова сімка» гру, це ми вже не дізнаємося ніколи. Можливо, так. Можливо, дотягнули б до серії пенальті. Але очевидним було і те, наскільки семеро польових гравців в кінці другого тайму були виснажені фізично, що і призводило до провалів та помилок. Чи не саме таким станом і пояснюється те, що сталося з найкращим футзалістом України 2020 року на передостанній хвилині гри?
Дмитро Клочко «Актобе» не допоміг, можливо, не вистачало Євгена Валенка
Хронологічно цю стадію Ліги чемпіонів відкривала гра в Казахстані, де «Актобе» приймав словенський «Добовец». В заявці казахстанського клубу на цьогорічну Лігу чемпіонів значилися два колишніх гравці збірної України: Дмитро Клочко та Євген Валенко, але останній не міг грати через травму, тож вихованцю харківського футзалу довелося грати «за себе і за того хлопця».
Судячи з того, що Клочко вийшов в першій четвірці і надалі до перерви проводив на майданчику багато часу, він є одним з провідних гравців «Актобе». Гості і відкрили рахунок в той час, коли Дмитро був на майданчику, але при взятті воріт чемпіонів Словенії все вирішила індивідуальна майстерність бразильця Вітао. А от в другому таймі Клочко грав небагато. На самому його початку саме неточна передача Дмитра дозволила словенцям провести контратаку, після якої рахунок став рівним. Поки гравці «Актобе» звикалися з невдачею, «Добовец» забив вдруге, і в подальшому Клочко з’явився на майданчику лише під завісу гри, коли казахстанський клуб почав грати з п’ятим польовим гравцем. Протягом майже трьох хвилин нічого цікавого «Актобе» створити не вдалося, тому поразка, далі крокує «Добовец», і, як з’ясувалося пізніше, це була єдина перемога команди, яка при жеребкуванні 1/8 фіналу Ліги чемпіонів була несіяною, над такою, яка була сіяна.
Кількість в якість не перейшла, і «Вітіс» на витязів не потягнув
Майже третина заявочного складу чемпіона Литви на гру проти «Газпрому-Югри» складалася з українців: головний тренер «Вітіса» Кирило Красій розраховував за Артема Мороховця, Максима Аветісяна, Костянтина Бондаренка, Андрія Солодова та голкіпера Олександра Кравця. Якщо з польових гравців хтось грав більше, хтось менше, а от Кравцю в «рамці» своїх воріт нудьгувати не доводилося. Загалом воротар «Вітіса» здійснив 14 сейвів, але тричі він допомогти своїй команді не зміг. Щоб забити, у литовської команди була чудова нагода ще за рахунку 0:0, але Сендзікас не реалізував 10-тиметровий. Це було на 13-й хвилині, а далі – за відомим сценарієм: через 41 секунду м’яч влетів у ворота Кравця.
Попри невеликий підсумковий рахунок 3:0, всю гру контролювали «газпромівці», «витязі» приблизно на один гол награли, але лише «приблизно», тому поїхали додому і з «бубликом», і з поразкою. Але, підсумовуючи виступ «Вітіса» в Лізі чемпіонів, не відзначити те, що українські легіонери все ж таки допомогли своїй команді показати гідний результат, неможливо. Тепер їхнє завдання – виграти для «Вітіса» чемпіонство, а далі, враховуючи те, що «Вітіс» вже знаходиться під опікою славетного баскетбольного клубу «Жальгіріс», в футзальній команді може відбутися зміна українського вектору розвитку на бразильський, тому цілком реальні суттєві зміни в складі.
Дмитро Литвиненко свого шансу не дочекався, у «ЕРА-ПАКу» їх взагалі не було
Останнім серед українців з лігочемпіонівської дистанції зійшов воротар чеського «ЕРА-ПАКу» Дмитро Литвиненко. Втім, «зійшов» – це сказане більше заради красномовності, бо за тим, як його партнери по команді нічого не можуть протиставити володарю Кубку УЄФА 2019 року, колишній воротар збірної України спостерігав з трибуни, де поруч з ними сиділи гравці, які мали шанс вийти на майданчик хіба що за якихось екстраординарних умов. Головний тренер чемпіона Чехії Феліпе Конде продовжує віддавати перевагу на останньому рубежі своєму співвітчизнику Васконселлосу Кабралу. І хоча той був в грі далеко не бездоганним, Дмитро на майданчику так і не з’явився. Щодо гри, то чехи трималися гідно за рахунку 1:2, коли ж пропустили втретє, остаточно звалилися і змирилися зі своєю невтішною долею.
Футзальна Ліга чемпіонів передбачувана до жаху: «декомунізації» в Хорватії не відбулося
І, дійсно, навіть перемогу «Добовеца» над «Актобе» можна було ризикнути спрогнозувати, враховуючи величезний міжнародний досвід гравців словенського клубу. В решті ж пар гра відбувалася за грою, і сіяні команди методично вибивали з Ліги чемпіонів несіяних. Остання надія на те, що відбудеться хоча б одна сенсація, була перед грою чемпіонів Хорватії та Росії, і більше через те, що вона проходила на майданчику хорватів.
Гравці «Олміссуму» завзято розпочали гру, і, вдало реалізувавши стандарт, повели в рахунку. Втім, «комуністи» дуже швидко відігралися, і рівновага 1:1 трималася дуже довго, хоча, чим ближче було до завершення гри, тим більший тиск на свої ворота відчували хорватські футзалісти. Розв’язка наступила на 35-й хвилині, коли Дінар Асадов дальнім ударом змусив капітулювати воротаря господарів Лукетіна. «Олміссум» до фінальної сирени намагався якось відігратися, але реальних передумов для цього так і намалювалося. Тож, і в цій парі в виграші виявився той, хто ставив на російський клуб
Остаточна риса під 1/8 фіналу Ліги чемпіонів була підведена в Лісабоні, де «Бенфіка», володар Кубку УЄФА 2010 року, холоднокровно розібралася з угорським «Береттьоуйфалу» 5:0.
Результати всіх матчів 1/8 фіналу Ліги чемпіонів:
«Актобе» (Казахстан) – «Добовец» (Словенія) – 1:2
«Мовістар Інтер» (Іспанія) – «Продексім» (Україна) – 4:2
«Барселона Ласса» (Іспанія) – «ACCS» (Франція) – 2:1
«Газпром-Югра» (Росія) – «Вітіс» (Литва) – 3:0
«Кайрат» (Казахстан) – «Юнайтед Галац» (Румунія) – 6:1
«Спортінг» (Португалія) – «ЕРА-ПАК» (Чехія) – 5:1
«Олміссум» (Хорватія) – КПРФ (Росія) – 1:2
«Бенфіка» (Португалія) – «Береттьоуйфалу» (Угорщина) – 5:0
Виділені команди вийшли до «Фіналу восьми», проведення якого 28 квітня-3 травня планується в Мінську.
В 1/4 фіналу Ліги чемпіонів зіграють такі пари:
QF 1) «Барселона Ласса» (Іспанія) – «Добовец» (Словенія)
QF 2) «Мовістар Інтер» (Іспанія) – «Газпром-Югра» (Росія)
QF 3) «Спортінг» (Португалія) – КПРФ (Росія)
QF 4) «Кайрат» (Казахстан) – «Бенфіка» (Португалія)
В 1/2 фіналу Ліги чемпіонів зіграють такі пари:
Переможець QF 1 – Переможець QF 4
Переможець QF 2 – Переможець QF 3
Анатолій Подвойський, прес-служба СК «Сокіл»